TEMAT: Nawozy zielone

Nawozy zielone 18 Wrz 2017 23:23 #565330

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Otrzymane dziękuję: 7064
Nawozy zielone mogą również poprawiać strukturę gleby. Odpowiednio dobrane rośliny rozluźniają gleby ciężkie lub poprawiają zwięzłość gleb piaszczystych.

Na lżejsze gleby najlepiej wysiewać jako poplon: łubin żółty, seradelę, wykę ozimą, peluszkę, słonecznik, facelię, gorczycę białą. Na glebach lekkich największym mankamentem jet brak wody, która szybko wsiąka i znika w głębszych warstwach oraz wyparowuje. Na takich glebach najlepiej udają się poplony ozime, gdyż wykorzystują jesienne opady.

W ciągu jesieni i zimy odkryta po zbiorze plonów lekka gleba straci wiele azotu, który jest wypłukiwany do niższych warstw gleby, wiatr z kolei wywiewa cząsteczki humusowe. W takich warunkach dochodzi też do zmniejszenia mikroflory glebowej. Dlatego ogromne znaczenie dla uprawy takich gleb ma wysiewanie poplonów na nawóz zielony. Rozkrzewiając się, rosnąc rośliny te okrywają glebę, nie dopuszczając do jej erozji. Poplony ozime ograniczają wymywanie azotanów z gleby do wód gruntowych jesienią i zimą, gdyż związki te są pobierane przez rośliny, a potem po przekopaniu tych roślin trafiają znów do gleby.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4

Nawozy zielone 19 Wrz 2017 16:45 #565369

• Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 1405
Jan4 wrote:
Ja dziś w miejscu gdzie rosły ogórki wysiałem żyto. Oczywiście zgodnie z zaleceniami Pomodoro rozsypałem też saletrę amonową (20g/1m2).
Ptaki na szczęście się nie dobierają do niego. Postawiłem odstraszacze.

DSCN1435.jpg
Pozdrawiam Andrzej

Nawozy zielone 19 Wrz 2017 19:47 #565394

• Biotit
  • Biotit's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 506
Dziś na kwaterze po dyńkach posiałem poplony ozime: żyto i wyka 2:1. Dotrwają do maja.Po wschodach pokażę jak rosną.
Na Woli do woli

pozdrawiam Piotr

Moderatorzy: TeBe
Wygenerowano w 0.139 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum