Lilium candidum
(lilia biała)
zwana
lilią św. Józefa bądź Antoniego
Kwiat - biały, skierowany poziomo, średniej wielkości, silnie pachnący.
Wysokość - do 120 cm, kwitnie w czerwcu.
Wymagania - żyzna zasadowa ( ph powyżej 7) gleba. Cebule sadzi się kilka cm pod powierzchnią ziemi.
Uwaga! Lilia dość szybko zasycha, po czym już w sierpniu wypuszcza nowe liście, które zimują.
To chyba jedna z najstarszych lilii, uwieczniona na wielu religijnych obrazach.
Lilie z innych grup w miarę dobrze przystosowują się do lekkiej zmiany kwasowości, "józefka" absolutnie nie zakwitnie, nawet w lekko kwaśnej glebie...testowałam, u mnie nie zdała egzaminu.
___________________________________________________
Warstwa gleby która przykrywa cebulę
L.candidum , powinna być nie grubsza, niż
3 cm nad jej szczytem ( jak to napisała powyżej Basia) , inaczej będą one słabo przyrastać, co odbije sie także na jakości kwitnienia.
Powinno sie ją sadzić w miarę wcześnie (VIII/IX) , aby cebule zdążyły - przed stanem spoczynku - dobrze się ukorzenić , ale jako najodpowiedniejsze , polecane jest nasadzanie wiosenne.
Na jakość cebul wpływa tez
usuwanie kwiatostanów, ale w taki sposób, by ulistniona łodyga pozostawała nienaruszona, gdyż to właśnie pozwoli ładnie przyrosnąć/rozrosnąć się części podziemnej.
Jeśli zdecydujemy się na wykopanie cebul, co trzeba robić bardzo ostrożnie, gdyż nie mają one łusek okrywających ( łatwo je uszkodzić) i możemy je bezpiecznie
przechować do wiosny w lekko wilgotnym torfie, lub trocinach ( w temp. do 4 st.C)
Warto jeszcze raz podkreślić za Basią , że ta lilia nie lubi kwaśnego odczynu gleby i jeśli chcemy ją uprawiać tam, gdzie podłoże jest kwaśne, powinniśmy wymieszać je z dolomitem ,który przynajmniej raz w sezonie powinien byc uzupełniamy ( najkorzystniej jesienią, nie w trakcie sezonu wegetacyjnego). Najlepiej jednak uprawiać je wtedy w pojemnikach (donicach)wypełnionych ziemią obojętną wymieszana z dolomitem i wkopanych w rabatę. Wtedy mamy 100 % gwarancję, że nasze L.candidum mają takie podłoże, jakie lubią.
.
.