TEMAT: Goryczka (Gentiana) - gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie

Goryczka (Gentiana) - gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 24 Paź 2017 05:06 #571171

• bez
  • bez's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 1025
Goryczka paskowana biała dołączyła do niebieskiej:

bez

Goryczka (Gentiana) - gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 26 Paź 2017 05:08 #571423

• bez
  • bez's Avatar
  • Platinum Boarder
Goryczka paskowana Plena zwykle nie zdąży zakwitnąć przed zimą - w tym roku zdążyła:

bez

Goryczka (Gentiana) - gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 27 Paź 2017 09:14 #571579

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Otrzymane dziękuję: 7167
Czy ktoś wysiewał goryczki z nasion? W sklepie ogrodniczym są nasiona mixu różnych odmian goryczek, gdyby wysiewanie miało sens i doprowadziłoby do widocznych efektów, kilka paczuszek bym kupiła :)

Goryczka (Gentiana) - gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 28 Paź 2017 05:10 #571745

• bez
  • bez's Avatar
  • Platinum Boarder
Hiacynta wrote:
Czy ktoś wysiewał goryczki z nasion? W sklepie ogrodniczym są nasiona mixu różnych odmian goryczek, gdyby wysiewanie miało sens i doprowadziłoby do widocznych efektów, kilka paczuszek bym kupiła :)

Ja wysiewałem je 3-krotnie.
Nigdy nic nie wzeszło.
bez

Goryczka (Gentiana) - gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 28 Paź 2017 08:38 #571747

• CHI
  • CHI's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 1650
Tu doczytałam, że nasiona muszą być przemrożone no i maja różne wymagania do pH gleby.

Z drugiej strony, skoro rosną w ekstremalnych górskich warunkach to powinny być łatwe w uprawie..
Chyba mam jedną, co jakiś czas przeżywa kataklizm - wykopania przez Cedrika...

Goryczka (Gentiana) - gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 28 Paź 2017 08:49 #571748

• Baptysja
  • Baptysja's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 929
Wysiewałam swoje nasiona goryczki dahurskiej i bardzo ładnie wzeszła, a w drugim roku po posianiu zakwitła.
Natomiast kupne nasiona /mieszanka/ nie dały znaku życia mimo przemrożenia .
Pozdrawiam zielono Maria

Mój kawałek ziemi
Sprzedam nadwyżki
Ostatnio zmieniany: 28 Paź 2017 08:49 przez Baptysja.

Goryczka (Gentiana) - gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 28 Paź 2017 12:47 #571769

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Otrzymane dziękuję: 7167
Baptysjo, w jakim terminie wysiewałaś nasiona? Tuż po zbiorze, czy wiosną? Jeśli tuż po zbiorze, to jak zabezpieczyłaś na zimę?

Bez, w jakim terminie je wysiewałeś? To istotne, żeby określić, czego z nasionami goryczki nie należy, a co należy robić?
Ostatnio zmieniany: 28 Paź 2017 12:48 przez Hiacynta.

Goryczka (Gentiana) - gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 28 Paź 2017 14:08 #571778

• bez
  • bez's Avatar
  • Platinum Boarder
Hiacynta wrote:

Bez, w jakim terminie je wysiewałeś? To istotne, żeby określić, czego z nasionami goryczki nie należy, a co należy robić?

Na wiosnę po przemrożeniu. Nasiona kupowane.
bez

Goryczka (Gentiana) - gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 28 Paź 2017 16:09 #571791

• Baptysja
  • Baptysja's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 929
Hiacynta wrote:
Baptysjo, w jakim terminie wysiewałaś nasiona? Tuż po zbiorze, czy wiosną? Jeśli tuż po zbiorze, to jak zabezpieczyłaś na zimę?

Nasiona goryczek wysiewałam późną jesienią do pojemników z wilgotną ziemią, które dołowałam w zimnej szklarni. Tak robię z wszystkimi nasionami, które wymagają stratyfikacji. Jak zapowiada się ostry mróz to przykrywam starymi oknami, ale tak, żeby było wietrzenie. Sprawdzam też wilgotność ziemi, bo ostatnio zimy są nieprzewidywalne /kiedyś w styczniu sadziłam cebulki/ i jak jest sucha, to lekko podlewam.
Swoje nasiona sieję zawsze w tym roku, w którym zebrałam.
U mnie dojrzewają tylko nasiona goryczki dahurskiej i bezłodygowej. Bezłodygowej nie sieję, bo roślinki ładnie się rozrastają i można bez problemu dzielić.
Pozdrawiam zielono Maria

Mój kawałek ziemi
Sprzedam nadwyżki
Ostatnio zmieniany: 28 Paź 2017 16:28 przez Baptysja.
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI

Moderatorzy: Emalia112
Wygenerowano w 0.225 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum