TEMAT: OGÓREK - wysiew, rozsady, uprawa i odmiany część IV

OGÓREK - wysiew, rozsady, uprawa i odmiany część IV 30 Lip 2024 08:52 #863282

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 52996
Dzisiaj kolejny zbiór ogórków. Już śnią mi się po nocach. Po zbiorze oprysk HT + saletra potasowa + krochmal. A jutro usunięcie zainfekowanych liści.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, CHI, najemnik, Nimfa, ewakatarzyna, Bogusia0, Sonka


Zielone okna z estimeble.pl

OGÓREK - wysiew, rozsady, uprawa i odmiany część IV 30 Lip 2024 11:34 #863285

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3554
  • Otrzymane dziękuję: 7703
Papryczko, działkę mam ponad 40 lat i na początku opryski nie były potrzebne, chociaż jak to kiedyś się mawiało, -między Bogiem a Partią, nie były tak szeroko dostępne. Dawno temu przeczytałem w jakimś artykule, że do lat '80 mączniak rzekomy dyniowatych nie był u nas znany. Są dwie teorie , które próbują wyjaśnić jego ekspansję na północ z Europy południowej. Pierwsza to postępująca globalizacja czyli zawleczenie patogenu wraz z importowanymi warzywami i owocami a druga to niekorzystny układ pogodowy , który miał miejsce w końcu lat '70 kiedy to silne wiatry pomogły zarodnikom mączniaka przefrunąć nad Tatrami, które dotychczas stanowiły skuteczną barierę ochronną. Wszystkiemu na dodatek pomogło ocieplenie klimatu, no i mamy to, co mamy.
Ostatnio zmieniany: 30 Lip 2024 11:38 przez KaLo.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, CHI, Nimfa, ewakatarzyna, Bobka, Grzebuła

OGÓREK - wysiew, rozsady, uprawa i odmiany część IV 30 Lip 2024 11:45 #863286

  • Nimfa
  • Nimfa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1557
  • Otrzymane dziękuję: 11955
Ja już mam ich serdecznie dosyć. Rozwleczona uprawa, jak nigdy dotąd. Wcześnie mączniak, opryski, usuwanie chorych liści i tak w kółko. Niemniej, ciągle żyją, pojawiają się nowe kwiaty i owoce, a u dołu nowe przyrosty. Jednak do wzorowej uprawy im daleko.
Moglabym już je zlikwidować, ale jestem ciekawa, co dalej...
A moje drugie, późniejsze poletko Monisi zaczyna kwitnąć. Ale uprawa też absorbująca.
Ogród - mój optymizm.

Znalazłam się tutaj, bo chciałam sama uprawiać warzywa.
Ale kwiaty zajmują nie mniej miejsca w mojej głowie.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, CHI, ewakatarzyna, Bobka

OGÓREK - wysiew, rozsady, uprawa i odmiany część IV 30 Lip 2024 12:07 #863295

  • Grzebuła
  • Grzebuła's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • nowy sezon - nowe możliwości
  • Posty: 1121
  • Otrzymane dziękuję: 4474
Moje jeszcze żyją po ostatnim oprysku revusem, a zebrałem wczoraj najwiecej ogórków jak do tej pory, bo 12.5 kg. :whistle: Nie mogłem opryskać na wieczór saletrą potasową plus HT, bo ciągle wiało nawet dzisiaj jeszcze wieje. Może wieczorem uda się wykonać zabieg. Po za tym dodaje do podlewania minimalna dawkę kristalonu czerwonego tj. 1ml/l wody.
Jeden ogórek przerósł mi już podporę 2 metrową i zaczął się wspinać po zwisającej gałęzi brzozy, sąsiada/brata, jednak go zawróciłem z powrotem na podporę :)
Żeby nie było tak kolorowo, kilka krzaczków zwiędło nagle jakby coś pod korzeniem się działo, może jakieś nornice? Nie widziałem innych oznak na liściach, po prostu nagle cały krzak zwiądł. :dry:
Pozdrawiam Grześ
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, Miragoral, del, ewakatarzyna, Bobka

OGÓREK - wysiew, rozsady, uprawa i odmiany część IV 30 Lip 2024 12:36 #863298

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 584
  • Otrzymane dziękuję: 1149
KaLo to miałem na myśli . Czasy się zmieniły i o tej porze jest duża presja mączniaka w tamtym roku próbowałem i zebrałem tylko 5 ogórków zwinęło je w przeciągu kilku dni. Też pamiętam czasy gdy oprysków się nie stosowało.
Staszek
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, ewakatarzyna, Bobka

OGÓREK - wysiew, rozsady, uprawa i odmiany część IV 30 Lip 2024 13:23 #863304

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 52996
To, że zarodniki mączniaka przyfrunęły z południa, to jeszcze jest do uwierzenia ale, że ślimaki z Hiszpanii ?. :rotfl1:

Zarodniki A2 zarazy ziemniaczanej też przyfrunęły z Meksyku i to mniej więcej w tym samym czasie, co mączniak :eek3:
Ostatnio zmieniany: 30 Lip 2024 13:25 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, CHI, ewakatarzyna

OGÓREK - wysiew, rozsady, uprawa i odmiany część IV 30 Lip 2024 20:23 #863328

  • lusinda
  • lusinda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 938
  • Otrzymane dziękuję: 6288
Ogólnie ogórków zebrałam już duuużo, odmiana SoplicaF1. Obecnie krzaki wyglądają słabo, ale jeszcze parę wiader będzie :P Jak miałabym oberwać wszystkie zainfekowane licie, jak napisał Pomodoro, to niewiele by zostało. :rotfl1:

Jeśli chodzi o Monisię F1 to jakaś czarna dziura :happy4: Same przeciwności. Niewiele zostało z sadzonek, które przeszły Armagedon... Rogate nie odpuściły, wygryzły doszczętnie wszystko :mad2: :mad2: :mad2:


20240730_141139.jpg


W połowie czerwca zrobiłam kolejną rozsadę Monisi, ale różowo nie było, z 35 sadzonek zostało 18. Rogate wlazło na schody domu w którym mieszkamy i zgryzło część pięknej rozsady, która sobie stała w skrzyneczce i rosła.

To Monisie wysadzone do ogrodu, który jest ogrodzony, na dzień dzisiejszy. Już są malutkie ogóraski, no może w końcu zbiorę parę tych pysznych ogóreczków.


20240730_195850.jpg
Pozdrawiam Ewa

"Tutaj z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tutaj śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo..."
św. Jan Paweł II
Ostatnio zmieniany: 30 Lip 2024 22:51 przez lusinda.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, CHI, Miragoral, najemnik, ewakatarzyna, Bobka

OGÓREK - wysiew, rozsady, uprawa i odmiany część IV 31 Lip 2024 05:45 #863349

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 52996
Gest Kozakiewicza dla mączniaka rzekomego dyniowatych. :rotfl1: . Wczoraj, późnym popołudniem, kolejny zbiór kwaszeniaków odmian AKORD F-1 i MONISIA F-2. Dzisiejszy dzień zaczniemy od przetwórstwa :).


IMG_42321.jpg
Ostatnio zmieniany: 31 Lip 2024 05:47 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Jan4, CHI, Miragoral, ewakatarzyna, Bobka, Bogusia0

OGÓREK - wysiew, rozsady, uprawa i odmiany część IV 31 Lip 2024 07:17 #863351

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 584
  • Otrzymane dziękuję: 1149
pomodoro wrote:
To, że zarodniki mączniaka przyfrunęły z południa, to jeszcze jest do uwierzenia ale, że ślimaki z Hiszpanii ?. :rotfl1:

Zarodniki A2 zarazy ziemniaczanej też przyfrunęły z Meksyku i to mniej więcej w tym samym czasie, co mączniak :eek3:
Jak się ma lekarstwo na chorobę, a choroby nie ma, to co trzeba zrobić? Pomóc chorobie .
Czy te ogórasy to z pierwszego siewu jeszcze ,czy kolejnego ?
Staszek
Ostatnio zmieniany: 31 Lip 2024 07:19 przez papryczka.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, whitedame, CHI, Bobka

OGÓREK - wysiew, rozsady, uprawa i odmiany część IV 31 Lip 2024 07:45 #863352

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 52996
Z rozsady wysadzanej w maju.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Jan4, CHI, ewakatarzyna, papryczka, Bobka

OGÓREK - wysiew, rozsady, uprawa i odmiany część IV 31 Lip 2024 22:30 #863398

  • Izzaa
  • Izzaa's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 221
  • Otrzymane dziękuję: 763
u mnie (lubelskie) bardzo niewiele opadów w sezonie i w efekcie bardzo udane zbiory pomidorów, za to ogórki mączniak i palące słońce wykończyły już dobre 3 tygodnie temu.
3 tygodnie temu wysiałam ponownie kilka ogórków i zobaczmy czy coś uda się z nich zebrać, będę dopiero wysadzać w tunelu.
Pozdrawiam,
Iza
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, CHI, Nimfa, ewakatarzyna, Bobka, Grzebuła

OGÓREK - wysiew, rozsady, uprawa i odmiany część IV 01 Sie 2024 14:00 #863421

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3554
  • Otrzymane dziękuję: 7703
pomodoro wrote:
To, że zarodniki mączniaka przyfrunęły z południa, to jeszcze jest do uwierzenia ale, że ślimaki z Hiszpanii ?. :rotfl1:

Zarodniki A2 zarazy ziemniaczanej też przyfrunęły z Meksyku i to mniej więcej w tym samym czasie, co mączniak :eek3:
Ślimaki zrobiły prawko na TIRy i wygodnie podróżowały w skrzynkach z warzywami i sadzonkami.
Ziemniaki i pomidory zostały pomszczone bo pocztą zwrotną rafy koralowe na Karaibach otrzymały jakiegoś patogena z Sachary, który o dziwo doskonale zaaklimatyzował się w ciepłych wodach Zat. Meksykańskiej i powoduje obumieranie korali na rafach koralowych. Mówi się wręcz o epidemii.
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame, CHI, Nimfa, Bobka

OGÓREK - wysiew, rozsady, uprawa i odmiany część IV 02 Sie 2024 11:19 #863468

  • lusinda
  • lusinda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 938
  • Otrzymane dziękuję: 6288
Wieczorem udało się zebrać kolejne ogórki. Choć krzaki wyglądają tak sobie, dalej rosną proste i długie ogórki, zawiązują następne owoce.
Nie miałam siły po nocy przerabiać, dziś od rana działam. Oprysk HT z saletrą potasową i krochmalem zrobię po południu, wczoraj było już za późno.
Było więcej, ale te większe poszły na mizerię dla mnie i dla przyjaciółek. :P


20240802_111000.jpg
Pozdrawiam Ewa

"Tutaj z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tutaj śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo..."
św. Jan Paweł II

OGÓREK - wysiew, rozsady, uprawa i odmiany część IV 03 Sie 2024 10:37 #863523

  • CHI
  • CHI's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3968
  • Otrzymane dziękuję: 21296
Kolejny rok, kiedy nie mam czasu na foliak. Nawet nie próbowałam go odpalać. Może w przyszłym roku.
A że ogórki lubię, ale własne, bo na kupnych się zdrowo sparzyłam, to dwa tygodnie temu "rzutem na taśmę" kupiłam 10 sadzonek, posadziłam w tzw. "donicy" :devil1: na odpowiedniej dla mnie wysokości. No i mam swoje.

P7053335_may.jpg


P7314639_kadr_may.jpg


P7264479_may.jpg


P7264478_may.jpg


P7274488_may.jpg
Ostatnio zmieniany: 03 Sie 2024 10:52 przez CHI.

OGÓREK - wysiew, rozsady, uprawa i odmiany część IV 03 Sie 2024 11:50 #863534

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5694
  • Otrzymane dziękuję: 13002
Masz zdrowe liście. U mnie i sąsiadów liście zaatakował mączniak...? mączniak...Na razie mam duże zbiory ale jak długo?
Ratuję je przez oprysk DMSO i IF.
Liście wyglądają tak
DSCN6043.jpg


DSCN6044.jpg


DSCN6045.jpg


DSCN6046.jpg


DSCN6047.jpg


DSCN6048.jpg
Ostatnio zmieniany: 03 Sie 2024 16:32 przez Jan4.
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, Miragoral, Nimfa, ewakatarzyna, Bobka, Bogusia0, lusinda

OGÓREK - wysiew, rozsady, uprawa i odmiany część IV 03 Sie 2024 18:11 #863550

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 52996
To jest mączniak. A czemu Ty nie usuwasz zainfekowanych liści ?.
Ostatnio zmieniany: 03 Sie 2024 18:12 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, ewakatarzyna, Bobka

OGÓREK - wysiew, rozsady, uprawa i odmiany część IV 04 Sie 2024 05:59 #863566

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5694
  • Otrzymane dziękuję: 13002
Usuwam stopniowo. Gdybym usunął od razu wszystkie to liście zostaną tylko u góry. Czy tak robić?
Ostatnio zmieniany: 04 Sie 2024 06:31 przez Jan4.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Bobka

OGÓREK - wysiew, rozsady, uprawa i odmiany część IV 04 Sie 2024 07:33 #863569

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 52996
Jeśli nie usuwasz chorych liści, to zaraza rozprzestrzenia się w tempie geometrycznym. Nie uwierzę w to, że ta ilość porażonych liści na zdjęciach powstała jednego dnia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Jan4, Miragoral, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.930 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum