TEMAT: EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy

EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 09 Mar 2012 13:02 #6382

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Efektywne (Pożyteczne) Mikroorganizmy wprowadzane do gleby prowadzą do jej biologicznej odnowy, podnoszą jakość upraw, dbają o zdrowie naszych roślin.
Należy je stosować na glebach nieco ogrzanych (czyt. instrukcję) i wilgotnych.

W zależności od producentów i patentów, preparaty te różnią się nazwą, składem mikroorganizmów i sposobem stosowania, a zapewne i ceną.

Za najważniejsze ich zalety uważam te dwie:

1. Zaaplikowane do gleby EMy potrafią przywrócić żyzność glebie wyjałowionej przez stosowanie chemicznych środków ochrony roślin i sztucznych nawozów. Usuwają też ich pozostałości.

Swoją naturalna działalnością zwiększają ilość próchnicy w glebie, zamieniają jej strukturę na gruzełkowatą, zwiększają możliwości magazynowania wody.


2. EMy likwidują drzemiące w glebie źródła chorób, szkodniki roślin.

W ogrodzie jeszcze ich nie stosowałam, ale zakupiony baniak z pożytecznymi mikroorganizmami czeka na ocieplenie gleby (do ok. 10 stopni C).
Mam nadzieję przy ich pomocy poprawić żyzność gleby tam, gdzie po budowie pozostały resztki wydobytych z głębi ziemi glin, rudawców, iłów.

Za to wypróbowałam moc EMów w domu a konkretniej w doniczkach :-)

Miałam problem z doniczkowcami, bo jakieś 2-3 lata temu coś mi się w ziemi zalęgło. Albo kupiłam zarażoną glebę, albo sama wyhodowałam grzyba notorycznie przelewając ziemię.
Ziemia w doniczce wyglądała jak popiół (szara i sypka), a po każdym podlewaniu przez kilka godzin w okolicy parapetów i nie tylko utrzymywał się okropny zapach.

Przesadzałam rośliny kilkakrotnie, wymieniałam całkowicie podłoże, kupowałam nowe doniczki, korzenie myłam prysznicem i spryskiwałam chemią grzybobójczą. Wszystko na nic. Po dwóch podlaniach problem stopniowo powracał.

Aż jakiś czas temu kupiłam baniaczek Pożytecznych Mikroorganizmów (skondensowanych).
Podlałam nimi swoje domowe kwiatki.
I BINGO! EMy zadziałały!Tego problemu już w doniczkach nie ma! :woohoo: :woohoo: :woohoo:
Po miesiącu podlałam swoje doniczkowce po raz drugi!

Teraz czekam na wiosnę, bo mam zamiar na 3 tygodnie przed siewami polać tym cały warzywniak, drzewka i krzewy owocowe, a w dalszej kolejności chorujące rośliny (ostróżki, pysznogłówki, floksy, przegorzana, malwy, róże).
Poleję też miejsca, gdzie z braku lepszego pomysłu składowałam kiedyś żółtą glinę (skarpy pod siatką) i inne nieurodzajne miejsca z iłem czy żółtą gliną w roli głównej lub drugoplanowej :-)

Czy ktoś z naszego szacownego grona ma już jakieś doświadczenia z pożytecznymi mikroorganizmami?
Ostatnio zmieniany: 09 Mar 2012 13:29 przez sd-a.
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727, Margolka


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 09 Mar 2012 16:05 #6553

  • katja
  • katja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1562
  • Otrzymane dziękuję: 552
Postanowiłam wypróbować :P Na Dzień Kobiet powiedziałam, że zamiast kwiatka chcę coś do kwiatka i dostałam butlę EM-ogród.
Prawdę mówiąc nie wierzę w wszystkie cudotwórcze właściwości, o których piszą marketingowcy w necie, ale liczę na takie, o których napisałaś.
Pozdrawiam
Kasia

Ogród Kasi
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

Odp: EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 09 Mar 2012 20:08 #6882

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Kasiu, a ja po kilku ostatnich własnych doświadczeniach wierzę święcie w moc natury :-)
A wiarę tę zawdzięczam serwatce. Nie takiej ze sklepu, pasteryzowanej, tylko robionej przeze mnie przy okazji produkcji twarogu.
Taka "wiejska" serwatka zawiera bakterie kwasu mlekowego :-) To jest probiotyk, który podaje się podczas kuracji antybiotykowej, żeby odbudować zniszczoną florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym pacjenta.
Takie bakterie są też w EMach.

A oto moje doświadczenie jak natura okazała się lepsza od chemii.

Zakupiliśmy nowy zlew. Po kilku dniach zaczął wydobywać się z jego czeluści fetorek.
Przepłukiwałam Ludwikiem, Kretem, Domestosem, jakimś Harpikiem - wszystko na nic. Poprawa była wtedy, gdy chlor i inne aromaty zagłuszały tamten odór. Każdorazowe wejście do łazienki wywoływało wściekłość z bezsilności.
Aż wreszcie przypadkiem wylałam do zlewu część serwatki, której używałam do celów higieniczno-kosmetycznych :woohoo: :woohoo: :woohoo:
Problem zniknął jak ręką odjął. Na wszelki wypadek potraktowałam zlew jeszcze kilka razy tym specyfikiem i mam święty spokój :-) :cheer: :lol:

Odp: EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 12 Mar 2012 10:06 #9273

  • katja
  • katja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1562
  • Otrzymane dziękuję: 552
O popatrz, to że serwatka to samo dobro, to wiedziałam, niedoceniana, traktowana jako odpad. Ale to ciekawe, co piszesz. Bo to, że EMy wykorzystywane są w tych celach - czytałam.

W każdym razie mam butle EMów i będę stosować :P Planuję podlewanie, opryski, moczenie korzonków sadzonek...
Pozdrawiam
Kasia

Ogród Kasi

Odp: EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 13 Mar 2012 23:26 #10576

  • Kocina
  • Kocina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 643
  • Otrzymane dziękuję: 180
Dziewczyny, gdzie się kupuje emy na butle?
I za ile?
Pozdrawiam ciepło - Ogródek Marty
FO Oaza na Facebook'u

Odp: EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 14 Mar 2012 08:38 #10627

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Ja kupiłam w moim ogrodniczym preparat TAP (Trwała Aktywna Próchnica) www.humusactive.pl/
Za 5 litrów zapłaciłam 43 zł.

Jak sprzedawca niepewnym głosem odpowie, że nie ma EMów, tzn., że trzeba przejrzeć półki samodzielnie, bo niepewny głos świadczy o nieznajomości zagadnienia ;-)

Inne nazwy EMów to Pożyteczne Mikroorganizmy, Pozytywne Mikroorganizmy.
Ostatnio zmieniany: 14 Mar 2012 08:39 przez sd-a.

Odp: EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 14 Mar 2012 19:12 #10944

  • Kocina
  • Kocina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 643
  • Otrzymane dziękuję: 180
Dziękuję Dziewczyny - będę szukać.
Poczytałam trochę i mam wrażenie, że emy w ogrodzie może zastąpić dobry kompost, ale i tak chcę kupić.
Kompost cały mi "wyszedł" jesienią, a mam wrażenie, że podlanie pozytywnymi mikroorganizmami przysłuży się mojej Bidermeierce ;)
Pozdrawiam ciepło - Ogródek Marty
FO Oaza na Facebook'u

Odp: EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 14 Mar 2012 21:42 #11109

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Marto, w dziale Kompost Rabarbarek podała przepis na japońskie EMy. Na pewno warto wypróbować - za darmo.
Róża będzie fikać z radości ;-)
Ostatnio zmieniany: 14 Mar 2012 22:24 przez sd-a. Powód: Usunięcie inf. wprowadzajacych w błąd.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kocina

Odp: EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 14 Mar 2012 22:38 #11167

  • Kocina
  • Kocina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 643
  • Otrzymane dziękuję: 180
Ja już fikam

W tym sezonie zaczynam przygodę z emami
Pozdrawiam ciepło - Ogródek Marty
FO Oaza na Facebook'u

Odp: EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 25 Mar 2012 13:09 #15932

  • Kasia1972
  • Kasia1972's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 824
  • Otrzymane dziękuję: 79
Kupiłam wczoraj 2 litrowy baniaczek emów za 32zł. Nie pamiętam jakiej firmy, taki zielony kanisterek. Wg instrukcji należy rozcieńczyc i polac glebę przed rozpoczęciem wegetacji. Nic nie było o tych 10 stopniach C, o których piszesz - Siberio. Czy to może oznaczac, że jaka firma taka instrukcja, czy też z innych źródeł można doczytac o tej temperaturze?

Odp: EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 27 Mar 2012 19:21 #16872

  • Kasia1972
  • Kasia1972's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 824
  • Otrzymane dziękuję: 79
No i sprawdziłam - mój preparat to Humus Active Papka.

Odp: EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 29 Mar 2012 21:27 #17901

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Kasiu, jeśli producent nie pisze nic na temat temperatury stosowania preparatu, to chyba znaczy, że nie ma to większego znaczenia. Wcześniej czy później ciepła wiosna zawita i EMy nabiorą tempa. Byle nie miały za sucho.

Odp: EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 09 Kwi 2012 21:10 #22516

  • Roma
  • Roma's Avatar
Z tego co ostatnio udało mi się wyczytać to trzeba uważać gdzie kupujemy, nie wszystkie firmy są wiarygodne.
www.emgreen.pl Ta firma ma podpisaną licencję z Japończykami
Zamówiłm u nich to EM - 5 poj. 1 L /EM BOKASHI Starter Kompostowy poj. 2 kg. i to EM Ogród poj. 1 L
polecił mi to kolega który zakłada ogrody i już od jakiegoś czasu używa te specyfiki.Mam nadzieję, że będę z nich zadowolona.

Odp: EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 15 Kwi 2012 18:32 #25519

  • ulakonie
  • ulakonie's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2728
  • Otrzymane dziękuję: 390
Romo? No a w jakich stężeniach robiłaś te opryski czy podlewanie?

Odp: EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 16 Kwi 2012 07:53 #25899

  • wawik
  • wawik's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 147
  • Otrzymane dziękuję: 26
Ja też w ub. roku miałem możliwość testowania EM-ów i w tym roku raczej zrezygnuję.
20 litrów wlałem na ogród i nie zauważyłem żadnej różnicy w stosunku do upraw nie EM-owanych. :ouch:

Odp: EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 16 Kwi 2012 19:18 #26379

  • Roma
  • Roma's Avatar
ulakonie wrote:
Romo? No a w jakich stężeniach robiłaś te opryski czy podlewanie?

Jeszcze nic nie robiłam z EMami bo dopiero kilka dni temu przyszła paczka i muszę jeszcze wszystko dobrze poczytać.

Odp: EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 03 Maj 2012 19:58 #32217

  • tom_mix
  • tom_mix's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 96
  • Otrzymane dziękuję: 15
Rok temu kupiłem zestaw EM-ów. Wszystko zrobiłem według instrukcji, zaczęło ładnie bulgotać, pienić się. Podlałem trzykrotnie ta miksturą iglaki, parę doniczkowych i innych roślin. Efektu nie zauważyłem żadnego, ani pozytywnego ani negatywnego. Możliwe że jeszcze kiedyś spróbuję, ale na innych roślinach :whistle:

Odp: EMy - efektywne (pożyteczne) mikroorganizmy 31 Maj 2012 14:53 #41933

  • Mikrob
  • Mikrob's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 3
  • Otrzymane dziękuję: 6
Wszystkich zainteresowanych praktycznym stosowaniem Pożytecznych Mikroorganizmów zapraszam do zadawania pytań.
Pozdrawiam
Mikrob
"Czerpiąc z potencjału Natury przywracamy zdrowie Człowiekowi i Ziemi"


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.459 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum