• Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Lilium candidum

Lilium candidum 03 Gru 2022 23:25 #818410

  • badzia
  • badzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 922
  • Otrzymane dziękuję: 2283
Lilium candidum biała to lilia św. Antoniego. W dniu 13 czerwca (w św. Antoniego) w klasztorach franciszkańskich jest poświęcenie tej lilii. Rzadko kiedy jest ona wtedy na starcie kwitnienia. Najczęściej jest białym pąku, a niekiedy jeszcze w zielonym. Rozkwita dopiero w flakonie. Zasuszone kwiaty tej poświęconej lilii mają ponoć moc uzdrowicielską.
Ostatnio zmieniany: 03 Gru 2022 23:31 przez badzia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, MARRY, olegowa, jagodka27, Herbatnik, ewakatarzyna, Bobka


Zielone okna z estimeble.pl

Lilium candidum 03 Sty 2023 09:53 #819888

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Moje bidulki w trawie - zdjęcie z 1 stycznia :pinch:

candidum.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Lilium candidum 03 Sty 2023 10:09 #819891

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19222
  • Otrzymane dziękuję: 79356
Nic im nie będzie - mają mieć takie liście. Co najwyżej tę trawę usuń, jak da radę.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, ewakatarzyna

Lilium candidum 03 Sty 2023 10:21 #819893

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Aniu grunt, ąe nasionka zebrałam i wysieję niebawem :dance:
Za tę wiadomość podziękował(a): MARRY

Lilium candidum 15 Sie 2023 11:09 #840856

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1843
  • Otrzymane dziękuję: 6132
Pod koniec lipca wykopałam moje cztery ostatnie cebulki lilii candidum. Bieda z nędzą. Z każdym rokiem są coraz mniejsze. Trzymam je w piasku w mieszkaniu, jak nakazuje broszurka o liliach. Mam zamiar je "podtuczyć" w donicy. Czy one na balkonie w takim pojemniku przeżyją zimę?

Lilium candidum 16 Sie 2023 09:50 #840922

  • Janta
  • Janta's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 107
  • Otrzymane dziękuję: 400
Kaja, radziłabym wsadzić te lilie do ziemi jak najszybciej. W koszyczkach do cebul, np. po dwie cebule w koszyczku (łatwiej potem wyjąć je bez uszkodzenia).
Balkon to miejscówka wielkiego ryzyka. :jeez:
Znajdź miejsce, gdzie przed południem jest dużo słońca, a potem wchodzi przyjemny półcień (można go łatwo wygenerować jakąś rośliną, albo w upały wstawić osłonę - dlatego tak na prawdę ważne jest słońce w pierwszej połowie dnia). Jeżeli masz w ogrodzie piwonie, klematis albo róże, które dobrze rosną to to jest właśnie to miejsce. Ziemia powinna być niezbyt ciężka, ewentualnie dodaj piasku, żeby ją rozluźnić. O pH już była mowa. Lilium candidum sadzi się na miejsce docelowe w sierpniu, najlepiej jeszcze przed wypuszczeniem liści albo na samym początku tego procesu. Przed zimą cebule powinny się ukorzenić i wytworzyć możliwie bogatą rozetę liści. Sadzić płytko, cal ziemi nad szczytem cebuli (teraz pewnie ma już jakieś początki liści to widać jak ma być głęboko posadzona). Na wiosnę warto posadzić w pobliżu jakieś rośliny (np. jednoroczne, albo niskie byliny), które ocienią okolice korzeni lilii (szczególnie w drugiej połowie dnia).
I jeszcze jedno. Nie wiem czy to gusła i zabobony, ale w każdym razie nieszkodliwe. Poradzono mi, żeby sadząc cebule lekko odchylać je od pionu (ponoć, żeby w przyszłości woda nie zbierała się w miejscu po zaschniętym pędzie kwiatowym w centrum cebuli. Ma sens).
Niech kwitnie i mnoży się jak szalona :hearts:
Pozdrawiam,
Janta
Ostatnio zmieniany: 16 Sie 2023 10:00 przez Janta.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, Łatka

Lilium candidum 19 Sie 2023 21:19 #841273

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1843
  • Otrzymane dziękuję: 6132
Jak radziłaś posadziłam w koszyczku dla cebulowych. Moją gliniastą glebę rozluźniłam piaskiem, a na dno dołka dałam drobne kamyki. Mam nadzieję,że przeżyją, a może nawet odżyją.

Lilium candidum 23 Lis 2023 17:06 #846054

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
Lilia candidum sadzona na jesieni 2022 roku wyrosła , potem schowała się i myślałem, że już nic z tego nie będzie. Ku mojemu zdziwieniu późnym latem zauważyłem, że ponownie wypuściła liście, także jest nadzieja, że lilia zakwitnie w 2024 roku :)
Robert
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, ewakatarzyna, Bobka

Lilium candidum 01 Sty 2024 21:15 #848116

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Z przesadzonej z jednego miejsca mam już 3, tylko dalej biedy zarośnięte, ale kwitną :dry:

407213922_382608484155035_464565402147604263_n.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Lilium candidum 07 Sty 2024 00:01 #848518

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Przypomniało mi się, że zebrałam nasionka z lilii candidum - jutro wysieję.

Lilium candidum 07 Sty 2024 08:10 #848526

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19222
  • Otrzymane dziękuję: 79356
Zostawiam tylko informację, że dyskusję o lilii bulwkowatej przeniosłam do istniejącego wątku tego gatunku, bo podobnie do lilii białej to gatunek przecież.

Lilium candidum 22 Mar 2024 22:17 #853809

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1843
  • Otrzymane dziękuję: 6132
Kaja wrote:
Pod koniec lipca wykopałam moje cztery ostatnie cebulki lilii candidum. Bieda z nędzą. Z każdym rokiem są coraz mniejsze. Trzymam je w piasku w mieszkaniu, jak nakazuje broszurka o liliach. Mam zamiar je "podtuczyć" w donicy. Czy one na balkonie w takim pojemniku przeżyją zimę?
Zostawiłam je na działce. Będąc na działce zobaczyła,że w miejscu gdzie posadziłam cebulki są tylko dołki. Coś je wyrwało? Podejrzewam jedynie sarny, lub siwe wrony. Wyciągnęłam z ziemi koszyczek,a tam w całości tylko jedna najmniejsza cebulka i kilka łusek. Teraz mają lokum w doniczce na balkonie. Coś nawet pojawiło się na wierzchu. Mam nadzieje,że uda mi się chociaż tą jedną uratować.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, MARRY, ewakatarzyna, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: Łatka
Wygenerowano w 0.231 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum