TEMAT: Pszczoły murarki w ogrodzie (pszczoły dziko żyjące)

Pszczoły murarki w ogrodzie 25 Sty 2018 22:10 #585886

  • pszczelarz5
  • pszczelarz5's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 726
  • Otrzymane dziękuję: 1035
Witam Azbi pomysł z rurkami z papieru to moze być nie koniecznie dobry.
Nigdzie nie przenoś niech sobie lezą w ogrodzie ,kokony zaczną w odpowiednim momencie sie rozwijac i wygryzać
Tak jak piszesz zabezpiecz je przed gryzoniami a będzie dobrze .
Rurki z rdestu jak sama piszesz nie zdadza egzaminu ani srednica ani strultura ich jest nie odpowiednia poz krzys :bye:
Kocha się za nić, nie istnieje żaden powód do miłości
Pszczelastwo i budowle własne na działce
Poz.Krzys
Za tę wiadomość podziękował(a): Azbi


Zielone okna z estimeble.pl

Pszczoły murarki w ogrodzie 27 Sty 2018 22:50 #586311

  • Azbi
  • Azbi's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 123
  • Otrzymane dziękuję: 480
Zamówiłam w internecie trzcinę, maja zacząć wysyłać w lutym. Jak dojdzie to wyłożę te z trzciny, te z rdestu i te papierowe, poobserwuję które szybciej zasiedlą :)

Kiedyś miałam w ogrodzie pszczółki żyjące w ziemi, żyły sobie pod czereśnią, po ścięciu czereśni zniknęły. Zastanawiam się jak je znowu przyciągnąć do ogrodu, jak zrobić siedlisko dla tych pszczół, bo nie chciałabym aby kopały w ziemi kanałów. Gdyby namieszać gliny z trawa i ubić to w wielkiej donicy, czy byłaby szansa na zamieszkanie w tej glinie pszczółek ziemnych? Może ma ktoś inny pomysł?

Pszczoły murarki w ogrodzie 28 Sty 2018 10:41 #586351

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
Krzyś kolanka raczej są, na 30cm odcinku nie da się inaczej zresztą z tego co zauważyłem w sezonie pszczoły i tak zasiedlają z braku innych możliwości co się da :woohoo: tu filmik który zrobiłem chyba 2 lata temu u siebie

Za tę wiadomość podziękował(a): pszczelarz5

Pszczoły murarki w ogrodzie 28 Sty 2018 22:47 #586556

  • rejmat
  • rejmat's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 79
  • Otrzymane dziękuję: 184
Witam.
W mojej okolicy rośnie tylko cienka trzcina, która nie bardzo spasowała murarkom. Kupno nowych rurek przez internet to jednak wydatek a na dodatek co roku musiałabym kupować nowe. Łuskałam kokony i faktycznie - dużo w nich kokonów uszkodzonych, jakieś gąsienice i całe mnóstwo mrówek. A na dodatek rozcinanie rurek jest bardzo pracochłonne. W tym roku przygotuję deseczki takie jak na zdjęciu po prawej. W środek wsuwam tutkę z pergaminu i mam nadzieję, że murarkom ten pomysł się spodoba. A dla mnie czyszczenie kokonów w przyszłym sezonie to będzie bajka.
IMG_20170528_115633.jpg


IMG_20170330_182328.jpg
Pozdrawiam zielono. Marta
Za tę wiadomość podziękował(a): pszczelarz5

Pszczoły murarki w ogrodzie 28 Sty 2018 22:54 #586557

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
A po co ta tutka z pergaminu??

Pszczoły murarki w ogrodzie 28 Sty 2018 23:04 #586560

  • rejmat
  • rejmat's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 79
  • Otrzymane dziękuję: 184
Deseczki mimo wszystko nie przylegają ściśle do siebie warstwami a zauważyłam, że przeciąg murarkom przeszkadza. Nie zasiedliły skrajnych rowków tak jak nigdy nie skorzystają z pękniętej trzciny. Myślę, że pergamin sprawdzi się- nie nasiąka wilgocią, tworzy szczelną rurkę, którą na dodatek łatwo będzie rozwinąć w przyszłym roku. Jeśli łuskałeś kokony to chyba wiesz, że nie jest to taka prosta zabawa.
Pozdrawiam zielono. Marta
Za tę wiadomość podziękował(a): Azbi

Pszczoły murarki w ogrodzie 29 Sty 2018 14:25 #586633

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
Mimo wszystko dla mnie wygodniejsze jest nacięcie trzciny, może mam większą wprawę bo samo łuskanie nie stanowi dla mnie problemu :) Zdawaj relacje jakie będą efekty.

Pszczoły murarki w ogrodzie 31 Sty 2018 21:24 #587083

  • Azbi
  • Azbi's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 123
  • Otrzymane dziękuję: 480
Na stronach zagranicznych o pszczółkach murarkach są umieszczone filmiki, w których zachęcają do zakładania gniazd z rurkami z pergaminu, jest to najtańszy sposób pozyskania rurek, gdy brak dostępu do trzciny, która można ściąć samemu. Robią rurki takie w formie formatki z bambusa i w tą rurkę wkładają rurki papierowe. Rurki z bambusa mogą im służyć długie lata, bo nie niszczą ich przy łuskaniu kokonów, zastanawiam się czy z tego pomysłu nie skorzystać.
Za tę wiadomość podziękował(a): pszczelarz5, rejmat

Pszczoły murarki w ogrodzie 20 Lut 2018 21:27 #590786

  • rejmat
  • rejmat's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 79
  • Otrzymane dziękuję: 184
Mam już przygotowane 390 rurek w formatkach :dance: Kolejne deseczki jeszcze u stolarza a i tak będę wykładać trzcinę z zeszłego roku. Miejscówkę moje pszczółki mają już zapewnioną.
1519158336675488591914.jpg
Pozdrawiam zielono. Marta
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, pszczelarz5, Azbi

Pszczoły murarki w ogrodzie 20 Lut 2018 21:31 #590790

  • pszczelarz5
  • pszczelarz5's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 726
  • Otrzymane dziękuję: 1035
Wielki szacunek za pomysł i dbałość wykonania ,Pszczółki napewno się odwdzięczą . Poz krzyś :bye:
Kocha się za nić, nie istnieje żaden powód do miłości
Pszczelastwo i budowle własne na działce
Poz.Krzys
Za tę wiadomość podziękował(a): rejmat

Pszczoły murarki w ogrodzie 02 Kwi 2018 20:53 #598671

  • Azbi
  • Azbi's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 123
  • Otrzymane dziękuję: 480
Pojedynczo pokazują się pierwsze murarki, wychodzą mi z komina, kratkami wentylacyjnymi, mam dach blaszany wiec jak trochę przyświeci słońce to komin się nagrzewa. Wystawiłam domek dla murarek do ogrody, wyłożyłam trzcinę, ale ogólnie jest jeszcze chyba za zimno, bo te które trzymałam przez cała zimę na zewnątrz rurkach trzcinowych jeszcze nie budzą się, może to i dobrze bi jeszcze nie ma prawie żadnych kwiatów w ogrodzie, po za marnymi krokusami, które co chwile przykrywał śnieg. po woli pokazują się pierwiosnki to może wtedy obudzą się te w rurkach, jak na razie dzikuski chodzą mi po domu :(, szkoda mi ich bo na nich najbardziej liczyłam, że założą kolonię w nowo wybudowanym dla nich domku

Pszczoły murarki w ogrodzie 15 Kwi 2018 17:21 #600747

  • rejmat
  • rejmat's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 79
  • Otrzymane dziękuję: 184
A u mnie szaleństwo na całego :supr3:
Wygryzły się w zeszłym tygodniu i od tego czasu w ogrodzie aż dzwoni. Obijają się o mnie, kiedy pracuję przy grządkach. I cieszy widok kwitnącej jagody kamczackiej, przy której uwijają się murarki i trzmiele.
IMG_20180415_165521.jpg


IMG_20180415_165438.jpg

Miejscówkę mają przygotowaną- łącznie trzy uliki. Jak na razie największym wzięciem cieszą się formatki drewniane i trzcina, natomiast ekstrawagancki ul z plastikowymi formatami nie wzbudza żadnego zainteresowania. Może z czasem?
IMG_20180415_165212.jpg


IMG_20180415_165145.jpg


IMG_20180415_165140.jpg
Pozdrawiam zielono. Marta
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89, Jan4, pszczelarz5

Pszczoły murarki w ogrodzie 22 Kwi 2018 23:22 #602215

  • akl
  • akl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 406
  • Otrzymane dziękuję: 279
A ja mam drugi rok w rurkach z rdestowca. I u mnie i u sąsiada jest lepiej zasiedlony niż wydrążenia w belkach. Oczywiście wybrałam łodygi o odpowiedniej grubości. W trzcinie zalęgło się coś innego o chudych beżowych kokonach. Nie wiem co to jest. Odpowiednio grubych trzcin nie znalazłam w pobliżu. Do ulika jako wypełnienie między butelkami z rurkami powtykałam też trochę pociętych bambusów, ale trudno będzie je otworzyć, w celu wydobycia oprzędów. Z rdestowcami jest łatwo, choć tuż przy kolankach kokony były tak powtykane, że nie dało się ich wydobyć. W zeszłym roku zamurowały nawet bambusowe podpory do roślin.

Mój ulik jest w dwustronnym wlotem (jeden to północny-wschód). Do wieczora cały czas jest ruch z obu stron i sporo rurek i z rdestowca, i z bambusa, jest pozatykanych. Niestety nie wiem czy moim murarkom smakuje to, na czym mi zależy, bo nie widzę ich na śliwach i na gruszkach. A szkoda. Ale do ulika wracają całe w jaskrawożółtym pyłku.
Pozdrawiam serdecznie, Anna
Ostatnio zmieniany: 22 Kwi 2018 23:29 przez akl.

Pszczoły murarki w ogrodzie 12 Maj 2018 17:39 #605840

  • akl
  • akl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 406
  • Otrzymane dziękuję: 279
No i koniec. Murarek w ogrodzie ani widu ani słychu.
Pozdrawiam serdecznie, Anna

Pszczoły murarki w ogrodzie 20 Maj 2018 18:13 #607376

  • Azbi
  • Azbi's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 123
  • Otrzymane dziękuję: 480
U mnie jeszcze nieliczne Murarki pracują, są już bardzo słabe co wskazuje że powoli zbliża się już ich koniec. Szkoda bo tak pięknie brzęczały mi koło mojego foliaka, aż mi się chciało w nim pracować :). Mój ulik atakowały muszki, ale nie było ich szczególnie dużo, jednak bardzo uparte były i próbowały wchodzić do rurek, jak tylko zobaczyły, że pszczółka odleciała. Zobaczymy jesienią ile rurek będzie zainfekowanych robalami much.

U mnie prawie wszystkie rurki trzciny zostały zalepione, około 50% rurek rdestowca, ale tu wybierały te o mniejszym przekroju, oraz dwie z dziesięciu rurki papierowe też zostały zasiedlone. pewnie zasiedliłyby cały rdestowiec ale im zabrakło czasu. Bardzo krótkie życie tych pszczółek jest, a szkoda bo lubiłam je podglądać w czasie ich pracy :)
20maja030.jpg


20maja032.jpg
Ostatnio zmieniany: 20 Maj 2018 18:16 przez Azbi. Powód: literówki
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4

Pszczoły murarki w ogrodzie 24 Maj 2018 20:36 #608387

  • Murarka
  • Murarka's Avatar
Kaja odpowiadam w wątku murarkowym :)
Długość klocków to 25-30 cm, nawiercane z dwóch stron wiertłem o dł. 15 cm
Tunele raczej się nie spotkały w jednej linii.

Pszczoły murarki w ogrodzie 26 Maj 2018 21:41 #608816

  • rejmat
  • rejmat's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 79
  • Otrzymane dziękuję: 184
I u mnie zakończyły swój żywot. Dzielnie się spisywały przez cały marzec i kwiecień- owoców będzie zatrzęsienie.
IMG_20180526_182925.jpg

To truskawki, a porzeczki i drzewka owocowe też niczego sobie. Co prawda nie zjem i w tym roku czereśni,ale to nie z ich winy.
Wygląda na to, że ładnie zwiększę ilość kokonów. W ubiegłym roku rozpoczynałam przygodę z murarkami od około 100 kokonów (tak mniej więcej objętość szklanki), w tym roku na wiosnę wyłożyłam około 5 kopiastych szklanek kokonów. Obecnie zasklepione mam takie ilości rurek.

IMG_20180526_182736.jpg

IMG_20180526_182610.jpg



IMG_20180526_182649.jpg


IMG_20180526_182600.jpg

Najszybciej zasiedlały rurki trzcinowe i formatki drewniane. Pergamin wewnątrz drewnianych formatek traktowały różnie- najczęściej im nie przeszkadzał, ale czasami było słychać chrupanie i z otworu wyciągały smętne resztki. Albo źle skręcałem tutki i kaleczyły skrzydełka, albo ten pergamin przeżuty był wykorzystany do zasklepiania otworów. Plastikowe mieszkanka nie podeszły im za bardzo, ale te ostatnie murarki przeprosiły się i zasklepiały nawet 2 rurki do napojów.
Kiedy czytam, że u niektórych brakuje owadów zapylających to zastanawiam się dokąd zmierzamy. Smutne to bardzo.
PS. Kiedy robicie zdjęcia ulikom nie ruszajcie ich. Kiedy larwa spadnie z nagromadzonego pyłku to zginie. Rurki można przenosić dopiero we wrześniu, kiedy murarki są już przeobrażone w dorosłą postać.
Pozdrawiam zielono. Marta
Za tę wiadomość podziękował(a): Murarka

Pszczoły murarki w ogrodzie 07 Gru 2018 21:17 #632410

  • Azbi
  • Azbi's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 123
  • Otrzymane dziękuję: 480
Późna jesień, prawie zima więc przyszedł czas na przegląd rurek
8.11.2018002.jpg

Każdą z nich otworzyłam, kokony wyłuskałam,
8.11.2018010.jpg

oczyściłam z brudu, nawet przepłukałam w zimnej wodzie, mam nadzieje ze tym nie zaszkodziłam swoim pszczołom, później je wyszyłam i włożyłam do tekturowego pudełka. Teraz muszę zastanowić się jak je zabezpieczyć przed gryzoniami.
8.11.2018003.jpg


8.11.2018058.jpg
.

7.12.2018005.jpg


7.12.2018001.jpg

Wypłukałam bo chciałam w ten sposób pozbyć się larw much i innych szkodników, ktore zamieszkały w rurkach razem z kokonami
8.11.2018014.jpg


8.11.2018018.jpg


8.11.2018046.jpg
.
Na wiosnę zakupiłam około 300 Murarek, miało być w tym 150 samczyków i 150 samic, do nich pewnie dołączyły pszczoły dziko żyjące w moim kominie. Teraz mam ich dużo, nawet dużo za dużo i już martwię się co z nimi na wiosnę zrobię, pewnie wyłożę około 600 rurek, część zostanie przy tych rurkach, a reszta odleci, oby nie do mojego komina :), bo żal mi jest, jak one w tym ciepłym kominie zaczynają się wylegać, a na dworze jeszcze mróz i śnieg :( .
Ostatnio zmieniany: 07 Gru 2018 21:22 przez Azbi.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.252 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum