TEMAT: Krokus / Szafran (Crocus)

Krokus / Szafran (Crocus) 03 Mar 2023 16:47 #824764

  • ewakatarzyna
  • ewakatarzyna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1744
  • Otrzymane dziękuję: 12779
Na mojej "chłodnej" rabatce wszystko kwitnie ze sporym opóźnieniem.


Pierwszy pokazał się Snowbunting



DSC025991.jpg
Pozdrawiam Ewa
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Amlos, Łatka, Marlenka, MARRY, Jaedda, Szafirek, JaKasiula


Zielone okna z estimeble.pl

Krokus / Szafran (Crocus) 10 Mar 2023 14:45 #825428

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19281
  • Otrzymane dziękuję: 79792
Na tak zwany sicher macie dużo kwitnących... buuu... czemu nie pokazujecie?
U mnie dziś prawdziwie ciepło, +14, więc mimo braku słońca wyległy pszczoły, a krokusy pootwierały dla nich swe kielichy.
Van Guard





Błękitne Perełki



Spring Beauty



Pickwick



Barr's Purple



Ard Schenk



Samotna na razie Jeanne d'Arc, śnieżnobiała z wyjątkiem znamion słupka



A to "w przestrzeni miejskiej"



Nie wiem, od czego to zależy, niektóre odmiany mnożą się u mnie jak przysłowiowe króliki, inne - na przykład biała Joanna - niechętnie lub wcale. Cóż, Dziewica Orleańska B)
Ostatnio zmieniany: 10 Mar 2023 16:32 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Marlenka, bietkae, MARRY, Jaedda, Szafirek, JaNina, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Krokus / Szafran (Crocus) 10 Mar 2023 15:56 #825433

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7866
  • Otrzymane dziękuję: 52111
Ja jeszcze nie za bardzo mam się czym chwalić, bo dopiero w jednym miejscu jest na czym oko zawiesić ;)

6D46FFCA-79E8-4AB7-8376-E69D005A3962.jpeg
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Marzenka, Łatka, Marlenka, bietkae, MARRY, Jaedda, Szafirek, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Krokus / Szafran (Crocus) 10 Mar 2023 18:36 #825449

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
Nie pamiętam odmiany, kupione kilka lat temu w Biedronce:

335088658_603470378291872_1401482499076576249_n-2.jpg


335067038_159111756617524_1416504937204731464_n-2.jpg


335001222_1247586995832519_5062116218836699753_n-2.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, Marlenka, bietkae, Jaedda, Szafirek, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Krokus / Szafran (Crocus) 10 Mar 2023 23:29 #825472

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5689
  • Otrzymane dziękuję: 26973
Łatka wrote:
A to "w przestrzeni miejskiej"


OT
Aniu nie wiesz przypadkiem jakiego drzewa to jest pień?
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Łatka, Marlenka, bietkae, MARRY, Jaedda, Szafirek, ewakatarzyna

Krokus / Szafran (Crocus) 11 Mar 2023 00:13 #825475

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
Kilka lat temu byłam w Anglii, akurat był środek lutego. Na każdym trawniku w parku, na trawniczkach w mieście kwitły tysiące krokusów i narcyzów. Z kolei w Niemczech w styczniu były łany przebiśniegów, zarówno pojedyńczych jak i pełnych (flora pleno):

przebiniegi.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Jan4, Łatka, Marlenka, bietkae, MARRY, Jaedda, Szafirek, ewakatarzyna, Babcia Ala

Krokus / Szafran (Crocus) 11 Mar 2023 07:53 #825484

  • Darotca
  • Darotca's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 191
  • Otrzymane dziękuję: 480
Wczoraj jeszcze widziałam krokusy, nie wszystkim zdążyłam zrobić zdjęcie przed zmrokiem, a dzisiaj widzę tylko śnieg ;)
IMG_20230310_161203_4.jpg
Pozdrawiam Dorota
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Marzenka, Łatka, Marlenka, bietkae, MARRY, Szafirek, ewakatarzyna, Babcia Ala

Krokus / Szafran (Crocus) 11 Mar 2023 08:26 #825493

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19281
  • Otrzymane dziękuję: 79792
Babcia Ala wrote:
OT
Aniu nie wiesz przypadkiem jakiego drzewa to jest pień?

Alu, oczywiście, że wiem. To platan. Stary, poniemiecki. Te platany tworzą piękny dwuszereg na pasie rozdzielającym jezdnie na ulicy Wiśniowej między Sudecką a Powstańców Śląskich - i dalej, na Hallera. W czasach, gdy wojsko poruszało się konno, te pasy były przeznaczone dla kirasjerów, których koszary do dziś znajdują się przy Hallera. Oczywiście koni niet, ale to fajna trasa dla spacerowiczów, rowerzystów i innych poruszających się na kółkach napędzanych siłą mięśni. Koło 2,5 km. Na końcu Wiśniowej mieszkałam jako młódka, więc chodziłam tamtędy milion razy.
Niestety, niektóre z starych platanów - w mojej ocenie około 20% od czasu mojej młodości - poległy w walce z wichrami. Chorobami i szkodnikami zapewne też. Za to ostatnio miasto dosadziło podobny dwuszereg na odcinku Sudecka - Ślężna, za czasów mojej młodości cichym zaułku, obecnie dwupasmówce rozdzielonej jednak (szczęśliwie) pasem zieleni.
Jak jesteś ciekawa, wrzuć sobie streetview.
Krokusy na wrocławskich trawnikach są - przynajmniej w części - darem Królestwa Holandii dla mojego miasta, lata temu. Co nie poległo przy wykopkach ulicznych, rozmnaża się i kwitnie.
Ostatnio zmieniany: 11 Mar 2023 11:53 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Marlenka, bietkae, MARRY, ewakatarzyna, Babcia Ala

Krokus / Szafran (Crocus) 11 Mar 2023 09:56 #825500

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2283
  • Otrzymane dziękuję: 8489
Wczoraj było ciepło i krokusy się otwarły, też w doniczkach.



MARRY
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, Marlenka, bietkae, ewakatarzyna, Babcia Ala

Krokus / Szafran (Crocus) 11 Mar 2023 12:08 #825524

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2442
  • Otrzymane dziękuję: 9249
U mnie gdzie niegdzie pojedyncze sztuki, to nawet fotografować nie warto, ale jedna kępka botanicznych się uchowała.

20230310_161857.jpg


Gdy patrzę na te wrocławskie trawniki, to może spróbuję jesienią powtykać cebulki w trawnik. Może gryzonie nie wszystkie wyżrą spomiędzy splątanych korzeni traw. :think:
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Marlenka, bietkae, MARRY, ewakatarzyna

Krokus / Szafran (Crocus) 11 Mar 2023 12:10 #825527

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5689
  • Otrzymane dziękuję: 26973
Nie chcę Cię zniechęcać Jolu, ale u mnie tak rosły gdzie nie gdzie rozwleczone przez kogo?, nie wiem. Dosadziłam botanicznych, to zeżarły wszystkie - i te "samosiewy" i botaniczne zasadzone.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 11 Mar 2023 12:11 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Marlenka, bietkae, MARRY, ewakatarzyna

Krokus / Szafran (Crocus) 11 Mar 2023 12:26 #825531

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2442
  • Otrzymane dziękuję: 9249
Skoro tak, Alu, to raczej nie będę się kopać z koniem i odpuszczę sobie.
Pozdrawiam. Jola

Krokus / Szafran (Crocus) 11 Mar 2023 12:35 #825537

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19281
  • Otrzymane dziękuję: 79792
Dziewczyny, przychodzi mi do głowy rozwiązanie może nie optymalne, ale jakieś tam.
Posadźcie wczesnowiosenne cebulki do płaskich doniczek, jak najpóźniej jesienią (nawet końcem listopada) i przechowajcie te donice w jakimkolwiek zimnym, naprawdę zimnym miejscu. Składzik narzędziowy, drewutnia, nieopalana piwnica - nie wiem, co tam macie. A jak tylko ziemia rozmięknie, czyli nie wiem, jak u Was - połowa lutego, początek marca - można wkopać te doniczki płytko na rabacie, albo nawet wysadzić zawartość.
Ja w tym roku gratuluję sobie, że zrobiłam podobnie z narcyzami, hiacyntami i tulipanami. Kilka doniczek napchanych cebulkami (po awanturze) składowałam w winnej piwnicy mojej drugiej połowy, teraz już zawartość części jest przesadzona do skrzyń na tarasie. Zakwitną niebawem.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Marlenka, bietkae, MARRY, ewakatarzyna

Krokus / Szafran (Crocus) 11 Mar 2023 13:24 #825549

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5689
  • Otrzymane dziękuję: 26973
Aniu wszystko dobrze, ale i ja i Jola mamy glinę, w której zimą i podczas mokrych letnich dni zalega woda. Cebulowe tego nie znoszą, najbardziej narcyzy, a ich gryzonie zdaje się nie lubią. I tak źle i tak niedobrze. Próbowałam już kilka razy, dotychczas bez powodzenia. Coś wymyśliłam, ale sił mam stanowczo za mało i raczej nie zrealizuję, póki muszę pracować, bo właściwie tylko na pracę mi starcza sił. Nakupiłam w grudniu krokusów, mam też doniczki, ale zasadziłam do tej pory może 1/4. Nie sądziłam, że stale będę chorować, a po tych choróbskach XXI wieku ciągnie się potem po infekcji dalej i stale coś jest nie tak, to jest jak nie kończąca się opowieść :cry2:
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 11 Mar 2023 13:27 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, Marlenka, bietkae, Jaedda, ewakatarzyna

Krokus / Szafran (Crocus) 11 Mar 2023 13:38 #825551

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19281
  • Otrzymane dziękuję: 79792
Alu, na pewno nie chcesz się zamienić na moją glinę. Zrobię zdjęcie, jak znowu na wierzch wylezie taka bryła w kolorze kupy niemowlaka. B)
Właśnie o to chodzi, że doniczki po sezonie możesz wyciągnąć, dać do schowka - i da capo.

Pamiętam, że borykasz się z zdrowotnymi powikłaniami. Bardzo rozumiem frustrację wynikającą z braku sił. Cóż... wcisnąć kilka malutkich cebulek w doniczkę zawsze dużo lżej, niż skopać zagon pod marchew.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Marlenka, bietkae, ewakatarzyna, Babcia Ala

Krokus / Szafran (Crocus) 11 Mar 2023 14:43 #825570

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2677
  • Otrzymane dziękuję: 17644
Chyba zrobię tak jak radzi Ania. Wsadzę jesienią cebulki do doniczek, wstawię na zimę do tunelu a wiosną razem z doniczkami do ziemi. Może to przyspieszy kwitnienie krokusów. Do tej pory nie mam nawet jednego kwiatka, widać tylko króciutkie szczypiorki.
Pozdrawiam Marzena
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, bietkae, Jaedda, ewakatarzyna, Babcia Ala

Krokus / Szafran (Crocus) 11 Mar 2023 16:32 #825583

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2442
  • Otrzymane dziękuję: 9249
Aniu sadziłam już do doniczek i pojemników, przechowałam i... wiosną nie wiedziałam, gdzie to wkopać ;) . Gdzie kopnę, tam coś uszkodzę. :unsure: W efekcie zostawiłam te pojemniki na wierzchu, a że nie były piękne, to potem kombinowałam, czym i jak je przyozdobić, żeby nie straszyły przy tak uroczych kwiatkach. :P Trzeba by kupić sobie eleganckie doniczki i w nich uprawiać. A ja kasę wydam na rośliny i na oprawę już nie staje. :rotfl1:
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Jaedda, ewakatarzyna

Krokus / Szafran (Crocus) 11 Mar 2023 16:46 #825585

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5689
  • Otrzymane dziękuję: 26973
Narcyzy gniły w mojej ziemi i w końcu zanikły. Na mojej glinie tylko rabata wyniesiona, wybrać ziemię na około 10 cm, może trochę głębiej, zależy ile toto miałoby wystawać ponad poziom gruntu, wypełnić to drenażem, może być gruz, na to siatkę metalową przeciw gryzoniom, niestety są tylko nieocynkowane, więc wieczna nie będzie, ale w ziemi bez tlenu atmosferycznego wolniej będzie "gniła". Wierzchnią wybraną warstwę wymieszać z dodatkowym podłożem, np. zużyta ziemia z doniczkowych upraw, można dodać nawozu, wymieszać i zrobić dowolny kształt. Niestety to np. rondo trzeba czymś obramować, żeby ziemia się nie zsypywała i abym mogła to wykonać sama, odpadają gazony do umacniania skarp, które są ciężkie i wątpliwej moim zdaniem urody, chociaż w jednym miejscu je mam ;), więc obrzeże albo palisada z kołków, albo niski suchy murek. Jedno i drugie musiałabym kupić, bo kamieni polnych u mnie niet. Jak palisada, to siatkę trzeba wywinąć na kołki, a jak murek, to można jej brzegi obciążyć kamieniami. Tym bardziej, że w suchym murku, pierwsze kamienie powinny być posadowione w ziemi i wtedy brzegi siatki pomiędzy pierwszą warstwą kamieni a drugą. Czy coś by się potem nie okazało, że jest nie tak, np. że górą ktoś wejdzie i skonsumuje wszystko tego nie wiem.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 11 Mar 2023 16:50 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, bietkae, Jaedda, Nimfa, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.596 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum