TEMAT: Róże 2026

Róże 2026 19 Cze 2026 21:40 #894978

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3784
  • Otrzymane dziękuję: 14091
Wieczorkiem wyszłam do ogrodu odetchnąć po męczącym upale, zrelaksować się i nasłodzić kolorami i zapachami. Pierwsze kroki skierowałam do 'Natalie', wczoraj liczyłam pąki, ponad dwadzieścia. A nuż któryś się rozchylił. Nieeee... To samo, co u Ani, pąki ścięte zębiskami sarny. To się zrelaksowałam, wracałam z mordem w oczach. Prawie czułam ciężar i chłód karabinu maszynowego, którym dokonuję zemsty ;) Gdzie te wilki leniwe, co wiosną chodziły wkoło wioski...
Szczęściem, w nieszczęściu ta róża jeszcze nie rośnie w gruncie, tylko w zadołowanym pojemniku 15-litrowym. Wyciągnęłam z niebezpiecznego miejsca i przywiozłam taczką do przedogródka, gdzie mam większość róż. Właśnie dla bezpieczeństwa.
Oględziny tych nielicznych na dużym ogrodzie wykazały, że i inne odmiany zostały spróbowane. Są duże, wysokie, straty będą niewielkie. 'Natalie' też nie wszystkie pąki straciła.
Był horror. Teraz sama słodycz.
Pączusie:
''Aphrodite'
Aphrodite.jpg


Nóweczka 'Chandos Beauty', już w pączku pachnie, a dla zapachu kupiona
ChandosBeauty2.jpg


'Magic Moment'
MagicMoment.jpg


I kwiatusie:
'Love Song', przy niej dusza mi śpiewa
LoveSong2-2.jpg


'La Perla'
LaPerla-3.jpg


I skoro ma być słodko, nie może zabraknąć 'Lady of Shalott'
LadyinShalot.jpg
Pozdrawiam. Jola
Ostatnio zmieniany: 19 Cze 2026 21:45 przez Fafka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Marlenka, MARRY, Nimfa, ewakatarzyna, Bobka, Mejra, Mimbla


Zielone okna z estimeble.pl

Róże 2026 20 Cze 2026 09:37 #894993

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 22916
  • Otrzymane dziękuję: 97166
Ojej, Jolu, faktycznie można doznać udaru widząc ucięte resztki po pąkach gotowych do rozkwitnięcia.
Czy te płowe parzystokopytne naprawdę nie mają teraz co jeść? Rzymskie uczty Lukullusa to betka w porównaniu z odżywianiem się różanym kwieciem. :hammer:

W mieście saren niet, przynajmniej w moim ogrodzie (bo w pobliskim parku już jak najbardziej). Trochę zamieszania w różach narobiła natomiast wczorajsza burza, niezbyt gwałtowna. Po prostu ulewny deszcz przygiął i troszkę nadłamał kilka kiści. Dziś znowu je przypiecze pewnie, więc poszłam zrobić pamiątkowe zdjęcia.

Charlotte z Stefanem Franczakiem.





Potwór Antike, zdjęcie zoomem.



Crown Princess Margaretha





Munstead Wood



Już uporządkowana, osypane kwiaty obcięte.



Elfe







Heathcliff, dopiero zaczyna kwitnąć.



To samo Claire Austin



...i Bathsheba, spóźniona piękność.

Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Marlenka, MARRY, Nimfa, ewakatarzyna, Bobka, Mejra

Róże 2026 20 Cze 2026 11:02 #894996

  • Mimbla
  • Mimbla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Dobrego dnia :)
  • Posty: 1669
  • Otrzymane dziękuję: 5758
Aniu wyjątkowo piękne Twoje angielki w tym roku :woohoo:
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Marlenka, ewakatarzyna, Bobka, Mejra

Róże 2026 20 Cze 2026 12:02 #895000

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3784
  • Otrzymane dziękuję: 14091
Przyłączam się do Mirki w zachwycie nad różami Ani :hearts: I jeszcze te komozycje powojnikowo-różane :woohoo:

Ocalałe pąki 'Natalie' i pęd ze śladami zbrodni ;)
Natalie.jpg


Ostrzegam :P , będę zanudzać, bo ją uwielbiam, 'Love Song'
LoveSong6.jpg


Za nią majaczy drugie uwielbiam, 'Memoire'
Memoire2.jpg


I trzecie obiecujące, by stać się "uwielbiam", 'Chandos Beauty' - do wieczora pewnie pokaże co masz kotku w środku
ChandosBeauty4.jpg
Pozdrawiam. Jola
Ostatnio zmieniany: 20 Cze 2026 12:04 przez Fafka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Marlenka, MARRY, ewakatarzyna, Bobka, Mejra

Róże 2026 20 Cze 2026 17:15 #895007

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2924
  • Otrzymane dziękuję: 11374
Jedne już przekwitły inne w szczycie kwitnienia i kolejne dopiero zaczynają.

Gizelka - GHISLAINE de FELIGONDE
Zaczyna na biało żółto


Potem wzmacnia żółty który przechodzi w róż - czego nie uchwyciłam bo już w upale zbielała.





Ładnie zakwitła Reine des Violettes, dostała drabinki i jest bardziej scalona ale płatki spalone, ona powinna być w lekkim cieniu.




Bouquet Parfaid, odporna na deszcz i długo trzyma się w wazonie.

Przed deszczem 13-06.

Po deszczu zaróżowiła się.



Penelope, przesadziłam rosnącą za nią hortensje bukietową i bardzo mi podziękowała.





Niziutka z serii tej samej co BIENENWEIDE® GELB



W strefie leśnej kwitnie od kilku lat róża posadzona pod brzozą, ścięta do ziemi przez ogrodników którzy wyrównywali teren, odrosła.
Ma całkiem duże kwiaty. Reprezentuje czerwień.


MARRY
Ostatnio zmieniany: 20 Cze 2026 17:18 przez MARRY.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, Marlenka, ewakatarzyna, Bobka, Mejra

Róże 2026 20 Cze 2026 22:14 #895016

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3486
  • Otrzymane dziękuję: 23195
Zaczynają kwitnąć kolejne róże.

Arta Castle
MVIMG_20260618_140506.jpg
MVIMG_20260618_140510.jpg


Isla Palace
MVIMG_20260616_164243.jpg
MVIMG_20260618_140519.jpg


Super Trouper
MVIMG_20260609_070805.jpg
MVIMG_20260609_070807.jpg


Monika
MVIMG_20260618_140329.jpg
MVIMG_20260618_140336.jpg


Noblesse
MVIMG_20260619_140809.jpg
MVIMG_20260619_140812.jpg


moje pole gdzie jest większość róż.
MVIMG_20260618_141111.jpg
Pozdrawiam Marzena
Ostatnio zmieniany: 20 Cze 2026 22:38 przez Marlenka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, MARRY, ewakatarzyna, Bobka, Mejra, lusinda

Róże 2026 21 Cze 2026 08:11 #895022

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3486
  • Otrzymane dziękuję: 23195
Fricase
MVIMG_20260621_072740.jpg
MVIMG_20260621_072743.jpg


Maxim
MVIMG_20260621_072711.jpg
MVIMG_20260621_072717.jpg


Summer Holiday
MVIMG_20260621_072809.jpg
MVIMG_20260621_072811.jpg


Savoy Hotel
MVIMG_20260621_072730.jpg
MVIMG_20260621_072734.jpg


Julia, niedawno kupiona
MVIMG_20260616_153518.jpg

MVIMG_20260618_140711.jpg
MVIMG_20260618_140713.jpg
Pozdrawiam Marzena
Ostatnio zmieniany: 21 Cze 2026 08:22 przez Marlenka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, MARRY, ewakatarzyna, Bobka, Mejra, lusinda

Róże 2026 21 Cze 2026 12:33 #895047

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3784
  • Otrzymane dziękuję: 14091
Po deszczu, niedzielny poranek z kawą w towarzystwie 'Mokarosy'

Mokarosa2.jpg


Mokarosa1.jpg


'Magic Moment' też chce się załapać na kawkę i w tym roku ma mniej musztardy a więcej karmelu w sobie. Tu się jednak może wiele zmienić, tu się liczą chwile. :lol:
MagicMoment3-2.jpg


MagicMoment1.jpg
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Marlenka, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, Mejra, lusinda

Róże 2026 21 Cze 2026 14:30 #895051

  • ewakatarzyna
  • ewakatarzyna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1984
  • Otrzymane dziękuję: 14335
Pięknie u Was kwitną :hearts:

U mnie nadal w pąkach.

Startuje "Pastella"


Budsbloominginrosegarden.jpg
Pozdrawiam Ewa
Ostatnio zmieniany: 21 Cze 2026 14:30 przez ewakatarzyna.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, Marlenka, Bobka, lusinda

Róże 2026 21 Cze 2026 16:44 #895059

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3486
  • Otrzymane dziękuję: 23195
Nostalgie
MVIMG_20260621_150843.jpg
MVIMG_20260621_150847.jpg

MVIMG_20260621_150901.jpg
MVIMG_20260621_150910.jpg


Novalis
MVIMG_20260621_150926.jpg
MVIMG_20260621_150938.jpg

MVIMG_20260621_150941.jpg
MVIMG_20260621_150945.jpg
Pozdrawiam Marzena
Ostatnio zmieniany: 21 Cze 2026 16:47 przez Marlenka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, ewakatarzyna, Bobka, lusinda

Róże 2026 21 Cze 2026 20:24 #895065

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 22916
  • Otrzymane dziękuję: 97166
Fafka wrote:
Przyłączam się do Mirki w zachwycie nad różami Ani :hearts: I jeszcze te kompozycje powojnikowo-różane :woohoo:

To piszą osoby będące dla mnie wyroczniami w sprawie roślin ozdobnych, więc różom przekażę, żeby nadal stawały na wysokości tak pochlebnej opinii.
Co do "kompozycji"... Jak zwykle brak miejsca i moja pazerność na rośliny, w tym na powojniki zwłaszcza. Żadne tam głębokie przemyślenia. Ot, jak kilka róż zaczęło osiągać zadowalające gabaryty i sztywność pędów, przyszło mi do głowy użyć je jako podpórki. :silly:
Fafka wrote:

I skoro ma być słodko, nie może zabraknąć 'Lady of Shalott'
LadyinShalot.jpg

Ja tam nie wiem, czy Szalotka to taki słodziak, dla mnie to kwintesencja róży pełnej energii.

Moja wieczorna (znaczy, kawalątko, bo do ładnego sfotografowania całej trzeba by profesjonalisty).



W niebieskawym świetle wieczoru miedziane tony robią się chłodne, a i tak widać "ognie" we wnętrzu.
Nadal nie wszystkie kwitną. Desdemona zaczyna.



To samo Rosomane Janon, dziś kremowa, jutro będzie malinowa.



Grad wczorajszy jednak poprzetrącał trochę pędów, Chippendale musiałam wyciąć większość pąków ze środka.



A Wedgwood Rose pod paulownią bez strat.



Nie ucierpiała również doskonała uroda Bathsheby (dla mnie złoty medal w kategorii subtelny kwiat).



To opóźnione kwitnienie jest efektem niesławnego poranka z końca kwietnia, gdy obmarzły same koniuszki pędów - a na nich oczywiście pąki wielkości zielonego groszku i mniejsze. Cóż, taki mamy klimat...
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, ewakatarzyna, Bobka, lusinda

Róże 2026 21 Cze 2026 22:37 #895072

  • Mimbla
  • Mimbla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Dobrego dnia :)
  • Posty: 1669
  • Otrzymane dziękuję: 5758
No widzisz Aniu, a ja postanowiłam odgapić od Ciebie świetny pomysł i puścić moje zdechlaki powojniki na jałowce. I na pewno będzie im lepiej niż tam gdzie teraz wysychają na piachu od południowej strony. A co do Twoich róż to sądzę że wreszcie wyszło czarno na białym czego potrzebowały: czasu. Zachodziłyśmy w głowę czemu słabo rosną i teraz przypomina mi się że przecież gdzieś mi się obiło o uszy że angielki potrzebują więcej czasu żeby pokazać całe swoje piękno.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, ewakatarzyna, Bobka, lusinda

Róże 2026 22 Cze 2026 05:20 #895077

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8311
  • Otrzymane dziękuję: 30346
Mirko :flower1: :hearts: to teraz powiedz co o niej wiesz ? :hug:
Jest nieco ciemniejsza w rzeczywistości, zdziwiona jestem iloscią kwiatoŵ.
Na pewno rabatówka,stary mocno krzew ,już nie chciałam
jej wiosną przycinać, nie wiedziałam co ona za jedną jest.

IMG-20260621-WA0015.jpg


IMG-20260621-WA0014.jpg


IMG-20260621-WA0020.jpg
Prawdziwy przyjaciel okazuje miłość przez cały czas i jest bratem, na którym można polegać w chwilach udręki.
2026 rok .

Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, ewakatarzyna, lusinda

Róże 2026 22 Cze 2026 05:35 #895080

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8311
  • Otrzymane dziękuję: 30346
20260619_081344-2.jpg

Nowy nabytek Pepino
W mieście .

20260619_080738.jpg

Już wysadzona troszkę jej za ciepło .

20260619_100933.jpg
Prawdziwy przyjaciel okazuje miłość przez cały czas i jest bratem, na którym można polegać w chwilach udręki.
2026 rok .

Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Ostatnio zmieniany: 22 Cze 2026 05:38 przez Bobka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, ewakatarzyna, lusinda

Róże 2026 22 Cze 2026 05:41 #895081

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8311
  • Otrzymane dziękuję: 30346
Znów muszę dzielić posty ,chyba to wina rozdzielczości za dużej.
Coś powinnam zmienic w telefonie ,tylko nie wiem tam gdzie .
Aparat fotograficzny odmówił współpracy całkiem .
Też wiosenny zakup .
Spolight rabatówka

IMG-20260621-WA0018.jpg
Prawdziwy przyjaciel okazuje miłość przez cały czas i jest bratem, na którym można polegać w chwilach udręki.
2026 rok .

Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, ewakatarzyna, lusinda

Róże 2026 22 Cze 2026 10:30 #895090

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 22916
  • Otrzymane dziękuję: 97166
Mimbla wrote:
A co do Twoich róż to sądzę że wreszcie wyszło czarno na białym czego potrzebowały: czasu. Zachodziłyśmy w głowę czemu słabo rosną i teraz przypomina mi się że przecież gdzieś mi się obiło o uszy że angielki potrzebują więcej czasu żeby pokazać całe swoje piękno.

Z największą pewnością tak jest, Mirko, bo jeszcze nie miałam sadzonki angielki (na na pewno setkę z górką, jaką w ciągu lat zakupiłam, obojętnie w jakiej szkółce - i częściowo uśmierciłam) , która by od razu dziarsko wyskoczyła w górę, w boki i zabrała się do obsypywania kwieciem.
Z tym, że u mnie nie mają lekko, ani dostatecznej przestrzeni życiowej, ani światła "na dole", więc muszą piąć się ku niebu.



Joli - i innym wielbicielkom Szalotki dedykuję informacje znalezione w (angielskim) internecie. W streszczeniu:

Lady of Shalott to postać z poematu angielskiego romantyka, lorda Alfreda Tennysona (mniej więcej rówieśnik Mickiewicza, tylko żył o wiele dłużej, jak to w Szczęśliwej Anglii). Poemat dotyczy kręgu legend arturiańskich, biedna lady Elaine of Astolat, zakochana w sir Lancelocie, żyła uwięziona w wieży na wyspie Shalott tkając na krosnach kobierce przedstawiające rycerski świat. Jak to bywa, biedaczka źle skończyła. Dla romantyków szczęśliwa kobieta raczej nie była godna opiewania. B)
Bezpośrednią inspiracją dla Davida Austina był prawdopodobnie ten obraz, namalowany przez Johna Williama Waterhouse'a, angielskiego prerafaelitę:



{domena publiczna)

Kobitka jest ruda, a jakże.

Przepraszam, jeśli Waszym zdaniem piszę nie na temat, mnie takie rzeczy dotyczące róż bardzo "kręcą".

Jolu, Twoja Mokka mniam, mniam, choć to zdecydowanie nie dla mnie róża. Zresztą już żadnej więcej (a jedna "idzie" przy okazji zakupu dla przyjaciółki, i co ja pocznę? :oops: ).

Z dziś raniutko:

Crocus Rose, właśnie wypuściła pełen energii pęd i może wyjdzie z "strefy cienia".



Christopher Marlowe, w tle Żona Poety, jakże stosownie lekko skryta za poetą. :silly:



Poeta ma dwa oblicza, też nic nowego. Słoneczny, złoty rewers i trochę pospolity awers, jak nos po wieloletnim pijaństwie. :lol:



Teraz spod paulowni, wielki kompozytor, sir Benjamin Britten sprzed ogarnięcia:



I po lekkim liftingu. Ale ten koral jest miodem na moje serce.








Naprawdę nie mam samych angielek, potwór jest dziełem Kordesa. Ulewa tak nachyliła pędy, że możliwe jest zrobienie kilku zdjęć bez użycia drona. Antike 89.







Cała "drużyna spod paulowni", z Królewną Małgorzatą w centrum:




Usiłuję eksperymentować z różami przed domem, idzie marnie, trzymają się życia głównie posadzone przy okazji wymiany kostki marketowe maluchy, Magic Rokoko raczyła zakwitnąć jednym pędem, dopiero teraz.

Ostatnio zmieniany: 22 Cze 2026 10:35 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, ewakatarzyna, lusinda

Róże 2026 22 Cze 2026 13:05 #895096

  • Mimbla
  • Mimbla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Dobrego dnia :)
  • Posty: 1669
  • Otrzymane dziękuję: 5758
Bobka wrote:
Mirko :flower1: :hearts: to teraz powiedz co o niej wiesz ? :hug:
Jest nieco ciemniejsza w rzeczywistości, zdziwiona jestem iloscią kwiatoŵ.
Na pewno rabatówka,stary mocno krzew ,już nie chciałam
jej wiosną przycinać, nie wiedziałam co ona za jedną jest.

IMG-20260621-WA0015.jpg


IMG-20260621-WA0014.jpg


IMG-20260621-WA0020.jpg

Bogusiu powiedziałabym że Queen Elizabeth :)
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, lusinda

Róże 2026 22 Cze 2026 22:28 #895112

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 22916
  • Otrzymane dziękuję: 97166
Mirko, ponieważ u Ciebie kwitnie (mam nadzieję) Papa Mailland, najuprzejmiej proszę o rozważenie, czy mój od 20 lat nierozpoznany, marnie rosnący i skąpo, ale bardzo efektownie i potężnie wonnie kwitnący krzaczek to nie PM. :thanks:





Kwiat jest przypalony, lecz kiedy będzie kolejny - któż to wie? Pędy sztywne, do 40 cm wysokie, czerwonawe lekko, o duzych, dość rzadko osadzonych kolcach. Liście ciemne, lekko błyszczące.
Od dawna mnie nurtuje, coż to posiadam.
Takie róże kupowałam lata temu i one - wielkokwiatowe - dość skutecznie mnie zniechęcały do zajmowania się kolczastymi pieknościami.
A tę kupiłam przypadkowo, około 10 lat temu. Też wypróbowuje moją cierpliwość, ale że zabiera niewiele miejsca... B)

Ashram, maczki kalifornijskie są większe.



I jeszcze jedna wielkokwiatowa, tę kupiłam z powodu koloru, a właściwie jej poprzedniczkę. Flora Danica (Jola twierdzi, że to nie FD :silly: ).

Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, ewakatarzyna, lusinda


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Łatka
Wygenerowano w 0.499 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum