TEMAT: EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy

EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 25 Lut 2013 10:15 #128858

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Czekamy na zdjęcia Twoich upraw i sąsiadów :thanks: nie ma to, jak wizualizacja :thanks:


Zielone okna z estimeble.pl

EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 25 Lut 2013 10:33 #128865

  • karolz
  • karolz's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 6
  • Otrzymane dziękuję: 2
dostarczę na wiosnę:)

EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 25 Lut 2013 10:47 #128868

  • Roma
  • Roma's Avatar
Reklama dźwignią handlu :idea1: :rotfl1: zasada stara jak świat.
Moja ziemia pod warzywa to VI klasa(piasek plażowy,jak mówi Dorcia)po sześciu latach nawożenia obornikiem , stosowania przedplonów , poplonów a także podlewania gnojowicami mogę stwierdzić,że gleba zaczyna być w kulturze.Mam pod dostatkiem obornika i dlatego mimo,że w ubiegłym roku zakupiłam EM raczej nie będę ich stosować ale nie dlatego,że nie mam do nich przekonania ale dlatego,że po prostu nie znam się na tym i raczej pozostanę przy swoich metodach , widząc efekty mogę stwierdzić,że działają.
W żadnym razie nie krytykowałabym stosowania np. EM nie mając kilkuletniego doświadczenia w tej kwestii.

EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 25 Lut 2013 10:55 #128871

  • karolz
  • karolz's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 6
  • Otrzymane dziękuję: 2
A ja bym nie polecał, gdybym nie mial kilkulenich doświadczeń z Emami.
I żeby było jasne - nie jestem związany z żadną namnażalnia EMów, a co więcej, z niektórymi z nich nie chcę mieć absolunie nic z wspólego. ale widze w tym przyszłość ekologicznego rolnictwa, a w ekologicznym rolnictwie przyszłość mojego regionu. a jak ktoś chce sobie po mnie pojeździc, że reklamuje coś, to proszę bardzo...
Ostatnio zmieniany: 12 Mar 2013 10:40 przez sd-a. Powód: Sklejenie 2 postów.

EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 25 Lut 2013 11:05 #128875

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Karolku, a czemu się dziwisz? Już w pierwszym poście wrzuciłeś nazwę firmy, przekonujesz werbalnie...
Załóż swój wątek ogrodowy, pokaż, co zrobiłeś, co robisz, staniesz się wiarygodny.

Romciu, jak już kupiłaś za sporą kasę, to przeczytaj etykietkę, wymieszaj zgodnie z instrukcją, polej na 1/2 działki.
Będziesz mogła prawie naukowe relacje zdawać :lol:
Ostatnio zmieniany: 25 Lut 2013 11:09 przez Hiacynta.

EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 25 Lut 2013 11:13 #128882

  • karolz
  • karolz's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 6
  • Otrzymane dziękuję: 2
dobra, przyszalałem..., się nie powtórzy.
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 25 Lut 2013 11:16 #128884

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6901
  • Otrzymane dziękuję: 41841
Romciu!!!
Nie jest moim zamiarem kwestionowania tego co piszesz ,ale dodam że litr emu posiada tyle mikroorganizówco 100 GRAM przeciętnej gleby.
Są to badania naukowe.Odsyłam do wcześniejszych postów i linka.Żeby nie czytać calości proponuję stronę 32.Są tam też informacje o antagonizmie mikroorganizmów wprowadzanych z istniejącymi w glebie.
Skromnie myślę,że Twoje wyniki do skutek ciężkiej pracy,stosowania obornika,poplonów,mulczowania i innych T W O I C H czynności ,z uwzgędnieniem pozytywnego stosunku do ziemi..Zyczę powodzenia. :flower1:
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 25 Lut 2013 11:23 #128886

  • karolz
  • karolz's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 6
  • Otrzymane dziękuję: 2
ale JAKICH mikroorganizmów?/ wliczasz w to grzyby chorobotwórcze?
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 25 Lut 2013 11:39 #128890

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6901
  • Otrzymane dziękuję: 41841
....jeśli są takowe w emach.???????
To co pisałem jest wynikiem badań j.w.Ja tylko użytkuję ziemię i staram się stosować do porad popartych dowodami np.zdjęcia opis i skutki stosowania czegoś.
Pozdrawiam Józek!!

EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 25 Lut 2013 13:27 #128917

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50950
Mógłbym pod tym zdjęciem napisać " Tak rosną pomidory po EM-ach "

A ja napiszę zgodnie z prawdą, że " Tak rosną pomidory bez EM-ów na glebie V klasy, że aż łamią paliki"



7b022c57e5ed5519med.jpg


I to jest tylko pomidor koktajlowy w gruncie
Ostatnio zmieniany: 25 Lut 2013 13:32 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Krecik stary, Terri

EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 25 Lut 2013 15:36 #128949

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50950
Pierwszą rzeczą jaka jest niezbędna do utrzymywania gleby w niezmiennie dobrej kulturze jest to aby nie wynosić z tej gleby więcej w postaci plonów niż się do niej włoży. Drugą rzeczą jest utrzymanie w glebie niezmiennie poziomu próchnicy co można zrealizować tylko poprzez systematyczne stosowanie nawozów organicznych. A trzecią- utrzymanie na niezmiennym poziomie kwasowości. Ja nie twierdzę, że EM-y nic do gleby nie wnoszą. Tylko jak na razie dają one największe efekty ekonomiczne ich producentom a nie użytkownikom. Jeśli po zastosowaniu Em-ów mam mieć o jeden pomidor na krzaku więcej to ja dziękuję . Ja z powierzchni 25 m2 gruntu V klasy zebrałem w ub roku 200 kg pomidorów co w przeliczeniu na m2 daje 8 kg. Za b.dobre plony w uprawie towarowej uważa się plon w wysokości 5 kg z m2. Po co więc mam wydawać dodatkową kasę na EM-y skoro nikt nie chce mi pokazać tych szalonych efektów. Nawet jeśli efekty stosowania tych środków nie są przesadzone są to preparaty dla upraw towarowych ale na pewno nie działkowych. Bawić się oczywiście można ale włożyć do gleby najpierw trzeba to co ona wymaga a dopiero potem tą glebę poprawiać . EM-y to nie są środki zastepujące prawidłową agrotechnikę.
Ostatnio zmieniany: 25 Lut 2013 15:40 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, markussch01, Joane, waldek727, Krecik stary

EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 04 Mar 2013 22:56 #131011

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Siberia wrote:
...wypróbowałam moc EMów w domu a konkretniej w doniczkach :-)

Miałam problem z doniczkowcami, bo jakieś 2-3 lata temu coś mi się w ziemi zalęgło. Albo kupiłam zarażoną glebę, albo sama wyhodowałam grzyba notorycznie przelewając ziemię.
Ziemia w doniczce wyglądała jak popiół (szara i sypka), a po każdym podlewaniu przez kilka godzin w okolicy parapetów i nie tylko utrzymywał się okropny zapach.

Przesadzałam rośliny kilkakrotnie, wymieniałam całkowicie podłoże, kupowałam nowe doniczki, korzenie myłam prysznicem i spryskiwałam chemią grzybobójczą. Wszystko na nic. Po dwóch podlaniach problem stopniowo powracał.

Aż jakiś czas temu kupiłam baniaczek Pożytecznych Mikroorganizmów (skondensowanych).
Podlałam nimi swoje domowe kwiatki.
I BINGO! EMy zadziałały!Tego problemu już w doniczkach nie ma! :woohoo:
Po miesiącu podlałam swoje doniczkowce po raz drugi!

Wydaje mi się, że historia ma swój dalszy ciąg...
Coś musi dziać się w moich doniczkach, bo po każdym zbyt obfitym podlaniu mam na podstawkach takie widoki:

SDC15312_2013-03-04.JPG


Od dawna nie nawożę niczym moich upraw doniczkowych, a mimo to mają się znakomicie. Nie powrócił problem z zarażoną cuchnąca glebą.
Te brązowe wycieki trochę są denerwujące w domu, ale wyobrażam sobie jak na lepsze zmienia się moja gleba w ogródku...
Ostatnio zmieniany: 04 Mar 2013 23:12 przez sd-a.

EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 12 Mar 2013 12:21 #133705

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Przeczytałam artykuł - wnioski z wyników badań, wyszukany przez Krecika.

Niespecjalnie jestem zaskoczona :-) Łatwiej mi je zaakceptować, bo nie traktowałam nigdy EMów jako nawozu, który ma podnieść plon :-) Do tego mam kompost, gnojówki z chwastów i popiół drzewny :-)
Chodziło mi raczej o jakość i zdrowotność gleby :-)

Jak można było zauważyć, nie przedstawiłam żadnych dowodów na skuteczność lub nieskuteczność emów w ogrodzie. Bo też żadnych spektakularnych cudów nie doszukiwałam się w pierwszym sezonie stosowania.
Kto chce mieć cuda, niech stosuje azofoskę... Ja chce mieć zdrowy naturalny ogród :-)

Ciekawa jestem ile osób zwróciło uwagę na pozytywne informacje o mikroorganizmach umieszczone we wstępie?
Biomasa mikroorganizmów w glebach stanowi około 85% całej biomasy wszystkich organizmów żyjących w tym środowisku, a około 90% dwutlenku węgla (CO2)powstającego w glebach ma pochodzenie drobnoustrojowe. Dane te świadczą o dużej aktywności metabolicznej
i ogromnym znaczeniu mikroorganizmów dla większości procesów zachodzących w środowisku glebowym (Dahmi in., 2010; Kurek, Kobus, 1990; Martyniuk, 2009; Nannipieri i in., 2000; Panhurst i in., 1998), wśród których najważniejszy jest rozkład i mineralizacja materii organicznej (resztki pozbiorowe, obornik i inne nawozy naturalne, komposty, poplony). W procesie tym oprócz mikroorganizmów ważną rolę odgrywa także fauna glebowa (dżdżownice, roztocza), która przyczynia się do rozdrabniania i mieszania materii organicznej z glebą, w wyniku czego ułatwiany jest jej rozkład przez mikroorganizmy, czyli bakterie i grzyby glebowe. Rozkład resztek organicznych jest bardzo ważny ze względu na uwalnianie mineralnych form składników odżywczych stanowiących ważne źródło pokarmu dla roślin uprawnych. Ponadto w wyniku procesów mikrobiologicznej transformacji materii organicznej tworzona jest próchnica glebowa, której zawartość w glebie jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o zdolności gleby do magazynowania wody i składników pokarmowych, a także o fi zycznej strukturze (gruzełkowatość, wymiana gazowa) gleby. Drobnoustroje przyczyniają się także do degradacji i detoksykacji różnych substancji zanieczyszczających gleby (ksenobiotyków), ograniczają rozwój szkodników i patogenów roślin oraz bezpośrednio (symbioza, mikoryza) lub pośrednio oddziaływają na wzrost roślin (Bashan, 1998; Kandele, Murer, 1993; Kurek, Kobus, 1990; Martyniuk, 2002; Rodriguez, Fraga, 1999; Vessey, 2003).
Kluczowa rola mikroorganizmów glebowych w przeprowadzaniu wyżej wymienionych procesów, a więc w kształtowaniu żyzności gleby powoduje, że od dawna prowadzono w wielu krajach badania ukierunkowane na wykorzystywanie różnych grup pożytecznych drobnoustrojów w praktyce rolniczej. W efekcie tych badań opracowano i wdrożono do produkcji w różnych krajach liczne biopreparaty, wśród których dominują preparaty wykorzystywane w biologicznej ochronie roślin. Preparaty te zawierają w swoim składzie mikroorganizmy antagonistyczne lub pasożytnicze w stosunku do patogenów i szkodników roślin. W 2005 roku w krajach członkowskich OECD zarejestrowanych było ponad 210 biologicznych środków
ochrony roślin (biopestycydów) opartych na mikroorganizmach (Kabaluk, Gazdik, 2005). Tak liczna grupa biopreparatów wskazuje, że badania prowadzone w wielu
ośrodkach naukowych zakończyły się sukcesem, a więc wdrożeniem do produkcji biopestycydów zawierających różne grupy mikroorganizmów (wirusy, bakterie i grzyby)
oraz mikroskopijne nicienie. Jest to również niewątpliwy sukces producentów tych środków, często niewielkich firm, którzy podjęli trud, także finansowy, związany z rejestracją swoich produktów.

Informacje zawarte we wstępie informują o roli mikroorganizmów glebowych i o zawierających je produktach wytwarzanych przez solidne firmy. I to jest dla mnie najważniejsze.
Ja tego się trzymam, podejmując różne działania dla poprawy jakości gleby z użyciem mikroorganizmów dostępnych w różnych preparatach.


Badania naukowców z Puław dotyczyły dwóch konkretnych preparatów dostępnych na naszym rynku.
Preparaty te, określane jako przeznaczone dla rolnictwa ekologicznego, podczas kwalifikowania ich do wypuszczenia na rynek, nie muszą spełniać wielu restrykcyjnych wymogów, np. dotyczących składu, o których była mowa w cytowanym wstępie.
Jest to pole do nadużyć, a wielu nieuczciwych "producentów" tylko na to czeka.

A wracając do wyników badań, mam pewną wątpliwość...

Instytut przeprowadzający badania emów na polach kukurydzy jednocześnie stosował sztuczne nawożenie mineralne i herbicydy do zwalczania chwastów...
Zastanawiam się czy to nie jest pomieszanie dwóch różnych bajek???
Może stąd te beznadziejne wyniki???

Zapraszam do rozważań, a może nawet kulturalnej wymiany myśli na forum... :-) najgoręcej tych, którzy zdroworozsądkowo stosują emy od jakiegoś czasu ;-)
Ostatnio zmieniany: 15 Kwi 2013 23:17 przez sd-a.
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727, Krecik stary

EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 12 Mar 2013 13:16 #133725

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6901
  • Otrzymane dziękuję: 41841
Co do pozytywów mikroorganizmów szeroko pojetych w glebie chyba nie ma nikt żadnych obiekcji.Nie podejmuję się dyskusji bo e-mów narazie nie używam.
Tak myśąlę,że gleba któa nie posiada mikroorganizmów jest glebą martwą.
Dla mnie jest najważniejsze to czy te produkty naprawdę posiadają to co im producenci przypisują.Narazie mam wątpliwości co do tego.
Nie wykluczam jednak,że nauka robi postępy i w którymś momencie ja też się przekonam co do e-mów.Jednakże stosująć obornik,kompost,gnojowicę również uzupełniam w b.dużym stopniu mikroorganizmy pozytywne.
Czy więc uzupełnianie ich dodatkowo e-mami nie przedobrzę?Czy jednak nie spowoduję antagonizmu pomiędzy tymi w ziemi,a nowymi wprowadzonymi z emami?Narazie nie znam na to odpowiedzi. :flower1:
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, waldek727

EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 12 Mar 2013 14:11 #133740

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Tak myślę,że gleba która nie posiada mikroorganizmów jest glebą martwą.

Każda gleba jakąś tam ilość mikroorganizmów posiada. Tylko ile i jakich?
Tego z góry nie wiemy.

Czy gleba bielicowa pod sosnami w lesie, albo zasolona gleba zasypywana od lat sztucznymi nawozami posiada jeszcze mikroorganizmy, które rozłożą zaaplikowany do niej obornik, nawet w dużej ilości?
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 12 Mar 2013 15:38 #133764

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6901
  • Otrzymane dziękuję: 41841
Jednorazowo obornik pewnie niewiele da,ale stosowanie go przez kilka lat, już napewno pomoże biednej glebie i spowoduje wzrost mikroorganizmów(tych dobrych}.
Jak widać jest dużo pytań na które narazie nie mamy odpowidzi.I to właśnie m.in.dla mnie, przynajmiej narazie jest ogranicznikiem w stosowaniu różnuch ulepszeń gleby.Pisząc swoje uwagi nie chcę nikogo
nakłaniać do takich zabiegów czy innych.Chciałem się tylko tymi uwagami podzielić. :flower1:
Pozdrawiam Józek!!

EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 12 Mar 2013 16:24 #133774

  • keny
  • keny's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 6
  • Otrzymane dziękuję: 9
Witajcie

Poczytałem i przestudiowałem wiele artykułów o emach, są plusy i minusy. Każdy ogrodnik chciałby prowadzić swój ogród w miarę tanio i najlepiej bez udziału chemii. Uważam ,że ten drugi argument jest ważniejszy i każdy sposób na ogród bez chemii jest godny rozważenia, choć koszty czasem są nie małe.

Mnie w emach zainteresował głównie preparat em5 do walki z chorobami grzybowymi i owadami z którymi walka często skazana jest na porażkę.

W każdym ogrodzie dobrze prowadzonym (kompost, obornik) mikroorganizmów mamy od zatrzęsienia ale może warto użyć emów sklepowych aby zaszczepić w naszych ogrodach emy których nam brakuje np bakterie kwasu mlekowego o które tak teraz "walczy" pomodoro. Choć w składzie emów ze sklepu jest pewnie wiele innych pomocników do walki z grzybami i robactwem którzy do Naszych warzywników i sadów nie zawitają jeśli ich sami nie zaszczepimy.

Walczę z pchełkami na rzodkiewce od paru lat i przegrywam , miałem rdze na gruszy w 2011 roku (bez stosowania chemii), w kolejnym roku tj 2012 po zastosowaniu Score rdzy nie było. Mój orzech włoski dostaje od 2 lat czarnych plam i nawet opryski (np.Miedzian) nie pomagają, śliwy mają wiele robaczywych owoców przez owocóweczki i nijak nie moge temu zaradzić.

Spróbuje zagonić emy do roboty. Do walki z rdzą, czarnymi plamami na orzechu, pchełkami i owocóweczkami. Zobaczymy jakie będą efekty.
Oczywiście zastosuje je również na pomidorach w szklarni, ogórkach w gruncie i malwach na rabacie bo mi w zeszłym roku ostro chorowały.

pożyjemy, zobaczymy

pozdrawiam
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 12 Mar 2013 17:09 #133786

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Zerknij również do wątku o preparatach roślinnych:
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...ne-w-ochronie-roslin

Warto je stosować :)
Za tę wiadomość podziękował(a): keny


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.429 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum