TEMAT: Do lasu na grzyby

Odp: Do lasu na grzyby 28 Lip 2012 22:18 #57930

  • Roma
  • Roma's Avatar
Okolice Legnicy to lasy grzybowe i jagodowe, kiedy byłam młoda to często buszowałam w lasach w pobliżu Bolesławca i Krzyżowej,tam jagody specjalnymi grzebieniami zbierali.JMy jednak mamy większe szczęście od Was do zbierania grzybów, wychodzimy przez furtkę i już zbieramy :rotfl1: :rotfl1:


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Do lasu na grzyby 28 Lip 2012 22:39 #57937

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15854
  • Otrzymane dziękuję: 12255
Wow!!! :eek3: Szczęściara! Moje nieziszczone marzenie :hearts:
Pozdrawiam - Ania

Odp: Do lasu na grzyby 28 Lip 2012 23:33 #57963

  • Roma
  • Roma's Avatar
Aniu- marzenia czasami się spełniają, mnie też wydawały się nie do zrealizowania a pięć lat temu całkiem przypadkiem się zmaterializowały :dance: :wink2:

Odp: Do lasu na grzyby 29 Lip 2012 10:50 #58024

  • giga45
  • giga45's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 73
  • Otrzymane dziękuję: 22
Romcia jak mam jechać w okolice Bolesławca, gdzie lasów nie znam, to wolę nadłożyć te 20km i wiem, że na bank nazbieram. Owszem na trasie L-ca -Lubin są fajne lasy ale tak samo trzeba się nachodzić aby prawdziwki znaleźć, tam bardziej królują podgrzybki, które też uwielbiam zbierać. W wolnej chwili tak dla odskoczni to na godzinkę pojadę raptem 15 km i tez nazbieram, ale to nie to samo uwierz mi.Jeszcze jedno miejsce 80km -Wymiarki - tam to są bory i całkiem inne prawdziwki rosną.
Pozdrawiam cieplutko Giga
Ostatnio zmieniany: 29 Lip 2012 10:51 przez giga45.

Odp: Do lasu na grzyby 29 Lip 2012 11:19 #58032

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Ze swoich grzybowych przygód to najlepiej pamiętam wyjazd z dzieciakami nad morze maluchem z wyładowanym bagażnikiem na dachu. Przez ten bagażnik nasz 'cud gierkowskiej motoryzacji' w okolicach Drawska zaczął żęzić. Jak mąż przy nim majstrekował, to my z dzieciakami do lasu na grzybki :happy: :happy2:

Zanim dojechaliśmy na miejsce, uzbieraliśmy solidne torby, pierwszy dzień wczasowania to było suszenie grzybków :happy3:
Ostatnio zmieniany: 29 Lip 2012 11:20 przez Hiacynta.

Odp: Do lasu na grzyby 29 Lip 2012 15:35 #58079

  • koza
  • koza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 577
  • Otrzymane dziękuję: 163
Wątek SUPER!!!!! Tylko, że u mnie jeszcze posucha !!!! Do tej pory tylko kurki zbieram..... A akurat w nich nie gustuję, a może nie potrafię właściwie przyrządzić? Najlepiej wychodzą mi marynowane.... Kiedyś chciałam na przyjazd Synka zrobić duszone ( Misiek uwielbia) i wiecie co....wyszła gorzka potrawa :( Może podacie jakiś sprawdzony przepis?
koza - ulka pozdrawia
U Kozy
Pusta miska - nakarm pieska!

Odp: Do lasu na grzyby 31 Lip 2012 13:50 #58449

  • Jagoda
  • Jagoda's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 92
  • Otrzymane dziękuję: 30
Wielkie rozczarowanie! Dzisiaj wybraliśmy się na grzyby do lasów przy A-4, Świętoszów, następnie Gromadka, Chojnów, Rokitki i zero grzybów. Za 3 tygodnie kolejny wypad, może tym razem będzie lepiej.
Gratuluję tym, którzy mieli więcej szczęścia w zbiorach grzybów, niż ja.
Pozdrawiam
Jagoda

Odp: Do lasu na grzyby 31 Lip 2012 21:50 #58514

  • koza
  • koza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 577
  • Otrzymane dziękuję: 163
Do mnie dzwonią mysłowiccy przyjaciele, że na targu pełno grzybów..... No więc dziś znów pognałam ...Klęcha!!!! 4 słownie cztery kurki choć "hektary kilometrów" zrobiłam!! Sucho w lesie!!!Namiary gdzie nie ma grzybów ,a jest koza to gmina Wielgomłyny pow.radomszczański = Błonie (bez grzybów ale ile pajęczyn w lesie :club2: ) .....
koza - ulka pozdrawia
U Kozy
Pusta miska - nakarm pieska!

Odp: Do lasu na grzyby 31 Lip 2012 23:02 #58537

  • Kocina
  • Kocina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 643
  • Otrzymane dziękuję: 180
Na A4 za Legnicę pojechali znajomi i też nic nie znaleźli :(
Czekamy na wrześniowy wyjazd w ostępy w okolicach Zielonej Góry
Pozdrawiam ciepło - Ogródek Marty
FO Oaza na Facebook'u

Odp: Do lasu na grzyby 01 Sie 2012 10:44 #58605

  • giga45
  • giga45's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 73
  • Otrzymane dziękuję: 22
Jagoda, Kocina- cholera ja wczoraj też byłam na A4 nawet aparat wzięłam i po drodze na zjeździe za Krzywą nam auto się zepsuło (chłodnica), ale jakos dotarliśmy do domu, wzięliśmy auto córki i znowu pojechaliśmy (nie po to brałam wolne aby z grzybów zrezygnować) i co i NIC!!!! sucho w lesie, ani jednego grzyba- to dla mie porażka :jeez: :placze: Ale głowa do góry myśle, ze tak w połowie sierpnia się ruszy- tak jak w ub. roku. Buziaki dla Was :kiss3:
Pozdrawiam cieplutko Giga

Odp: Do lasu na grzyby 01 Sie 2012 21:54 #58721

  • Jagoda
  • Jagoda's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 92
  • Otrzymane dziękuję: 30
Gigo45 - dzięki za słowa otuchy. Może w tym roku się uda. W ubiegłym niestety ciągle rozmijaliśmy się z grzybami. Chyba nas nie lubią. Oczywiście, że zaczekamy 2 lub 3 tygodnie, tylko tym razem wybierzemy się raczej bliżej Wrocławia, tj. w okolice Milicza lub Trzebnicy. Wczorajsza wyprawa, to ponad 300 km.
Przykro, że miałaś takie przygody z samochodem i że wróciliście z pustym koszem.
Pozdrawiam Cię serdecznie
Jagoda
Następnym razej trzeba zaopatrzyć się w lornetkę, może wypatrzymy grzyby. :search:

Odp: Do lasu na grzyby 02 Sie 2012 13:22 #58819

  • mag
  • mag's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2478
  • Otrzymane dziękuję: 1176
Jagoda, w okolicach Trzebnicy na razie posucha, ale trzymam rękę na pulsie i jakby co, to dam znać na forum :)

Odp: Do lasu na grzyby 02 Sie 2012 13:45 #58821

  • Jagoda
  • Jagoda's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 92
  • Otrzymane dziękuję: 30
Witam Cię Magdo, dzięki za to trzymanie ręki na pulsie. Będę często zaglądać do tego wątku.
Pozdrawiam serdecznie :flower1:
Jagoda

Odp: Do lasu na grzyby 04 Sie 2012 02:42 #59207

  • mewa
  • mewa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 339
  • Otrzymane dziękuję: 209
Ogrodnik81 wrote:
A jest ktoś z województwa łódzkiego, kto znalazł jakieś grzyby w lesie? Chciałbym pojechać, ale nie wiem czy warto. Jest w sumie sucho, więc na razie nie warto. Ale po tych opadach ciekawi mnie czy było coś do zbierania.

Ja mam działkę oddaloną od Łodzi 38 km ( okolice Szadek Zygry) i powiem że po tych opadach pojawiły się kożlarki i prawdziwki ( nawet trzy podgrzybki znalazłam) ale strasznie robaczywe - w tej chwili grzybów nie ma u mnie :(
Pozdrawiam, Ewa.
Za tę wiadomość podziękował(a): marianek

Odp: Do lasu na grzyby 04 Sie 2012 11:29 #59229

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
W okolicach Mińska Mazowieckiego napotkałam garść kurek oferowaną do sprzedaży przy trasie, więc może .... coś tam w lasach jest ;)

Odp: Do lasu na grzyby 07 Sie 2012 10:47 #59839

  • marianek
  • marianek's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 1
Dzięki za wiadomość. Jestem z Łodzi i ciekawiło mnie to ,czy można wyskoczyć na grzyby. Ciekawe czy po dzisiejszej nocy można będzie do lasku wyskoczyć.

Odp: Do lasu na grzyby 14 Sie 2012 12:54 #61295

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Byłem w sobotę w lesie zobaczyć czy już są jakieś grzybki a tu nic tylko parę szatnów (borowik szatański) i kilka muchomorów i jeszcze innych dziwolągów.

Odp: Do lasu na grzyby 14 Sie 2012 19:59 #61356

  • jo90
  • jo90's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Adam
  • Posty: 157
  • Otrzymane dziękuję: 106
W kwestii borowika szatańskiego. Ja nie jestem zbyt doświadczonym grzybiarzem ale mam wrażenie że określeniem "borowik szatański" czy też "szatan" bardzo często określa się zupełnie inne gatunki grzybów.
Osobisty teść - zapalony grzybiarz, również często o nim wspomina (oczywiście przemilczam :) )
Tymczasem, na przykład według Wikipedii, trujący borowik szatański (Boletus satanas) jest w Polsce niesamowicie trudny do znalezienia, praktycznie nie występuje, udokumentowano zaledwie dwa stanowiska występowania tego gatunku.
W Polsce występuje 15 gatunków borowików, w tym trujące oraz niejadalne - ale są bardzo rzadko występującymi grzybami.
Natomiast najczęściej spotykanym gatunkiem grzyba określanym tą ponurą nazwą jest goryczak żółciowy (Tylopilus felleus), który "nie jest trujący, ale nawet niewielki fragment goryczaka żółciowego skutecznie psuje smak potrawy".
Sam "szatan" zaś znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski ze statusem wymierający, krytycznie zagrożony.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.528 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum