TEMAT: Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus)

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 11 Maj 2013 07:55 #155359

  • sasiad
  • sasiad's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 190
  • Otrzymane dziękuję: 339
Ludzie posty piszą, a ja zapracowany przy sadzeniu nie zaglądam na forum :cool3:
Cieszą się z postępów prac ogrodniczych Eli i Romy.
Dla futrzastej nie mam dobrych wieści - cebule należy sadzić corocznie w innym miejscu, gdyż w ziemi pozostają patogeny chorób grzybowych. Ale jeśli w poprzednim roku wykopało się całkiem zdrowe cebule, a innego miejsca nie ma to można posadzić. Fachowcy w takim przypadku zalecają wrzucić na dno dołka garść piasku i w nim posadzić. :idea2:

DobreRanoLarge.JPG
Pozdrawiam Stanisław :)
www.gladiole.pl
Za tę wiadomość podziękował(a): futrzasta


Zielone okna z estimeble.pl

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 20 Maj 2013 23:35 #159029

  • Roma
  • Roma's Avatar
Kilka dni temu wysadziłam drugą partię mieczyków a dzisiaj listonosz dostarczył kolejną :dance: :dance: Jeszcze tyle na raz cebulek nie miałam.
Stasiu-pięknie Ci dziękuję za ten kwiatowy prezent :kiss3: :kiss3: .Postaram się aby ani jedna cebulka się nie zmarnowała.
Trzecią partię posadzę pod koniec maja,chyba nie będzie za późno?

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 22 Maj 2013 08:02 #159365

  • sasiad
  • sasiad's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 190
  • Otrzymane dziękuję: 339
Roma wrote:
Kilka dni temu wysadziłam drugą partię mieczyków a dzisiaj listonosz dostarczył kolejną :dance: :dance: Jeszcze tyle na raz cebulek nie miałam.

Trzecią partię posadzę pod koniec maja,chyba nie będzie za późno?
Ja też jeszcze dosadzam cebulki po troszeczkę. Można z powodzeniem sadzić do końca maja, ale wykopywanie tych cebul też trzeba trochę opóźnić, aby cebulki podrosły i w czasie przechowywania nie wyschły.
DEFILELarge.JPG
Pozdrawiam Stanisław :)
www.gladiole.pl
Za tę wiadomość podziękował(a): markussch01

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 03 Cze 2013 14:53 #164479

  • sasiad
  • sasiad's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 190
  • Otrzymane dziękuję: 339
Mamy już czerwiec i wreszcie popadał deszcz. Teraz przy okazji pielęgnowania podrośniętych mieczyków - od 2 do 4 liści należy je zasilić nawozem azotowym, można saletrą amonową lub wapniową, a w przypadku ziemi o odczynie obojętnym siarczanem amonu. Po zasilaniu spulchnić - wymieszać z ziemią.
Moje mieczyki posadzone pod koniec kwietnia już zasilałem.

Gladiolesezon2013.JPG
Pozdrawiam Stanisław :)
www.gladiole.pl

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 18 Lip 2013 17:02 #179950

  • Ela
  • Ela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 449
  • Otrzymane dziękuję: 244
Co tam słychać w gladiolowym świecie ? :drink1: U mnie nieśmiało zaczyna się festiwal-Winetou wystartował jako pierwszy :dance: Na innych dopiero pąki. Mam wrażenie,że w tym roku jakoś póżno zaczynają kwitnienie.Ale co się odwlecze.... :drink1:

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 18 Lip 2013 17:10 #179951

  • futrzasta
  • futrzasta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1752
  • Otrzymane dziękuję: 603
Moje nieodmianowe już kwitną. Narazie przeważają czerwone. Co i rusz jakiś pąk się rozwija. Odmianowych nie posiadam. Dziś zrobiłam im "zagródkę", bo za płytko posadziłam (w obawie, że będą wschodziły miesiącami) i zdradzają tendencję do przewracania się.

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 20 Lip 2013 07:13 #180350

  • sasiad
  • sasiad's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 190
  • Otrzymane dziękuję: 339
Ja też mam wrażenie, że w tym roku później zakwitają - zbiera się na to suma temperatur i naświetlenia.
Indianin ode mnie uciekł, w pierwszej kolejności wykwitły botaniczne - Jaguś to też są odmiany. Z kolekcjonerskich pierwsza zakwitła "Kokietka" , potem Przepiękna Elena i Primadonna.
P7100002.JPG
botaniczne
i Kokietka


Kokietka443E00Samojlenko.JPG
Pozdrawiam Stanisław :)
www.gladiole.pl

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 20 Lip 2013 11:10 #180393

  • futrzasta
  • futrzasta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1752
  • Otrzymane dziękuję: 603
Stasiu, śliczny bukiet. To są same botaniczne?
Mówisz, że później zakwitają? Wczoraj przeglądałam zdjęcia z ubiegłego roku i na zdjęciu z 17.07 widzę kwiaty gladioli, które sadziłam pod koniec kwietnia. W tym roku sadziłam po 20 maja i już kwitną a spodziewałam się kwiatów około połowy sierpnia. Czyli u mnie jakby wcześniej w tym roku. A może u mnie tonie tylko suma temp i naświetlenia ale też kwestia tego, że sadzone bulwy miały już dość spore zielone pędy i sadzone był płycej niż roku ubiegłym :think:

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 21 Lip 2013 13:02 #180620

  • sasiad
  • sasiad's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 190
  • Otrzymane dziękuję: 339
futrzasta wrote:
To są same botaniczne?
Mówisz, że później zakwitają? Wczoraj przeglądałam zdjęcia z ubiegłego roku i na zdjęciu z 17.07 widzę kwiaty gladioli, które sadziłam pod koniec kwietnia. W tym roku sadziłam po 20 maja i już kwitną a spodziewałam się kwiatów około połowy sierpnia. Czyli u mnie jakby wcześniej w tym roku. A może u mnie tonie tylko suma temp i naświetlenia ale też kwestia tego, że sadzone bulwy miały już dość spore zielone pędy i sadzone był płycej niż roku ubiegłym :think:
Mieszankę odmian botanicznych zakupiłem w tym roku w Czechach. Kilka nawet mi się spodobało.
Jaguś - na termin kwitnienia ma wpływ wiele czynników - temperatura, naświetlenie, głębokość sadzenia, przyśpieszanie przed sadzeniem (o czym piszesz), stosowanie środków chemicznych i tp.
Nie zawsze jednak wpływa to dobrze na zdrowotność i jakość roślin, kwiatów i cebul. Chociażby płytkie sadzenie powoduje wywracanie się kwiatów.
P7160003SiewkaStS.01.11.JPG

Na fotce moja siewka StS.01.11- trzeci rok testowania
Pozdrawiam Stanisław :)
www.gladiole.pl

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 21 Lip 2013 20:44 #180707

  • klakierowa
  • klakierowa's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 307
  • Otrzymane dziękuję: 346
Proszę o radę :)

Kupiłam dziś 30 mieczykowych cebul. Dorodne, duże, niektóre mają kłącza. Wszystko to za śmieszne pieniądze bo za całe 5 zł. Wszystko byłoby oki ale pojęcia nie mam co teraz z nimi zrobić, sadzić czy nie? Pan, który mi je sprzedawał twierdził, że jak najbardziej sadzić, ponoć zakwitną w październiku.
Miernota gorsza od niczego!

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 21 Lip 2013 21:36 #180735

  • futrzasta
  • futrzasta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1752
  • Otrzymane dziękuję: 603
Nie mam pojęcia co z tymi cebulami zrobić, chyba bym posadziła :think: Zastanowiło mnie to co napisałaś o tych kłączach. Jak to kłącza? Jak to wygląda?

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 25 Lip 2013 23:35 #181892

  • Ela
  • Ela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 449
  • Otrzymane dziękuję: 244
Myślę,że cebule trzeba posadzić koniecznie,inaczej się zmarnują,natomiast na kwiaty bym specjalnie nie liczyła...


P7210002.JPG


P7210003.JPG

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 26 Lip 2013 22:23 #182125

  • jurek1
  • jurek1's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 154
  • Otrzymane dziękuję: 565
Mieczyki to także moje ulubione kwiaty,pochwale się pierwszym z wiosennych zakupów który zakwitł.

DSC03667.JPG


Pozdrawiam

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 29 Lip 2013 12:16 #182649

  • robchem
  • robchem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 345
  • Otrzymane dziękuję: 406
klakierowa wrote:
Proszę o radę :)

Kupiłam dziś 30 mieczykowych cebul. Dorodne, duże, niektóre mają kłącza. Wszystko to za śmieszne pieniądze bo za całe 5 zł. Wszystko byłoby oki ale pojęcia nie mam co teraz z nimi zrobić, sadzić czy nie? Pan, który mi je sprzedawał twierdził, że jak najbardziej sadzić, ponoć zakwitną w październiku.

Moim zdaniem należy je posadzić, może zakwitną w październiku ale w następnym roku nie liczyłbym że z nich coś będzie.
Pozdrawiam serdecznie Robert

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 29 Lip 2013 12:18 #182651

  • robchem
  • robchem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 345
  • Otrzymane dziękuję: 406
Właściwie wykopujemy cebule ok. 5-6 tygodni po przekwitnięciu roślin, nie zwracając uwagi na liście. Generalnie cebule powinniśmy wykopywać maksymalnie do końca września. Po wykopaniu mamy pozostałości starej cebuli oraz nową. Pęd obcinamy powyżej cebuli i suszymy do czasu łatwego oddzielania pozostałości starej cebuli od nowej. Dalej to już tylko dosuszamy na słońcu lub w przewiewnym pomieszczeniu i przechowujemy w chłodnym miejscu.

W twoim wypadku, moim zdaniem nie zdąży się wytworzyć nowa cebulka.
Pozdrawiam serdecznie Robert

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 09 Sie 2013 01:06 #184982

  • sasiad
  • sasiad's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 190
  • Otrzymane dziękuję: 339
Nie dostaję mejli o nowych postach więc nie napisałem klakierowej co robić.
Najlepiej nie kupować cebulek po sezonie sadzenia.
Jeśli posadziłaś bądź przygotowana na zabezpieczenie roślin przed przymrozkami. Cebule dadzą zastępcze, ale bardzo małe - takie pogrubione guziki.
Najlepszym rozwiązaniem byłoby przechować je w chłodni do przyszłego sezonu.

Elu i Jurku - piękne wykwity. :dance: Jurek nie podał nazwy - czy to nie są ... Białe Marmury Moskwy (Moskwa Biełokamiennaja) ?
W oczekiwaniu na Wasze następne fotki oraz na deszcz - u mnie susza od około miesiąca. Z dużych cebulek wykwitają, ale dzisiaj przy 37 stopniach i pustynnym wietrze część kwiatostanów się załamywała. Codziennie wieczorem podlewam międzyrzędzia, aby nie podsychały przylistki na kwiatostanach.



Bachromczaty.JPG



BiaaBrzoza.JPG
Pozdrawiam Stanisław :)
www.gladiole.pl
Ostatnio zmieniany: 03 Wrz 2013 00:43 przez Roma.
Za tę wiadomość podziękował(a): romantroc11, jurek1

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 11 Sie 2013 20:10 #185569

  • jurek1
  • jurek1's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 154
  • Otrzymane dziękuję: 565
Elu i Jurku - piękne wykwity. :dance: Jurek nie podał nazwy - czy to nie są ... Białe Marmury Moskwy (Moskwa Biełokamiennaja) ?

Tak to Białe Marmury Moskwy ,a cebulka od ciebie

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 13 Sie 2013 23:57 #185964

  • Ela
  • Ela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 449
  • Otrzymane dziękuję: 244
Nikt się nie chwali kwitnącymi mieczykami .. :think:

U mnie część już przekwitła,tak na oko-połowa. Niektóre odmiany mnie bardzo zauroczyły. Na żywo wyglądają jeszcze piękniej niz na zdjęciu i można dotknąć ich woskowych płatków... Jak do tej pory zdecydowanie moim faworytem jest mieczyk Bryzgi Wodospadu. Piękny kwiat,rózowo-lawendowy ( mój aparat dobrze nie oddaje koloru-jest ciut ciemniejszy),płatki mocno fryzowane-po prostu cudo :thanks: Do tego jest wysoki,okazały,kwiaty duże i co nie bez znaczenia- z każdej z dwóch cebulek wyrosły po dwa duże,zdrowe kwiatostany! :)

Inne piękności też mnie zachwyciły-jedne bardziej,drugie mniej-słowem ciągle pojawia się jakaś nowa niespodzianka w ogrodzie i jest na czym oko zawiesić :evil:


P8070046.JPG


P8070043.JPG


P8050027.JPG


P8050024.JPG
Za tę wiadomość podziękował(a): sasiad


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.928 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum