TEMAT: "Piękna nasza Polska cała..." rozpoznajesz jej fragment? część II

"Piękna nasza Polska cała..." rozpoznajesz jej fragment? część II 31 Gru 2022 20:31 #819735

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7736
U mnie na kompie się otwiera... A legenda jest piękna, niezależnie od tego, gdzie wyczytana :)

Co z moją grupą, ma ktoś pomysł? :comp:
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos


Zielone okna z estimeble.pl

"Piękna nasza Polska cała..." rozpoznajesz jej fragment? część II 31 Gru 2022 20:55 #819736

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1456
  • Otrzymane dziękuję: 7806
Przekopałem wujka goo... I kurcze nic :huh:
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, Mandorla

"Piękna nasza Polska cała..." rozpoznajesz jej fragment? część II 31 Gru 2022 22:32 #819740

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15842
  • Otrzymane dziękuję: 12233
Czyli jakaś usterka była na moim kompie :jeez:, bo w tej chwili też się ów link otwiera. Sorry :oops:

____

:bye: Ika, mam podpowiedź... ;) . Przez miasto z szukaną grupą - wg poznańskiej gwary - jeździ się do Rygi :rotfl1:



Pozdrawiam - Ania
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mandorla

"Piękna nasza Polska cała..." rozpoznajesz jej fragment? część II 31 Gru 2022 22:39 #819742

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7736
Wujek ich znajduje, tylko trzeba dobrze się przyjrzeć i zadać właściwe pytanie ;)

Ania, poważnie? U nas się mówi, że przez Ząbki :D

Edit: aaa, dobra, już wiem! Przez etymologię nazwy to!
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Ostatnio zmieniany: 31 Gru 2022 22:41 przez Mandorla.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos

"Piękna nasza Polska cała..." rozpoznajesz jej fragment? część II 31 Gru 2022 22:47 #819745

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15842
  • Otrzymane dziękuję: 12233
Jak bonie dydy, że to prawda :happy4: :happy4:

Pozdrawiam - Ania
Temat został zablokowany.

"Piękna nasza Polska cała..." rozpoznajesz jej fragment? część II 09 Sty 2023 19:13 #820416

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15842
  • Otrzymane dziękuję: 12233
:search: Naprawdę nikt nie słyszał, że w Wielkopolsce gwarą nazywa się zęby kielce lub kielochy ? :rotfl1: (od kłów)

Przyznaję, że poza przejazdem, nigdy nie byłam w Kielcach :oops: i muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem tamtejszego, nowego dworca autobusowego :eek3:
Tam właśnie znalazłam odpowiedź na zagadkę Iki/Mandorli... zdjęcie przedstawia fragment grupy rzeźb przed dworcem:
www.parp.gov.pl/component/grants/practic...obusowego-w-kielcach

Ika, dzięki, prawdopodobnie nie tak szybko o tym dowiedziałabym się ! I potwierdź proszę :hug:
Pozdrawiam - Ania
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mandorla, zwykły chłop

"Piękna nasza Polska cała..." rozpoznajesz jej fragment? część II 09 Sty 2023 20:25 #820429

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1456
  • Otrzymane dziękuję: 7806
Kurcze, faktycznie. Wpisywałem hasło figury na dworcu, instalacja artystyczna pkp i tym podobne bo pasowało mi to na jakichś podróżnych i nic nie dopasowałem :comp:
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Ostatnio zmieniany: 09 Sty 2023 20:27 przez zwykły chłop.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, Mandorla

"Piękna nasza Polska cała..." rozpoznajesz jej fragment? część II 09 Sty 2023 20:58 #820440

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7736
Aniu, z całą przyjemnością potwierdzam :bravo: :bravo: :bravo: . Adamie, byłeś na dobrej drodze z tymi podróżnymi, aż się dziwię, że wujek nie podpowiedział...
Dworzec Autobusowy w Kielcach, zwany pieszczotliwie UFO, uwielbiam od zawsze! Były zakusy, żeby go zburzyć jako kiczowaty i przebrzmiały - na szczęście nie tylko się obronił, ale i zyskał nowoczesny sznyt. W środku elegancko, wszędzie wyświetlacze, pełna informacja, nie trzeba już ganiać w panice w poszukiwaniu tego właściwego autobusu :D. A na zewnątrz pięknie uporządkowany teren i rzeczona rzeźba... Przyznam, że trochę utrudniłam, kadrując fotę tak, że figury wydają się znacznie większe ;). Tym większe brawa dla Ani za rozpoznanie :drink1:

Aniu, czekamy na Twoją zagadkę!

PS. A w Kielcach warto zatrzymać się na trochę dłużej - jest co oglądać i w samym mieście, i w jego okolicach, łatwo dostępnych - a jakże! - z dworca autobusowego...
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Ostatnio zmieniany: 09 Sty 2023 21:02 przez Mandorla.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, zwykły chłop

"Piękna nasza Polska cała..." rozpoznajesz jej fragment? część II 09 Sty 2023 21:52 #820446

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15842
  • Otrzymane dziękuję: 12233
A wiesz, Ika, że chciałabym zwiedzić - dzięki za inspirację :drink1: Ale czegóż to jeszcze nie chciałoby się zrobić...? :dry:

_____

Naprawdę nie mam już fotek z Polski, więc bardzo proszę o to Adama :hug: Był już bardzo blisko... gdyby tylko zamiast "figury" wpisał "rzeźby" ;)
Pozdrawiam - Ania
Ostatnio zmieniany: 09 Sty 2023 21:54 przez Amlos.
Temat został zablokowany.

"Piękna nasza Polska cała..." rozpoznajesz jej fragment? część II 10 Sty 2023 16:36 #820522

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1456
  • Otrzymane dziękuję: 7806
Zagadka chyba łatwa, miejsce jedno z niewielu na świecie
Jest to miejsce które mój syn planuje zobaczyć w wakacje (syn lubi książki związane z pierwotną lolalizacją budowli)
Zdjęcie przedstawia dobudowany fragment

IMG_20230110_162438.jpg
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos

"Piękna nasza Polska cała..." rozpoznajesz jej fragment? część II 14 Sty 2023 20:35 #820850

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1456
  • Otrzymane dziękuję: 7806
Widzę że nikt nie podjął wyzwania, to może mała podpowiedź. W budowli tego typu myślę że wielu z nas bywa dosyć często. W tej miejscowości jest też obiekt typu obecnie rozgrywanych w naszym kraju zawodów, jednym słowem można tam na weekend skoczyć i obejrzeć a jak to mówią: być w ... i nie zobaczyć...to jak być w Krakowie i nie pójść na rynek. A zagadkowa budowla jest pośrednio powiązana z jedną z drużyn obecnych na tych zawodach

Może trochę szersza panorama

IMG_20230114_205312.jpg
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Ostatnio zmieniany: 14 Sty 2023 20:54 przez zwykły chłop.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos

"Piękna nasza Polska cała..." rozpoznajesz jej fragment? część II 14 Sty 2023 22:52 #820857

  • Verbat
  • Verbat's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 26
  • Otrzymane dziękuję: 216
Świątynia Wang w Karpaczu.
Strefa 5b.
Pozdrawiam.
Krzysztof
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, zwykły chłop

"Piękna nasza Polska cała..." rozpoznajesz jej fragment? część II 15 Sty 2023 09:41 #820870

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1456
  • Otrzymane dziękuję: 7806
:drink1: :bravo: brawo, Teraz Twoja kolej na zadanie nam zagadki :bye:
Jest to norweska świątynia z przełomu XII i XIII w, jedna z kilkunastu jakie przetrwały do dnia dzisiejszego, najstarszy w polsce. Drewniany kościół zbudowany bez użycia gwoździ.
Więcej o jego historii pod tym linkiem www.drogajestcelem.com/2019/05/koscio-wa...tynia-ktora.html?m=1
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos

"Piękna nasza Polska cała..." rozpoznajesz jej fragment? część II 15 Sty 2023 12:43 #820888

  • Verbat
  • Verbat's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 26
  • Otrzymane dziękuję: 216
Proszę bardzo, cóż to za budowla?

DSC_4455.jpg
Strefa 5b.
Pozdrawiam.
Krzysztof
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos

"Piękna nasza Polska cała..." rozpoznajesz jej fragment? część II 23 Sty 2023 19:12 #821686

  • Una13
  • Una13's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 28
  • Otrzymane dziękuję: 81
Jeśli mogę odpowiedzieć ? To jest Twierdza Wisłoujście
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Verbat

"Piękna nasza Polska cała..." rozpoznajesz jej fragment? część II 25 Sty 2023 18:09 #821881

  • Verbat
  • Verbat's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 26
  • Otrzymane dziękuję: 216
Zgadza się, brawo. Twierdza jest położona w Gdańsku. Jest najstarszą fortyfikacją nadmorską na wybrzeżu polskim.
Czekamy na Twoją zagadkę.
Strefa 5b.
Pozdrawiam.
Krzysztof
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos

"Piękna nasza Polska cała..." rozpoznajesz jej fragment? część II 25 Sty 2023 18:49 #821886

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19261
  • Otrzymane dziękuję: 79576
Następna zagadka to już w nowym wątku, zapraszam!
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.535 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum