TEMAT: Mączlik - jak go wytępić ?

Mączlik - jak go wytępić ? 26 Wrz 2014 19:29 #301652

  • gosia33_33
  • gosia33_33's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 8
  • Otrzymane dziękuję: 1
Witam forumowiczów
Przez całe lato utrzymuje się na pelargoniach , dyniach ozdobnych i prawie wszystkich roślinach.
Opryskuję co jakiś czas Obsydianem, Substralem ale to nie pomaga.Cały czas są a rosliny coraz bardziej stękają.Jak sobie z tym poradzić? :jeez:


Zielone okna z estimeble.pl

Mączlik - jak go wytępić ? 01 Lis 2014 18:55 #309813

  • Roma
  • Roma's Avatar
Domowe sposoby pozbycia się #mączlika#
1) Opryski wywarem z tytoniu.
kilkanaście papierosów zalać wrzątkiem, tak by je przykryć.Podgrzać na małym ogniu nie doprowadzając do wrzenia. Po przecedzeniu i wystudzeniu rozcieńczyć w 10 l. wody z dodatkiem 2 łyżek mydła potasowego lub kilkoma kroplami płynu do naczyń, Ludwik


2)Wywar z wrotyczu (500g świeżego lub 75g suchego ziela na 10l wody na 24h, gotować ok 20 min.) rozcieńczenie 1:5

Mączlik - jak go wytępić ? 03 Lis 2014 16:27 #310198

  • gosia33_33
  • gosia33_33's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 8
  • Otrzymane dziękuję: 1
Bardzo dziękuję za podpowiedź :) - na pewno wypróbuję bo wniosłam kwiaty do piwnicy i muszek są tysiące

Mączlik - jak go wytępić ? 03 Lis 2014 19:11 #310229

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Romciu , a kiedy jest najlepszy okres na zwalczanie?

Mączlik - jak go wytępić ? 24 Cze 2017 20:20 #550567

  • Arvenaa
  • Arvenaa's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 98
  • Otrzymane dziękuję: 32
Odświeżam temat, bo dziś doznałam szoku - ale nie w domu czy na balkonie a na działce.
Nie było mnie 3 dni i oto takie między innymi niespodzianki: kalarepka jakaś taka obgryziona, więc oglądając ją ruszyłam liśćmi i wzbiła się chmara białych muszek.. No niech tam - opryskałam Agricolle, powtykałam tablice lepowe. Na wiśniach odświeżona mszyca, która zaatakowała pobliski milin :(
Śliwa - jakieś takie poskręcane liście. Przyglądnęłam się liściom pod spodem... i szok... oblepione dokładniusieńko jajami mączlika. Oczywiście postacie dorosłe również liczne. Ale tyle jaj mączlika to w życiu nie widziałam. I to na śliwie??
Czy ktoś tak miał? I co zrobić? Pod spodem rośnie mi bób, nie chcę pryskać jakąś trucizną.

Mączlik - jak go wytępić ? 27 Cze 2017 20:36 #551279

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Tu masz trochę o mączliku, ale to trudny przeciwnik.
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...in?start=1278#550992

Mączlik - jak go wytępić ? 27 Cze 2017 21:06 #551285

  • Arvenaa
  • Arvenaa's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 98
  • Otrzymane dziękuję: 32
Dzięki za link :)
Po obserwacjach stwierdziłam, że dorosłe osobniki na śliwie to były tylko gościnne występy jakieś zabłąkane, reszta to inwazja mszyc :) Mój zły wzrok dał o sobie znać. Na kalarepce w warzywniku populacja jakby zmniejszona (pryskałam moich hitem bieżocorocznym - Agricolle); dziś popryskane znów. Ale fruwa mi też w buraczkach.

Mączlik - jak go wytępić ? 09 Lip 2017 18:15 #554089

  • Arvenaa
  • Arvenaa's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 98
  • Otrzymane dziękuję: 32
Przyznam, że było trudno, ale mocno ograniczyłam populację. Ten Agricolle zaczyna być dla mnie numer jeden (z lenistwa, gdy już coś kupię, to stosuję, bo nie chce mi się biegać za innymi środkami). Mszyce zwalczył (na bobie, na kwiatach, teraz pryskam fasole i paprykę). Mączlika zwalcza - ale trzeba stosować często - pryskałam co drugi dzień.
W ubiegłym roku na wszystko stosowałam HT, ale w tym jakoś mam trudność z pójściem do sklepu i kupieniem wódki i przygotowaniem substancji. Póki mam Agricolle. to będę go używać. Żałuję, że nie miałam go jeszcze wówczas, gdy mi się porzeczka zainfekowała mszycami i buraczki :(


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.308 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum