TEMAT: Piwonie bylinowe i Itoh - sezon 2026

Piwonie bylinowe i Itoh - sezon 2026 12 Cze 2026 18:58 #894704

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 7858
  • Otrzymane dziękuję: 37176
MARRY wrote:
Alicjo - piękne piwonie w wazonie, różowa pojedyncza to pewnie Sea Shell a ta bordowo buraczkowa co ona za jedna ? Takich teraz szukam.

To Mme Antoine Riviere, całkiem jak Sea Shell, wzrostem też. Z takich pustaczków mam jeszcze Go Daigo, Westerner i White Innocence (wysoka ok 150 cm). Chyba nie mam zdjęć, pogoda zniechęciła mnie skutecznie.

Irenko, cieszę Twoją radością, jest mi ogromnie miło, że sprawiłam Ci tyle radości.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 12 Cze 2026 18:59 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, MARRY, Nimfa, ewakatarzyna, Mejra


Zielone okna z estimeble.pl

Piwonie bylinowe i Itoh - sezon 2026 13 Cze 2026 18:02 #894760

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2927
  • Otrzymane dziękuję: 11381
Do Tell - bardzo zmienna w kolorystyce, porównuję nasze trzy (Joli, Ani i moją) i nie mają identycznych kwiatów.

Nie całkiem rozwinięta, no i ciągle się zamyka przed deszczem.
W tle czarny pas ziemi jest przygotowywany pod jesienne piwonie !




Jolu - Twoja Ewelina, pewnie siostra mojej, to okazały krzak i tyle kwiatów - ekstra :hearts:

Jeszcze Florence Nichols, piękne kwiaty w delikatnym różu o koronkowej budowie. Cieszę się z niej.
Pąk boczny.


W wazonie, to jest dość duży kwiat.
MARRY
Ostatnio zmieniany: 13 Cze 2026 18:14 przez MARRY.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, Nimfa, ewakatarzyna, Mejra

Piwonie bylinowe i Itoh - sezon 2026 13 Cze 2026 18:58 #894764

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 22925
  • Otrzymane dziękuję: 97196
O ile w miejskim ogrodzie w zasadzie po piwoniach, to w górach dopiero będą kwitły. Nie są tu zbyt okazałe delikatnie rzecz ujmując, w cieniu nie dają rady, a przesadzone w lepsze miejsce dopiero się wzmacniają.
Kilka wrocławskich:
Garden Treasure, najpóźniejsza w tym roku spośród Itoh



Laura Dessert, końcówka



Sarah B., w pełni kwitnienia



Julia Rose, w siecie piękne zdjęcia, w naturze nie zachwyca



Bardzo podobna do niej Lafayette Escadrile, chyba bardziej godna polecenia.



Karkonoskie

Edulis Superba, pierwszy kwiat



Coral o pojedynczych kwiatach

Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Nimfa, ewakatarzyna, Mejra

Piwonie bylinowe i Itoh - sezon 2026 17 Cze 2026 06:03 #894897

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3789
  • Otrzymane dziękuję: 14107
Malutka radość świeci mi szkarłatem na rabacie. Sadzona w marcu 'Christmas Velvet' otworzyła swój pierwszy i jedyny kwiatek. Malutki ten pierworodny, nie ma 10 cm nawet, za to kolorek lśni i już wiem, czego się spodziewać w przyszłości.
ChristmassVelvet1.jpg

Cieszę się, że nie jest kopią 'Red Charm', będą się uzupełniać na ognistej rabacie, a nie powielać.

'Mme Calot', w tym roku ma bardzo okazałe kwiaty. Ta pani przyrasta powoli, ale skutecznie i z roku na rok coraz bardziej zachwyca.
MmeCalot4-3.jpg


Wesoły 'Gay Paree'
GayParee4.jpg


'Glory Hallelujah' otwiera pierwsze kwiaty, tzn. sezon dobiega końca. Sporo pąków , czy pędy wytrzymają takie obciążenie :think:
Gloryhallelujach.jpg


Sadzona jesienią niemiecka sadzonka itoh 'Morning Lilac' bardzo się postarała i dała mi trzy kwiaty oddalone od siebie w czasie, więc kwitnienie ma długie
MorningLilac10.jpg
Pozdrawiam. Jola
Ostatnio zmieniany: 17 Cze 2026 06:09 przez Fafka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, MARRY, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala

Piwonie bylinowe i Itoh - sezon 2026 17 Cze 2026 10:33 #894906

  • Nimfa
  • Nimfa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1879
  • Otrzymane dziękuję: 13981
Mam jeszcze jedną taką bidulkę

DoTell.jpg


Zakupiona w 2022 roku jako Piwonia Władysława, a nią nie jest.
Mam zidentyfikowaną, jako Do Tell, ale czy to na pewno ona, nie wie nikt. Jak już jest pomyłka, to może być różnie.
Niemniej bidulka, bo po zakupie zakwitła 1 marnym kwiatem, potem rok nic, potem przesadzona i znowu nic i w tym roku znowu start jednym kwiatkiem. Może, może będzie już tylko lepiej.
A Canary Brilliants, jak pięknie rozczochrana

canaryBrillants.jpg
Ogród - mój optymizm.

Znalazłam się tutaj, bo chciałam sama uprawiać warzywa.
Ale kwiaty zajmują nie mniej miejsca w mojej głowie.
Ostatnio zmieniany: 17 Cze 2026 10:41 przez Nimfa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, MARRY, ewakatarzyna, Babcia Ala

Piwonie bylinowe i Itoh - sezon 2026 17 Cze 2026 12:49 #894912

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3789
  • Otrzymane dziękuję: 14107
Nimfo Twoja pomyłka dla mnie na 100 % 'Do Tell'. Wygląda jak Do Tell i kapryśna jak żadna inna, czyli tylko Do Tell :P
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): MARRY, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala

Piwonie bylinowe i Itoh - sezon 2026 17 Cze 2026 14:18 #894915

  • Nimfa
  • Nimfa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1879
  • Otrzymane dziękuję: 13981
Dziękuję Jolu. Z tą kapryśnością to mnie nie pocieszyłaś ;) Jakoś naiwnie wierzyłam, że się w końcu rozbuja i że to moja wina w jej uprawie. A jak jeszcze pomyślę, że mi ją wepchnęli.... :mad2:
Nawet nie pamiętam, gdzie ją kupiłam, żeby chociaż przestrzec.
Ogród - mój optymizm.

Znalazłam się tutaj, bo chciałam sama uprawiać warzywa.
Ale kwiaty zajmują nie mniej miejsca w mojej głowie.
Ostatnio zmieniany: 17 Cze 2026 14:18 przez Nimfa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, MARRY, ewakatarzyna, Babcia Ala

Piwonie bylinowe i Itoh - sezon 2026 17 Cze 2026 16:56 #894917

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 22925
  • Otrzymane dziękuję: 97196
Do Tell kapryśna, ale jaka uroda! Pomału, pomału i się rozbuja, skoro u mnie co rok troszkę większa, to i u Ciebie też tak będzie.

Aphrodite Kiss też zabrało, nim pokazała godziwe kwiaty, teraz już przekwita.



Garden Treasure jest pięknym końcowym akcentem sezonu piwoniowego.

Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, MARRY, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala

Piwonie bylinowe i Itoh - sezon 2026 18 Cze 2026 12:05 #894938

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 7858
  • Otrzymane dziękuję: 37176
Późna idealna piękność, pachnąca delikatnie limonką, cytryną :think:
Ann Cousins po wypadku niestety w dzbanku
Ann_Cousins-26-1.jpg



Ann_Cousins-26-3-2.jpg
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 18 Cze 2026 12:06 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, MARRY, Nimfa, ewakatarzyna

Piwonie bylinowe i Itoh - sezon 2026 18 Cze 2026 13:58 #894941

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3789
  • Otrzymane dziękuję: 14107
Zaczyna 'Elsa Sass' - ta zawsze zamyka peleton kwitnień, więc za chwilę zapomnimy o piwoniach, na salony wchodzą róże.
ElsaSass1-3.jpg


Dzisiaj śmierdząca sprawa ;) :P , piwonie dostały gnojóweczkę z pokrzyw z dodatkiem drożdży piekarniczych. Mam nadzieję, że im to menu pasuje.
Jak mi odbije to jeszcze po jajku dostaną, jak nasze babki robiły.
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Nimfa, ewakatarzyna

Piwonie bylinowe i Itoh - sezon 2026 19 Cze 2026 09:48 #894958

  • Mimbla
  • Mimbla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Dobrego dnia :)
  • Posty: 1673
  • Otrzymane dziękuję: 5775
Piękna jest, zastanawiałam się kiedyś nad nią ale ostatecznie wybrałam Brother Chuck. Ostatnia u mnie Dinner Plate, gdyby nie zaliczyła suszy byłaby okazalsza:







Kwiaty są duże i przyjemnie pachną.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, MARRY, Nimfa, ewakatarzyna

Piwonie bylinowe i Itoh - sezon 2026 19 Cze 2026 21:23 #894977

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3789
  • Otrzymane dziękuję: 14107
Ostatki, ale całkiem urocze
'Elsa Sass'
ElsaSass3.jpg


'Glory Hallelujah', nie tę zamawiałam i nigdy bym jej nie wybrała. A teraz cieszę się jak dziecko, bo zachwyca mnie ogromnie, chociaż do rabaty pasuje jak kwiatek do kożucha :P
GloryHallelujah1-2.jpg


GloryHallelujah2-2.jpg


I spóźnione pąki boczne: 'Coral Charm', 'Old Faithful'
CoralCharm6.jpg


OldFaithful32.jpg
Pozdrawiam. Jola
Ostatnio zmieniany: 19 Cze 2026 21:25 przez Fafka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, MARRY, Nimfa, ewakatarzyna, Mimbla

Piwonie bylinowe i Itoh - sezon 2026 20 Cze 2026 12:09 #895001

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3789
  • Otrzymane dziękuję: 14107
Ta to umie z klasą schodzić ze sceny, 'Ewelina'
Ewelina10.jpg


I rzut okiem na dzisiejszą 'Elsę Sass'
ElsaSass4-2.jpg
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): MARRY, Nimfa, ewakatarzyna

Piwonie bylinowe i Itoh - sezon 2026 20 Cze 2026 16:28 #895004

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2927
  • Otrzymane dziękuję: 11381
Te jeszcze do wczoraj były w dobrej kondycji, dzisiaj upał 30 stopni i wielu płatki opadły.

Do Tell - dzięki Joli, która mnie powstrzymała, nie poszła na kompostownik, ma fochy ekstra. Zbielała, róż przepadł i deszcz zrobił swoje ale dwa pąki boczne jeszcze są, wyrosła do 1 metra, psuje proporcje rabaty :fly:


Końcówka Miss America na pierwszym planie i White Wings.


White Wings jest rewelacyjna, ma przyjemny zapach rozchodzący się w koło. Już sfatygowana.


Myrtle Gentry rozwinięty pąk boczny, główne kwiaty z mnóstwem upakowanych płatków nie otwarły się całkowicie.


White Cup


Koniec przedstawienia. Na scenę wchodzą późne. Jesienią dosadzę ich trochę.

Ann Cousin - dwa olbrzymie pąki lada dzień sie otworzą.
I Solange - jeden zielony pąk - och żeby się rozwinął.

MARRY
Ostatnio zmieniany: 20 Cze 2026 16:35 przez MARRY.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, Nimfa, ewakatarzyna

Piwonie bylinowe i Itoh - sezon 2026 20 Cze 2026 16:42 #895005

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3789
  • Otrzymane dziękuję: 14107
Marysiu, Szczęściaro jaki cudny pąk 'Solange' :bravo: . Moja zasuszyła dwa, które miała. Cieszę się, że u Ciebie zobaczę, wszak z jednej rodziny nasze, to trochę tak, jakbym u siebie oglądała.
Metrowa 'Do Tell' :woohoo: , to całkiem jej się urosło, nie taka ona kapryśnica widać. Moja ze dwie trzecie Twojej, ale jej wirus podbiera siły życiowe. :placze:
Cieszę się, że 'White Wings' przypadła Ci do gustu. Ja ją uwielbiam, a pszczoły to oszalały na jej punkcie. I u mnie finiszuje, do jutra pewnie nic nie zostanie.

A przesadzona ubiegłej jesieni 'Sarah Bernhardt' (też psuła koncepcję rabaty wybujałym wzrostem i uwalanymi w błocie kwiatami), w nowym miejscu lekko półcienistym ma się świetnie. Jakby niższa, bardziej krępa, to i uwiązać się dała skutecznie. Teraz dokwita na pąkach bocznych i jak na upał, to całkiem, całkiem końcówka jej wychodzi.
SarahBernhardt6.jpg
Pozdrawiam. Jola
Ostatnio zmieniany: 20 Cze 2026 16:44 przez Fafka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, MARRY, Nimfa, ewakatarzyna

Piwonie bylinowe i Itoh - sezon 2026 24 Cze 2026 09:39 #895160

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3789
  • Otrzymane dziękuję: 14107
'Elsa Sass' kończy piwoniowy sezon z przytupem

ElsaSass5-3.jpg

Rano wycięłam trochę do wazonu, by w ten sposób nacieszyć się jeszcze kwiatami. Nie przetrwają w ogrodzie upałów 40-sto stopniowych.
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, MARRY, Nimfa, ewakatarzyna

Piwonie bylinowe i Itoh - sezon 2026 24 Cze 2026 20:19 #895194

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2927
  • Otrzymane dziękuję: 11381
Jolu Elza wspaniała ale na taki krzak trochę się czeka i mam nadzieję doczekać.

Końcówka - Ann Cousins też poszła do wazonu, jest taka piękna jak Alicji.
U mnie z podmuchem zielonkawej bieli i faktycznie pachnie limonką.




Solange - przygotowana jestem na problemy ale tutaj będę cierpliwa. Dwa pąki straciła, ale chyba zgodna.
Dwa dni temu i dzisiaj.

MARRY
Ostatnio zmieniany: 24 Cze 2026 20:41 przez MARRY.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, Nimfa


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Fafka
Wygenerowano w 0.386 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum