TEMAT: Czyszczenie oczka wodnego

Czyszczenie oczka wodnego 18 Kwi 2013 17:57 #146889

  • ewa1953
  • ewa1953's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 783
  • Otrzymane dziękuję: 497
Potrzebuję pomocy -rady.Wiem ,że są tu doświadczeni posiadacze oczek dlatego proszę poradźcie jak odmulić oczko / objętośc 7m3, przeszkoda =brak prądu na działce /.Moze macie jakieś pomysły ,w tej chwili wygląda bardzo nieciekawie.
Ostatnio zmieniany: 26 Kwi 2013 20:42 przez waldek727.


Zielone okna z estimeble.pl

Czyszczenie oczka wodnego 07 Maj 2013 09:44 #153795

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
Witaj,doczytałem że prąd już macie na działkach, proponuję zakup pompy zanurzeniowej do wody(koszt najtańszej to około 100 pln), przy pomocy której wypompujesz wodę z częścią mułu-część musi zostać dla roślinek i ryb(na pewno masz karasie więc jest to ich naturalne miejsce zimowego odpoczynku :bad-idea: ). ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa1953

Czyszczenie oczka wodnego 07 Maj 2013 17:11 #153924

  • ewa1953
  • ewa1953's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 783
  • Otrzymane dziękuję: 497
Tak nareszcie mamy prąd. Wodę wylałam pompą do brudnej wody.Teraz jest zainstalowany filtr i pompa o wyd.3.5oo l/h powinno być ok.czy sie mylę ?

Czyszczenie oczka wodnego 07 Maj 2013 22:34 #154124

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
Będzie super :supr3: ,tylko nie zapomnij że karasie i inne ryby z rodziny karpiowatych to nie pstrągi :drool: ,u mnie jest tylko pompa fontannowa ustawiona jako natleniacz wody.Co do czystości to jeszcze parę tygodni i będzie ok.jak ,,wyjdą'' grzybienie i lilie wodne i pokryją powierzchnię lustra wody . Ja osobiście nie jestem fanem :club2: sterylnych oczek wodnych-od tego jest akwarium :idea1: .
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa1953

Czyszczenie oczka wodnego 08 Maj 2013 11:58 #154301

  • ewa1953
  • ewa1953's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 783
  • Otrzymane dziękuję: 497
Oj tak ma kilka grązeli -ale jeszcze troche trzeba czekać na liście nawodne/narazie są te natleniające pod wodą,Niestety maje lilie wodne to stare odniamy i mają małe liście .Jedak w tym roku juz limit wydatkow wyczerpany wiec nie dokupię a szkoda.Mam wywłócznika i trochę irysów,tatarak ,callę .Juz zaczyna ładnie wygladac.Plaga kijanek,i kilka traszek /ale one za kilka dni sie wyprowadza.

Czyszczenie oczka wodnego 09 Maj 2013 08:23 #154632

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
U mnie nie ma problemu z kijankami,skutecznie oczyszczają z nich zbiornik karasie.Jeżeli jest za dużo karasi wpuszczam okonia 1 szt.i po problemie.To jest tak-jak jest za dużo ryb w zbiorniku można to porównać do wycieczki autokarowej na południe Francji gdzie w autobusie jest 50 miejsc-a jedzie w nim 150 osób. :crazy: :club2:
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa1953

Czyszczenie oczka wodnego 08 Paź 2016 14:06 #505125

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Czy ktoś ma sprawdzony sposób na pozbycie się ze stawu rzęsy wodnej? Wybieranie jej i wyrzucanie do kompostnika daje wprawdzie efektywny przyrost kompostowanej masy, ale ubytku w stawie nie widać :) Co jednego dnia się wybierze, kolejnego już odrasta w podwójnej ilości.

W stawie pływają amury, ale chyba mają za dużo jedzenia pod wodą, bo za rzęsę się nie biorą. Najskuteczniejsze do tej pory było stado dzikich kaczek, ale niestety odleciały w siną dal, a rzęsa spokojnie odrosła. Teraz tworzy gruby zielony kożch po którym żaby skaczą, jak po trawniku :)

staw-rzesa.jpg

Czyszczenie oczka wodnego 21 Lis 2016 12:24 #511587

  • Kwiatkos722
  • Kwiatkos722's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 8
  • Otrzymane dziękuję: 8
Nie jestem specjalistą w takich tematach, ale podobno skutecznym sposobem na klarowanie wody jest wsypanie odpowiedniej ilości witaminy C w proszku. Widziałem na YT film, gdzie vloger zastosował tę metodę do poprawienia jakości wody w basenie. Woda miała takie charakterystyczne zielone zabarwienie, a po dodaniu witaminy C woda była idealnie czysta. Nie wiem czy w takim przypadku te metoda by się sprawdziła. Możliwe, że jeśli w oczku mają żyć jakieś stworzenia to mogłoby na nie źle wpłynąć, ale jeśli oczko ma czysto dekoracyjny charakter, to taki zabieg raz na jakiś czas mógłby być fajną opcją. Polecam o tym poczytać, bo tak jak mówię - nie znam się na tym zbyt dobrze, a tamten filmik utkwił mi w pamięci.

Czyszczenie oczka wodnego 14 Sie 2018 21:52 #622102

  • dordar
  • dordar's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 513
  • Otrzymane dziękuję: 916
My do naszego bajorka żeby glony nie rosły wrzucamy jutowe worki napełnione kwaśnym torfem. Może torf też pomoże na rzęsę wodną, nie znam się na tym , ale można spróbować ;)
Pozdrawiam
Dorota

Czyszczenie oczka wodnego 14 Sie 2018 22:11 #622105

  • beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Solina Bieszczady strefa 6a
  • Posty: 3673
  • Otrzymane dziękuję: 5766
Ja nie raz przynosiłam rzęsę ze stawu ,ale wszystko ryby zjadały , a mam tylko karasie i karpie koi jeszcze wtedy były .

Beata

Czyszczenie oczka wodnego 29 Sie 2018 23:59 #623569

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Sprawa ze stawami wydaje się beznadziejna :unsure: Wpuszczone 2 lata temu amury w ilości 40 szt. albo mają anoreksję i słabo jedzą, albo same stały się pożywieniem dla jakiegoś innego stworzenia.

Ręczne wybieranie rzęsy przy pomocy sitek, grabi, deski z nabitymi gwoździami i tym podobnych konstrukcji odrobinę rzęsę przerzedziły, ale efekt był chwilowy. Daliśmy sobie więc z tym spokój, bo ,zycie jest jednak zbyt ciekawe, by tracić je na przecedzanie rzęsy wodnej :)

Firma zajmująca się oczyszczaniem zbiorników wodnych wyliczyła, że potrzebne będzie prawie 10 tysiaków na wypompowanie wody, usunięcie koparką mułu w jednym stawie, drugiego nawet by nie ruszyli, bo słabo dostępny dla koparki ;)

Z kolei stali czyściciele, czyli dzikie kaczki bywają zbyt rzadko, tylko kilka dni jesienią. Pozostaje więc polubić dywanik z wodnej rzęsy :)

kaczki-2018.jpg


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.249 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum