TEMAT: Irysy ensata

Irysy ensata 25 Cze 2016 15:30 #484382

• Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Otrzymane dziękuję: 591
Irys ensata, zwany też irysem mieczolistnym należy do Japońskich Irysów Wodnych - Laevigatae (razem z Irysem gładkim).

Przymiotnik wodny sugeruje, że ta grupa lubi stanowiska wilgotne i tak jest w rzeczywistości. W cieplejszych krajach, gdzie zbiorniki wodne nie zamarzają może rosnąć na brzegu stawów i oczek wodnych. W naszym klimacie takie stanowisko może okazać się ryzykowne, gdyż w sezonie zimowym brzegi naszych zbiorników wodnych mogą wielokrotnie zamarzać i odmarzać, a to zamordowałoby posadzonego tak irysa. Jeśli chcemy je uprawiać w strefie przybrzeżnej, to na zimę należy rośliny przenosić na stanowisko suchsze. Bezpieczniejsza jest uprawa na normalnych rabatach ogrodowych. Ziemia powinna być żyzna z dużą ilością próchnicy, dostatecznie trzymająca wilgoć latem ( a przy deficycie wody podlewamy), natomiast zimą lepiej, żeby stanowisko obsychało. W żadnym razie nie powinny tam się gromadzić zastoiska wody. Dobrze reagują na ściółkowanie gleby materią organiczną. I to jest prosty sekret uprawy tego gatunku. :)

Jeszcze jedna uwaga z mojego ogrodu. Smakują gryzoniom i często po zimie mam podgryzione kłącza, a nawet zeżarte do zera. Innych irysów nie ruszają, a ensaty muszą być wyjątkowo smakowite. I tu pozostawiam pole do pomysłowości, jak temu zaradzić. W każdym razie nie warto sadzić w miejscach szczególnie okupowanych przez gryzonie.

A to pierwszy w tym roku kwitnący u mnie Irys ensata
'White Ladies'

Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, babaewa, pasla3

Irysy ensata 26 Cze 2016 12:46 #484615

• Fafka
  • Fafka's Avatar
Jeszcze raz 'White Ladies'

Odmiana 'Silverband', może nie ma imponujących kwiatów, ale ciekawie wyglądają liście, paskowane biało kremowo (na zdjęciu tej kępy słabo to akurat widać, a inna lepiej wybarwiona w paski akurat regeneruje się u mnie po prawie całkowitym zeżarciu przez nornice :unsure: )
'Silverband'

Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz

Irysy ensata 29 Cze 2016 21:48 #485965

• Fafka
  • Fafka's Avatar
'Ocean Mist'
w porannym słońcu

i wieczorową porą

Pozdrawiam. Jola

Wygenerowano w 0.978 sekundy