TEMAT: Szczelinowe ogrody skalne (Crevice gardens)

Odp: Szczelinowe ogrody skalne 18 Sty 2013 09:30 #112464

  • Larix
  • Larix's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 130
  • Otrzymane dziękuję: 219
Elu, kamień na pewno kupisz w składach kamienia w Krakowie lub okolicach, jest on teraz popularny bo używa się go do budowy kaskad i ścieżek. Jenków to dobre rozwiązanie dla tych którzy mieszkaja blisko, w przeciwnym razie przy małych ilosciach koszty transportu są duże i to zupełnie się nie opłaca. Oczywiście wielkość kamieni zależy od naszych możliwości ich ustawienia, taki kamień jest ciężki i jak będziesz na składzie to musisz spróbować z jak wielkimi będziesz sobie w stanie poradzić.
Z roślinami na razie nie ma się co spieszyć bo lepiej jak od razu zostana posadzone na gotowy juz skalniak. Ja zrobiłem ten błąd, że wcześniej kupiłem rośliny i teraz jestem obstawiony dziesiątkami doniczek. Wyślę Ci na pw jakies oferty hodowców roślin tak byś się mogła zorientować co mają i w jakich cenach. Jednym z ciekawszych jest Zdenek Rehacek
www.zrehacek-alpines.cz/ u którego będę wiosną.

Zima to dobry czas by popatrzeć na zdjęcia skalniaków i rosnące w nich rośliny. Jedyną ciekawa strona w naszym języku jest strona Michała Hoppela, jest tam mnóstwo zdjęć i ciekawych informacji. Ciekawe są też strony anglojęzyczne a szczególnie Scottish Rock Garden Club

www.srgc.net/site/

oraz Alpine Garden Society

www.alpinegardensociety.net/

bariera może byc jednak język.
γνῶθι σεαυτό
Ostatnio zmieniany: 18 Sty 2013 10:05 przez Larix.
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727, Elżbieta


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Szczelinowe ogrody skalne 18 Sty 2013 09:59 #112470

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Właśnie , szukam w necie zdjęć i wypisuję wiadomości w zeszycie. Angielskim niezbyt sprawnie władam , ale czytając , co nieco moge zrozumieć. No i same zdjęcia tez dużo dają

Odp: Szczelinowe ogrody skalne 18 Sty 2013 11:04 #112491

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Zachęciliście i mnie do szczelinowego skalniaka, tylko, że ja pomyślę o jakimś niewielkim. Bardzo podobają mi się te plastry kamienia ułożone równolegle, to daje niesamowity efekt dekoracyjny. Najlepiej żeby udało mi się jakieś koryto prostokątne zdobyć i w tym właśnie zrobić taki skośny miniskalniak. :think:

Odp: Szczelinowe ogrody skalne 18 Sty 2013 17:43 #112566

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Tak właśnie Danielo myślałam - jeśli kamieni mi zostanie , zrobię. taki mini skalniak w pojemniku i podaruję sąsiadom.
Ładnie by taki mini skalniak u Ciebie wyglądał. Może gdzieś w pobliżu Twojej "kałuży"?

Odp: Szczelinowe ogrody skalne 18 Sty 2013 17:57 #112569

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Elu,
tam to już ciasno i duży kamień by cieniował trochę, ale zawsze na piękną "rzecz" miejsce w ogrodzie się znajdzie. ;) :)

Odp: Szczelinowe ogrody skalne 20 Sty 2013 23:42 #113487

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Elu.

Jestem pełen uznania dla Twojej pracy jaką wkładasz w swój ogród. Wiesz, że śledzę go od początku, a to już prawie dwa lata.
Nie tak dawno zachwycałem się Twoim oczkiem wodnym i pięknym jego otoczeniem a teraz czytam o nowym wyzwaniu jakie sobie stawiasz na ten rok. Wierzę, że Twoje zaangażowanie w budowę szczelinowego ogrodu skalnego przyniesie niedługo oczekiwane efekty. Twój zmysł architektoniczny w doborze materiałów i przemyślany dobór roślin stworzy tajemniczy obraz wyłaniający się ze skał. Życzę Ci powodzenia i zapewniam, że będę dalej bacznym obserwatorem Twoich poczynań w ogrodzie.

Danielo.

Twój ogród też należy do tych do których często z przyjemnością zaglądam. Nie tak dawno i u Ciebie pojawiła się myśl o zbudowaniu japońskiego ogródka z małym oczkiem wodnym. Razem z Tadeuszem ciężką pracą, artystycznym wyczuciem i co by nie mówić dużą wiedzą ogrodniczą w szybkim czasie pokazaliście mi oczekiwane efekty waszych poczynań.
W tym wypadku również wierzę, że za kilka miesięcy będziesz mogła pochwalić się czymś co jeszcze jest rzadkością w ogrodach.
Podzielam Twoje zdanie, że crevice garden stwarzają niesamowite efekty. Te monstra przenoszą mnie do innego świata, do świata który widziałem dotychczas tylko na dnie ciepłych mórz i oceanów. Pomyśleć tylko, że teraz sami możemy stworzyć te przepiękne klimaty w swoich ogrodach pracą własnych rąk. Tak samo jak i Ty lubię takie wyzwania, w których mogę realizować własną koncepcję na bazie dokładnie i starannie wykonanej pracy.

Pozdrawiam. Waldek.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 29 Sty 2013 23:17 przez waldek727.
Za tę wiadomość podziękował(a): Elżbieta

Odp: Szczelinowe ogrody skalne 21 Sty 2013 15:20 #113641

  • Larix
  • Larix's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 130
  • Otrzymane dziękuję: 219
Budowa mini skalniaków w pojemnikach to fajna sprawa. Takie kamienne koryta sa bardzo popularne w Angli i Czechach. Kupno kamiennego koryta nie jest takie proste. Te stare są dość drogie i zwykle pochodzą z Dolnego Śląska. Ponieważ mieszkam w okolicy gdzie jest dużo piaskowca zamówiłem sobie u kamieniarza takie koryto własnie z tego kamienia. Wymiary 100x50x50 cm, koszt 300zł. Dodatkowo piaskowiec ma te przewagę nad granitem, z którego są stare koryta z Dolnego Śląska, że dłuzej utrzymuje wilgoć. Innym rowiązaniem jest budowa takiego koryta, lub innego pojemnika z tzw. hypertufy. W necie można znaleźć wiele porad a nawet filmików instruktarzowych jak to zrobić.

To moje koryto z piaskowca


koryto-piaskowiec.jpg



Wiosną powstanie w nim własnie mini ogródek skalny.

Inspiracją będzie dla mnie Ian Young.

www.srgc.org.uk/bulblog/log2008/081008/log.html

W planach mam też koryto z tufem wapiennym (martwica wapienna). Zdobycie jednak tufu wapiennego to trudna sprawa ale to świetny materiał dla niektórych roślin.

Elu, Danielo, wiosna będziemy więc relacjonować postępy naszych prac. Do tego czasu może jeszcze ktoś sie od nas zarazi :)
γνῶθι σεαυτό
Ostatnio zmieniany: 07 Paź 2017 00:16 przez Hiacynta. Powód: wstawienie zdjęcia
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727, Daniela

Odp: Szczelinowe ogrody skalne 21 Sty 2013 16:17 #113656

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
No to będzie fajnie :bravo: Śliczne są te mini skalniaki pokazane w Scottish Rock Garden Club. Z tego wniosek , że Twój będzie piękny!Myślę , że ktoś dołączy , bo wykonanie wcale nie jest trudne - a efekt wspaniały
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

Odp: Szczelinowe ogrody skalne 21 Sty 2013 18:10 #113686

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Ten hipertuf to beton pomieszany z innymi składnikami :) wykończony kamienną fakturą.

Na naszym forum też mamy przepis, jak zrobić betonową donicę, sposób jej wykończenia, dodatki dodane do betonu wg uznania twórcy:

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/2...-z-recyklingu#111365

Odp: Szczelinowe ogrody skalne 24 Sty 2013 20:42 #114937

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Knuj, knuj :lol:
Sztuczny piaskowiec uzyska się mieszając biały cement z gruboziarnistym piaskiem + dodatek żółtego pigmentu. Proporcje trzeba sobie prawdzić doświadczalnie, żeby stwierdzić, jaki efekt będzie zadowalający.

Donica betonowa może mieć też dodatek keramzytu, będzie wtedy trochę izolować korzenie od zimna i będzie też odrobinę lżejsza. W tym celu keramzyt można też zastąpić perlitem, ale to już droższa impreza.

Cement można mieszać też z torfem, mchem torfowcem, lub włóknem kokosowym. Można uszlachetniać potłuczonym piaskowcem, wapieniem, albo rozłupanymi na drobne kawałeczki kamieniami polnymi.

Jeśli za formę zewnętrzną weźmie się pudełko ze styropianu, powstanie faktura z wieloma wgłębieniami.

Formę można wyłożyć liśćmi o wyraźnym unerwieniu, wtedy na powierzchni odbije się faktura liści.

Dodanie do cementu gipsu przyspieszy proces zastygania, bo duża donica schnie pewnie ok. 3-4 dni.

W szkole na ZPT robiliśmy jeszcze na takich betonowych plackach (co to miały imitować liście :woohoo: )

eksperymenty ze słomą, gałązkami, otoczakami, koralikami ... Dużo tych liści naprodukowaliśmy :happy:

Przy mieszaniu cementu pamiętaj o zakładaniu na usta i nos maseczki przeciwpyłowej, bo sobie płuca zabetonujesz :evil:
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727, Elżbieta

Odp: Szczelinowe ogrody skalne 24 Sty 2013 20:53 #114944

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Hiacynto,
No ja właśnie już nieco uknułam - w tzw. międzyczasie. :lev:
Chcę spróbować z hypertufy robić m. in. koryto do skalniaka szczelinowego i latarnie japońskie, takie proste, żeby wyglądały jak kamienne. Wyszukałam trochę wiadomości na stronach anglojęzycznych i robią z tego wszystko (także w moim wiodącym temacie japońskim!). :) Także jak tylko sezon rozkręcę zabieram się do prób, tylko przygotuję formy. Liście też w planach, już dość dawno, ale hypertufa mnie urzekła. :oops:

Strona, którą polecił nam Larix (www.srgc.org.uk/bulblog/log2008/081008/log.html) wyraźnie uzmysłowiła mi, że tego typu skalniak idealnie pasuje do dalekowschodnich klimatów ogrodowych, nawet na takim tle są tam pokazane.
:)
Ostatnio zmieniany: 24 Sty 2013 20:54 przez Daniela.

Odp: Szczelinowe ogrody skalne 24 Sty 2013 22:08 #114992

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
No,no, takie czarne łupki to i ja mam po demontażu wystroju w akwarium :eek3:

Odp: Szczelinowe ogrody skalne 24 Sty 2013 23:34 #115045

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Hiacynta wrote:
No,no, takie czarne łupki to i ja mam po demontażu wystroju w akwarium :eek3:

No to jest kolejna zarażona! :dance:
Czekamy zatem na efekty stosowania czarnych łupków i relację fotograficzną. ;)

Ps. No właśnie, a czemu nie ma tu ikonki buźki z aparatem?? :wink4:

Odp: Szczelinowe ogrody skalne 25 Sty 2013 08:47 #115115

  • Larix
  • Larix's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 130
  • Otrzymane dziękuję: 219
Hiacynto, świetne pomysły z tą hypertufą, podobnie jak pomysł Danieli by zrobić z niej japońska latarnie :)
Ten czarny kamień to łupek fylitowy, który występuje na Dolnym Śląsku i jest często stosowany w akwariach z rybami z jeziora Tanganika czy Malawi.

Jeszcze jeden link do Iana Younga tym razem z relacją jak robi on małe koryto z hypertufy www.srgc.org.uk/bulblog/log2008/170908/log.html

W budowie szczelinowych ogrodów skalnych mistrzami są nasi południowi sąsiedzi Czesi, poza Zdenkiem Zvolankiem znany też jest Wojciech Holubec. Byc może te fotki będa dla kogoś inspirujące.
qualicumbeachgardenclub.wordpress.com/sp...ggs-crevice-garden/#

Innym jest Josef Halda, w tym filmiku buduje skalniak w USA. Nie jest to co prawda skalniak szczelinowy lecz z tufu wapiennego ale warto go zobaczyć. Widać na nim wyraźnie jedną z podstawowych zasad przy budowie skalniaka - ziemia jest pomiedzy szczelinami utworzonymi przez ciasno ułożone kamienie a nie odwrotnie.



Widać też na nim jak Josef ogląda ułożone kamienie z różnych stron. Skalniak powinnien być ładny zanim posadzimy na nim rośliny, warto zastanowić się czy dobrze wygląda z miejsc z których najczęściej na niego będziemy patrzeć.
Nie wiem jak Wy ale ja już nie mogę doczekać się wiosny. Tak dawno nie nosiłem kamieni i nie grzebałem w ziemi ;)
γνῶθι σεαυτό
Ostatnio zmieniany: 25 Sty 2013 09:06 przez Larix.
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727, Daniela, Elżbieta

Odp: Szczelinowe ogrody skalne 25 Sty 2013 09:34 #115142

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
No pięknie , pięknie , niestety mnie żadna maszyna kamieni nie poda! :( Muszę sie ograniczyć do mocy moich rąk, a duże głazy z pewnością ciekawiej sie prezentują

Odp: Szczelinowe ogrody skalne 29 Sty 2013 09:12 #116626

  • Larix
  • Larix's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 130
  • Otrzymane dziękuję: 219
Zima to dobra pora do oglądania zdjęć ogrodów i czerpania pomysłów. Kolejna ciekawa relacja z budowy skalniaka. To chyba największy prywatny ogród skalny jaki widziałem. Imponujaca konstrukcja. Czy ładna? To juz kwestia gustu ale na pewno warto zobaczyć

photos.v-d-brink.eu/Rock-Garden/Own-Gard...=735391171&k=tn47cgJ

I kolejny, bardzo ciekawy do obejrzenia.

www.jansalpines.com/gallery/main.php?g2_itemId=14
γνῶθι σεαυτό

Odp: Szczelinowe ogrody skalne (Crevice gardens) 29 Sty 2013 11:48 #116663

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Pierwsza propozycja - z wielkim rozmachem, przy użyciu sporych nakładów, masy kamienia, systemów wodnych, sprawia, że można mieć namiastkę gór za oknem. Niestety w mojej ocenie do założenia najmniej pasuje dom, bo tam aż prosiłoby się o coś w stylu może alpejskim... No ale gust nie podlega dyskusji. Natomiast wiele elementów ogrodu można podejrzeć i zastosować. Takiej realizacji w prywatnym ogrodzie jeszcze nie spotkałam, chyba mamy mniejszy rozmach. ;)

Druga propozycja - mury i "skalniaki" wykonane z tufy, wieczorem pokaże Tadziowi, bo to coś co bardzo mi się podoba. :)

Szczelinowe ogrody skalne (Crevice gardens) 12 Lut 2013 21:15 #122920

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Dysponując jeszcze na forum zbyt skromnymi własnymi materiałami odnoszącymi się do tematu szczelinowych ogrodów skalnych, zamieszczam poniżej linki do światowych towarzystw ogrodniczych skupiających miłośników tych pięknych alpejskich akcentów.

Oczywiście mam nadzieję wraz z osobami zainteresowanymi tym tematem, że niebawem wątek ten będzie obfitował w fotografie pochodzące już z naszych ogrodów.
Na poniższych stronach zamieszczone są galerie zarówno crevice gardens jak i fotografie roślin charakterystycznych tylko dla tego typu ogrodów.



Alpine Garden Society www.alpinegardensociety.net/
Dutch Alpine Garden Society www.rotsplantenvereniging.net/
North American Rock Garden Society www.nargs.org/
Saxifraga Society www.saxifraga.org/news/default.asp
Scottish Rock Garden Club www.srgc.org.uk/
The Prague Rock Garden Club www.soldanella.cz/eng/
Flemish Rock Garden Society www.vrvforum.be/
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 23 Lut 2013 00:24 przez waldek727.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.404 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum