TEMAT: Strzyżone formy roślin.

Strzyżone formy roślin. 02 Paź 2012 21:15 #74260

  • ewa1953
  • ewa1953's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 783
  • Otrzymane dziękuję: 497
Przeglądając forum nie znalazłam takiego wątku ,a może warto pokazać co "wystrzygliśmy " z roślin.
To nie jest moje dzieło ale mam zgodę autorki "pawia" wystrzyżonego z ligustra.W ogonie kwitły wilce nadając mu fantastycznych kolorów.Teraz przed zimą "pawik" trochę przytyl ale zapewniam Was ,że od wiosny znowu zadba o linię
krowy013.jpg

Za zaczełam kto następny ?
Ostatnio zmieniany: 27 Sty 2014 23:29 przez Igor.
Za tę wiadomość podziękował(a): barashka, waldek727


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Strzyżone formy roślin. 02 Paź 2012 21:18 #74263

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Ewo bardzo ciekawy temat rozpoczęłaś :)
Nie mam co prawda żadnych strzyżonych roślin, ale z chęcią obejrzę ;)
Ostatnio zmieniany: 24 Mar 2013 20:28 przez waldek727.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa1953

Odp: Strzyżone formy roślin 05 Paź 2012 13:44 #75154

  • ewa1953
  • ewa1953's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 783
  • Otrzymane dziękuję: 497
Dziękuję za przeniesienie wątku w właściwe miejsce.
Pytałam znajomą jak tworzyła pawia z kępy bezladnie rosnącego ligustra-bez szablonu "na oko" najpierw nożycami do żywoplotu i docinanie sekatorem. Teraz "pielęgacja to tylko sekator.Na zime przytyl bo jest wieksze pole do popisu po zimie -usuwanie ewentualnych przemarznięć nie burzy całości.
Bardzo żaluję ,że nie mam fotek kwitnacego ogona -wyglądał powalająco.
Ostatnio zmieniany: 24 Mar 2013 20:29 przez waldek727.

Odp: Strzyżone formy roślin. 07 Sty 2013 19:24 #108906

  • Pawel_K
  • Pawel_K's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 118
  • Otrzymane dziękuję: 23
Dziękuję Hiacyncie za przypomnienie mi o tym temacie. A nie ukrywając, bardzo podobają mi się wszelkie strzyżone formy w ogrodach. U siebie mam tylko kilka, bo jak wiadomo nadmiar wszystkiego szkodzi. Pod sekator idą te rośliny, które straciły swoją atrakcyjność po latach. Do cięcia wykorzystuję tylko jedne nożyce-takie tradycyjne do żywopłotów. Miałem takie akumulatorowe urządzonko, ale cięcie tym było bardziej czasochłonne. Komfort pracy pozostawiał również wiele do życzenia.
A oto kilka zdjęć:
Bukszpan-idealna roślina do formowania. Jego największym plusem jest to, że doskonale odbija nawet ze starego drewna. Można więc go silnie przyciąć bez obawy, że zniszczymy roślinę. Najlepszym momentem na cięcie bukszpanów jest moment, w którym świeże przyrosty zaczną ciemnieć. Wtedy unikniemy zasychania listków w miejscu przycięcia. Tniemy w suche dni, nie może padać.

Zwykła thuja brabant-jako naturalna forma mało atrakcyjna. A wystarczy kilkuletni krzew, odrobina odwagi a możemy uzyskać wartościową, dekoracyjną formę. Tak wygląda obecnie, 2 lata po "liftingu" :

Podobnie jest z cyprysikami. Pamiętać trzeba jedynie o konsekwencji-co najmniej raz w roku trzeba przyciąć. Wtedy będą ładnie zagęszczone. Efekt 2 letniego cięcia widać na zdjęciach. Potrzeba jeszcze jednak kilku lat żeby lepiej się prezentowały.


To chyba też jakiś cyprysik:

Bardzo popularną rośliną na strzyżone formy jest cyprysik groszkowy boulevard. Mój wymaga korekty-trzeba gałązki przygiąć trochę do ziemi i oddalić jedne od drugich.

W tym roku rozpocząłem również formowanie świerka kłującego w kulę. Zanim nabierze ładnego kształtu trochę lat minie.


Mam jeszcze przed domem 2 jałowce blue carpet dość drastycznie przycięte w sierpniu. Na wiosnę jak wypuszczą świeże przyrosty i się trochę zagęszczą na pewno pokażę zdjęcia ;)
Ostatnio zmieniany: 24 Mar 2013 20:31 przez waldek727.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, barashka

Odp: Strzyżone formy roślin. 07 Sty 2013 21:54 #109023

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
A ja proponuję zegar-rabatę z parku w Jastrzębiu Zdroju.

Ostatnio zmieniany: 24 Mar 2013 20:32 przez waldek727.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.174 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum