TEMAT: Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 07 Maj 2023 12:53 #831163

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79723
Marysiu, Holendrzy na tych olbrzymich polach stosują tak twardą chemię, że środki te nie są dopuszczone do sprzedaży dla amatorów.
Jako że kilka razy kupowałam coś w Fluwelu, dostaję od nich regularnie biuletyny informacyjne, stąd moje informacje.
Ja bym chyba nie chciała wytruć pół gminy, nie mówiąc o moich sukach, nawet gdyby nagrodą były idealne tulipany.
U mnie też ziąb przeraźliwy.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Bobka


Zielone okna z estimeble.pl

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 09 Maj 2023 21:23 #831460

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79723
Już tylko pojedyncze sztuki. Fatalny sezon. Jedynie botaniczne się bronią. Salmon Gem, śliczne łososiowe wnętrze i srebrzysty rewers.



Little Beauty



Estella Rijnveld z jesiennego sadzenia; tak bardzo je lubię, Estellę i Flaming Parrot, jej siostrę z złotymi ogniami zamiast białych. Jedna jedyna znalazła się w "wyrzutkach" za płotem. :placze:



I takie tam widoczki z tulipanami:

Różne różowe crispa



Party Clown



Papugi Rokoko i liliokształtne Fireworks



Te papugi po południu ścięłam, osypywały się.



Wymyśliłam "plan B", może się uda.
NIe ma mowy, bym dała radę wykopać stare cebule, ale nowych nie wsadzę między te porażone. Jeśli coś kupię, to wetknę w doniczki, a te w miejsce rezerwowane od kilku lat dla dalii. Nim dalie będą sadzone, część tulipanów przekwitnie, a nawet jeśli nie, karpy pójdą między doniczki. Na koniec wszystkie wyciągnę i odizoluję. Tak będzie. :bad-idea:
Ostatnio zmieniany: 13 Maj 2023 19:33 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): MARRY, ewakatarzyna, Bobka

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 13 Maj 2023 17:20 #831829

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2258
  • Otrzymane dziękuję: 8397
To świetny pomysł z doniczkami.

Niby już się opatrzyły, ale z drugiej strony to ich ostatnie dni, więc rzut okiem na te które zostały.

Mount Tacoma w tamtym roku był okazały i zapach miał wspaniały w tym wszystko przepadło.


Ostatnie chwile- Yellow Margarita. Pełne są dla mnie udane, b. długo kwitną.


Yellow Spider


West Point i Burgundy - jeszcze raz. Długo zdobią, najpierw są małe i niepozorne, z czasem wydłużają się i rozwijają.


Część rabaty przy tarasie.


Teraz bezimienne.
Niskie ładnie otwierają wnętrze.



Jakaś nieudana kompozycja.


Z Biedronki, za każdy razem kupowałam paczkę.


W donicach z szafirkami i jak przekwitły.



W donicy przy wejściu.


Spóźnione papugi, trzeci rok nie wykopywane z tyłu żółte Darwina trzeba już ściąć o głowę.
MARRY
Ostatnio zmieniany: 13 Maj 2023 17:23 przez MARRY.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, ewakatarzyna, Bobka

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 13 Maj 2023 20:04 #831839

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79723
Pod względem długości sezon rzeczywiście ekstra, u mnie w sumie prawie dwa i pół miesiąca.Tulipany długo się utrzymują głównie dlatego, ze po prawdzie jeszcze wcale nie było prawdziwie ciepłych dni. Ze słońcem też różnie.

Masz nadal śliczne kwitnienia, zwłaszcza żółte ;)

Przy okazji: żółte strzępiaste (ze stokrotkami) wyglądają na Hamiltony, a te ciemne to Maroon. Ale przybłąkała się jedna papuga, czarna. B)
Ostatnio zmieniany: 13 Maj 2023 20:06 przez Łatka.

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 13 Maj 2023 20:42 #831841

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2258
  • Otrzymane dziękuję: 8397
Dziękuje Aniu za nazwy, strzępiaste zachowam do jesieni i gdzieś wsadzę.

A gdzie widzisz czarną papugę - one też są trwałe.
MARRY
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobka

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 13 Maj 2023 21:20 #831846

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79723
MARRY wrote:

Na moje ostatni z prawej to Black Parrot; pozostałe mają bardziej strzępiaste płatki, jak to crispa, a ten taki jakby ponacinane. BP jest małą stosunkowo papugą - i to się zgadza. Zaś jasne wyglądają mi na Elegant Lady, liliflora.
Ostatnio zmieniany: 13 Maj 2023 21:21 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Bobka

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 14 Maj 2023 13:39 #831900

  • Darotca
  • Darotca's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 191
  • Otrzymane dziękuję: 480
IMG_4988.jpg

Zakwitło mi takie coś ;) Nazwy nie znam, dostałam przy jakimś zamówieniu w gratisie, bez opisu, wsadziłam "bylegdzie" i zostałam mile zaskoczona:

IMG_4989.jpg
Pozdrawiam Dorota
Ostatnio zmieniany: 14 Maj 2023 13:40 przez Darotca. Powód: dodanie zdjęcia
Za tę wiadomość podziękował(a): MARRY, ewakatarzyna, Bobka

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 14 Maj 2023 19:47 #831965

  • jaknieja
  • jaknieja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 413
  • Otrzymane dziękuję: 1832
W tym miejscu jesienią posadziłam cebulki na stracenie. Małe, przesuszone, albo z grzybem. Wiele z nich zakwitło. Moje pozostałe tulipny już przekwitły, na na tej zaniedbanej "rabacie śmierci" wciąż mam kilka nierozwiniętych pąków.
Może ktoś rozpoznaje tego pomarańczowo- zielonego tulipana w pierwszym rzędzie? Nie kupowałam takiej odmiany, ale bardzo mi się ona podoba.

tulipany.jpg
Edyta
Za tę wiadomość podziękował(a): MARRY, ewakatarzyna, Bobka

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 14 Maj 2023 20:58 #831977

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79723
Edyto, ja nie kolekcjonuję tulipanów z grupy viridiflora, a ten, o który pytasz nim jest. Popatrz tutaj, ze zdjęć najpodobniejszy Green River i to może być ta odmiana, jeśli zamawiałaś coś w Beneksie. Ale zdaje się, że jest popularna.
Takie "kwitnąć, lub śmierć" u mnie też sprawują się zdumiewająco dobrze. Mam sporo wyrwanych trochę porażonych i posadzę je znowu za płotem, gdzie nie ma bezpośredniego kontaktu z moimi rabatami.

Ale że lilie też eksmitujesz? :woohoo: :woohoo: :woohoo:
Ostatnio zmieniany: 14 Maj 2023 20:58 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, jaknieja

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 14 Maj 2023 21:30 #831987

  • jaknieja
  • jaknieja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 413
  • Otrzymane dziękuję: 1832
Aniu wydaje mi się że masz rację- to pewnie będzie tulipan Green River. Nie kupowałam tej odmiany, ale tych żółtych ze zdjęcia też nie kupowałam, więc to ewidentne pomyłki. Lilie na zdjęciu to były przybyszówki z zeszłorocznych azjatek. Wydawały mi się dość małe i nie wróżyłam im kwitnienia w tym roku. Żal było wyrzucić, miejsca na innych rabatach brak więc wylądowały z tymi tulipanami. Nie zaglądałam im jeszcze w czupryny, ale chyba jednak zakwitną, bo wydają się całkiem grubiutkie :whistle:
Edyta
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, ewakatarzyna

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 14 Maj 2023 22:05 #831992

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6118
  • Otrzymane dziękuję: 22298
MARRY wrote:
To świetny pomysł z doniczkami.

Niby już się opatrzyły, ale z drugiej strony to ich ostatnie dni, więc rzut okiem na te które zostały.

Mount Tacoma w tamtym roku był okazały i zapach miał wspaniały w tym wszystko przepadło.


Marysiu one są pełne ?a tak się potem rozwinęły?
Piękna biel :bravo:
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Za tę wiadomość podziękował(a): MARRY, ewakatarzyna

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 15 Maj 2023 12:57 #832051

  • ewakatarzyna
  • ewakatarzyna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1739
  • Otrzymane dziękuję: 12762
Edytko, może to być Viridiflora Artist - tak wygląda u mnie. Zdjęcie takie sobie, ale pada deszcz. W realu pomarańczowy intensywniejszy.



DSC03286.jpg



Jan Reus


DSC032841.jpg


Pomyłka i to z Lily Garden - czy to może być Lambada?


DSC03281.jpg


Calgary Flames (niski) - z posadzonych trzy lata temu z pięciu, ostały się dwa. Szkoda, bo bardzo długo kwitną - około miesiąca.


DSC03283.jpg


Bezimienne


DSC03276.jpg
Pozdrawiam Ewa
Ostatnio zmieniany: 15 Maj 2023 13:24 przez ewakatarzyna.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobka

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 15 Maj 2023 13:52 #832055

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79723
Owszem, Ewo, to są Lambady, te strzępiaste. A na ostatnim zdjęciu - czy to nie Akebono? Zaczynają jako złociste i nabierają coraz silniejszych rumieńców.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Bobka

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 15 Maj 2023 14:00 #832057

  • ewakatarzyna
  • ewakatarzyna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1739
  • Otrzymane dziękuję: 12762
Aniu, dziękuję :hug: Podejrzewałam, że to Lambada. Akebano nie zamawiałam, ale może znowu pomyłka. U mnie w tym roku dużo
niezgodności odmianowych.
Pozdrawiam Ewa
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobka

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 15 Maj 2023 15:53 #832066

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79723
Ewo, zerknij na stronę 54 tego wątku - m. in. tam są moje Akebono, jeszcze nim objawiła się szara pleśń. Porównaj "z natury".
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Bobka

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 16 Maj 2023 09:39 #832167

  • ewakatarzyna
  • ewakatarzyna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1739
  • Otrzymane dziękuję: 12762
Aniu, porównałam z Twoim i wydaje mi się, że to on :hearts:
Pozdrawiam Ewa
Ostatnio zmieniany: 16 Maj 2023 09:40 przez ewakatarzyna.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobka

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 16 Maj 2023 13:14 #832180

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79723
Nawet jeśli dostałaś przez pomyłkę, to świetna odmiana, jedna z moich ulubionych.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 18 Maj 2023 16:44 #832453

  • ewakatarzyna
  • ewakatarzyna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1739
  • Otrzymane dziękuję: 12762
Jeszcze taki

Viridiflora Flamnig Spring Green


DSC_2462-24.jpg



DSC03282.jpg
Pozdrawiam Ewa
Ostatnio zmieniany: 18 Maj 2023 16:45 przez ewakatarzyna.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Jan4, Łatka, MARRY


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.536 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum