TEMAT: Budowa wodnika w ogrodzie, czyli ozdobny kran

Budowa wodnika w ogrodzie, czyli ozdobny kran 03 Sty 2013 22:14 #107379

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Parę lat temu wg pomysłu mojego męża Tadzia powstał w ogrodzie wodnik, czyli ściana z kranem.
Chciałam mieć taką ozdobę żeliwną z misą, ale po pierwsze tanie nie są, a poza tym żeliwo z pewnością padło by łupem zbieraczy złomu. W końcu na działce jesteśmy tylko w weekendy. Poniżej pokazuję dokumentację fotograficzną z budowy. Może kogoś zachęcę do naśladownictwa w myśl zasady: najtrudniej zacząć. ;)


Wszystko zaczęło się od rurki i zaworów. Na górze jest kran, a na dole zawór spustowy (na działce spuszczana jest woda na zimę, zatem zawór służy do opróżnienia rur). Kawałek belki betonowej posłuzy jako część fundamentu.


zawór spustowy został obudowany studzienką odwadniającą. Do obudowy wykorzystane zostały odpady bruku betonowego.


Dalszy ciąg fundamenciku po lewej.


Początki murowania.








Do ściany wodnika wprowadzone zostały dwie luksfery szklane, bo nie chciałam żeby murek był zbyt "ciężki". Kolor - mój ulubiony, no i symbolizuje wodę. Wewnatrz są jakby krople wody, co stanowi dodatkowy efekt "wodny".


Na zdjęciu m. in. widać, że studzienka odwadniająca otrzymała pokrywę z blachy.






Narzędzia, w tym do wykonania fug przedwojenna "fugownica"?



Ostatnio zmieniany: 23 Mar 2013 22:29 przez waldek727.


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Budowa wodnika w ogrodzie, czyli ozdobny kran cd. 03 Sty 2013 22:19 #107384

  • Daniela
  • Daniela's Avatar

Tutaj ściana wodnika osiągnęła już maksymalną wysokość. W miejscu gdzie znajduje się kran uzyta została płyta betonowa i w niej został wywiercony otwór na przełożenie rurki do kranu. Zostanie później przykryta dekoracją. Do samego końca była to dla mnie niespodzianka...




Za Grahamkiem nie widać dokładnie, ale też jest murek z kamieni, niweluje niewielką różnicę wysokości.




Gdzie jest ogień, musi być woda: wodnik vis a vis grilla.






Tutaj już wodnik wykończony. Na dole podłoga wyłożona kostką granitową 5 x 5 cm. W środku pod kranem studzienka z kawałka rury pcv. W rurze znajduje się drenaż z kamyków i jest zamknięta pokrywą ze stali (grubość kilka mm) z nawierconymi otworami.


Stare drzwiczki od pieca, odkupione ze złomowca za 7 zł, oczyszczone i pomalowane na czarny mat (łącznie z kranem).


Pokrywa z bliska


Chciałam secesji, oto ona. ;)

Kranik jest bardzo wygodny w użyciu, nie trzeba się schylać. Podłączamy tam węże do podlewania, także myjemy się, okazał się dla nas bardzo wygodny. :)
Ostatnio zmieniany: 27 Sty 2014 23:23 przez Igor.

Odp: Budowa wodnika w ogrodzie, czyli ozdobny kran 03 Sty 2013 23:22 #107423

  • Roma
  • Roma's Avatar
Danielo-to cudo już wcześniej podziwiałam na innym forum i już wtedy byłam chora z zazdrości a teraz nastąpiła remisja choroby :wink4:
Pozwoliłam sobie na skopiowanie powyższych postów i umieszczenie ich w wątku o małej architekturze :)
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...t=18&start=18#107413

Budowa wodnika w ogrodzie, czyli ozdobny kran 01 Mar 2013 06:51 #130210

  • aneta72
  • aneta72's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 451
  • Otrzymane dziękuję: 111
Witam.BARDZO CIEKAWY POMYSŁ :thanks: :thanks: :thanks: :thanks: :bravo: :bravo:

Budowa wodnika w ogrodzie, czyli ozdobny kran 10 Maj 2013 13:10 #155116

  • Ewelina
  • Ewelina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 881
  • Otrzymane dziękuję: 979
Piękny i użyteczny zakątek - a taki mąż to majątek .Praca samodzielnie wykonana na pewno bardziej cieszy . Podziwiam :thanks:

Budowa wodnika w ogrodzie, czyli ozdobny kran 10 Maj 2013 23:38 #155328

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Dziękuję. :)

Swoją drogą zdałam sobie dzisiaj - po wizycie Eweliny w temacie - że wodnik powstał zanim zbudowaliśmy dom, a jednak dość rzadko jest fotografowany, bo najczęściej robię zdjęcia portretowe roślinom. :flower: ;)

Dzisiaj dodam jeszcze ujęcia z wodnikiem na tle domku (tarasu), no i roślinności.





Budowa wodnika w ogrodzie, czyli ozdobny kran 18 Sie 2013 21:42 #186769

  • Kasia1972
  • Kasia1972's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 824
  • Otrzymane dziękuję: 79
Danielo, a jak/czym został wywiercony otwór w tych drzwiczkach od pieca? Zastanawiam się nad podobnym rozwiązaniem :bad-idea:

Budowa wodnika w ogrodzie, czyli ozdobny kran 19 Sie 2013 10:11 #186828

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Kasiu,
otwór w drzwiczkach był wywiercony wiertłem 13 mm (najpierw cieńszymi i potem rozwiercone). Na koniec jeszcze frezem do metalu. Mój mąż jest mechanikiem to dla niego nie było problemem, ale jeśli udać się do warsztatu to bez problemu powinni otwór do rurki półcalowej wykonać. :)

Budowa wodnika w ogrodzie, czyli ozdobny kran 19 Sie 2013 10:36 #186838

  • Kasia1972
  • Kasia1972's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 824
  • Otrzymane dziękuję: 79
O, super - przekażę swojemu M. Mam już nawet drzwiczki na all wypatrzone :)

Budowa wodnika w ogrodzie, czyli ozdobny kran 19 Mar 2014 08:04 #235065

  • Cypryda
  • Cypryda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 340
Jestem pełna podziwu. Szkoda że ja nie mam takiej "złotej raczki". Pomysł i wykonanie świetne.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.179 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum