TEMAT: Wokół gospodarstwa roślin kilka

Wokół gospodarstwa roślin kilka 26 Sie 2012 20:21 #64441

  • Pawel_K
  • Pawel_K's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 118
  • Otrzymane dziękuję: 23
Może na początek coś o sobie. Mam 20 lat i mieszkam w Lubiczu (bezpośrednio sąsiaduje z Toruniem). Od kilku lat jestem miłośnikiem i pasjonatem roślin ozdobnych. Ogrodu jako takiego nie mamy-odkąd 10 lat temu mama zaczęła pracować na szkółce drzew i krzewów ozdobnych u znajomych, co roku przybywało kilka roślin. Nie było nic zaplanowane-gdzie pasowało tam mama sadziła. Rodzice prowadzą gospodarstwo rolne. Budynki mają tak kiepskie rozmieszczenie, że ogrodu przed domem zrobić się nie da, bo jest podwórko, nad czym bardzo ubolewam. Z tego co jest już posadzone tu i ówdzie też nie da się zrobić nic sensownego. Jest trawnik i porozrzucane na nim bez ładu i składu drzewka. No trudno-już tak musi zostać. Przesadzać już też nie ma jak bo to co nie pasuje jest już za duże. Jedyne pole do manewru pozostało mi nad stawem. Posadzone już są tuje, świerki, jodły, sosny, szczepione klony i ""szpaler" z wierzb hakuro-nishiki. Są to wszystko młode drzewka więc minie kilka ładnych lat zanim podrosną. Ale ja jestem młody, więc czasu na czekanie mam dużo :)
Tyle tytułem długiego wstępu, teraz kilka zdjęć.




Macie pomysł jak poprawić to "bonsai"?



Ta magnolia gwiaździsta ma kilka ładnych lat a nie rośnie prawie wcale :/


Tyle na początek.


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Wokół gospodarstwa roślin kilka 26 Sie 2012 20:48 #64456

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Pawle, witaj w Oazie!
Twój ogród zapowiada się interesująco, a z Twoim zapałem i miłością do roślinek z pewnością zrobisz z niego cudeńko :) Na iglakach się nie znam, więc Ci nie pomogę, ale zainteresowała mnie Twoja magnolia gwiaździsta. Mam taką samą i bardzo mi urosła przez trzy lata. U mnie rośnie na kwaśnej rabacie,na stanowisku, gdzie przed południem ma słonce, a po południu cień. Wiosną podsypuję jej troszkę nawozu dla roślin kwasolubnych...
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019

Odp: Wokół gospodarstwa roślin kilka 26 Sie 2012 20:51 #64460

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2681
Paweł, jakoś to, co napisałeś nijak się ma do tych zdjęć, które pokazałeś! :woohoo: Piszesz, że miejsca nie ma, podwórko, budynki źle rozmieszczone... A ja widzę piękne rośliny w ładnym otoczeniu, trawnik, rabatki otoczone kamieniami... I wszystko to robi bardzo dobre wrażenie! :) I jeszcze mówisz, że jest staw! No to jest już centralny punkt ogrodu, wokół którego rozmieszczone są nasadzenia i jak rozumiem, będą następne? ;) Bo miłośnicy roślin już tak mają, że sadzić nie przestają! ;)
Mógłbyś pokazać trochę szerszych planów, które dałyby pełniejszy obraz tego, czym dysponujesz? I staw koniecznie! :)

Odp: Wokół gospodarstwa roślin kilka 26 Sie 2012 21:08 #64473

  • Pawel_K
  • Pawel_K's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 118
  • Otrzymane dziękuję: 23
No widzisz dala-a ta magnolia rośnie na tym miejscu 4 lata-nic nie podrosła...A ma już chyba z 6 lat. Może za mało kwaśna gleba? I te listki takie małe jakieś. Wypuściła teraz od dołu 3 pędy-zupełnie inne, duże liście.
Staw jest na uboczu-ale zdjęcia pokażę-pomożecie może mi jakoś to zagospodarować. W planach na teraz jest budowa altany. Huśtawkę zrobiliśmy teraz z tatą-jesteśmy z siebie dumni :D Marzy mi się aby brzegi stawu wyłożyć kamieniami-ale skąd go tyle wziąć.
Szersze plany pokażę jutro, jeśli pogoda pozwoli na robienie zdjęć.

Odp: Wokół gospodarstwa roślin kilka 26 Sie 2012 23:58 #64536

  • Roma
  • Roma's Avatar
Pawle- wpadłeś jak śliwka w kompot :P teraz dopiero się zacznie :dance: Jak tylko trafiłam na forum ogrodnicze to mój ogródek w ciągu 1 roku już 2 x zmieniał wygląd.Sam zobaczysz ,że wśród naszych forumków nie ma rzeczy niemożliwych.Pokarz tylko miejsca w perspektywie a zobaczysz jak posypią się rady i podpowiedzi.Sam nie będziesz wiedział kiedy zacznie Twój ogród wyglądać tak ja byś tego chciał.

Odp: Wokół gospodarstwa roślin kilka 27 Sie 2012 00:25 #64539

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14122
  • Otrzymane dziękuję: 10436
Piękne zakątki na razie pokazałeś, a jeszcze staw.... Przypominają mi się klimaty z wakacji na wsi u babuni i dziadka :flower1:

Porzuć myśl o obkładaniu stawu kamieniem, zrób tylko jakąś ścieżkę do niego i kawałek kamiennego miejsca widokowego z jakimś miejscem, żeby przysiąść. Jest tyle pięknych roślin, które najlepiej wyglądają nad brzegiem wody, że szybko ci tego brzegu zabraknie :happy: :happy:

Jeśli chodzi o iglakowe bonzai, wystarczy zmniejszyć mu trochę kuleczki i może troszeczkę je spłaszczyć, a nabierze dynamizmu i egzotyki.

Odp: Wokół gospodarstwa roślin kilka 27 Sie 2012 00:57 #64547

  • Poll
  • Poll's Avatar
Ja nie rozumiem... Czytając wstępniak wyrobiłam sobie jakieś wyobrażenie o Waszym obejściu a tu piękne foty! :woohoo:
Z zaciekawieniem będę śledzić Twój watek a tymczasem namawiam Cię do podglądania chłopaków z Oazy, którzy są niemal Twoimi rówieśnikami i też budowali/zmieniali ogrody od podstaw. Szybko znajdziecie wspólny język .Np jak będziesz miał chwilkę czasu, zajrzyj do wątku Dawida forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...7-ogrodowe-rewolucje i zobacz, czego dokonał na swoim podwórku mając 16 lat i ograniczone środki finansowe. W takich właśnie ogrodach , zbudowanych na dobrym pomyśle i zapale do pracy najlepiej sie wypoczywa, łapie drugi oddech od świata ... choć nie rosną w nich 'wypasione', drogie rośliny.
Życzę Ci wieeele zapału do pracy. :flower1:

Odp: Wokół gospodarstwa roślin kilka 27 Sie 2012 08:06 #64557

  • Cebulla
  • Cebulla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 647
  • Otrzymane dziękuję: 206
Witaj! Bonzaj super jest, co chciałbyś z nim jeszcze zrobić! Czy to cyprysik Boulvard?

Odp: Wokół gospodarstwa roślin kilka 27 Sie 2012 09:04 #64568

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Też z zaciekawieniem śledzę Twój wątek, bo fajnie się zapowiada :) Nie widziałam jeszcze stawu, ale jak staw - to od razu widzę drewniany pomost :rotfl1: , nie kamienie...
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]

Odp: Wokół gospodarstwa roślin kilka 27 Sie 2012 13:42 #64648

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5026
Też jestem ciekawa stawu i popieram zdanie o kamieniach. Jeżeli nie musisz maskować folii to lepiej kamienie wykorzystać na ścieżki lub kaskadę B) a brzegi obsadzić ciekawą roślinnością B)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

Odp: Wokół gospodarstwa roślin kilka 27 Sie 2012 18:16 #64697

  • affa
  • affa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 883
  • Otrzymane dziękuję: 1651
Wpadłam się przywitać i zaciekawieniem będę obserwować zmiany.
Te wyrastające z magnolii pędy obetnij - to z podkładki. Gwieździsta tak już ma, że wolno rośnie. Za to jak pięknie kwitnie :flower2: U mnie Kukuzaki przyrasta po 2-3 cm i listki też ma drobne.
Pozdrawiam, Anna.

Zapraszam do mojego ogrodu w cieniu...bloków

Odp: Wokół gospodarstwa roślin kilka 27 Sie 2012 18:30 #64700

  • Pawel_K
  • Pawel_K's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 118
  • Otrzymane dziękuję: 23
Cebulla, tak to cyprysik Boulevard. Po jednej z mroźnych zim nie wyglądał zbyt ciekawie więc zrobiliśmy z niego to bonsai. A co do stawu-jak dodam zdjęcia to możecie się rozczarować-szału jak na razie nie ma. Drzewka małe, na efekt trzeba kilka lat jeszcze poczekać. Jest to zbiornik naturalny więc folii nie ma. Brzeg stanowi stroma skarpa-zobaczycie na zdjęciach. Postaram się zrobić je w tym tyg. Na razie porządkuję co nieco, żeby się na zdjęciach wszystko lepiej prezentowało ;)
Na koniec kilka roślinek




Trawnik ostatnio ucierpiał z powodu suszy :/

Odp: Wokół gospodarstwa roślin kilka 29 Sie 2012 21:42 #65238

  • Pawel_K
  • Pawel_K's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 118
  • Otrzymane dziękuję: 23
Kilka zdjęć kolejnych roślin, niektóre z wiosny.





Moja ulubiona krzewuszka-obecnie pojawiło się kilka kwiatków ponownie :)


Ten zapach wieczorem...nie do opisania



Obsadzenie z lewej strony stawu-wszystko takie małe jeszcze :(


Jutro pokażę widoczki.

Odp: Wokół gospodarstwa roślin kilka 29 Sie 2012 22:28 #65263

  • Poll
  • Poll's Avatar
Pawle, widze u Ciebie i hostasy...To Carnival i u.mediovaiegata?
sliczne. :hearts: Takich widoczków wiecej proszę. :dance:

Odp: Wokół gospodarstwa roślin kilka 29 Sie 2012 22:36 #65266

  • Pawel_K
  • Pawel_K's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 118
  • Otrzymane dziękuję: 23
Są i hostasy :) Mam jeszcze oprócz tych 4 inne odmiany. Dopiero dzięki forum doceniłem te rośliny. A jako że w szkółce gdzie kupuję rośliny mały ich wybór to w przyszłym sezonie zrobię zakupy internetowe. Tyle tych odmian, że nie wiadomo na co się zdecydować. A miejsce na hostowisko pokażę jutro.

Odp: Wokół gospodarstwa roślin kilka 29 Sie 2012 22:36 #65268

  • Cebulla
  • Cebulla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 647
  • Otrzymane dziękuję: 206
Co roślinka to rarytasik! Pokazuj co tam jeszcze w zanadrzu trzymasz!

Krzewuszkę variegatkę też mam. A nawet dwie posadzone koło siebie. Jednakowo pielęgnowane. I co roku jedna powtarza kwitnienie jak szalona, a druga jednego kwiatka nie pokaże.

Odp: Wokół gospodarstwa roślin kilka 29 Sie 2012 22:39 #65271

  • Poll
  • Poll's Avatar
Pawle, zapraszam Cie do naszej oazowej fotobazy :http://forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/36-hosty/23830-hosty-fotobaza.Mnóstwo w niej fotek host, ale nie 'farbowanych', jak u naszych sprzedawców z All,tylko przedstawiających rzeczywisty wyglad rośliny.Masz całą długą zimę na plany , jakby co, pytaj, pomożemy z chęcią. :hug:

Odp: Wokół gospodarstwa roślin kilka 29 Sie 2012 23:23 #65288

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14122
  • Otrzymane dziękuję: 10436
A ja zapraszam serdecznie do zaprezentowania przepięknej lonicery w naszym dziale z opisami pnączy:
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/62-pnacza-i-byliny-pnace

I koniecznie napisz, co robisz, ze ona taka piękna :thanks:


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.300 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum