TEMAT: Irysowe plany, marzenia, chciejstwa

Irysowe plany, marzenia, chciejstwa 25 Paź 2012 19:32 #81002

• Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Irysomaniaczka
  • Otrzymane dziękuję: 2252
Hejka! :)
Listopad za pasem, koniec ogrodowania zbliża się wielkimi krokami. Nadchodzi czas gryplanów, koncepcji i różnych postanowień czyli takiego myślenia o ogrodzie, które maniakom zielonego wypełnia smętne zimowe miesiące. Najbardziej ulubionym tematem rozmyślań większości ogrodujących są nowe nasadzenia czyli co by tu jeszcze. :wink4: :devil1: :yummi: Irysowe Ludzie rzecz jasna snują sobie marzonka w kolorach tęczy. :happy3: Ja już na przykład sadzę na obrzeżach Pumilotonu nowe IB, w myślach jeszcze ale mam nadzieję że przynajmniej cześć moich planów uda się zrealizować. :wink4: Takie mam zachciewajstwo by w przyszłym roku ugościć między innymi tego przyjemniaczka.

davesgarden.com/guides/pf/showimage/249897/

A jak tam Wasze gryplany?
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!
Za tę wiadomość podziękował(a): Irysek Robert, barashka

Odp: Irysowe plany, marzenia, chciejstwa 25 Paź 2012 22:46 #81106

Ja o moich marzeniach napiszę trochę później...
u mnie sezon jeszcze trwa na dobre:
1. wysiew nasion TB
2.jeszcze dwie torebki "australijczyków" dochdzą na oknie w gabinecie
3.wapnowanie zagonów irysowych
4.GRABIENIE TONY LISCI!!!
Za tę wiadomość podziękował(a): Tabaaza, barashka

Odp: Irysowe plany, marzenia, chciejstwa 25 Paź 2012 23:32 #81126

• barashka
  • barashka's Avatar
  • Otrzymane dziękuję: 1655
a mnie się marzenia spełniają, chociaż ... miałam kartkę z kamieniem wrzucic' przez okno, ale jak tam australijczyki dochodzą, to przecież nie mogę im przeszkodzic', upss !
Ostatnio zmieniany: 26 Paź 2012 08:58 przez barashka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tabaaza, Irysek Robert

Odp: Irysowe plany, marzenia, chciejstwa 26 Paź 2012 11:24 #81202

• Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Irysomaniaczka
Dobra, końcówkę prac ogrodowych rozumiem ( szczególnie sprzątanie liści :sick: ) ale nie ma lekko - pociągnę was za upsss... języki vel klawiaturę. Konkrety proszę, kogo chcecie zaprosić i dlaczego właśnie ta odmiana a nie żadna inna. Wszelkie marzonka są mile widziane, iryski z Polski, Hameryki czy Australii. Ja mogę Wam napisać że mój mały wymarzeniec 'Jo Bangles' urzekł mnie bródką. Taki przydymiony wrzos płatków i do tego mocno lawendowa bródka, no marzenie. Nawet kolegę mam dla niego całkiem odpowiedniego, który mimo tego że SDB powinien z racji swojego późnego kwitnienia załapać się na wspólne przedstawienie ( Jo jest w końcu wczesnym irysem a 'Cimarron Rose' zaczyna dobrze kwitnąć w drugiej połowie sezonu esdebiaczkowego ). O ile uda mi się zgrać kwitnienie to te dwie odmiany powinny dobrze wyglądać razem na rabacie, delikatne i stonowane ale z pazurem ( bródka Jo i znamię na płatku 'Cimarron Rose' ).
Pozdrówczanki uzasadniające wybór
K. :woohoo:
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!
Ostatnio zmieniany: 26 Paź 2012 11:27 przez Tabaaza.
Za tę wiadomość podziękował(a): barashka

Odp: Irysowe plany, marzenia, chciejstwa 26 Paź 2012 11:46 #81205

• barashka
  • barashka's Avatar
Jak tak Cię czytam Tabaazo, to czasami myślę, że czytasz mi w myślach. Po pierwsze też marzył mi się post o ... "marzeniach", cudzych i swoich, bo temat taki bieżący i aż skręca z ciekawości, "kto z kim i dlaczego". A skoro temat "kto z kim i ..." to muszę Ci się przyznac', że od paru lat tak właśnie sadzę głównie irysy (przynajmniej w wyobraźni), czyli ten się kończy na tym akcencie, a tamten zaczyna ... W praktyce wygląda to troszkę inaczej, bo po paru latach trzeba zmienic' siedlisko, ale ogólny plan jest zawsze taki, by tonacja była podobna. A jakie są moje chciejstwa na przyszły sezon ? Hmmm ... Nieokreślone w barwach, ale za to z duszą. Krzysiu mnie już rozszyfrował, że będzie to na pewno STOP FLIRTING. Reszta nastąpi ...

http://claragarden.it/news.asp

Stop_Flirting.jpg
Ostatnio zmieniany: 06 Sie 2016 09:56 przez Kerstin2309.
Za tę wiadomość podziękował(a): Irysek Robert, pasla3

Odp: Irysowe plany, marzenia, chciejstwa 26 Paź 2012 13:32 #81219

• Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Irysomaniaczka
Z tym czytaniem w myślach to pewnie jest tak jak kiedyś wyczaiła Mirdemka - "Wielbiciele szmateksów łączcie się!" :wink4: :devil1: :happy3: Po prostu przybrudzone pastele i inne wariacje kolorystyczne na temat "Ścierka podłogowa i jej zastosowanie w ogrodzie" najbardziej do nas przemawiają. :happy3: Przyznam się że i ja zastanawiałam sie nad 'Stop Flirting' ale postanowiłam że sobie odpuszczę ( na dzień dzisiejszy :wink4: :devil1: ). Dlaczego? Ano pojawił się w moim ogrodzie w tym roku wyczekiwany 'Coffee Trader', który jest jakby wzmocnioną beżem wariacją na temat 'Stop Flirting'. Więcej koloru w cieplejszym odcieniu ma w sobie ta odmiana.

davesgarden.com/guides/pf/showimage/241885/

Jak do tego dodam 'Jaźwin' Roberta

to mam całkiem fajną kompozycję na "dymnej" rabacie. Teraz żeby podkreślić tę rozdymioną urodę przydałby mi się jakiś ciekawy, w miarę czysty self. W końcu w bardzo zadymionym miejscu nie da się podziwiać urody poszczegółnych odmian - zleją się w jedną burą maź. Może jakiś nietypowy bardzo jasny wrzos z lawendowym odcieniem, coś jednorodnego dla podkreślenia niuansów kolorystycznych na płatkach dwóch pozostałych odmian. Druga wersja jest taka że 'Jażwin' trafia na starszą odmianę 'Burnt Toffee'

davesgarden.com/guides/pf/showimage/139731/

i dostają do towarzystwa ciemnolawendowego kolegę w typie self. Natomiast 'Coffe Trader' próbuje zaprzyjaźnić się z 'Tempesto', którego rozbrykanie kolorystyczne wymaga spokojniejszego kumpla. W każdym razie 'Stop Flirting' nie ma się jak przyłasić do obecnych irysków. Co nie znaczy że się kiedyś towarzystwo dla niego nie znajdzie. :wink4: :happy3: :devil1:
Pozdrówka
Za tę wiadomość podziękował(a): Irysek Robert, barashka

Odp: Irysowe plany, marzenia, chciejstwa 26 Paź 2012 20:21 #81314

• adamian
  • adamian's Avatar
  • Otrzymane dziękuję: 484
Irysowa rzeczywistość jak zwykle przerośnie marzenia. Pojawią się wkrótce nowe katalogi i oszałamiające introdukcje. Oczywiście jeśli natura nie wymrozi zbyt wielu posiadanych będzie można bez wyrzutów sumienia szaleć z zakupami. Jak na razie kuszą mnie z zupełnie innej bajki: spotkanie irysów Wschodu i Zachodu: hybrydy I.pseudoacoruus i I.ensata Iris x pseudata

cubits.org/playpengraphics/db/freeimages/image/24993/
Za tę wiadomość podziękował(a): Irysek Robert, barashka, jmt-

Odp: Irysowe plany, marzenia, chciejstwa 27 Paź 2012 16:30 #81600

• Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Irysomaniaczka
Nie pogardziłabym tymi bezbródkowymi mieszańcami ( choć to już wcale nie kundelki tylko nowa rasa :wink4: ). Jeden szkopuł - trzeba szybko coś wymyśleć w okolicach oczka. U mnie tylko tam mają szanse. Fajne są bo paleta barw znacznie ciekawsza niż u japończyków. Takie sobie nówki tegoroczne upatrzyłam. :wink4: :happy3:

www.draycott-gardens.com/psframe.html

No i do tego taki Yarai na przykład. :wink4:

wiki.irises.org/bin/view/Main/Spx/SpxYarai

Ale to odległa w czasie zabawa, oczko w wiecznym remoncie. :mad2: A co do nowych oszołomień, wcale to tak nie jest że co katalog to ja plackiem padam :funnyface: . Przyuważyłam że naprawdę "coś" to pojawia się raz na parę lat ( jak w najnowszej wersji teorii ewolucji - rozwój skokowy :wink4: :devil1: ), a tak to widzę głównie miłe, piękne iryski, które zaprosiłabym na rabatę. Ostatnie leżenie plackiem było przed 'Expose'. :wink4: :happy3:
Pozdrówka irysowe
Za tę wiadomość podziękował(a): adamian, Irysek Robert, barashka

Odp: Irysowe plany, marzenia, chciejstwa 27 Paź 2012 22:49 #81761

W nowym wątku pojawiło się słowo MARZENIE i dziś późnym wieczorem, gdy za oknem leży ponad 5cm pierwszego, jesiennego śniegu… który oświetlony ogrodowymi lampami (Kraina Narni) natchnął mnie do swego rodzaju tęsknoty za moimi irysami…, które w tym roku wypadły znakomicie.
Dwie wygrane w konkursach irysowych:
- najładniejsza siewka 10 – 118 – B – RP = LOVE FOR PEACH, która zdobyła na wystawie w Gołkowicach pierwsze miejsce.
- UWODZICIEL na Konwencie MEIS w czerwcu otrzymał Grand Prix.
- uzyskałem w tym roku ponad 50 siewek TB bardzo dobrej jakości.
- zarejestrowałem 8 nowych odmian.
- wykonałem ponad 300 krzyżówek, nawet na najnowszych odmianach z Australii.
- wreszcie mam pole i nie muszę się martwić o miejsca dla siewek.
- w końcu po długich staraniach moje odmiany i siewki rosną w USA, gdzie będą introdukowane.
Czego chcieć więcej…?
Owszem mam swoje takie coroczne marzenie, które nosimy wszyscy w sercu gdy zbliża się ZIMA. Marzy mi się aby wszystkie irysy przezimowały bez uszczerbku i zakwitły wiosną TAK PIĘKNIE JAK NIGDY PRZEDTEM.
Zdaje sobie sprawę, że to banalne marzenie – jednak dla mnie jest ono najważniejszym.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tabaaza, barashka, ewa1953, jmt-

Odp: Irysowe plany, marzenia, chciejstwa 29 Paź 2012 18:40 #82375

• bajtek
  • bajtek's Avatar
  • Otrzymane dziękuję: 444
Witam . ŻYCZĘ oby to banalne marzenie się spełniło ,aby nasze wszystkie irysy uraczyły nas co najmniej taką ilością kwiatów jak na tym zdjęciu . :supr3: allthingsplants.com/plants/photo/131179/
Ostatnio zmieniany: 29 Paź 2012 18:41 przez bajtek.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tabaaza, Irysek Robert, barashka

Odp: Irysowe plany, marzenia, chciejstwa 30 Paź 2012 21:57 #82897

• Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Irysomaniaczka
Robert Ty masz tzw. osiągi więc Twoje marzenia są tak dwie półki wyżej od moich. :wink4: :happy3: Natomiast marzonko o łagodnej zimie i to bajtkowe życzenie mnóstwa kwiatów jest chyba nam wszystkim irysującym bliskie. Oby ta nowa zima była lepsza niż tegoroczna, trzymam kciuki za to tak że aż kostki bieleją. A w ogóle Bajtku to ten cytowany łanik wprost urzekający, utwierdza mnie w przekonaniu że decyzja o posadzeniu 'Coffee Trader' słuszną była! :wink4: :devil1: Mam nadzieję że tak samo trafiony okaże się mój australijski wybór czyli mały esdebiaczek 'Awake'.

davesgarden.com/guides/pf/showimage/106090/

Może nie jest wielce wszystkich powalajacy :wink4: i straszliwie nowatorski ale kreseczki na dolnych płatkach zawsze na mnie działały. Podoba mi się też odmiana 'Zaftig' Paul'a Blacka'a. Towarzystwo do 'Cisza Przed Burzą' i robertowej 'Plamka'. Normalnie chmurna część Pumilotonu. :happy:

davesgarden.com/guides/pf/showimage/330892/

No w ogóle to dużo nowych SDB mi się podoba. :devil1: :wink4: Aż strach się bać. :happy3:
Pozdrówka
Ostatnio zmieniany: 30 Paź 2012 21:59 przez Tabaaza.
Za tę wiadomość podziękował(a): Irysek Robert, barashka, bajtek

Odp: Irysowe plany, marzenia, chciejstwa 30 Paź 2012 23:14 #82931

• barashka
  • barashka's Avatar
Ja mam o tyle sprawę ułatwioną, że skupiam się wyłącznie na TB, maleństwa bowiem nie sprawdziły mi się w ogrodzie, śmiesznie to wyglądało, gdy czasami trawa była wyższa niż one ... A wiadomo, nie zawsze mam czas na koszenie w terminie, zwłaszcza takiej ilości "łąki", jak ja to nazywam. Ale próbowałam, sadziłam niczym sam malarz przeciągający pędzlem po bejtramie, jednak nie wyszło. Chociaż jak patrzę na te ich roześmiane buźki w katalogu to nie jednego bym reaktywowała ... Ale nie, nie dam się ... ha,ha ...

Natomiast na pewno chciałabym zaprosic do ogrodu 'Mandolin Wind' za tą subtelnośc koloru i zarazem bogactwo w "ubiorze" ... A jaka okaże się w realu, czy wiatr muśnie jej struny wyobraźni ... ? Tego jestem ciekawa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tabaaza, adamian, Irysek Robert, bajtek

Odp: Irysowe plany, marzenia, chciejstwa 31 Paź 2012 19:54 #83171

• Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Irysomaniaczka
Ha, to ja jestem szczęściarą! :P Mam Pumiloton i sadzę na nim esdebięta. Barashko jeżeli iryski kurduplaste niespecjalnie u Ciebie wyglądają to spróbuj IB. To jakoś mało popularna kategoria a moim zdaniem zasługuje na to żeby ją sadzić jak się tylko da. Po pierwsze sezon zaczyna się wcześniej :wink4: , po drugie ( i to jest naprawdę godne uwagi ) ma takie łączenia kolorów + numery z bródkami, które są jeszcze nieosiągalne w irysach wyższych kategorii. Przeglądam teraz bardzo dokładnie australijskie propozycje i taki 'New Kid In Town' jest całkiem barashkowy. :wink4: :yummi:

davesgarden.com/guides/pf/showimage/265882/

Mną rzuca w morelki i kreseczki, pewnikiem dlatego że partenerstwo w tej kategorii mam dla takich osobników zapewnione ( Furioso, Pink Pele ). No po prostu aż się prosi o 'Love The Look'.

davesgarden.com/guides/pf/showimage/177806/

Co do 'Mandolin Wind' to znalazłam takowe zdjątko w sieci

allthingsplants.com/plants/photo/99306/

i ono jakoś do mnie nie przemówiło. :unsure: Nie wiem dlaczego ale "mandolina" jest taka rozlazła kolorystycznie, bezpłciowa. 'Stop Flirting' niby burasek ale kolor się łamie i wiadomo że w zależności od zestawienia będzie przybierał różne tony i odkrywał możliwości "prawdziwego szmateksa". Natomiast mam wrażenie że "mandolina" może być zawsze bezpiecznie różowo - wrzosowa, z tym że sprana do niemożliwości i z lekka przybrudzona. Taki dominant kolorystyczny, z czym się nie zestawi zawsze tak samo. :wink4: Jakoś mnie ta odmiana za serce nie chwyta, choć uwielbiam szmateksy i sprańce. Bardziej do mnie przemawia 'Country Kisses'.

davesgarden.com/guides/pf/showimage/209050/

Kolory są co prawda bardziej czyste ale jednocześnie nie jest to irys "róziawo - biały". I wydaje mi się że w zestawieniach z innymi irysami może być też taki "mniej jednoznaczny" że się tak wypiszę. No to jak już pojechałam po "mandolinie" to można się teraz przejechać i po moim wybrańcu. :happy3: Moim faworytem w TB ( obecnym, bo to jeszcze może ulec zmianie :wink4: :devil1: ) jest 'Enther The Dragon'.

www.napairis.com/showiris.php?name=ENTER THE DRAGON&subject=&Type=&Pattern=&colour=&bloom=&Letter=&hybridizer=&yr1=&start=0

Wspaniały "szmateks" z lawendowym podmuchem na dolnych płatkach. I do tego ta bródka, mniam. :yummi:
Pozdrówka irysowe

Odp: Irysowe plany, marzenia, chciejstwa 31 Paź 2012 20:22 #83185

• barashka
  • barashka's Avatar
Dzięki Tabaazo za szczerośc'. A ciekawa jestem, co powiesz na irysa z innej bajki "Au Contraire" Johnsona ? Jego barwy stopniowo "dojrzewają" w trakcie kwitnienia, dlatego można się spodziewac' dośc' ciekawego efektu przy kilku już kwiatach. Coś mi mówi, że "Mandolin Wind" też posiada tą umiejętnośc'.

[url=http://]
Au_Contraire_TB_Johnson_2008_6-3-10_s.jpg

Zresztą ten rok należał u mnie do nieokreślonych barw i póki się nie skończy, ja z nich nie zrezygnuję, hi,hi ... Poza tym obcując to tu, to tam, często sama byłam "sprana i przybrudzona", więc dla mnie to jak najbardziej komplement. W Jarocinie na przykład ... I chyba mi coś z tego zostało. A "Enter The Dragon" też mi się podobał. Pozdrawiam.

p.s. s'thrash'nie fajne te dyskusyje !
Ostatnio zmieniany: 31 Paź 2012 20:35 przez barashka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tabaaza, Irysek Robert, bajtek

Odp: Irysowe plany, marzenia, chciejstwa 31 Paź 2012 21:32 #83227

• Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Irysomaniaczka
Nie ma porównania z "mandoliną". Zaczyna pięknie i mocno a potem robi się subtelny ale kolor jest już nie tylko rozbielony ale i przełamany. Myślę że to zasługa brzegów płatka na poziomie bródki, tam się dzieją ciekawe rzeczy w miarę wykwitania. Takie zdjątko znalazłam w sieci i muszę napisać że jak nie przepadam za czysto żółtymi bródkami to ta jest absolutnie na miejscu i pięknie współgra z mocno rozwiniętymi płatkami. To piękny irys a "mandolina" brudas w każdej fazie. :wink4: :devil1: :happy3:

allthingsplants.com/plants/photo/95403/

Nie należy się bardzo przejmować moim wydziwianiem na "mandolinę", po prostu niektóre irysy u mnie nie zaskakują, jakby powera im na mnie brakło. :devil1: Trafiło teraz na biednego 'Mandolin Wind' ale nie on pierwszy doznał z mojej strony afrontu. Swego czasu nie rozumiałam za bardzo zachwytów i piania nad odmianą 'Fancy Woman'. :unsure:

davesgarden.com/guides/pf/showimage/203700/

Tratatata - luminata a jakoś między mną a tym irysem nie zajarzyło. :supr: Powiem tak, z irysami to jest u mnie tak że albo kocham natychmiast albo dziwaczę i wynajduję różne takie co to mam coś do zarzucenia. Do tej pory bezproblemowo miały ze mną tylko selfy, natomiast jak zaczynają się zabawy z więcej niż jednym kolorem robię się rozgrymaszonym potworem. :evil: :happy3:
Pozdrówka też lubiące rozmówki o kolorach bródkowców. :wink4: :devil1:

Odp: Irysowe plany, marzenia, chciejstwa 31 Paź 2012 22:38 #83271

Dziewczyny czytam Wasze „myśli nieuczesane” odnośnie irysów i tak sobie w myślach liczę ile ja i mnie podobnym hodowców wywaliło na zbity pysk takich szmateksów i sprańców.
Bardzo to zaciekawiło mnie i muszę przespać się z tą koncepcją… blednienia, choć spraniec też mi się podoba.
Ostatnio zmieniany: 31 Paź 2012 22:38 przez Irysek Robert.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tabaaza, barashka, bajtek

Odp: Irysowe plany, marzenia, chciejstwa 31 Paź 2012 23:04 #83292

• Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Irysomaniaczka
Ha, Panowie tak mają! :wink4: :devil1: Coolorek musi być czysty. :happy3: Robert to nie jest tak że każdy pastelowy blednący irys zasługuje na miano prawdziwego wyprańca. Są takie co to jak zaczną wykwitać to tylko je w kłącze kopnąć. :jeez: Idealny wypraniec ma ciekawy kolor w każdej fazie kwitnienia. No i bardzo wiele zależy też od bródki, ciemne stare złoto to mój faworyt przy wyprańcach. Wcale wiele takich super idealnych odmian nie ma. :search: Szmateks to jeszcze wyższa szkoła jazdy, kolor musi być pięknie przełamany, w ciekawym odcieniu, rzadki. Spranie szmateksa to nie powinno być jedynie rozbielenie ale i zmiana odcienia ( beżykom tak się robi ). Blendowaty szmateks to miodzio! :hearts: Sam widzisz, to już niemal szmateksologia. :wink4: :devil1: :happy3: Szmateksy i wyprańce mają tę wielką zaletę że dobrze wyglądają zarówno z podobnymi sobie jak też z irysami o zdecydowanej barwie, no chyba że trafią na wyjątkowe papugi. :happy: Szmateksy i wyprańce na salony, tfu, znaczy na rabaty! :happy3:
Pozdrówka kolorowe
Ostatnio zmieniany: 31 Paź 2012 23:07 przez Tabaaza.
Za tę wiadomość podziękował(a): barashka, bajtek

Odp: Irysowe plany, marzenia, chciejstwa 31 Paź 2012 23:19 #83300

• bajtek
  • bajtek's Avatar
  • Otrzymane dziękuję: 444
Witam. :flower1: O gustach raczej nie dyskutuję,ale gdy bym musiał się wyrazić to w tej tonacji wybrał bym JUST WITCHERY-2012-BLYTHA.Niestety nie potrafiłem dzisiaj oszukać jego zdjęcia, ale i ta myślę że jest on na razie nieosiągalny u nas.Wobec powyższego w przyszłym roku postaram się powiększyć kolekcję polskich odmian, oraz założyć rabatę o nazwie QUEEN {o konkretnych odmianach pomyślę przez zimę}. Obecnie posiadam tylko QUEEN OF ANGELS oraz QUEEN OF DEF , a na rabacie potrzebuję z piętnaście tak że mam o czym myśleć. :comp:
Za tę wiadomość podziękował(a): Tabaaza, barashka

Wygenerowano w 0.285 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum