TEMAT: Róże 2024

Róże 2024 05 Maj 2024 17:25 #856923

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19351
  • Otrzymane dziękuję: 80134
Zazdroszczę pięknego widoku, Marysiu.
U mnie dużo gorzej, niż to wyglądało bezpośrednio po nocnym ataku mrozu. Chyba nie będę mieć w ogóle pierwszego kwitnienia, które zapowiadało się zresztą spektakularnie. Nie było mnie ponad tydzień i w tym czasie szkody się unaoczniły - mnóstwo młodych, grubych pędów bocznych sczerniało na końcach i zwisło. Na innych zniszczeniu uległy tylko pąki, a te, co się zdołały rozwinąć - po prostu szkoda gadać, żal patrzeć. W dodatku akurat pod moją nieobecność była pogoda zgoła letnia (w przeciwieństwie do środkowych Włoch, gdzie się wymarzłam i wymokłam). Te uszkodzone pąki po prostu uschły i odpadają. Tak więc ładnych kilka godzin ścinam, dwie - stop, trzy - do gruntu, dobrze wyglądające, czerwone pędy "do zdrowego", a pozbawione pączków starsze do młodych pędów wychodzących już z kątów liści. Uzbierałam dwa wory obciętych gałązek i to nie koniec, burza mnie przepędziła.
Najbardziej żal tych, co nie powtarzają kwitnienia. :(
Ostatnio zmieniany: 05 Maj 2024 17:26 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Jagoda254, bietkae, MARRY, Szafirek, Nimfa, JaNina, ewakatarzyna, Bobka


Zielone okna z estimeble.pl

Róże 2024 05 Maj 2024 20:14 #856930

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2311
  • Otrzymane dziękuję: 8584
No, to mamy doświadczenie z dwoma rodzajami przymrozków - zimowy mrozi pędy do kopczyka ale i uszkadza stare pędy - kwietniowy w tamtym roku krótki ale mnie załatwił kilka róż i opóźnił wielu kwitnienie i kwietniowy przymrozek, jak u Ciebie Aniu, który niszczy młode krzewy - do mnie nie zawitał bo miałabym podobnie. Na ten trzeba by opakować całe róże agrowłókniną, a pnące ?
Moje cięte do kopczyka świetnie odbiły i Twoje też tak zrobią tylko dłużej poczekasz na kwiaty i będą obficie kwitły :flower2:
Wujek mawiał Jak są pszczoły jest i mód.
MARRY
Ostatnio zmieniany: 05 Maj 2024 20:16 przez MARRY.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, bietkae, Szafirek, Nimfa, ewakatarzyna, Bobka

Róże 2024 06 Maj 2024 08:27 #856949

  • Szafirek
  • Szafirek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2162
  • Otrzymane dziękuję: 10284
Bobka wrote:
Aniu szafirkowa :) ładna ta "jakaś "rugosa .
Ciekawią mnie kwiaty jej . :woohoo:

Bogusiu, fioletowe są. Szukałam zdjęć z tamtego roku, ale nie znalazłam, więc trzeba czekać do kwitnienia.

Marysiu, piękna ta Aicha :hearts:

Aniu, mam podobnie z różami, z tym, że ja nie wyjeżdżałam i cięcie zrobiłam wcześniej. Najgorsze, że znów zapowiadają przymrozki :mad2: :placze:
Ostatnio zmieniany: 06 Maj 2024 08:30 przez Szafirek.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, bietkae, Nimfa, ewakatarzyna, Bobka

Róże 2024 06 Maj 2024 22:27 #857020

  • Grzebuła
  • Grzebuła's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • nowy sezon - nowe możliwości
  • Posty: 863
  • Otrzymane dziękuję: 3380
Nie mam wiele róż na działce, zaledwie 5 odmian i ta pnąca o brzoskwiniowym kolorze pierwsza zakwitła, niestety nie mam etykiety, a nazwy nie zapisałem sobie.

IMG20240506195336.jpg
Pozdrawiam Grześ
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Jagoda254, Łatka, bietkae, MARRY, Szafirek, Nimfa, ewakatarzyna, Bobka

Róże 2024 07 Maj 2024 19:48 #857076

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2311
  • Otrzymane dziękuję: 8584
Grzesiu pokaż ją jak cała zakwitnie lubimy oglądać nowe róże :flower2:

Aicha przekwita i jest po prysznicu. Pachnie na różano-miodowo.



To jest róża zapowiadająca sezon kwitnień, ma mocne wejście i jest niekłopotliwa tylko trzeba jej dać "trochę" miejsca.
MARRY
Ostatnio zmieniany: 07 Maj 2024 19:50 przez MARRY.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, bietkae, Szafirek, Nimfa, ewakatarzyna, Bobka

Róże 2024 07 Maj 2024 20:27 #857080

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19351
  • Otrzymane dziękuję: 80134
Ja już zupełnie nic nie rozumiem.
Prawie wszystkie zawiązane pąki moich róż musiałam obciąć - trudno, są gorsze nieszczęścia, zresztą ochoczo wypuszczają z kątów liściowych kolejne krótkopędy. Z kim nie rozmawiam we Wrocławiu i okolicy, ma podobnie. Zmarzły nawet czubki pędów na rugosach, które są przecież sadzone nawet w Finlandii (gdzie, nawiasem, dopiero kwitną krokusy). Tymczasem koło mojego ulubionego warzywniaka...



Dziś tam byłam i oczy mi wypadły na chodnik. :supr3: Nie wiem, co to za odmiana, podobno ładnie pachnie, czego nie czuję martwym nosem na odległość. Takie kwiaty w zbliżeniu:



Owszem, widziałam w mojej dzielnicy jeszcze kilka kwitnących róż, ale wyłącznie przytulonych do ściny domu, a ta panoszy się za płotem. Ogród generalnie tak sobie zadbany, więc nie sądzę, by róży ktoś wyjątkowo dogadzał.
I proszę.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Jagoda254, bietkae, Szafirek, Nimfa, ewakatarzyna, Bobka

Róże 2024 07 Maj 2024 21:31 #857083

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2005
  • Otrzymane dziękuję: 11438
W tle róży widzę jakiegoś dużego iglaka więc może on osłonił krzew. Albo coś innego co jest u mnie. Otóż zapomniałam/pominęłam jeden krzew róży i nie przycięłam w ogóle. No i ta róża rosnąca na tzw wygwizdowie nie jest naruszona w ogóle przez mróz a w jej pobliżu azalie całkiem brązowe. Pnące rosnące od południa - trzy sztuki nie były cięte za wyjątkiem suchych gałęzi i również mają się dobrze, powinny niedługo zakwitnąć. Najbardziej oberwały młode przyrosty na nisko przyciętych krzewach, koniec marca i początek kwietnia było bardzo ciepło i dość wilgotno, nawożenie zaczęło działać więc ochoczo rosły aż do wiadomej nocy. Przesadzane i nowo posadzone dopiero teraz zabierają się do rośnięcia.
Pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, Szafirek, Nimfa, ewakatarzyna, Bobka

Róże 2024 07 Maj 2024 21:42 #857085

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2472
  • Otrzymane dziękuję: 9367
U mnie najlepiej przezimowała 'Mary Rose' - to jedyna róża, której nie musiałam ciachać do samej ziemi i jedyna, która nie zauważyła, że był jakiś straszny przymrozek.

IMG_0980.jpg


Coś jest na rzeczy w tym, co pisze Ela, bo ta moja i nie cięta jakoś specjalnie i osłonięta rozłożystym świerkiem.
Pozdrawiam. Jola
Ostatnio zmieniany: 07 Maj 2024 21:43 przez Fafka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, Łatka, bietkae, MARRY, Szafirek, Nimfa, ewakatarzyna, Bobka

Róże 2024 07 Maj 2024 22:03 #857092

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19351
  • Otrzymane dziękuję: 80134
W porządku, oczywiście, że zdrewniałe/lekko zdrewniałe pędy lepiej zniosły atak mrozu. Ale ja dziś odcięłam 3/4 krótkopędów z pąkami 'Alchymista', ciętego latem i kosmetycznie, bo to przecież jednorazowo kwitnąca odmiana.
Na większości angielek poszły nie tyle pędy, co samiutkie końcówki z pączkami. Tak do 5 cm.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Jagoda254, bietkae, MARRY, Szafirek, Nimfa, ewakatarzyna, Bobka

Róże 2024 09 Maj 2024 09:36 #857201

  • Szafirek
  • Szafirek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2162
  • Otrzymane dziękuję: 10284
Wy już pokazujecie kwitnienia, ale u mnie długa droga do tego w tym roku.
Elfe po mocnym cięciu powoli się zbiera

IMG_20240509_085245-2.jpg


IMG_20240509_085249-2.jpg


IMG_20240509_085302-2.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, MARRY, Nimfa, ewakatarzyna, Bobka, Mimbla

Róże 2024 09 Maj 2024 09:46 #857203

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6259
  • Otrzymane dziękuję: 22902
Aniu szafirkowa :flower1: zakwitną niebawem ,u mnie na takim
też radykalnym cięciu są pąki .
Natomiast meszka atakuje .
Trzeba pilnie oprysk chyba dziś lub jutro .
I od CP profilaktycznie .
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, MARRY, Szafirek, Nimfa, ewakatarzyna

Róże 2024 09 Maj 2024 10:00 #857206

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19351
  • Otrzymane dziękuję: 80134
Atakuje, atakuje, nie tylko róże zresztą.
Tylko kiedy pryskać, jak piękna pogoda, to pracują owady, jak deszcz też źle. :jeez:

Ocalało kilka pąków, między innymi na Golden Showers. I tak są marne, kwiat mały i trochę zdeformowany.



Wczoraj zrobiłam powtórny przegląd Alchemika, też kilka pąków żywych. Kilka, zamiast normalnej kaskady kwiatów. :placze: Docinałam ostrożnie, mocniej utnę "bicze" w czerwcu, by sprowokować wypuszczenie nowych, na których - jak się uda - będą kwiaty za rok.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Jagoda254, MARRY, Szafirek, Nimfa, ewakatarzyna, Bobka, Grzebuła, Mimbla

Róże 2024 09 Maj 2024 19:36 #857264

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2311
  • Otrzymane dziękuję: 8584
Stanwell Perpetua rozkręca się, ale w tym roku kwiaty małe lub średniej wielkości, w tamtym było ich jakby mniej ale były duże.





Prawie każdy pęd ma końcówkę - 20 cm suchą/zmarzniętą - tak miało kilka róż, już obcinałam ale widzę że jeszcze zostało trochę do obcięcia.
MARRY
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Jagoda254, Łatka, Szafirek, Nimfa, ewakatarzyna, Bobka, Grzebuła, Mimbla

Róże 2024 09 Maj 2024 21:14 #857273

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2472
  • Otrzymane dziękuję: 9367
U mnie tylko 'Mary Rose' się rozkręca. Pozostałe zbierają się powolutku. Właściwie każda, którą docinałam, ma trochę ocalałych pąków. Jedynie na kwitnienie 'Alchymista' poczekam rok. Ten na przedwiośniu był cięty do zera i ku memu zdziwieniu na nowym pędzie zawiązał pąk, przyszedł mróz i po pąku.

20240509_165625.jpg
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, MARRY, Szafirek, Nimfa, ewakatarzyna, Bobka, Mimbla

Róże 2024 09 Maj 2024 21:26 #857277

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6259
  • Otrzymane dziękuję: 22902
Aniu Łatka późniejszym wieczorem chyba .
My tak pryskamy zawsze ,ale rój mech jeszcze jest i komarów :jeez:
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Szafirek, Nimfa, ewakatarzyna

Róże 2024 10 Maj 2024 09:13 #857317

  • Szafirek
  • Szafirek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2162
  • Otrzymane dziękuję: 10284
Marry, to u mnie też te suche/zmarznięte końcówki, ale poniżej tego wypuszczają nowe pędy.

Piękne już macie kwitnienia. Czekam z niecierpliwością na pierwszy kwiat u siebie
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, MARRY, Nimfa, ewakatarzyna, Bobka, Mimbla, lusinda

Róże 2024 11 Maj 2024 22:52 #857429

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2472
  • Otrzymane dziękuję: 9367
Dzisiaj moje królewny zostały podlane obficie gnojóweczką z porzyw. W ubiegłym roku dobrze im zrobiła, to i teraz liczę, że nadrobią straty mrozowe. A opróżniona beczka została wypchana po brzegi poszatkowanym żywokostem i już się kisi na następne podlewanie. Pierwsze na wzrost, drugie na kwitnienie, bo żywokost bogaty w potas.
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): Szafirek, Bobka, lusinda

Róże 2024 11 Maj 2024 22:56 #857430

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6259
  • Otrzymane dziękuję: 22902
A my opryskaliśmy królewny :rotfl1: sama nie wiem od czego .
Jak nie padną będzie cud :rotfl1:
Pisało :od różnych robali,od mszyc ,od CP 8 w jednym .Ha ha
A pąków wszędzie dużo .
W następnym tygodniu dostaną znów nawóz .
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Za tę wiadomość podziękował(a): MARRY, Szafirek, lusinda


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Łatka, MARRY
Wygenerowano w 0.488 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum