TEMAT: EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy

Zacznijmy od gleby . 31 Maj 2012 15:20 #41944

  • Mikrob
  • Mikrob's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 3
  • Otrzymane dziękuję: 6
Gleba to ożywiony twór przyrody.

W jej powstawaniu i życiu wiodącą rolę odgrywają mikroorganizmy. Odpowiednia zawartość próchnicy (min. 3%) i bogate życie biologiczne z dominacją pożytecznej mikroflory oznacza obecność na 1 m² w warstwie ornej od ok. 1,5 do 2,0 kg mikroorganizmów.
Ta potężna „naturalna fabryka biologiczna” zabezpiecza rośliny w składniki odżywcze, a przy dominacji pożytecznej mikroflory chroni przed dostępem mikroorganizmów chorobotwórczych.
Gleba mineralna - pozbawiona próchnicy, a tym samym zawierająca niewielkie ilości mikroflory, najczęściej o dominacji szkodliwej wobec roślin, nawet bardzo zasobna w azotany, fosforany, związki potasu, magnezu, wapnia i inne, często o odpowiednim pH, jest coraz trudniejsza do uprawy i nie tworzy właściwych warunków do życia roślin.
Opisany powyżej stan rzeczy można realnie i niskim kosztem korygować. Temu właśnie służą kompozycje pożytecznych mikroorganizmów – efektywne, naturalne, zdrowe, bezpieczne dla życia człowieka i roślin.
Pożyteczne mikroorganizmy zawarte w poszczególnych kompozycjach przywracają w mikroflorze gleby najbardziej optymalne warunki rozwoju uprawianych roślin. Przede wszystkim regenerują glebę, odtwarzając jej siłę rodną. Aktywizują i stabilizują procesy próchnicotwórcze. Wypierają zagniwanie.
Gleba odzyskuje zdolność samooczyszczania z substancji szkodliwych, toksycznych. Zdecydowanie poprawia się jej struktura, a przez to regulują się stosunki powietrzno–wodne. Dzięki odbudowującej się strukturze gruzełkowatej gleby, roślina ma szansę na silniejszą rozbudowę swojego systemu korzeniowego.
Po zastosowaniu pożytecznych mikroorganizmów roślina wytwarza znacznie większą ilość włośników i może intensywniej pobierać substancje odżywcze. Uaktywnione przez nie drobnoustroje będące w glebie, przekształcają niedostępne formy składników pokarmowych w formy łatwo przyswajalne. Wiążą azot atmosferyczny i wprowadzają w obieg kompleks pierwiastków (a nie tylko NPK, czy też wybrane makro lub mikroelementy) niezbędnych do prawidłowego rozwoju roślin.
Wprowadzenie Pożytecznych Mikroorganizmów do gleby skutkuje wyparciem drobnoustrojów szkodliwych wobec roślin, co pozwala między innymi na zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie z agrotechniki stosowania zapraw chemicznych.
Dodatkową zaletą działania wymienionych kompozycji jest detoksykacja gleby z pozostałości po pestycydach oraz dezaktywacja metali ciężkich, dzięki czemu substancje te nie przedostają się do roślin, jeden z preparatów skutecznie zwalcza szkodniki glebowe, takie jak pędraki, czy opuchlaki (co zdecydowanie ograniczy lub zlikwiduje występowanie kretów) .
Praca w ogrodzie z zastosowaniem pożytecznych mikroorganizmów może dać prawdziwą radość i przyjemność.
W pierwszym roku stosowania, nie wszystkie zmiany będą natychmiast zauważalne, ponieważ gleba regeneruje się dosyć wolno. Jednakże osoby obeznane ze swoim ogródkiem, czy też działką i mające „wprawne oko” szybko zauważą, gdzie zostały zastosowane .
Stosowanie Pożytecznych Mikroorganizmów w naszych ogrodach, ogródkach i na działkach należy rozpocząć od zaszczepienia gleby. Czynność tę wykonujemy zawsze przed siewem, sadzeniem, poprzez oprysk i wymieszanie
z glebą.
Ilość jaką należy zastosować zależy od:
• struktury gleby;
• zawartości próchnicy;
• przedplonu lub poplonu;
• stosowanego nawożenia organicznego;
• rodzaju planowanej uprawy głównej.

Zawsze, kiedy rozpoczyna się wdrażanie Pożytecznych Mikroorganizmów do uprawy, należy systematycznie ograniczać nawożenie nawozami sztucznymi, stosowanie chemicznych środków ochrony roślin, a także ograniczać dolistne zasilanie i stosowanie stymulatorów wzrostu.

Pozdrawiam
Mikrob
"Czerpiąc z potencjału Natury przywracamy zdrowie Człowiekowi i Ziemi"
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, olibabka, dala, dorciaj, jo90


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 11 Sie 2012 19:15 #60753

  • Ganesh
  • Ganesh's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 63
  • Otrzymane dziękuję: 28
Moi rodzice od kilku lat stosują EM pod uprawę warzyw i owoców.J est szalona różnica w wielkości zbiorów jak i zdrowotności roślin. Dodam,że są to uprawy towarowe. Bardzo polecam.

pozdrawiam
pozdrawiam....:)

Odp: EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 11 Sie 2012 20:52 #60776

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
A może jakieś zdjęcie poglądowe, które pokazałoby efekty działania tych emów, wstawisz?

Odp: EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 23 Sie 2012 14:07 #63482

  • Ganesh
  • Ganesh's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 63
  • Otrzymane dziękuję: 28
Jak wybiorę się do rodziców i nie zapomnę to zrobię zdjęcie kalafiorów.
pozdrawiam....:)

Odp: EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 23 Paź 2012 16:33 #80323

  • Orszulkaa
  • Orszulkaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3063
  • Otrzymane dziękuję: 3455
Pierwszy rok stosowałam EM-y w ogrodzie.
Zauważyłam,że przy pryskaniu dolistnym (bardzo przestrzegałam proporcji) popaliło mi jednak trochę liście.
Moje emy były gotowym do użycia preparatem i nic nie musiałam nastawiać czy łączyć tylko rozcieńczyć do odpowiedniej proporcji wodą w zależności do czego byłyby używane.
Dziś zlałam emami rozcieńczonymi wodą całą ziemię w szklarence.
Trzeba teraz czekać i zobaczymy w przyszłym roku :wink4:

Odp: EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 25 Paź 2012 23:14 #81117

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Orszulkaa wrote:
Pierwszy rok stosowałam EM-y w ogrodzie.
Zauważyłam,że przy pryskaniu dolistnym (bardzo przestrzegałam proporcji) popaliło mi jednak trochę liście.
Moje emy były gotowym do użycia preparatem i nic nie musiałam nastawiać czy łączyć tylko rozcieńczyć do odpowiedniej proporcji wodą w zależności do czego byłyby używane.
Dziś zlałam emami rozcieńczonymi wodą całą ziemię w szklarence.
Trzeba teraz czekać i zobaczymy w przyszłym roku :wink4:

Urszulko i pozostali,,naturalni" ogrodnicy.
Przeczytałem Twój post i żeby nie zaatakowały go pająki chciałbym na wstępie wyjaśnić parę podstawowych spraw.
Po pierwsze, to w naturalnych ogrodach nie stosuje się żadnych nawozów. Dlatego słowo ,,nawóz" zastosowane do określenia EM-ów czy mikoryz jest słowem niewłaściwym.

Ponieważ EM-y są pożytecznymi mikroorganizmami to z natury nie mogą posiadać w swoim składzie czynnych związków chemicznych które mogłyby popalić liście roślin.
Na taki stan rzeczy mógł wpłynąć oprysk zrobiony przy słonecznej pogodzie, a czynnikiem który mógł zmienić strukturę liści mogła być sama woda.
Jednakże ja myślę, że było to zgoła coś innego z czym mogłaś się spotkać po raz pierwszy. A mianowicie:
Robiąc oprysk roślin ,,EM farma plus" składniki w nim zawarte w bardzo krótkim czasie zmieniły pH na liściach i w ich otoczeniu. Wzrastające bardzo szybko pH doprowadziło do obumarcia bytującej do tej pory na liściach chorobotwórczej grzybni. Mogły powstać przebarwienia, wykwity a nawet częściowe przyschnięcie blaszek liściowych. Jest to naturalny objaw.

Co do ścisłego przestrzegania proporcji rozcieńczania EM-ów z nie chlorowaną wodą to nie musisz się niczego obawiać. Woda w tym wypadku jest rozcieńczalnikiem skoncentrowanej substancji i jej nośnikiem.
Po skonsumowaniu jogurtu też nie jest już ważne czy następnie wypijesz łyk herbaty, czy szklankę niegazowanej wody. Najważniejsze jest bowiem to, że w Twoim organizmie są już probiotyczne bakterie.

Tak, tak. Te same bakterie które między innymi zaaplikowałaś niedawno na swoje rośliny i do gleby w szklarence. W sklepie spożywczym te cudowne substancje nazywamy kefirem, kwaśnym mlekiem, maślanką, jogurtem czy nawet kiszoną kapustą a w ogrodniczym EM-ami.


Ps.Dziwię się i to bardzo, że na forum przeznaczonym w dużej mierze dla ogrodników amatorów najważniejszy wątek dotyczący podstawowego świata roślin jest wątkiem praktycznie martwym. Są dwie drogi tego stanu. Albo na ten temat jest już wszystko wszystkim wiadomo, albo nic. W obu przypadkach się nie dyskutuje.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 25 Paź 2012 23:15 przez waldek727.

Odp: EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 02 Gru 2012 11:36 #95899

  • Ganesh
  • Ganesh's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 63
  • Otrzymane dziękuję: 28
Nie znam się na uprawie ziemi.... po prostu nie jestem rolnikiem i nie mam z tym do czynienia osobiście. Moi rodzice są rolnikami. Miałam zrobić zdjęcie kalafiorom i oczywiście nie zrobiłam :oops:. W 2008 roku rodzice zastosowali EM po wszystkie uprawy warzyw w zalecanych dawkach. Dla laika takiego jak ja najłatwiej efekty można było zauważyć w porze. W 2007 roku żeby wyrwać jednego jesiennego pora o średnicy szklanki trzeba się było nieźle wysilić ( nikt tego nie robił cały dzień oczywiście, bo do podkopywania porów jest odpowiedni ciągnikowy "podkopywacz" własnej produkcji)natomiast w 2008 roku po zastosowaniu EM zdecydowanie łatwiej można było takiego pora wyrwać. Bryła korzeniowa też była dużo ładniejsza. A co najważniejsze według mnie ziemia jest bardziej "puszysta"nie taka ubita jak wcześniej.
pozdrawiam....:)

Odp: EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 02 Gru 2012 19:14 #96094

  • krystynac50
  • krystynac50's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 87
  • Otrzymane dziękuję: 37
Ja też stosowałam w tym roku M Farma Plus i tak
1. Buraki . Namoczyłam nasionka w odpowiednim stęzeniu em-ów po odcedzeniu leciutko osuszyłam ręcznikiem papierowym i wysiałam grządkę opryskałam pozostałą cieczą . Na drugiej grządce wysiałam buraczki nie moczone w roztworze em-ów

obsarwacje: buraczki moczone i te nie moczone równomiernie wzeszły i były podobnej wielkości
Do wys 4 cm były zdrowe . potem zauważyłam że atakuje je chwościk buraka który co roku szleje w naszych ogródkach zubożając plony. Wtedy zastosowałam Miedzian Cu . Buraczki ładnie urosły ale czy to zasługa em-ów. Nie wiem

2. Marchew zrobiłam podobnie całą grządkę opryskałam em-ami zagrabiłam ponownie opryskałam i wysiałam namoczone w em-ach nasionkach. Nie wiem czy to wina odmiany czy gleby marchewka była słabo wybarwiona i słabo rosła. Nie wysiałam marchwi bez em-ów dla porównania plonów więc nie mogę porównać
buraczki i marchew rosły na ziemi 2 lata po oborniku

Pozostałym płynem z Em- ami po rozcieńczeniu podlewałam kompostownik z dobrym rezultatem

Sumując nie mogę z całą pewnością stwierdzić że Em Farma Plus zadziałała pozytywnie w uprawach warzywnych
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 13 Lut 2013 13:20 #123165

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6895
  • Otrzymane dziękuję: 41761
Wyniki badań własnych, podobnie jak szeregu do-
świadczeń przeprowadzonych w kraju i za granicą, wskazują, że preparaty określane jako Efektywne Mikroorganizmy (EM) nie mają istotnego wpływu na plonowanie
roślin i właściwości gleb. Użyźniacz glebowy (UGmax)
w badaniach własnych i w większości badań innych autorów krajowych również nie wykazuje korzystnego oddziaływania na plony roślin i jakość gleb. Stosowanie tych
produktów w praktyce rolniczej nie ma więc uzasadnienia.

Jest to wypis z badań Instytutu UNiG Puławy dot.badań nad stosowaniem e-mów.
www.iung.pulawy.pl/PJA/wydane/6/PJA6_4.pdf



Dziękuję!!!
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 22 Lut 2013 17:59 przez Hiacynta. Powód: wstawienie linku
Za tę wiadomość podziękował(a): mag

EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 13 Lut 2013 20:41 #123301

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50872
Analiza literatury przedmiotu wykazała,
że za granicą i w Polsce liczni autorzy badali EM-y i inne
podobne produkty, zarówno pod względem ich oddziaływania
na aktywność biologiczną gleb, jak i na plonowanie
roślin, i uzyskiwali na ogół nieistotne efekty stosowania
testowanych produktów.
W niniejszym opracowaniu dokonano oceny efektywności

www.iung.pulawy.pl/PJA/wydane/6/PJA6_4.pdf

O ten artykuł chodziło Krecikowi, jak mniemam
Ostatnio zmieniany: 13 Lut 2013 20:42 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727, Krecik stary

EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 13 Lut 2013 20:58 #123317

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6895
  • Otrzymane dziękuję: 41761
Pomodoro! tak zgadza się.Dla usprawiedliwienia dodam iż działkę uprawiam od 1976r.i pomimo tego korzystam z wszelkich mądrych porad.

Czasem stwierdzam ,ze jednak uczyć muszę się dalej,bo są mądrzejsi niż ja.

Natomiast komputer hm.... spłacam dopiero 13 ratę za laptopa i dlatego też umiem narazie
to co umiem.


P R Z E P R A S Z A M !!! :thanks:

Podziękowania!!!
Pozdrawiam Józek!!

EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 13 Lut 2013 21:02 #123321

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50872
Józiu

Głowa do góry !!!

To stwierdzenie jest warte wszystkie pieniądze :
We wstępie do niniejszego artykułu napisano, że preparaty
EM, UGmax oraz inne podobne produkty pseudo-
-mikrobiologiczne nie powstały w oparciu o jakiekolwiek
badania naukowe. Nie mają więc one na ogół żadnych podstaw
naukowych i nie spełniają wymogów stawianych rzetelnym
preparatom mikrobiologicznym (Martyniuk, 2009;
Tomalak, 2007, 2010). O tego typu pseudomikrobiologicznych
preparatach doglebowych pisał już wcześniej Duningan
(1979), wskazując m.in., że „Ich sposób działania
jest z reguły okryty całunem tajemniczości oraz brak jest
niepodważalnych danych potwierdzających twierdzenia
o skuteczności tych produktów”.
Ostatnio zmieniany: 13 Lut 2013 21:03 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 13 Lut 2013 21:15 #123329

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6895
  • Otrzymane dziękuję: 41761
Mieciu!!!!!! dziękuję,czasem jednak mam wątpliwości czy wszyscy chcą czytać i stosować się, jakby nie było do badań prowadzonych przez kompetenciaków.








Dzięki!!!
Pozdrawiam Józek!!

EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 24 Lut 2013 22:54 #128755

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Po przeczytaniu i analizie artykułu pt. ,,Ocena pseudomikrobiologicznych biopreparatów stosowanych w uprawie roślin" opublikowanego 06.2011 w Polish Journal of Agronomy postanowiłem nie wyrażać więcej na tym forum żadnych swoich opinii dotyczących biopreparatów dostępnych w handlu występujących pod nazwą efektywnych mikroorganizmów w skrócie zwanych EM. Jeżeli nie naruszy to ciągłości wątków to proszę moderatora o wykasowanie wszystkich moich postów dotyczących zagadnień związanych z tymi biopreparatami.

Pozdrawiam. Waldek.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa

EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 24 Lut 2013 23:57 #128772

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Waldku, myślę, że nie ma co obrażać się na wyniki badań, ani na fakt, że mamy do nich w tym wątku link. Rolą instytutów naukowych jest prowadzenie badań i publikowanie ich wyników.

Producenci zawsze będą nas przekonywali, że ich produkt zbawi świat i uszczęśliwi nabywcę. Przez ten wątek też przewinęło się już sporo 2 minutowych forumowiczów, których jedyną aktywnością było wrzucenie spamu o firmie produkującej emy, oczywiście produkty innych firm były zabójcze dla roślin, jedynie przez nich produkowane działały zbawiennie.

Dla nas cenne są obserwacje forumowiczów - to zdanie napisał już Xellos kilka miesięcy wcześniej, ale wciąż jest aktualne.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 25 Lut 2013 09:27 #128832

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50872
Po co to całe bicie piany z EM-ami i innymi wynalazkami. Sprawa jest jasna jak konstrukcja parasola.

Niech ktoś wreszcie pokaże, zilustruje. Jałową glebę, dajmy na to V czy VI klasy nawieź w połowie czymkolwiek EM-y, suchy chleb , czy tym podobne, i pokazać jak wyglądają rośliny z tymi preparatami i bez. Bo na razie to jest tylko dyskusja pełna emocji nie tylko na tym forum. Ja stosuje obornik i kompost i nie wyobrażam sobie , że na czymś tam mogę mieć lepsze plony, bo nawet z tymi co mam jest kłopot je przetworzyć.

Obornik na 4 ary kosztuje mnie 30 zł. Jak będę mógł za 10 zł zastosować cokolwiek z takim samym skutkiem ,to już lecę do sklepu.

Tylko niech mi ktoś pokaże te efekty.

Ja przynajmniej , oprócz pisania tu,wklejam również zdjęcia swoich plonów z gleby klasy V a nie z jakichś Żuław . Daj Boże, aby ktoś , na tych EM-ach i na V klasie miał przynajmniej takie same.
Ostatnio zmieniany: 25 Lut 2013 09:41 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Krecik stary, Terri

EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 25 Lut 2013 09:32 #128835

  • karolz
  • karolz's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 6
  • Otrzymane dziękuję: 2
witajcie - w temacie EMów ruszyło sie ostatnio w branży ogrodniczej. jak wiecie temat jest spychany na margines przez producentów sztucznych nawozów i środków ochrony roślin. Firma [wymoderowano nazwę] postanowiła mimo wszystko postawić na pożyteczne mikroorganizmy - proponują gotowe podłoża ogrodnicze i ziemie do kwiatów, z optymalnie dobranymi zestawami mikroorganizmów i pożywek dla nich od razu wmieszanymi w ziemie. Do kupienia narazie raczej w internecie lub przez ich stronę. Polecam::) Działa lepiej niż same podlewanie EMa i wychodzi korzystniej finansowo
Ostatnio zmieniany: 25 Lut 2013 09:36 przez Hiacynta. Powód: usunięcie kryptoreklamy

EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 25 Lut 2013 10:06 #128854

  • karolz
  • karolz's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 6
  • Otrzymane dziękuję: 2
widzisz- EMy są do tego stworzone - jeśli nawoziłeś pole sztucznymi nawozami i stosowałeś pestycydy, albo Twoi sąsidzi to robili, to flora bakteryjna gleby się zmieniła, pożyteczne bakterie rozkładające szczątki organiczne, czyli min obornik, wyginęły lub zostały wyparte przez te szkodliwe, a z racji ich braku rozpanoszyły się grzyby. EMa to pożyteczne mikroorganizmy wypierające te szkodliwe. Ja stosuje tylko naturalne nawozy i EMy- efekty są powalające, a grzyby nie jedzą mi warzyw jak wszystkim sąsiadom dookoła.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.404 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum