TEMAT: Pszczoły murarki w ogrodzie (pszczoły dziko żyjące)

Pszczoły murarki w ogrodzie 12 Paź 2014 22:40 #305357

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
U nas na mokradle, które dawniej było jeziorem, trzciny dostatek :) Firma melioracyjna nie nadąża z cięciem pasa nad strumykiem, tak szybko odrasta :)
W rowach melioracyjnych też ta zaraza rośnie :) i same kłopoty sprawia, bo kiedyś przez taki zarośnięty rów zrobiła się po ulewie spora powódź i mostek zerwało :woohoo:
Adasiowa, podejrzewam, że gdy wytniesz garstkę trzcin, uchronisz parę kropelek jeziora przed wyschnięciem :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Anika


Zielone okna z estimeble.pl

Pszczoły murarki w ogrodzie 13 Paź 2014 19:13 #305537

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Dziękuję za wyrozumiałość w kwestii mojego przyszłego występku ;-). Mam na oku kilka zbiorników, a z wycięciem poczekam do przymrozków/mrozów - mimo, że lekka jestem, głupio byłoby zapaść się w przybrzeżnym mule.
Jeśli jednak zobaczycie takie małe, w okularkach i z maczetą w rączce, to będę ja :)
Myślałam też o wykorzystaniu rurek bambusowych albo PCV ( w ostateczności ), ale mimo wszystko wolałabym materiały naturalne ...Powiem szerze, że nie mogę się już doczekać i jak nigdy tęsknię za mrozem ;-)
Pozdrawiam serdecznie.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Pszczoły murarki w ogrodzie 13 Paź 2014 20:39 #305586

  • takasobie
  • takasobie's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 393
  • Otrzymane dziękuję: 778
Aniu! Zapraszam w lutym na wspólny spacer wokół jeziora Kierskiego! Maczeta niekonieczna, ale ostry sekator się przyda!
Pozdrawiam!
Miłka

Pszczoły murarki w ogrodzie 13 Paź 2014 20:52 #305593

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Miłeczko :) :) :)

Cała przyjemność po mojej stronie! Jestem ZA, a nawet ... ZA ;-) Sekatorów Ci u mnie dostatek, mocny sznur też się znajdzie, no i obowiązkowo zabieram termos z gorącym piciem i sznytki z jajkiem. Od zielononóżki. I kawał domowego placka, bo bez tego ani rusz.
Adam weźmie aparat, może jakiś łabądek się trafi ...
Pozdrawiam serdecznie :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Pszczoły murarki w ogrodzie 03 Kwi 2015 18:27 #355055

  • rys11
  • rys11's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 311
  • Otrzymane dziękuję: 584
Witam miłośników przyrody i hoteli dla owadów!

To mój wybudowany i postawiony na naszej działce w dniu 28.03.2015 eko hotel dla owadów.To hotel 3 gwiazdkowy myślę że owady go zaakceptują! :)

SAM_6885Kopiowanie.jpg
Serdecznie pozdrawiam :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, piku, waldek727, Jan4, roza333, Adasiowa, Anika

Pszczoły murarki w ogrodzie 01 Cze 2015 11:00 #375164

  • sarna
  • sarna's Avatar
U mnie owadzia chatynka nie jest taka piękna, ale chyba ważne, że jest :)

P1090266.jpg

Pszczoły murarki w ogrodzie 06 Lut 2017 13:03 #521799

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Mróz trzyma, błocko przy brzegu bagienka mocno przemrożone, idealna pora, aby ściąć kilka łodyg na nowe gniazda dla murarek :) Czy też myślicie już o schronieniach dla pszczół?

Pszczoły murarki w ogrodzie 14 Lut 2017 13:52 #523247

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5506
  • Otrzymane dziękuję: 12607
Pszczół na działkach od kilku lat jest coraz mniej. Przy kwitnących drzewach owocowych prawie ich nie ma. :(
A jak jest u Was?
Za tę wiadomość podziękował(a): pszczelarz5

Pszczoły murarki w ogrodzie 14 Lut 2017 17:35 #523282

  • pszczelarz5
  • pszczelarz5's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 726
  • Otrzymane dziękuję: 1035
Coraz mniejsza liczba pszczół jest za sprawą nasz ludzi ,wynika to np. z faktu ze często ludzie nie chcą na terenie miasta żeby stały ule z pszczołami, bardzo często naciskaja na władze gmin, miast na uchwalenie ustawy zakazujacej trzymania pszczół,
Nastepnie proszę zwrócić uwagę jak że często działkowcy ,ale nie tylko używają SOR nie patrzą na to że rosliny są w pełni kwitnienia że odwiedzają je pszczoły
Jak często regulamin działkowy zakazuje trzymania choć by jednego ula ,a pózniej no cóż ,może za niedługo perdzelkiem będziemy zapylali swoje rośliny poz Krzys ;) Ale z tą świadomością jak wiele dobra czynia pszczoły to u nas różnie bywa.

Pozwole sobie wkleic jeden link do filmu ,co naz moze czekac gdy przestaniemy dbac o pszczoły
Chinczycy też mysleli ze sobie poradżą okazało si że teraz od kilku lat są najwiekszymi importerami rodzin pszczelich Poz Krzya :(
Kocha się za nić, nie istnieje żaden powód do miłości
Pszczelastwo i budowle własne na działce
Poz.Krzys
Ostatnio zmieniany: 14 Lut 2017 23:37 przez Hiacynta. Powód: połączenie treści 2 postów
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4

Pszczoły murarki w ogrodzie 14 Lut 2017 23:39 #523381

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Proponuję, zamiast narzekać i biadać, aby pokazać forumowiczom konstruktywne przykłady jak zapewnić pszczołom murarkom jak najlepsze warunki bytowania :)

Pszczoły murarki w ogrodzie 15 Lut 2017 00:32 #523382

  • pszczelarz5
  • pszczelarz5's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 726
  • Otrzymane dziękuję: 1035
Z całym szacunkiem, ale ani ja biadolę ani nie narzekam przedstawiam fakty i sytuacje, domek da murarki jest w temacie bardzo fajnie opisany ,nie wymaga to ani zachodu większego ani wysiłku Garść trzcin związana w pęczek i jest domek
Ja chciałem przedstawić tylko zagrożenia jakie najczęściej spotykają błonkówki z naszej strony i jesli nad tym się nie skupimy ,to i domków nie będzie komu szykować Poz Krzys :(
,
Kocha się za nić, nie istnieje żaden powód do miłości
Pszczelastwo i budowle własne na działce
Poz.Krzys
Za tę wiadomość podziękował(a): Forumowa Żabula, Kasionek

Pszczoły budująve gniazda w ziemi 15 Lut 2017 11:55 #523443

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Na drodze prowadzącej do naszej działki i na jej obrzeżach znajdują się gniazda pszczół. Wyglądają niepozornie, dziurka w ziemi, obok mały kopczyk wydobytego piasku.

Doczytałam sobie, że gniazda ziemne zakładają następujące dzikie pszczoly:
- pszczolinka (Andrena)
- kornutka (Eucera)
- smuklik (Halictus)
- spójnica lucernowa (Melitta leporina)
- wigorczyk lucernowiec (Rophitoides canus)

A taką oto pszczółkę zauważyłam na chwastach :) Podejrzewam, że to spójnica lucernowa, ale pewności nie mam.
pszczola-spojnica-lucernowa.jpg


Również sporo pszczół wybiera puste łodygi, szczeliny, spękania w pniach drzew:
- lepiarki (Colletes)
- miesierkowate (np. miesierka lucernówka, Megachile rotundata)
- murarki (np. murarka ogrodowa Osmia rufa)
- zadrzechnia (Xylocopa)

Pszczela róznorodność jest niesamowita :)

Pszczoły budująve gniazda w ziemi 06 Maj 2017 12:43 #539695

  • badusia
  • badusia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 908
  • Otrzymane dziękuję: 2465
W końcu zdecydowaliśmy się z M. na zakup kokonów murarki.
W poniedziałek przyjdą kokony i rurki trzcinowe. Tymczasem pszczółki będą musiały mieszkać w butli po wodzie, ale wkrótce dostaną przyzwoitsze lokum.
Tytułem wyjaśnienia- posiadam tylko działkę ROD, ale z roku na rok coraz mniej lata pożytecznych owadów zapylających.
Troszkę póżno się zdecydowaliśmy, lecz tegoroczna aura pozwoliła na prawie miesięczne opóżnienie... ;) Mam nadzieję, że pszczółki trochę popracują.
Jedyne obawy, jakie mnie nurtują, to te związane z niewłaściwie wykonywanymi opryskami. Niektórzy działkowi sąsiedzi kompletnie nie zwracają
uwagi na terminy i potrafią pryskać nawet w ciągu dnia, w trakcie oblotów. :angry: Mamy walne zebranie 13 maja; trzeba będzie znów trochę ludzi "uświadomić".
Strasznie jestem ciekawa jak to będzie funkcjonowało; filmy i opisy znam- a w naturze? :think:
Pozdrawiam,Mila.

Pszczoły murarki w ogrodzie 07 Maj 2017 08:50 #539882

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3212
  • Otrzymane dziękuję: 7903
A jak u Was ze "szkodnikami" murarek?? w ciągu 2-3 sezonów owe muszki potrafią zniszczyć cały "ul". U mnie właśnie się tak stało :jeez: w przyszłym roku muszę założyć nowe rurki. Wychodzi, że kokony jednak będe musiał łuskać i przechowywać w lodówce.

Pszczoły murarki w ogrodzie 09 Maj 2017 14:22 #540537

  • badusia
  • badusia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 908
  • Otrzymane dziękuję: 2465
Już mam! :) Co prawda zimno okrutne, ale pierwsze chłopaki już się zaczynają gramolić. Teraz tylko trzeba zrobić porządny domek i koniecznie
zabezpieczyć siatką.
Do butelki się nie zmieściły, ale tymczasowo dostały kwadratową dużą donicę.
Wczoraj wieczorem:

IMG_2212.jpg



IMG_2213.jpg


Adrianie, trzeba jednak wyjmować kokony ( pasożyty, zapleśnienie, itp.) i wymieniać co roku rurki.
My planujemy po wyjęciu kokonów, przechować je do wiosny w altanie.
Pozdrawiam,Mila.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89, Jan4

Pszczoły murarki w ogrodzie 22 Sty 2018 11:29 #585047

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3212
  • Otrzymane dziękuję: 7903
Jak mówiłem tak robię. Właśnie wróciłem z godzinnego spaceru nad stawem i pierwsza partia rurek z trzcin dla murarek gotowa :dance: Jeszcze z dwa razy się przejdę i na wiosną będą nowe ule.

27141197_1764122640278167_597153855_o.jpg
Ostatnio zmieniany: 22 Sty 2018 11:38 przez Adrian89.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, Jan4, Armasza, pszczelarz5

Pszczoły murarki w ogrodzie 25 Sty 2018 21:23 #585870

  • Azbi
  • Azbi's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 123
  • Otrzymane dziękuję: 480
Bardzo ciepła zima, dzisiaj 10 w plusie a moje zakupione murarki w rurkach jeszcze, trzymam je zabezpieczone przed gryzoniami w ogrodzie. Zastanawiam się czy przy tej pogodzie nie zaczną budzić się ze snu? Nie wiem czy wyciągnać je z tych rurek i włożyć do lodówki, nie wiem co dla nich jest lepsze.

W mojej okolicy nie znalazłam odpowiedniej trzciny, mąż przygotował trochę rurek z rdestu, niestety otwory maja dużo większe niż trzcina, zastanawiam się czy murarka spróbuje w nich zamieszkać, zrobię chyba też trochę rurek z papieru.
Za tę wiadomość podziękował(a): pszczelarz5

Pszczoły murarki w ogrodzie 25 Sty 2018 21:51 #585883

  • pszczelarz5
  • pszczelarz5's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 726
  • Otrzymane dziękuję: 1035
Witam Adrian89 fajne masz tą trzcinę ,ale dobrze było by jak po środku tych rurek było by to kolanko. Murarka zdecydowanie lepiej je zaczerwi poz krzyś
Kocha się za nić, nie istnieje żaden powód do miłości
Pszczelastwo i budowle własne na działce
Poz.Krzys


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.264 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum