TEMAT: Nawozy zielone

Nawozy zielone 18 Wrz 2017 23:23 #565330

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Nawozy zielone mogą również poprawiać strukturę gleby. Odpowiednio dobrane rośliny rozluźniają gleby ciężkie lub poprawiają zwięzłość gleb piaszczystych.

Na lżejsze gleby najlepiej wysiewać jako poplon: łubin żółty, seradelę, wykę ozimą, peluszkę, słonecznik, facelię, gorczycę białą. Na glebach lekkich największym mankamentem jet brak wody, która szybko wsiąka i znika w głębszych warstwach oraz wyparowuje. Na takich glebach najlepiej udają się poplony ozime, gdyż wykorzystują jesienne opady.

W ciągu jesieni i zimy odkryta po zbiorze plonów lekka gleba straci wiele azotu, który jest wypłukiwany do niższych warstw gleby, wiatr z kolei wywiewa cząsteczki humusowe. W takich warunkach dochodzi też do zmniejszenia mikroflory glebowej. Dlatego ogromne znaczenie dla uprawy takich gleb ma wysiewanie poplonów na nawóz zielony. Rozkrzewiając się, rosnąc rośliny te okrywają glebę, nie dopuszczając do jej erozji. Poplony ozime ograniczają wymywanie azotanów z gleby do wód gruntowych jesienią i zimą, gdyż związki te są pobierane przez rośliny, a potem po przekopaniu tych roślin trafiają znów do gleby.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Pestka


Zielone okna z estimeble.pl

Nawozy zielone 19 Wrz 2017 16:45 #565369

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5527
  • Otrzymane dziękuję: 12659
Jan4 wrote:
Ja dziś w miejscu gdzie rosły ogórki wysiałem żyto. Oczywiście zgodnie z zaleceniami Pomodoro rozsypałem też saletrę amonową (20g/1m2).
Ptaki na szczęście się nie dobierają do niego. Postawiłem odstraszacze.

DSCN1435.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): minohiki

Nawozy zielone 19 Wrz 2017 19:47 #565394

  • Biotit
  • Biotit's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 974
  • Otrzymane dziękuję: 2359
Dziś na kwaterze po dyńkach posiałem poplony ozime: żyto i wyka 2:1. Dotrwają do maja.Po wschodach pokażę jak rosną.
Na Woli do woli

pozdrawiam Piotr

Nawozy zielone 01 Gru 2017 17:33 #577178

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5527
  • Otrzymane dziękuję: 12659
Biotit czekamy na zdjęcia. :)

Nawozy zielone 01 Gru 2017 18:42 #577188

  • Biotit
  • Biotit's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 974
  • Otrzymane dziękuję: 2359
Zdjęcie jest w moim wątku z 27.10
Na Woli do woli

pozdrawiam Piotr

Nawozy zielone 10 Gru 2017 12:45 #578181

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Kilka informacji i złotych myśli o stosowaniu nawozów zielonych dla pamięci sobie odnotowuję :)

Gorczycy i rzepaku nie wolno wysiewać przed roślinami kapustnymi, bo są one z tej samej rodziny i są atakowane przez te same choroby i szkodniki.

Wyka, bób i koniczyna nie może być wysiewana przed roślinami strączkowymi, czyli fasolą, grochem i bobem na ziarno.

Facelia szybko rośnie, ma bardzo mocny system korzeniowy, więc napowietrza glebę i pobiera składniki mineralne z głębszych warstw gleby. Ciężką glebę rozluźnia, a suchą chroni przed utratą wody i przed wymywaniem składników odżywczych.

Na suche gleby najlepiej nadają się: saradela, facelia, gryka, łubin żółty oraz żyto.

Na miejscu przeznaczonym pod paprykę i pomidory wczesną wiosną, tuż po stopnieniu śniegu warto wysiać owies, groch, bób, wykę, peluszkę lub wszelkie inne bobowate. Fasola i bób mogą być uprawiane wpółrzędnie z pomidorami, dostarczając pomidorom azot.


Odchwaszczające nawozy zielone:

Podobno szybko rosnące mieszanki roślin motylkowych potrafią zniszczyć żywotny chrzan, wiosną będę to na pewno sprawdzać :)
Żyto, owies i facelia szybko rosnąc ograniczają wyrastanie chwastów, a facelia dodatkowo pięknie kwitnie i przywabia pszczoły :)

Łubin żółty - też pięknie kwitnie, ma głęboki systemie korzeniowym, odpowiednia dla każdego rodzaju gleby, wzbogaca glebę w azot.

Gorczyca szybko się rozrasta i w ten sposób zagłusza kiełkujące chwasty. Z kolei głęboki system korzeniowy spulchnia glebę.

Gryka - szybko rośnie, zagłusza więc chwasty, dodatkowo ogranicza w glebie rozmaite pędraki, drutowce, larwy opuchlaków.
Ostatnio zmieniany: 10 Gru 2017 13:32 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): Pestka

Nawozy zielone 10 Gru 2017 22:33 #578284

  • Biotit
  • Biotit's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 974
  • Otrzymane dziękuję: 2359
Z mojego oświadczenia:

z jarych najwięcej masy zielonej daje facelia, a najdłuższy korzeń systemowy ma łubin (ja sieję odmianę gorzką)
z ozimych najlepiej wychodzi wyka ozima przekopana w kwietniu, na korzeniach ma zebrane girlandy azotu.
Na Woli do woli

pozdrawiam Piotr
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Pestka, Dino_saur

Nawozy zielone 11 Gru 2017 01:54 #578312

  • Dino_saur
  • Dino_saur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 523
  • Otrzymane dziękuję: 1087
Wykę ozimą kilka razy stosowałem - jest rewelacyjna. Dużo zielonej masy do przekopania i bogate w azot kłącza.
Ps. doskonale ogranicza wzrost chwastów na wiosnę...
Ostatnio zmieniany: 11 Gru 2017 01:55 przez Dino_saur.

Nawozy zielone 12 Gru 2017 19:25 #578475

  • Biotit
  • Biotit's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 974
  • Otrzymane dziękuję: 2359
Mam w tym roku 2 zagonki z wyką ozimą, odmiana kosmata.
11.12wyka.jpg
Na Woli do woli

pozdrawiam Piotr
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, minohiki, Dino_saur

Nawozy zielone 12 Gru 2017 21:45 #578498

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
U mnie żyto na dziś wygląda tak

DSC01032.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, minohiki

Nawozy zielone 13 Gru 2017 16:46 #578572

  • Biotit
  • Biotit's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 974
  • Otrzymane dziękuję: 2359
Dużym błędem jest zostawienie jesienią ładnie zagrabionej , czystej jak stół rabatki.Chodzi tu przede wszystkim o erozję gleby.Taką ziemię należy zostawić w ostrej skibie przez całą zimę.



Dziś byłem na działce i pokażę Wam inne moje poplony niż wyki kosmatej.

Łubin wąskolistny:
wysiany na początku października, po skiełkowaniu (ok,10dni) przesypałem go zmielona korą drzew liściastych.

IMG_0266.jpg


IMG_0267.jpg


Zostawiam go do wiosny, ta roślina jak już wcześniej pisałem na najdłuższy system palowy korzeniowy sięgający do 140-160cm wgłąb.
Wyciąga więc wszytko na górę.

Kolejny to żyto:


IMG_0268.jpg


wysadziłem tylko dlatego, bo skończyła mi się wyka ozima, a dostać ją ciężko.
Kiedyś czytałem, że żyto x2 mniej masy zielonej niż facelia.
Nasiona są tanie i chyba to najdobitniej świadczy o jej popularności.

Inne nawozy zielone już przekopałem. Bardzo udana była mieszanka: facelia,łubin gorzki,rzodkiew oleista i biała gorczyca. Do takiej mieszanki dodałem nasiona aksamitki. Na takiej kanapce będą rosły w 2018 pomidory.
Na Woli do woli

pozdrawiam Piotr
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia, minohiki

Nawozy zielone 14 Gru 2017 14:04 #578667

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
Piotrze jeśli masz na myśli mnie, to na tej zagrabionej grządce posadzony jest czosnek i cebula :cool3: Co do przekopywania i pozostawiania gleby w ostrej skibie są różne szkoły. Niektóre z nich odradzają to robić na glebach piaszczystych, bo jest tam bardzo cienka warstwa próchnicy która podczas kopania jest niszczona. Wtedy takie podłoże staje się martwe całkowicie.

Dodając korę i jeszcze nawóz zielony będziesz musiał na pewno zwiększyć dawki azotu potrzebne do ich rozkładu.
Ostatnio zmieniany: 14 Gru 2017 14:06 przez Adrian89.

Nawozy zielone 14 Gru 2017 14:36 #578669

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Adrian89 sadzisz cebulę na zimę ? czy to jakaś specjalna odmiana
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4

Nawozy zielone 14 Gru 2017 18:31 #578693

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5527
  • Otrzymane dziękuję: 12659
Ja dość często na działce jesienią wysiewam na nawóz zielony rzepik ozimy - Brachina. Rośliny nie przemarzają przez zimę. Przekopuję wiosną marzec - kwiecień. Brachina szybko przykrywa międzyrzędzia przez co stwarza korzystne warunki dla życia biologicznego w glebie i hamuje wzrost chwastów. Silny system korzeniowy i liście po przekopaniu pozostawiają dużą masę organiczną cenną dla poprawienia struktury gleby.
Warto przeczytać m.in. jakie nawozy wysiewać i do kiedy pl.wikibooks.org/wiki/Ekoogrodnictwo/Naw...Cenie/Nawozy_zielone

Nawozy zielone 15 Gru 2017 13:53 #578763

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
Pestka wrote:
Adrian89 sadzisz cebulę na zimę ? czy to jakaś specjalna odmiana

Pierwszy raz posadziłem na próbę cebule zimową Senshyu Yellow, paczka 250g była po 2,5zł więc warto spróbować choćby nawet nie wyszło :)

Nawozy zielone 15 Gru 2017 20:59 #578791

  • Biotit
  • Biotit's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 974
  • Otrzymane dziękuję: 2359
Adrian89 wrote:
Piotrze jeśli masz na myśli mnie, to na tej zagrabionej grządce posadzony jest czosnek i cebula :cool3: Co do przekopywania i pozostawiania gleby w ostrej skibie są różne szkoły. Niektóre z nich odradzają to robić na glebach piaszczystych, bo jest tam bardzo cienka warstwa próchnicy która podczas kopania jest niszczona. Wtedy takie podłoże staje się martwe całkowicie.

Dodając korę i jeszcze nawóz zielony będziesz musiał na pewno zwiększyć dawki azotu potrzebne do ich rozkładu.

Adrian, Ciebie o taką roztropność nawet bym nie podejrzewał.
Co do Twojej foty, to byłem pewny ,że posadziłeś czosnek ozimy.

Ziemia(jej klasa) do ostrej skiby nie ma znaczenia, każdy Mądry Rolnik co stosuje poplony Ci to powie.

Natomiast co do zasady kora-azot zgadzam się z Tobą,weź jednak pod uwagę, że posypałem drobno zmielone gałęzie. Azot, tak czy siak na wiosnę jest nieodzowny w uprawach warzywnych.
Na Woli do woli

pozdrawiam Piotr

Nawozy zielone 25 Mar 2018 17:48 #597444

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5527
  • Otrzymane dziękuję: 12659
Wczoraj i dziś przekopałem około 10 m² żyta. Przed przekopaniem rozsypuję saletrę amonową po 25g na m² zgodnie z zaleceniami Pomodoro. Drugą dawkę saletry amonowej 25g na m² dam w czasie rozgrabiania gleby. :)

Nawozy zielone 24 Cze 2018 08:44 #614830

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5527
  • Otrzymane dziękuję: 12659
Dziś usunę truskawki Honeoye i Senga Sengana. Jak pisałem zaatakowała je zgnilizna korony truskawki. Zastanawiam się jaki nawóz zielony wysiać w tym miejscu. Nawóz kupię i wysieję jutro.Co proponujecie?
Ostatnio zmieniany: 24 Cze 2018 08:52 przez Jan4.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.221 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum