TEMAT: Krokus / Szafran (Crocus)

Krokus / Szafran (Crocus) 18 Paź 2022 14:34 #815948

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15877
  • Otrzymane dziękuję: 12282
A dzięki, dzięki za tę sternbergię :) . Śliczne ma kwiatki! Może jednak uda Ci się, Aniu, przezimować ją pod okryciem ?
W Twoim wrocławskim ogrodzie wszystko jest możliwe.

A widzisz, a mnie te krokusy Biebersteina czyli okazałe/speciosus[/i] już się opatrzyły :happy: . Posadziłam kilkanaście lat temu i co roku się pokazują. Rozmnożyły się przez ten czas - dziki nie ruszyły bo dla nich trujące. Dlatego bardziej fascynują mnie inne gatunki jesienne.

Stan wczorajszy...
W dalszym ciągu kwitną coraz to nowe, te najstarsze Biebersteina/speciosus:

IMG_20221017_132721a.jpg


IMG_20221017_132805a.jpg


Przybyły kolejne 2 "skarby" jak piszesz :happy3: - krokus uprawny/siewny/ Crocus sativus

IMG_20221017_131504.jpg


Owszem, to podobno najdroższa przyprawa świata... głownie dlatego, że na jej 1 gram potrzeba 200 sztuk kwiatów (koszt 30 zł)
Jak więc łatwo obliczyć, 1 kg owej przyprawy kosztuje ok. 30 tysięcy złotych.
Mam na razie 3 kwiaty, czyli faktycznie skarb :rotfl1:


Ucieszyły mnie też najmłodsze, cebulki posadzone na początku września br. - białe Crocus ochroleucus :

IMG_20221017_131313.jpg


IMG_20221017_131258.jpg


Te podobnie jak okazałe, liście pokażą dopiero wiosną :).

Czekam na jeszcze inne - zobaczymy co się trafiło ? ;)
Pozdrawiam - Ania
Ostatnio zmieniany: 18 Paź 2022 14:51 przez Amlos.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Szafirek, ewakatarzyna, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Krokus / Szafran (Crocus) 26 Paź 2022 21:22 #816415

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15877
  • Otrzymane dziękuję: 12282
No i dzisiaj doczekałam się tych innych, wsadzonych 5 września. Okazało się, że to jednak nie żadna rewelacja, tylko te same co moje starsze, zadomowione. Fioletowe Crocus speciosus.
Ale fajnie, że kwitną teraz, dużo później ! Wespół z powyższymi białymi ochroleucus, tworzą ładny zestaw. Sąsiedztwo chryzantemki arktycznej dodaje im uroku :hearts:

26.10.
IMG_20221026_132217.jpg


IMG_20221026_132301.jpg


:think: Wrzesień, niby kończy się sezon i już tylko czekają nas kwitnienia 'maruderów' i usuwanie resztek przekwitniętych, a okazuje się, że można sobie jeszcze w pierwszej dekadzie kupić i posadzić cebulki krokusów jesiennych.
Po miesiącu ubarwią nam ogrodową końcówkę jesieni :flower2: :dance:
Pozdrawiam - Ania
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Szafirek, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala

Krokus / Szafran (Crocus) 12 Lut 2023 12:49 #823276

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19353
  • Otrzymane dziękuję: 80152
Zaczynamy?



:dance: :dance: :dance:

Prawdopodobnie Cream Beauty, na razie zwinięty i trudno rozróżnić od innych podobnych.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, bietkae, Jaedda, Szafirek, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Krokus / Szafran (Crocus) 15 Lut 2023 17:28 #823522

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19353
  • Otrzymane dziękuję: 80152
Tak, Cream Beauty, słoneczny dzień otworzyła je na kilka godzin.





Myślę, że teraz to już poleci z górki.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, bietkae, Jaedda, Szafirek, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala

Krokus / Szafran (Crocus) 15 Lut 2023 21:05 #823536

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2005
  • Otrzymane dziękuję: 11438
Aniu u Ciebie we Wrocławiu cieplej to i krokusy już zakwitają. Ja dzisiaj obeszłam grządki i niestety kolorów jeszcze nie ma ale coś tam niebawem powinno się pokazać bo pączki ładne :)
Pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Szafirek, ewakatarzyna, Babcia Ala

Krokus / Szafran (Crocus) 15 Lut 2023 21:13 #823537

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19353
  • Otrzymane dziękuję: 80152
Elu, nie wiem, czy cieplej, niż u Ciebie, na pewno zimniej, niż u Józka - Krecika, bo on podaje takie temperatury na zewnątrz, jak u mnie bywają nad ranem w domu. ;) Natomiast krokusy CB zawsze, ale to zawsze inaugurują sezon, ponieważ to botaniczne, odmiana C. chrysanthus. w dodatku do niedawna były okryte gałązkami daglezji, to nie wyziębiły się, gdy w ubiegły weekend mocno spadła temperatura.
Myślę, że niebawem otworzą się kwiatki kolejnych odmian.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jaedda, Szafirek, ewakatarzyna, Babcia Ala

Krokus / Szafran (Crocus) 15 Lut 2023 21:26 #823538

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5725
  • Otrzymane dziękuję: 27145
Łatka wrote:
Elu, nie wiem, czy cieplej, niż u Ciebie, na pewno zimniej, niż u Józka - Krecika, bo on podaje takie temperatury na zewnątrz, jak u mnie bywają nad ranem w domu. ;)

Kupuję, dawno się tak nie uśmiałam :rotfl1: Czy Józka od północy zasłania Góra Ślęża, bo wtedy to jest możliwe.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Jaedda, Szafirek, ewakatarzyna

Krokus / Szafran (Crocus) 16 Lut 2023 13:14 #823572

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19353
  • Otrzymane dziękuję: 80152
Ja tam nie wiem, Alu, czy Ślęża ma aż taki wpływ - nieszczelne ściany z termometrem bym raczej obstawiała, Albo pomiar w nasłonecznieniu, co moim zdaniem jest lekką pomyłką.
Wczoraj obiecywałam następne krokusy - proszę bardzo:





Cieniowane płatki, jak u Spring Beauty, ale kontrast między ciemnym a jasnym fioletem słaby. Czyżby coś się skrzyżowało?
W tym miejscu jest jeden pojedynczy kwiatuszek i nie sadziłam tam SB, jestem pewna. Mógł "zabrać się" z gawronim dziobem, co by tłumaczyło jego wyrywność, płytko ulokowane cebulki szybciej zakwitają. Ale nie jestem w stanie zdecydować, czy to Wiosenna Ślicznotka.
Ostatnio zmieniany: 16 Lut 2023 13:15 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, MARRY, Jaedda, Szafirek, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Krokus / Szafran (Crocus) 16 Lut 2023 13:54 #823574

  • Jaedda
  • Jaedda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 529
  • Otrzymane dziękuję: 3123
Łatko piękne :hearts:

Zajrzałam w poszukiwaniu wiosny i się nie zawiodłam.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Szafirek, ewakatarzyna, Babcia Ala

Krokus / Szafran (Crocus) 20 Lut 2023 19:07 #823935

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19353
  • Otrzymane dziękuję: 80152
Nie było mnie niecałe cztery dni, a jak wjechałam samochodem za płot, pierwsze, co mi sie rzuciło w oczy, to fioletowa plama Barr's Purple przemieszanych z Firefly (to te z żółtym dnem kielicha):



Niestety, nim wypakowałam auto, zaszło słońce i do zdjęcia pozowały wyłącznie szybko zaciskające złote wnętrza, zwinięte uparciuchy.
Kępka śmietankowych Ard Schenk:



Whitewell's Purple



Jednego przyłapałam w trakcie zwijania:



i miodowy Fuscotinctus



Wstrzymałabym się ze zdjęciami do pojawienia się słońca - tylko czy ja tego doczekam? :(
Ostatnio zmieniany: 20 Lut 2023 19:07 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): MARRY, Jaedda, Szafirek, Ninia, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Krokus / Szafran (Crocus) 02 Mar 2023 16:43 #824645

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19353
  • Otrzymane dziękuję: 80152
Mam głupie uczucie, że monopolizuję wątek. :oops: Ale jak się zrobi cieplej, będzie po kompocie, że tak powiem.
Barr's Purple





Ard Schenk - wreszcie się otworzył.



Cream Beauty



Golden Yellow



Blue Pearl, w słońcu



i w cieniu, skulone przy oszronionym gruncie



Ruby Giant odwiedziła pierwsza tegoroczna pszczoła



Potem poleciała do Flower Record, ale głęboko się skryła





Na pewno kwitną w wielu Waszych ogrodach, proszę, nie zwlekajcie z pokazaniem ich - cieszą tylko chwilkę.
Ostatnio zmieniany: 02 Mar 2023 16:46 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, Jaedda, Szafirek, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala

Krokus / Szafran (Crocus) 02 Mar 2023 17:41 #824651

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2311
  • Otrzymane dziękuję: 8587
U mnie zaczyna Lilac Beauty, zawsze jest pierwszy i biedne pszczoły mają go za mało.


MARRY
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, Łatka, Jaedda, Szafirek, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala

Krokus / Szafran (Crocus) 02 Mar 2023 21:58 #824675

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15877
  • Otrzymane dziękuję: 12282
Łatka wrote:
Mam głupie uczucie, że monopolizuję wątek. :oops:
[...]
Na pewno kwitną w wielu Waszych ogrodach, proszę, nie zwlekajcie z pokazaniem ich - cieszą tylko chwilkę.

Coś w tym jest :rotfl1: Podejrzewam specjalne 'chody' u natury w tym Wrocławiu, Aniu :happy: Co roku Twoje krokusy pierwsze i to w tak licznych odmianach - piękne.

Zgodnie z prośbą nie zwlekam i pokazuję moje dwie pierwsze rozwinięte sztuki spóźnialskich. Myślę, że jeszcze kilka cieplejszych dni będzie więcej. :)

IMG_20230301_144959.jpg



IMG_20230301_145024-2.jpg
Pozdrawiam - Ania
Ostatnio zmieniany: 02 Mar 2023 22:05 przez Amlos.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, MARRY, Jaedda, Szafirek, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala

Krokus / Szafran (Crocus) 02 Mar 2023 22:20 #824677

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19353
  • Otrzymane dziękuję: 80152
Oj tam, chody od razu...Taki Józio-Krecik zawsze ma o kilka stopni cieplej, niż ja. ;)
Po prostu tak nie cierpię, tak przeraźliwie dłuży mi się okres między jesienią a wiosną, szczególnie od początku listopada, że kompulsywnie kupuję cebulki dające szanse na choćby przedsmak wiosny. Listopad wbrew pozorom jest całkiem dobrym czasem na zakupy tego rodzaju. Już można trafić na dużo przecen, a ziemia prawie zawsze jest miękka, więc da się w nią wetknąć drobne cebulki. One potrzebują doprawdy niewiele. Za kilka tygodni śladu po nich nie będzie - a nawet przekopane i losowo "rozsiane" potrafią znieść taką przygodę bez uszczerbku dla urody.
Dowód: z okolicznych ogrodów migrują do przylegającego parku, a nawet na trawniki. I nie mam na myśli celowo sadzonych przez miasto czy radę osiedla.
Odmian trochę się uzbierało przez co najmniej 20 lat.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Amlos, Jaedda, Szafirek, ewakatarzyna, Babcia Ala

Krokus / Szafran (Crocus) 02 Mar 2023 23:31 #824679

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5725
  • Otrzymane dziękuję: 27145
Łatka wrote:
Mam głupie uczucie, że monopolizuję wątek. :oops:

Dobry monopol nie jest zły, a w Twoim przypadku wskazany :happy4:
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Amlos, Szafirek, ewakatarzyna

Krokus / Szafran (Crocus) 03 Mar 2023 08:08 #824690

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2472
  • Otrzymane dziękuję: 9368
Łatka wrote:
Dowód: z okolicznych ogrodów migrują do przylegającego parku, a nawet na trawniki. I nie mam na myśli celowo sadzonych przez miasto czy radę osiedla.
Odmian trochę się uzbierało przez co najmniej 20 lat.

Czy my o tych samych roślinach mówimy ? :think: Moje rokrocznie migrują do żołądków gryzoni i gdzie są te odmiany, które kupuję od ponad 20 lat :search:
Ostatnio posadziłam w mieszance z trującymi zimowitami (podpatrzone we wrocławskim OB) - zimowity wychodzą, po krokusach ani śladu.
Mam też niedobitki posadzone w pojemnikach z recyklingu (obcięte kanisterki plastikowe). Pojemniki się sprawdzają jako bariera przed żarłokami, niestety już jako estetyczny dodatek do ogrodu niespecjalnie, zwłaszcza gdy mróz wypchnie je na powierzchnię i plastik straszy przyćmiewając urodę krokusów.
Oto dowód :angry:
20230224_114918.jpg
Pozdrawiam. Jola
Ostatnio zmieniany: 03 Mar 2023 08:09 przez Fafka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, Łatka, Jaedda, Szafirek, ewakatarzyna, Babcia Ala

Krokus / Szafran (Crocus) 03 Mar 2023 08:35 #824698

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
Mam słabość do wczesnowiosennych drobnocebulowych roślin. Nie umiem wybrać ulubionego gatunku, bo podobają mi sie wszystkie.
Te rosną w przyblokowym ogródku:

331533575_551605396945341_1264931574558097435_n1.jpg

Działkowe w mniej zaawansowanym stadium:

332065369_166836966132380_4272756879385366384_n2.jpg


332134793_106180169047287_6150367949943040680_n2.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Amlos, Jaedda, Szafirek, ewakatarzyna, Babcia Ala

Krokus / Szafran (Crocus) 03 Mar 2023 14:03 #824740

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19353
  • Otrzymane dziękuję: 80152
Fafka wrote:
Czy my o tych samych roślinach mówimy ? :think: Moje rokrocznie migrują do żołądków gryzoni

O tych samych, Jolu - tylko w różnych "okolicznościach przyrody".
Podejrzewam, że we Wrocławiu, w miejscu, gdzie i park, i ogród, ziemia jest tak skażona, że żadna "organizacja podziemna" tam się nie utrzyma. W życiu nie widziałam w moim ogrodzie korytarzy gryzoni, nie mówiąc o krecie. Ba, mało jest nawet dżdżownic i pędraków - tych ostatnich raczej nie żałuję. W parku chyba podobnie, co najmniej w części przylegającej do przepływającej przez niego strugi, powszechnie zwanej Smródką - nie bez racji. Dno zalega mazut, pamiętający jeszcze czasy słusznie minione i bazę wojskową w miejscu, gdzie teraz dzielnicowy hipermarket - na terenie parkingu rzeczułka po prostu została zakryta. Ponieważ ten ciek potrafi bardzo mocno wezbrać, gdy przepusty są zatkane, co jakiś czas szlam jest wyciągany - i fiuuu - ląduje w najbliższej okolicy. Przy opadach spływa oczywiście - i tak da capo.

Natomiast w Karkonoszach oczywiście, że mam nornic do upojenia, tylko może jestem szybsza w dosadzaniu. :lol:
A serio, ograniczam tam sadzenie cebul do skrawka bardzo ubitego, zwietrzelina z dużym procentem kamieni i sporych głazów.

Przepraszam, że w wątku o krokusach tyle nie do końca na temat.
Ale żeby nie być gołosłowną - chwyciłam kurtkę, aparat, przeszłam na drugą stronę ulicy i w trawniku...



Nie wiem, co to za jeden, być może Vanguard, ale na pewno uciekł komuś z ogródka - może mnie?
Za te "ucieczki" częściowo odpowiadają gawrony, tłumnie nawiedzające okolicę zimą.
To dość stara kępa Crocus chrysanthus Blue Pearl:



A jak się "najedzie" na grunt, widać wydziobaną cebulkę:



Biedaczka i tak wypuszcza kiełki, jak nie w tym roku, to w przyszłym zakwitnie, o ile krukowate jej znów nie wyciągną.

Wcale nie mam zbyt rozmaitych odmian, pewno około 10. Trudno zdobyć coś naprawdę oryginalnego. Ale niektórych kwiatków wcale nie potrafię zidentyfikować. Na przykład ten:



Wnętrze nie jest pasiaste, tylko ciemniejsze od rewersu. Ktoś coś wie?
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Amlos, MARRY, Jaedda, Szafirek, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.900 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum