TEMAT: Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy- lilie sezon 2024

Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy- lilie sezon 2024 19 Kwi 2024 18:11 #855902

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79722
Norbert, już postawiłam Twoją lilię na nogi. ;)

Nie wiem, czego używasz, wstawiając zdjęcia, jestem analogową staruszką :teach: i nie rozumiem, jak to działa, lecz jeśli chcesz mieć zdjęcia zorientowane, jak trzeba, rób je w poziomie - albo używaj jakiegoś serwisu hostingowego.

A teraz zła wiadomość: -4 nie zabije lilii, lecz pąki kwiatowe może poważnie uszkodzić. Zresztą i liście mogą sczernieć, wszystko zależy od czasu trwania spadku temperatury, wilgotności i innych delikatnych różnic.

Ty nie masz przecież setek lilii, jak tu niektórzy :rotfl1: . Co Ci szkodzi przykryć niższe plastikowym kubłem? A jak za wysoka, okryj choćby starym ręcznikiem, jeśli nie masz agrowłókniny.
Ja nie dam rady, moje lilie, zwłaszcza martagony, pomijając ilość sięgają nad kolana i wyglądają tak:





a nawet tak:

Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Marlenka, MARRY, jagodka27, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, EwG


Zielone okna z estimeble.pl

Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy- lilie sezon 2024 19 Kwi 2024 19:46 #855913

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6107
  • Otrzymane dziękuję: 22276
Chyba pod tymi osłonami przed mrozem ,rozmnożę stada ślimorów .
Ciepło i wilgotno i zjedzą mi lilie :lev: ;)
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Za tę wiadomość podziękował(a): MARRY, ewakatarzyna, Babcia Ala

Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy- lilie sezon 2024 19 Kwi 2024 19:49 #855915

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79722
Bogusiu, nasyp granulek! :idea1:
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka

Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy- lilie sezon 2024 19 Kwi 2024 19:52 #855916

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2258
  • Otrzymane dziękuję: 8393
Aniu okrywasz martagony ? Mam podobnie, u mnie spadek do -1 niedziela, pon. wtorek nad ranem, ale to wystarczy.

Bogusiu zrób dołek w ziemi i nalej piwa :happy: ja jeszcze nie próbowałam upoić na śmierć ślimaki ale podobno działa.
MARRY
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka

Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy- lilie sezon 2024 19 Kwi 2024 20:00 #855918

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79722
Ja próbowałam, nie działa. Ubzdryngolone tak samo niszczyły, co się da.
Marysiu, właśnie nie wiem, naprawdę nie jest to jedyna grupa. Jak mam wybrać, co ocalić??? Liczę na cud. ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): MARRY, jagodka27, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka

Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy- lilie sezon 2024 19 Kwi 2024 20:29 #855922

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5675
  • Otrzymane dziękuję: 26894
Też próbowałam na piwo, ale kupiłam najtańsze, aż syn pytał z niepokojem w głosie: "Mama kto Cię widział w sklepie, jak kupowałaś to piwo?" :rotfl1: . Te ślimory są wybredne, byle jakiego piwska nie będą żłopać, a dobrych kilka piw droższe od granulek i zaraz do tego piwa w miseczkach napada deszcz.

Aniu, ponakrywaj starymi prześcieradłami, gęstymi firankami, nie wiem czy masz takie rzeczy na stanie. U Ciebie mróz nie będzie wielki, jeśli w ogóle będzie i zamknij bramę zgodnie z teorią JaNiny.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 19 Kwi 2024 20:31 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, bietkae, jagodka27, ewakatarzyna, Bobka

Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy- lilie sezon 2024 19 Kwi 2024 20:43 #855928

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6107
  • Otrzymane dziękuję: 22276
:happy3: :rotfl1: Rozbawiłyście mnie serio .
Nietrafiona róża niestety ,teraz zakup granulek ,piwa o nie :hammer: :jeez: :rotfl1:
Granulki drogie ,piwo sama wypiję zaraz ,no z mężusiem ogladając Ligę Hiszpańską.
Wizyta dzisiaj u koleżanki fryzjerki ,badania bez dofinansowania NFZ :P
Jeszcze tunel wlazł do głowy ,żadnych granulek itp ,niech jedzą do woli -mam gest :club2: :woohoo:
Ala :kiss3: :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1: :drink1:
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Ostatnio zmieniany: 19 Kwi 2024 20:44 przez Bobka.
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27, ewakatarzyna, Babcia Ala

Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy- lilie sezon 2024 19 Kwi 2024 22:16 #855942

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2438
  • Otrzymane dziękuję: 9223
Z tym tanim piwem miałam tak samo, nie ruszyły kropelki.

Nowy filmik p.Wróblewskiej. Daje do myślenia.
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27, ewakatarzyna, Babcia Ala

Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy- lilie sezon 2024 19 Kwi 2024 22:37 #855944

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5675
  • Otrzymane dziękuję: 26894
Mamy winniczki w okolicy, są też u koleżanki w sąsiedniej miejscowości w ogrodzie, ale bezwstydne i tak są. Też kiedyś myślałam, że winniczki ograniczą populację tych obcych, u mnie się to niestety nie sprawdziło. Kupiłam nawet broszurę jakiegoś profesora o ślimakach i on o tym nic nie pisze w tej książeczce, a opisuje ślimaki inwazyjne i problem który jest powszechny. Chyba to nie jest takie proste.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, bietkae, ewakatarzyna

Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy- lilie sezon 2024 19 Kwi 2024 22:48 #855947

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79722
Też tak myślę.
We Wrocławiu winniczków mało, za to w Karkonoszach - zatrzęsienie.
Jakiś czas w sąsiedniej wsi mieszkała Francuzka, taka najprawdziwsza, i ona w lecie napełniała sobie tymi winniczkami zamrażarkę. :P
A bezskorupowe hulają, aż miło, w ostatni weekend zalała mnie krew, bo skróciły do 2-3 cm nad ziemią powojnik, który pięknie odbijał po ubiegłorocznym stratowaniu przez suczysko.
Poza tym, już Kopernik odkrył, że zły ślimak wypiera dobrego ślimaka. :rotfl1:
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, bietkae, jagodka27, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka

Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy- lilie sezon 2024 20 Kwi 2024 09:52 #855957

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2438
  • Otrzymane dziękuję: 9223
Na końcu prezentowanego wyżej filmu pani pokazuje takiego małego skorupkowego w paski, twierdząc, że jest niegroźny dla roślin. U mnie to jest ślimak, który najwcześniej wiosną rusza na żer i na moich oczach pałaszuje rośliny, a co gorsza ignoruje niebieskie granulki.
Jakbym miała codziennie rano i wieczorem obejść moje ary i zbierać golasy, to już na nic by mi sił i czasu nie starczyło. Już lepiej niechby kaczki to robiły, tylko ja nie mam na nie warunków.
Pozdrawiam. Jola
Ostatnio zmieniany: 20 Kwi 2024 09:53 przez Fafka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, bietkae, jagodka27, ewakatarzyna, Bobka

Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy- lilie sezon 2024 20 Kwi 2024 19:36 #855989

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5675
  • Otrzymane dziękuję: 26894
Jolu, tu akurat zgodzę się z panią z filmu, wstężyki żywią się głównie materiałem roślinnym nieżywym. Zdarza się, że je znajduję na zielonym, ale jest tych przypadków bardzo niewiele, a w takim razie są teleportowane w trawę. Poza tym nasze ślimaki nie są tak żarłoczne jak te z importu.
Zastanawiałam się nad zjadaniem jaj ślimaków nagich przez winniczki, o czym mówi ta pani i mam takie przemyślenia. Winniczki potrzebują ciepła, późno się budzą, są mniej ruchliwe, bo niosą dom na grzbiecie, a golasy znoszą jaja jesienią i jak zima jest łagodna, to już w grudniu spotykam wylęgnięte maleńkie ślimaki nagie, winniczki wtedy śpią.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 20 Kwi 2024 19:37 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, bietkae, jagodka27, ewakatarzyna, Bobka

Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy- lilie sezon 2024 25 Kwi 2024 06:14 #856323

  • NorbiApple
  • NorbiApple's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Go to green
  • Posty: 58
  • Otrzymane dziękuję: 194
Przykryłem lilie i z moich 18stu tylko 3 wyglądają normalnie reszta taka przyklapnięta.... duże straty mają ludzie w ogrodach straszne to :/
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, jagodka27, ewakatarzyna, Bobka

Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy- lilie sezon 2024 25 Kwi 2024 07:49 #856328

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79722
Ja też przykryłam, prawie wszystkie. Niestety, chwilowy spadek przy gruncie był w moim ogrodzie taki, że w dobrej kondycji tylko martagony i azjatki, natomiast OT w różnym stopniu uszkodzone. Około 30 poszło do kosza, znaczy - pędy. W dobrym stanie są głównie te, które nie wyrosły ponad kilkanaście cm.
Gdyby nie takie przyspieszenie wegetacji w macu/pierwszej połowie kwietnia, zapewne straty byłyby o wiele mniejsze.
Co z cebulami, nie umiem powiedzieć. O ile mechaniczne uszkodzenia, jak złamanie, raczej nie wpływają na cebulę, to takie resztki przemrożonych pędów mogą chyba być drogą dla zgnilizny. Nie mam pojęcia, co robić, nigdy czegoś takiego nie doświadczyłam.
Ostatnio zmieniany: 25 Kwi 2024 07:51 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, bietkae, jagodka27, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, NorbiApple


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Łatka
Wygenerowano w 0.400 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum