TEMAT: Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 31 Mar 2012 19:24 #18819

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Wspaniałe, oglądam i :bravo: . Jeśli mam wybrać, które lepsze - to podobnie jak Lubelski - pierwsze mi się bardziej podoba :)
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]


Zielone okna z estimeble.pl

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 01 Kwi 2012 10:51 #19087

  • Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 325
  • Otrzymane dziękuję: 137
Witaj Marysiu - cieszę się ze zawitałaś do mojego skromnego wątku. I Ty, Pamelka i "lubelski" macie rację - pierwsze jest zdecydowanie lepsze. Bardzo mnie cieszy że mogłem sprawić przyjemność tymi obrazkami zarówno Tobie jak i innym forumowiczom. :)

Aga - tak mnie zaintrygowałaś tym szeptem , że zapomniałem Cie przywitać w moim wątku - co niniejszym czynię - witaj i odwiedzaj - zapraszam serdecznie. Pytania zawsze mile widziane! ;)

Oczywiście witam równie serdecznie Koronkę, Pamelkę, lorę i Andrzeja - miło będzie z Wami pogadać o zdjęciach i nie tylko...
Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie! :thanks:
Ostatnio zmieniany: 01 Kwi 2012 10:56 przez Andrzej Max.

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 01 Kwi 2012 16:28 #19248

  • markonix
  • markonix's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 30
  • Otrzymane dziękuję: 2
Gdybyś nie podpisał fotki , że to budleja nigdy bym na to nie wpadł :jeez: a jesienią miałem sporo tego w ogrodzie ... :garden1:

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 02 Kwi 2012 10:04 #19626

  • lubelski
  • lubelski's Avatar
..trochę nieudolnych fotek architektury :oops: :oops: kiepska pogoda i kiepski fotograf... :oops: ..łatwiej jednak zieleninę fotografować.... B)













..przepięknie odnowiona, z pomocą unijnych pieniędzy...a gdzie to pewnie się domyślicie... ;)
Ostatnio zmieniany: 02 Kwi 2012 10:28 przez lubelski.

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 03 Kwi 2012 11:08 #20125

  • Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 325
  • Otrzymane dziękuję: 137
Andrzeju,
może też nie jestem orłem w architekturze, ale myślę że warto pamiętać o:

- Pion i poziom - pochylające się budowle , lub poziomy nie trzymające poziomu - wyglądają niezbyt dobrze , choćby na zdjęciu był cud architektury.
- Jeśli zaś już pochylenie - to zdecydowane cięcie np. do przekątnej.
- Światło - dobrze wybierać dni z umiarkowanym najlepiej rozproszonym przez lekkie zachmurzenie słońcem, tak by lekko podkreślało rzeźbę budynku/elementu ale nie robiło czarno-białej grafiki (jak to bywa w pełnym - zwłaszcza południowym słońcu).
- Pełne zachmurzenie z kolei spłaszcza nieco obraz - robi się zbyt jednowymiarowy.
- elementy obrazu warto dobrać tak, by ładnie współgrały lub kontrastowały ze sobą
- ich ilość niech będzie niewielka - by kompozycja była czytelna
- czasem światło i cień są ciekawsze niż elementy które je dają
- skupmy się na całości lub fragmencie , 3/4 lub pół budowli - bo reszta się nie zmieściła lub jest zasłonięta drutami czy drzewami - to nie zdjęcie lecz nieporozumienie... (poza celowymi przypadkami, gdy to zasłonięcie coś wyraża).
- architektura posiada swój rytm, powtórzenia elementów które można wykorzystać w obrazie, dla nadania mu dynamiki.
Fotografowanie architektury to dobra szkoła fotografii, i pamiętajmy że wiele jej elementów jest zaczerpniętych wprost z
natury (proporcje, kolorystyka, rytm, wzory, zdobienia).
Ot choćby ten dach (4)- toż to płynąca woda... Zdobienia liśćmi - tyle że umieszczonymi na wysokim "drzewie" i odrobinę stylizowanymi.
Widzimy w albumach piękne zdjęcia budynków, rzeźb itp. Pamiętajmy że autor nie zrobił ich od jednego podejścia. Takie przypadki to rzadkość. Częściej, to zapoznawanie się z budowlą, poznawanie jej i warunków naokoło (otoczenie , światło, historia, itp.) niejednokrotnie zrobienie bardzo wielu zdjęć , by wybrać to jedno. Nieraz o wyborze decyduje detal jak przelatujący ptak, blik słońca w szybie, doniczka z kwiatem...
Życzę powodzenia w tej wymagającej dyscyplinie. ;)

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 03 Kwi 2012 21:25 #20350

  • lubelski
  • lubelski's Avatar
..te fotki jak pisałem..robione w grudniu, więc dobre światło to trzeba raczej zapomnieć. To takie..spacerowe fotki :oops: , jak się robi okazjonalnie to ciężko o wszystkich zasadach pamiętać..no ale wygrzebię gdzieś i ładniejsze...a że człowiek ze wschodu..to dzisiejszy..przedwschód... ;)




..prawdziwie rustykalny płotek




..a to tak z tęsknoty za takimi widokami... :)










..to jeszcze parę..ubiegłorocznych.. B)










Ostatnio zmieniany: 04 Kwi 2012 11:14 przez lubelski.

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 04 Kwi 2012 15:10 #20583

  • Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 325
  • Otrzymane dziękuję: 137
lubelski wrote:
..ja to tam na fotki czekam... :whistle: :whistle: ...z Krakowa w każdej ilości... :thanks: :bye:
To proszę... :bye:
12- parafialny to oczywiście Bazylika mniejsza pod wezwaniem Bożego Ciała na Kazimierzu, a nieopodal...
13. Znany wielu z nazwy, bo dużo zasłużonych w jego krypcie leży - więc obraz samego kościoła wewątrz... Kościół na Skałce (pod wezwaniem św. Stanisława - i tu mogła by być długa dyskusja - ale to na "starym forum" - tu jej nie będzie ;))

Po kliknięciu większy obraz - zdjęcie robione na szybko "z ręki" :oops: - więc proszę o wyrozumiałość dla jego jakości. :club2:
pamelka wrote:
Także czekam na fotki, niekoniecznie krakowskie ;)

No to może kontynuacja zachodów? Coś z nad Bałtyku?
14.

15.
Ostatnio zmieniany: 04 Kwi 2012 15:23 przez Andrzej Max.

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 04 Kwi 2012 17:43 #20629

  • Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 325
  • Otrzymane dziękuję: 137
Że grudzień niemal w południe - to wiem , lecz i w grudniu lepsze światło bywa... (i piony/poziomy można też ustawić) ;)

Fajne zdjęcia "wodne" ! Trochę nie trafiłeś z czasem naświetlania - przydałby się albo krótszy lub znacznie dłuższy - w każdym razie wyszło bu co innego niż ta okropna "piana" (przy krótszym np. 1/125s "zamroziłbyś" ruch wody była by czytelniejsza - choć w spadającej kipieli i to za długi - może 1/500 by pomogła, albo 1/10 s - uzyskałbyś piękne "mazy" płynącej wody). A tak wrzątek Panie... Oj, wiem - wymądrzam się okrutnie i narażam - ale może w przyszłości te parę uwag na coś się przyda... B)
A pajęczynka z nanizanymi kroplami odbijającymi świat - bardzo przyjemna! :flower1:
Ostatnio zmieniany: 04 Kwi 2012 17:46 przez Andrzej Max.

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 05 Kwi 2012 15:36 #21047

  • lubelski
  • lubelski's Avatar
..zachody ładne.. :coffe: ..żeby jeszcze więcej fotek było... :search: ... ;)

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 05 Kwi 2012 20:17 #21138

  • Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 325
  • Otrzymane dziękuję: 137
To o zachodzie taki ptaszorek się przyplątał... (o kiczu okrutny!!! ;P )
16.

I widoczek z okna...
17.
Ostatnio zmieniany: 05 Kwi 2012 20:32 przez Andrzej Max.

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 05 Kwi 2012 23:21 #21252

  • patkaza
  • patkaza's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 311
  • Otrzymane dziękuję: 64
Andrzeju :drink1: .....sam mówiłeś że można pytać.....to ja proszę o sugestie (to moja pierwsza próba...i potrzebuje krytycznego osądu żeby się poduczyć czegoś)
o czym jest to zdjęcie? MÓJ SKARB - mam szczęście co? :whistle:

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 06 Kwi 2012 11:11 #21356

  • Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 325
  • Otrzymane dziękuję: 137
Ago, na początek proponowałbym zacząć od fotografowania w plenerze i przy świetle naturalnym np. portret przy oknie.
Ogniskową do portretu zastosowałaś właściwą, dzięki czemu "Skarbowi" nie urósł monstrualny nochal - co mogło by się zdarzyć przy szerokim kącie. Przy portrecie trzeba zwracać szczególną uwagę na otoczenie - młotek w okolicy głowy nie jest najszczęśliwszym rekwizytem...
Wielkie źrenice sugerują że nie włączyłaś przedbłysku(w menu oko z błyskawicą), który przeciwdziała również czerwonym oczom. A to wszystko w tej lustrzance da się ustawić w menu z błyskawicą.
Wbudowana lampa daje wyjątkowo płaskie światło - dobrze jest mieć dodatkową z odchylanym reflektorem , by można było odbić światło od sufitu czy ściany - ale jak mówiłem wcześniej - to tematy bardziej zaawansowane , na początek polecam światło zastane, nawet jeśli trzeba podnieść ISO w aparacie i stracić nieco gładkości obrazu - lepsze szumy niż płaskie światło wbudowanej lampy.
Przy portrecie - warto mieć długi i jasny obiektyw portretowy - dla APS-C nadaje się już zwykły standardowy 50mm , choć lepszy będzie o ogniskowej między 70 a 100 mm . Piszę o nadającym się 50mm - bo jest cała gama niedrogich "manualnych" (bez autofocusa) - za to jasnych (o świetle 1,8 a nawet 1,4) - dających piękne rozmycie tła - takim obiektywem portrety robione na przysłonie 2-2,8 - to czysta przyjemność. Większe przymknięcie obiektywu zaczyna wyostrzać tło, co nie jest zbyt pożądane - bo przecież chcemy pokazać głównie twarz. Ostrość zawsze ustawiamy na oczy! Lub oko znajdujące się bliżej . Życzę Ci coraz lepszych zdjęć Twojego Szczęścia! Pisz i pokazuj kolejne fotki!

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 06 Kwi 2012 16:14 #21421

  • patkaza
  • patkaza's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 311
  • Otrzymane dziękuję: 64
:bravo:
...a może jakieś portretowe?

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 06 Kwi 2012 17:08 #21436

  • lubelski
  • lubelski's Avatar
patkaza wrote:
:bravo:
...a może jakieś portretowe?
..Twoje :whistle: ..mam parę sztuk... ;)

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 06 Kwi 2012 18:53 #21485

  • Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 325
  • Otrzymane dziękuję: 137
Aga, trochę portretów reporterskich, znajdziesz na stronie linkowanej w podpisie "Moje zdjęcia". Studyjnych nie ma - bo to już prywatne i o zgodę by trzeba prosić.

Ponieważ się wymądrzałem w wątku Andrzeja lubelskiego (jak niżej), więc czuję się w obowiązku nieco temat zilustrować.
Andrzeju,
może też nie jestem orłem w architekturze, ale myślę że warto pamiętać o:

- Pion i poziom - pochylające się budowle , lub poziomy nie trzymające poziomu - wyglądają niezbyt dobrze , choćby na zdjęciu był cud architektury.
- Jeśli zaś już pochylenie - to zdecydowane cięcie np. do przekątnej.
- Światło - dobrze wybierać dni z umiarkowanym najlepiej rozproszonym przez lekkie zachmurzenie słońcem, tak by lekko podkreślało rzeźbę budynku/elementu ale nie robiło czarno-białej grafiki (jak to bywa w pełnym - zwłaszcza południowym słońcu).
- Pełne zachmurzenie z kolei spłaszcza nieco obraz - robi się zbyt jednowymiarowy.
- elementy obrazu warto dobrać tak, by ładnie współgrały lub kontrastowały ze sobą
- ich ilość niech będzie niewielka - by kompozycja była czytelna...
CDN...
Ostatnio zmieniany: 07 Kwi 2012 17:49 przez Andrzej Max.

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 06 Kwi 2012 20:38 #21523

  • lubelski
  • lubelski's Avatar
..etam..wymądrzał..ot dobre rady których nigdy dosyć ;) ...tylko żeby w szybkości fotografowania jeszcze o nich pamiętać. No właśnie..czemu taki piękny ptak jak łabędź jest synonimem kiczu...urokliwy wielce jest i wdzięczny do fotografowania. Mam i ja w swoich zbiorach takiego kiczowatego łabądka, w Chorwacji zdybanego, poszukam i wstawię u siebie :rotfl1: To poprosimy jeszcze z Krakowa.. :coffe:
Ostatnio zmieniany: 06 Kwi 2012 20:38 przez lubelski.

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 06 Kwi 2012 22:35 #21583

  • Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 325
  • Otrzymane dziękuję: 137
To jeszcze jedna próba - może uda się tego Internal Server Error -a oszukać, bo edycje nic nie dają , a dużo tekstu ucięło... :evil:
...
- ich ilość niech będzie niewielka - by kompozycja była czytelna
- czasem światło i cień są ciekawsze niż elementy które je dają
- skupmy się na całości lub fragmencie , 3/4 lub pół budowli - bo reszta się nie zmieściła lub jest zasłonięta drutami czy drzewami - to nie zdjęcie lecz nieporozumienie... (poza celowymi przypadkami, gdy to zasłonięcie coś wyraża).
- architektura posiada swój rytm, powtórzenia elementów które można wykorzystać w obrazie, dla nadania mu dynamiki.
Fotografowanie architektury to dobra szkoła fotografii, i pamiętajmy że wiele jej elementów jest zaczerpniętych wprost z
natury (proporcje, kolorystyka, rytm, wzory, zdobienia).
Ot choćby ten dach (4)- toż to płynąca woda... Zdobienia liśćmi - tyle że umieszczonymi na wysokim "drzewie" i odrobinę stylizowanymi.
Widzimy w albumach piękne zdjęcia budynków, rzeźb itp. Pamiętajmy że autor nie zrobił ich od jednego podejścia. Takie przypadki to rzadkość. Częściej, to zapoznawanie się z budowlą, poznawanie jej i warunków naokoło (otoczenie , światło, historia, itp.) niejednokrotnie zrobienie bardzo wielu zdjęć , by wybrać to jedno. Nieraz o wyborze decyduje detal jak przelatujący ptak, blik słońca w szybie, doniczka z kwiatem...

Dla ilustracji trochę łopatologicznie - ale lepsze to niż nic...
A.

B.


A. widoczne wszystkie szczegóły lecz nie ma plastyki, podkreślenia bryły, kształtu, obraz robi się nieco płaski - sytuację ratują tu elementy pierwszoplanowe dodające zdjęciu głębi.

B. brak szczegółów w cieniach (lub światłach) ale widać pełną przestrzenność i formy brył dzięki cieniowi rzucanemu przez nie. Oczywiście i to zdjęcie mogło by lepsze być - choćby przez wybranie wcześniejszej godziny na fotografowanie - tak by na ścianę padało więcej słońca a dach i parapety okien - rzucały krótszy cień. CDN...

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 06 Kwi 2012 23:05 #21594

  • Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 325
  • Otrzymane dziękuję: 137
lubelski wrote:
czemu taki piękny ptak jak łabędź jest synonimem kiczu...urokliwy wielce jest i wdzięczny do fotografowania. ... To poprosimy jeszcze z Krakowa.. :coffe:
Łabędź, zachód słońca, właśnie dlatego że piękne i dające się fotografować - to zostały obfocone aż do obrzydzenia - stąd kicz się zrobił. To trochę jak z jeleniem na rykowisku... przecież był na każdej makatce i bardzo wielu obrazach (każdy handlarz miał go wśród świetych obrazów i to w wielu odmianach...).

Kraków - a proszę bardzo , może Bazylikę Mariacką? A propo's bazyliki - ciekawe kiedy jakiś dobry pisarz napisze książkę w rodzaju "Katedra w Barcelonie" czy "Filary ziemi"? Czy w Krakowie w średniowieczu nie było ciekawych historii? Tylko "Żółta ciżemka"? :rotfl1:

Ale do rzeczy...
18. Architekturze towarzyszy zieleń - także jej element.
Ostatnio zmieniany: 07 Kwi 2012 01:53 przez Hiacynta. Powód: literówka


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.410 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum