TEMAT: Trochę wszystkiego czyli Ogród Mimbli

Trochę wszystkiego czyli Ogród Mimbli 26 Kwi 2023 17:22 #830012

  • Mimbla
  • Mimbla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Dobrego dnia :)
  • Posty: 728
  • Otrzymane dziękuję: 2294
100_37192.jpg


Witajcie, zaczynam przygodę z nowym/starym wątkiem. Na początek próbna wiosenna foteczka, ciekawa jestem czy będzie widoczna.
Ostatnio zmieniany: 26 Kwi 2023 17:26 przez Mimbla. Powód: niewidoczne zdjęcie


Zielone okna z estimeble.pl

Trochę wszystkiego czyli Ogród Mimbli 26 Kwi 2023 17:29 #830014

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79706
O, udało się! Fajnie!
Poprzednie próby - bez zdjęcia - usunęłam, w porządku?
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobka

Trochę wszystkiego czyli Ogród Mimbli 26 Kwi 2023 19:27 #830023

  • Mimbla
  • Mimbla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Dobrego dnia :)
  • Posty: 728
  • Otrzymane dziękuję: 2294
Oki :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Bobka

Trochę wszystkiego czyli Ogród Mimbli 27 Kwi 2023 09:33 #830076

  • Mimbla
  • Mimbla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Dobrego dnia :)
  • Posty: 728
  • Otrzymane dziękuję: 2294
Zanim wiosna minie :)















Fragment rabaty w wersji wiosennej, później jest busz:

Za tę wiadomość podziękował(a): Gabriel, broja, Łatka, MARRY, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, JaKasiula

Trochę wszystkiego czyli Ogród Mimbli 27 Kwi 2023 10:05 #830080

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2255
  • Otrzymane dziękuję: 8390
Mirko - wspaniała rabata w wersji wiosennej :hearts:
Już się cieszę na zdjęcia piwonii i innych piękności. Jestem ciekawa jakie ma wymiary, dość spora jest - mniej więcej.
MARRY
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Bobka, JaKasiula

Trochę wszystkiego czyli Ogród Mimbli 27 Kwi 2023 10:08 #830082

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79706
Och, widzę, że również lubisz wiosenne cebulki, w tym botaniczne tulipany.
Na zdjęciach widać ładną, lekką ziemię - czy tylko obiektyw tak to pokazał? Wiem, ludzie skarżą się na piasek - oddam moją potworną glinę za małą pustynię.

Wiesz co - napisz dwa słowa, jak duży obszar masz do dyspozycji, ogród wygląda na wielki.
Ostatnio zmieniany: 27 Kwi 2023 10:08 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Bobka, JaKasiula

Trochę wszystkiego czyli Ogród Mimbli 27 Kwi 2023 13:55 #830117

  • Mimbla
  • Mimbla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Dobrego dnia :)
  • Posty: 728
  • Otrzymane dziękuję: 2294
Marry, cała działka wraz zabudowaniami liczy 52 ary, sama rabata nie wiem, kiedyś spróbuję zmierzyć. Jedno jest pewne, jest z gumy :happy: Chociaż ostatnio robię pewne korekty, co nie współpracuje albo jest za dużo, żegnam się z tym. Tak właśnie jest z floksami które kiedyś były numerem jeden, większość to samosiejki pracowicie wyselekcjonowane:











Aniu, ziemia jest wybitnie lekka, żywy piaseczek więc jak schnie to już schnie, na amen. Cebulowe bardzo lubię, z tulipanów właśnie greigii, to te wczesne z paskowanymi liścmi.

Czasami ktoś się dziwi dlaczego przez środek rabaty mam poprowadzony płot? Historia jest taka że w 2015 robiono nowe ogrodzenie ale że to było w grudniu bo wtedy ekipa znalazła czas to nie bardzo można było cokolwiek przesadzać, zresztą w tą drugą część już by się nie dało niczego wcisnąć (wtedy tak myślałam, teraz wciskam i wciskam).Pomyślałam że będą więc dwie rabatki, wewnętrzna i zewnętrzna. A co. Tym bardziej że tą wewnętrzną ładnie teraz podkreśla trawnik o ile jest bo latem zwykle w wersji suszonej. Nie marnuję wody na trawnik bo są ważniejsze kwestie.
Rabatka zewnętrzna jest dość duża i w założeniu miała być angielskopodobna a teraz jest "bożezmiłujsię" bo jak mi się coś podoba to sadzę nie patrząc jak to zagra. To jest mniej więcej taka wielkość, przedzielona ścieżką, ścieżek było więcej ale zostały "zasadzone" roślinami ale na co komu ścieżki. I teraz chodzę jak żuraw z konewką jak chcę coś podlać.





Późną wiosną już jest buszyk, trudno nawet wejść żeby wypielić:



To jest ten moment kiedy wszystko się w sobie zbiera i produkuje pączki, taka chwila zieloności wczesnym majem. Potem ruszają irysy, najpierw karłowe:







Potem wysokie:



Latem liliowce i lilie:







W sumie malo mam roślin późnojesiennych, trochę chryzantem, zawilce japońskie, powtarzające ostróżki. Podzielę ten post bo za długi.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gabriel, Łatka, Zibi77, MARRY, ewakatarzyna, zwykły chłop, Babcia Ala, Bobka, JaKasiula

Trochę wszystkiego czyli Ogród Mimbli 27 Kwi 2023 14:18 #830119

  • Mimbla
  • Mimbla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Dobrego dnia :)
  • Posty: 728
  • Otrzymane dziękuję: 2294
Poza częścią ozdobną jest warzywnik:



Od paru lat mnie naszło na arbuzy, wszyscy w domu lubią a one nie są wcale kłopotliwe, mają wymagania porównywalne do ogórków:





Wyrastają nawet, nawet, do zbioru nadają się w drugiej połowie sierpnia:



Są pomidorki i papryka z własnej rozsady bo lubię wiedzieć jaka odmiana i co potrafi:



To Samuraj:



Od paru lat sadzimy ziemniaki na własne potrzeby, z tego samego powodu. Co roku testujemy inną odmianę, w zeszłym była Queen Anna:



W tym roku będzie Ignacy, nie jest tego nie wiadomo ile ale na własne potrzeby starcza do końca marca.
Do tego wszystkiego jest jeszcze mały sadek ze starymi i parę lat temu posadzonymi karłowymi drzewkami, wszystkiego po trochu, wiśnie, czereśnie, grusze, śliwy, jabłonie i po kilka porzeczek, agrestów i borówki amerykańskie. Plus mała plantacja pojemnikowa i "wczymsiędało" truskawek. A, zapomniałam o różach. Zasadziłam już cały teren który miałam do dyspozycji więc róż nie przybędzie choć podobają mi się jeszcze te i tamte ale może to lepiej bo latem gdy brakuje wody robi się dramat. Wodę na ogród czerpię ze studni w której jest zatopiona pompa ale to nie jest głęboka studnia i w przedłużającą się suszę po prostu wysycha.



To chyba wszystko :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Gabriel, Marzenka, broja, whitedame, Łatka, Zibi77, MARRY, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, JaKasiula

Trochę wszystkiego czyli Ogród Mimbli 27 Kwi 2023 14:46 #830122

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79706
52 ary? :supr3: :supr3: :supr3:

Jezusicku, to przecież jakiś obszarniczy ogród!

Mój karkonoski kawałek świata ma arów 18 i wydaje mi się, że to szmat ziemi :rotfl1: , zresztą w większości utrzymywany w stanie półdzikim (lub 3/4 dzikim). W porównaniu z 600m2 miejskiej posesji, na której stoi nieduży dom, jest wjazd do garażu i miejsce parkingowe, drewutnia oraz spory nieużytek z powodu głębokiego cienia pod kilkudziesięcioletnimi lipami - 300% więcej. ;)

Mimbla wrote:

Aniu, ziemia jest wybitnie lekka, żywy piaseczek więc jak schnie to już schnie, na amen.

Jakkolwiek to nie zabrzmi, łatwiej nalać, niż wysuszyć. Zwłaszcza że wrocławski ogród dużą część roku albo pod roniącym łzy, albo grobowym niebem. Glina, bo to zlewisko 5 rzek, ogród pochylony ku tyłowi, może pół stopnia, okiem nie widać, ale przy wschodnim płocie udaje się głównie mech. Jak dodasz sobie, że na tym skrawku (i tak sporym, jak na środek niemałego miasta) nasadziłam ze 20 drzew, ozdobnych, bo do jedzenia nic stąd się nie nadaje - to wiesz, z czym się borykam.
W górach cenię sobie ubogą zwietrzelinę, tyle powiem.


Mimbla wrote:
Cebulowe bardzo lubię, z tulipanów właśnie greigii, to te wczesne z paskowanymi liścmi.

O to podajmy sobie rączki, z biegiem lat coraz bardzie lubię hybrydy Greiga, ale także wyniosłe, Fostera, Batalina, Kaufmanna...
Widzę na Twoich zdjęciach dorodne lilie, a to już mój bzik kompletny. Zapraszam do grona liliomaniaków, jest nas kilkoro.
Irysów żywo zazdroszczę, nie po drodze im z moim ogrodem, ani jednym, ani drugim zresztą.

W ogóle pięknie masz, popatrzeć miło, ale czuję, ile ciężkiej pracy kosztuje tak wielki ogród.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, JaKasiula

Trochę wszystkiego czyli Ogród Mimbli 27 Kwi 2023 15:14 #830127

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2255
  • Otrzymane dziękuję: 8390
Wspaniale, pogratulować :flower2: Wyśmienicie przemyślane.
Dobrze, że nam to wszytko pokazałaś, przywołałaś letnie, gorące dni pełne zapachów w dość marną wiosnę.

No i proszę jak wszystko cudnie rośnie na piachu. Tak, jak Ania mam glinę :jeez:
MARRY
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, JaKasiula

Trochę wszystkiego czyli Ogród Mimbli 27 Kwi 2023 19:14 #830142

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6107
  • Otrzymane dziękuję: 22269
Witam :flower1: a ja weszłam i sobie oglądam i pomyślałam ,że będzie co oglądać i
gratulować :bravo:
Tyle roślin kwitnących obok siebie ,rewelacja .
Co sąsiedzi Mirko na Wasz piękny kolorowy świat ?
Zazdroszczą ?
Proszę pokaż lato na tej pierwszej
na fotkach by linowej rabacie ,jednej z wielu chyba . :)
Pozdrawiam cieplutko :)
Edit przepraszam dojrzałam lato :wink2: :flower1:
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Ostatnio zmieniany: 27 Kwi 2023 19:20 przez Bobka.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, JaKasiula

Trochę wszystkiego czyli Ogród Mimbli 27 Kwi 2023 19:56 #830148

  • Perełka
  • Perełka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Tak wiele, w tak krótkim czasie
  • Posty: 986
  • Otrzymane dziękuję: 4395
No nareszcie miła moja ,bo już miałam pisać list :comp: :hug: :dance:
Ostatnio zmieniany: 27 Kwi 2023 20:11 przez Perełka.

Trochę wszystkiego czyli Ogród Mimbli 27 Kwi 2023 20:33 #830156

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3680
  • Otrzymane dziękuję: 19567
I ja się przywitam :flower2:
Pokazujesz piękny ogród, taki w moim guście :wink4: Dla mnie w ogrodzie ma być kolorowo i kwitnąco. Im więcej kwiatów, tym piekniej.
Do jesiennych nasadzeń polecam marcinki. Bezproblemowe u dobrze rosną na piasku (ja też mam w ogrodzie głównie piaseczek).

Bardzo podoba mi się Twój warzywnik :bravo:

Z wielką przyjemnością będę do Ciebie zaglądać :bye:
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Trochę wszystkiego czyli Ogród Mimbli 27 Kwi 2023 21:24 #830164

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7736
Dobrze Cię widzieć, Mirko :flower2: :drink1:
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Trochę wszystkiego czyli Ogród Mimbli 27 Kwi 2023 21:49 #830172

  • Mimbla
  • Mimbla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Dobrego dnia :)
  • Posty: 728
  • Otrzymane dziękuję: 2294
No kochani, czuję się jak w domu (byle nie lepiej, prawda ? :wink4: ) Marry nic tu nie jest przemyślane :happy3: A potem latam ze szpadlem żeby jakoś wprowadzić porządek. Bobko, niczego nie robię dla sąsiadów, wyłącznie dla siebie i trochę dla Przyjaciół z Forum, aktualnie dla Was. Bo wiem że docenicie i przy okazji i ja się czegoś nauczę. Ale faktem jest że wiele moich roślin można u sąsiadów spotkać. Bo tak jest najprościej jak muszę jakieś wolne miejsce uzyskać :happy:

Dziękuję Beatko, dziękuję Izo. I mnie miło Was tu spotkać. Kasiu (?) dziękuję Tobie również za miłe przywitanie. Beatko, Łatka może nie wie jakie Ty masz wspaniałe lilie, podziel się :lol: A może już tam są, nie przeglądałam dokładnie tego wątku ?
Za tę wiadomość podziękował(a): Perełka, ewakatarzyna, JaKasiula

Trochę wszystkiego czyli Ogród Mimbli 27 Kwi 2023 23:10 #830177

  • Perełka
  • Perełka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Tak wiele, w tak krótkim czasie
  • Posty: 986
  • Otrzymane dziękuję: 4395
Powiem tak; odpowiednia osoba, w odpowiednim czasie ,w odpowiednim miejscu.
Jednym słowem wartość dodana i to bez wazeliny.
Uwaga, uczciwie ostrzegam, zobaczycie sami; uzależnia perfekcją :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1: :search: :search: :search: :search: Kolekcje róż, piwonii , lilii, liliowców , irysów, do wyboru ,do koloru :flower2: :flower2: :flower2: i reszty ......
No tych lilii mam trochę, parę fotek w wątku jest , ale gdzie mi do Twoich zdjęć czarodziejko :search: . U Ciebie to nawet zwyklaczek wygląda jak rarytas. Będę swoje wstawiać na bieżąco, w miarę możliwości.
Tak bardzo się cieszę :fly:
Ostatnio zmieniany: 28 Kwi 2023 07:35 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Trochę wszystkiego czyli Ogród Mimbli 28 Kwi 2023 09:08 #830193

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4656
  • Otrzymane dziękuję: 16978
Zajrzałam z ciekawości i .... szczęka mi opadła.
Tak kolorowo i kwitnąco jakby to był obraz malowany na płótnie a nie rzeczywistość ( ach, te floksy cudne)
Zazdroszczę Ci tych szerokości na działce, tej obszerności rabat bo u mnie..... jak na stromym pasie startowym w Pyrzowicach i trzeba iść na kompromisy, co mogę, jak duże, jak dużo.
A jak jeszcze doczytałam, że pomidory uprawiasz to dopełniło kompletu ( dla mnie to najpiękniejsze kwiaty :yummi:)
Będę zaglądać by nasycić się barwami, fakturami rabat.
Ostatnio zmieniany: 28 Kwi 2023 09:09 przez whitedame.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala

Trochę wszystkiego czyli Ogród Mimbli 28 Kwi 2023 19:33 #830226

  • Mimbla
  • Mimbla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Dobrego dnia :)
  • Posty: 728
  • Otrzymane dziękuję: 2294
Dziękuję za tyle miłych słów :hearts: Beata-perełka, bo jeszcze mi się w głowie przewróci. Coś mi czasem wychodzi a coś nie, są rzeczy których nie tykam bo wiem że nie wiem.
Beata-whitedame; pomidory to od niedawna, zaczęłam w 2018 roku, wcześniej były ale flance miałam z zielonego ryneczku. A zaczęłam dlatego że tamtego roku znalazłam na kompoście masę samosiejek, były tak dorodne że postanowiłam spróbować. Wyrosło tego mnóstwo, różne, śliwkowe, kaktajlowe, wielkoowocowe, co kto chce. Ale u mnie oczywiście bez solidnych oprysków się nie obejdzie bo wszędzie naokoło ziemniaki, na czele z moimi własnymi. Bardzo sobie cenię środek o nazwie Cabrio Duo, nowej generacji. jest rewelacyjny ale oczywiście środki należy zmieniać więc na sezon potrzebuję około czterech włączając w to miedzian. W tym roku wysiałam trzy odmiany, już dobrze sprawdzony Atol (niewielkie pomidory ale bardzo wczesne i bardzo smaczne) i dwa maliniaki, Prezes i Faworyt Ożarowski. Malinowe będę miała pierwszy raz.
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame, jagodka27, Perełka, Bobka


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.301 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum