TEMAT: Jak zbudować szczelinowy ogród skalny

Szczelinowe ogrody skalne (Crevice gardens) 30 Sie 2013 11:28 #189645

  • frelka
  • frelka's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 3
Przyznaję, ze specjalnie dla tego wątku się zalogowałam.
Bardzo spodobał mi się pomysł szczelinowych ogrodów skalnych.

Liczę na odpowiedź osób, które mają doświadczenie z tego typu instalacjami: w związku z oczyszczalnią biologiczną mam piaszczysty nasyp wielkości ok 3,5mx5,5m i wysokości ok 60-70cm. boki dość strome. Czy da się jakoś w to wkomponować taki skalniak?

Moje obawy:
- nie mam za dużo miejsca po bokach, więc kamienie musiałabym "wbijać" w istniejący piach i to też nie za głęboko - ogólnie przeczy to zasadzie, że najpierw kamienie, potem ziemia.
- kształt - jest dość regularny i obawiam się, że mogłoby to zbyt sztucznie wyglądać
- pokrywa z kominem wentylacyjnym - moja zmora - czy jest szansa na jej zakamuflowanie?

Poniżej zdjęcie skarpy świeżo po budowie:
8rhr.jpg
Ostatnio zmieniany: 31 Sie 2013 22:51 przez waldek727.


Zielone okna z estimeble.pl

Szczelinowe ogrody skalne (Crevice gardens) 31 Sie 2013 10:54 #189803

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Witaj Ewo na forum.

Jeżeli teren na którym chciałabyś wykonać konstrukcję szczelinową ze skalnych kamieni pod przyszły crevice gardens w dalszym ciągu wygląda tak jak na zamieszczonej przez Ciebie fotce to myślę, że połowę pracy masz już poza sobą. Wystarczy jeszcze określić strony świata i możesz zaczynać realizację swojego pomysłu. Kształt nasypu nieznacznie możesz skorygować aby nadać mu bardziej naturalną formę. Kamieni nie musisz wbijać ponieważ pod każdą skałkę wybiera się piasek łopatką na odpowiednią dla niej głębokość. Jedyną rzeczą którą musisz przygotować to odpowiednie podłoże którym trzeba pokryć stopniowo cały teren przyszłego skalnego ogrodu. Dodanie do piasku w 1/5 ziemi ogrodowej i kompostu stworzy dla roślin warunki bytowania zbliżone do tych jakie maja w naturze.
Pokrywy z kominem wentylacyjnym możesz zasłonić większymi płytami skalnymi posadowionymi w pionie w taki sposób aby harmonizowały z całością, lub posadzić przy nich gęste niskie rośliny iglaste które można by było w przyszłości formować tak aby współgrały z ogrodem a jednocześnie okrywały całą konstrukcję.

Przypomnę link do filmiku w którym Michał pokazuje podstawy tworzenia takich ogrodów którym jesteś zainteresowana i Ty.
Być może zajrzy do tego wątku ,,Larix" który też jest obeznany w temacie. Posiada doświadczenie praktyczne ze swojego ogrodu i swoją wiedzą zapewne podzieli się z każdym kto jest na początku drogi w poszukiwaniu naturalnego piękna wśród roślin pochodzących ze skalistych gór.

tvnplayer.pl/programy-online/maja-w-ogro...i,S00E382,14006.html
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 31 Sie 2013 11:15 przez waldek727.

Szczelinowe ogrody skalne (Crevice gardens) 31 Sie 2013 19:55 #189829

  • frelka
  • frelka's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 3
Czyli jest nadzieja :)

W załączeniu nieco świeższe zdjęcie, ale nie ma na nim chodnika, który biegnie od mini tarasu przy domu do domku gospodarczego.

Widoczna na zdjęciu, węższa strona, jest wystawiona na południe. Domek gospodarczy przysłania od strony wschodniej, od zachodu zasłania dom, dopiero późnym popołudniem część znów jest oświecona.

Pokrywę trzeba by chyba zasłonić kamieniami - iglaki są już za duże - korzenie mogły by za daleko wrosnąć do nasypu.

Ile potrzebowałabym materiału? Elżbieta pisała o tonie na 5m kw. - wychodzi, że na moje 20m kw. wyjdzie 4 tony. Oj spory wydatek się robi - może na raty da radę?
Nie mam w pobliżu kamieniołomów - gdzie kupuje się łupek?

P1020966.JPG
Ostatnio zmieniany: 31 Sie 2013 22:54 przez waldek727.

Szczelinowe ogrody skalne (Crevice gardens) 31 Sie 2013 21:19 #189859

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Witaj :) . Nie wiem , skąd jesteś , ale zapewne w okolicy znajdziesz jakieś składy kamieni. Ja szukałam kamieni ogrodowych w kilku miejscach , gdy zabierałam się za mój skalniak , aż znalazłam to , o co mi chodziło. Musisz zgrać kolorystycznie duże kamienie , z których będziesz budować swój crevice garden i drobne kamyczki (grys) , które będziesz sypać w szczeliny. Najlepiej gdyby to był ten sam rodzaj kamieni
Ostatnio zmieniany: 31 Sie 2013 21:28 przez Elżbieta.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.168 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum