TEMAT: Szachownica cesarska (Fritillaria imperialis) i inne gatunki

Szachownica cesarska (Fritillaria imperialis) i inne gatunki 04 Kwi 2024 15:46 #854647

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79725
Marysiu, mam tak samo w mieście, posadzona droga cebula zakwita raz albo wcale. I w dodatku jest pożerana, jak nie przez ślimaki, to przez zbudzone poskrzypki (złapałam dziś drugą :jeez: ).
Mogę chuchać, dmuchać - i guano, brzydko rzecz nazywając.
Natomiast w górach dostałam 15 lat temu - z górką - chyba trzy cebule z ogrodu sąsiadki. Nic, ale to nic im nie dogadzam, za wyjątkiem sypania raz, dwa w roku Azofoski -metodą siewcy. I kwitną, co pokażę niebawem, mam nadzieję, bo już były pąki na kilkunastu, bo dzielą się, co im nie przeszkadza w tworzeniu kwiatów.

Odczyn ziemi? :bad-idea:

Te same cebule przywiezione do miasta (próbowałam) - patrz wyżej.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Marlenka, koma, ewakatarzyna, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Szachownica cesarska (Fritillaria imperialis) i inne gatunki 04 Kwi 2024 20:13 #854671

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2441
  • Otrzymane dziękuję: 9235
Mój ogród chyba lubią, bo pomarańczowa to już włazi na inne rośliny i zaczyna być chwastem.
Zdjęcia sprzed paru dni.

20240330_082240.jpg


IMG_0607.jpg
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, Łatka, Marlenka, ewakatarzyna, Babcia Ala, renons

Szachownica cesarska (Fritillaria imperialis) i inne gatunki 04 Kwi 2024 20:50 #854677

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2670
  • Otrzymane dziękuję: 17601
Moje szachownice cesarskie w tym roku rosną pojedyńczo bo jesienią rozsadzałam dużą kępę powstałą z jednej cebuli. Mam nadzieję że na nowej rabacie będzie równie szybko się rozrastać. Jeszcze chwila i pokażą się kwiatki.
IMG_20240404_121940.jpg
IMG_20240404_121950.jpg


Szachownica perska też ładnie się rozrasta. Z jednej cebuli mam już cztery kępki.
IMG_20240404_122743.jpg
IMG_20240404_122738.jpg
Pozdrawiam Marzena
Ostatnio zmieniany: 04 Kwi 2024 20:51 przez Marlenka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, ewakatarzyna, Babcia Ala, renons

Szachownica cesarska (Fritillaria imperialis) i inne gatunki 04 Kwi 2024 20:59 #854679

  • renons
  • renons's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 772
  • Otrzymane dziękuję: 1974
Na razie samotna...

IMG_20240401_075910.jpg
Życzę miłego dnia... Jędruś ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, Marlenka, ewakatarzyna, Babcia Ala

Szachownica cesarska (Fritillaria imperialis) i inne gatunki 19 Kwi 2024 05:40 #855842

  • bez
  • bez's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4032
  • Otrzymane dziękuję: 4101
Korona cesarska :
:
bez
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Szachownica cesarska (Fritillaria imperialis) i inne gatunki 25 Kwi 2024 05:29 #856322

  • bez
  • bez's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4032
  • Otrzymane dziękuję: 4101
Korona cesarska - pełnia kwitnienia:
bez
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, ewakatarzyna, Babcia Ala

Szachownica cesarska (Fritillaria imperialis) i inne gatunki 25 Kwi 2024 20:48 #856356

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15863
  • Otrzymane dziękuję: 12267
Podziwiam, piękne korony ! :eek3: W całej ogrodniczej działalności udało mi się wyhodować 2 sztuki, który przeżyły , jeśli dobrze pamiętam, jedną zimę! :oops: :hammer:

Mógłbyś zdradzić, Zdzisławie, czy to tylko sprawa gleby, czy stosujesz jakieś potajemne sposoby? :wink4: Gryzonie też Cię omijają?
Zazdraszczam ;)
Pozdrawiam - Ania
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka

Szachownica cesarska (Fritillaria imperialis) i inne gatunki 25 Kwi 2024 21:32 #856366

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5681
  • Otrzymane dziękuję: 26919
Nasz Jola/Fafka też ma łan koron cesarskich. Jak tu zajrzy może uchyli rąbka tajemnicy, prosimy :flower1:
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Amlos, ewakatarzyna

Szachownica cesarska (Fritillaria imperialis) i inne gatunki 25 Kwi 2024 22:27 #856375

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15863
  • Otrzymane dziękuję: 12267
Och, dzięki, Alu. Przeoczyłam :sad2: :hammer: Faktycznie, teraz widzę, że Jola już wcześniej pokazywała swoje prześliczne szachownice cesarskie :oops:
U Joli to właściwie wszystkie rośliny są fenomenalne, ech... tylko zazdraszczać! :P
Podejrzewam, że poza jej wiedzą ogrodniczą, lokalizacja ogrodu zapewne też ma znaczenie ;) :P :bye:
Pozdrawiam - Ania
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, ewakatarzyna, Babcia Ala

Szachownica cesarska (Fritillaria imperialis) i inne gatunki 26 Kwi 2024 20:08 #856435

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2441
  • Otrzymane dziękuję: 9235
Wywołana do tablicy :) , odpowiadam.
Nic nie robię, żeby mi rosły. Dawno, dawno temu dostałam od Mamy pierwsze cebule i wtedy jeszcze nie było Internetu, więc posadziłam bez żadnego teoretycznego przygotowania. Jedynie do cebul stosuję zasadę głębokości sadzenia = 3 cebule. I tyle. Kompletnie się nimi nie przejmuję. Kiedyś nawet z poskrzypką nie walczyłam, ale jak zaczęłam uprawiać lilie, to i czerwonego owada trzeba czasem prysnąć. Ziemi wzorcowej dla cebul nie posiadam. Nie nawożę ich, a i tak rosną, mnożą się, wręcz rozpychają. Jedynie wycinam przekwitłe kwiatostany z kawałkiem pędu, który wystaje nad liście. Jak liście zaczną żółknąć, to też wycinam. Dla mnie to roślina bezproblemowa, tym bardziej że gryzonie jej nie ruszają. Nie żeby odstraszała myszowate, jak ją reklamują, bo nikogo nie odstrasza, kanały wkoło niej bywają wykopane, ale jeszcze nigdy nic jej nie nadgryzło. W tym sezonie pierwszy raz ślimory trochę podziurkowały części nadziemne, ale tragedii nie było.
W tym roku będę eksmitowała kilka cebul z jednego miejsca, to już wiem, Aniu-Amlos, w czyim ogrodzie będą rosły. :happy4:
Pozdrawiam. Jola
Ostatnio zmieniany: 26 Kwi 2024 20:10 przez Fafka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, ewakatarzyna, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.353 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum