TEMAT: Kapliczki i krzyże przydrożne

Kapliczki i krzyże przydrożne 12 Sty 2015 20:49 #328523

  • akl
  • akl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 406
  • Otrzymane dziękuję: 279
Tak, te zamurowane okna są niezwykłe. A kapliczki na domach, to odrębny przykład kapliczek.

A ja w ogóle nic nie wiedziałam o specyfice Barda.
Pozdrawiam serdecznie, Anna


Zielone okna z estimeble.pl

Kapliczki i krzyże przydrożne 14 Sty 2015 09:31 #328931

  • dagmarazap
  • dagmarazap's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1002
  • Otrzymane dziękuję: 1703
Ostatnio wieczorową pora odwiedziłam,przysiółek Czatoża oddalona jest ok 5km od mojego domu,zdjecia troche nie wyrażne,na rozdrozu drogi na małych widełkach znajduje sie kapliczka z roku,jak dobrze pamiętam 1948,zadbana,w tamtym roku gmina zrobiła nową ławeczkę,aby przechodnie mogli na chwilę usiąść i pomodlić się,kiedyś jadąc samochodem na własne oczy widziałam,jak pewien Zawojanin w deszczu klęczał i modlił się,niecodzienny to widok :thanks:


DSC01788.jpg


DSC01787.jpg

Kolejna kapliczka już na Czatoży,znajduje się przy starej drewnianej małej dzwonnicy gdzie w dawnych czasach,ludzie dzwonili gdy stało coś złego,dzwon bije codziennie na Anioł Pański.

DSC01793.jpg


DSC01795.jpg

Oraz kapliczka znajdująca się w szczycie domu o których w tamtym roku pisałam.
DSC01805.jpg
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 14 Sty 2015 09:34 przez dagmarazap.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, Amlos, piku, hanya

Kapliczki i krzyże przydrożne 16 Sty 2015 22:17 #329848

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Wydaje mi się Polu, że postać kobieca w tej nietypowej kapliczce to przedstawienie Marii Magdaleny. Wskazują na to przede wszystkim rozpuszczone włosy, a także atrybut -czaszka. Ta święta bywa też przedstawiana z księgą - kolejny argument. Pod krzyżem można się też dopatrywać innego jej atrybutu - puszki na wonności.
Zapraszam
Mania Zieleni
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos

Kapliczki i krzyże przydrożne 17 Sty 2015 16:57 #330009

  • dodad
  • dodad's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa klimatyczna 6a
  • Posty: 4100
  • Otrzymane dziękuję: 2553
W mojej okolicy przydrożnych krzyży sporo.
Te z dzisiejszej wycieczki do Owczar




Pozdrawiam serdecznie i zapraszam :)
ogrodowo 2016'***
U Doroty 2015'***2014***
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, Amlos, piku, dagmarazap, beatazg

Kapliczki i krzyże przydrożne 17 Sty 2015 17:47 #330033

  • dodad
  • dodad's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa klimatyczna 6a
  • Posty: 4100
  • Otrzymane dziękuję: 2553
Polu szczerze mówiąc nawet nie dziś nie przyjrzałam, błocko po pachy i wiatr. Następnym razem z pewnością poszukam.
Jednak większość krzyży stawiana z piaskowca więc sama rozumiesz....czas nie sprzyja zachowaniu się napisów.
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam :)
ogrodowo 2016'***
U Doroty 2015'***2014***

Kapliczki i krzyże przydrożne 17 Sty 2015 19:17 #330077

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Kraków zbieg ulic Dożynkowej, Zielone Wzgórze i Bibickiej, obiekt wpisany do rejestru zabytków jako figura przydrożna z krzyżem. Jak widać po stanie - po renowacji. Na niebieskiej tarczy napis głoszący: FUNDACJA GMINY WITKOWICE R.P. 1925. Poniżej czarna tablica z napisem: PAMIĘCI JANA PAWŁA II PAPIEŻA POLAKA W ROKU ŚMIERCI WDZIĘCZNI PARAFIANIE

Kapliczka dzięki kolorystyce bardzo charakterystyczna - dla mnie zawsze stanowi dobry punkt orientacyjny przy przejazdach przez tamte okolice. Obok niej stoi brzozowy krzyż, który mi się nie zmieścił w kadrze.


IMG_7529.jpg
Zapraszam
Mania Zieleni
Za tę wiadomość podziękował(a): dodad, Amlos, piku, Semper, dagmarazap

Kapliczki i krzyże przydrożne 18 Sty 2015 21:20 #330512

  • olusia
  • olusia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1119
  • Otrzymane dziękuję: 461
Podczas niedzielnego objazdu okolic Kościana natrafiłam na kapliczki i krzyż .
Jechałam trasą 308 Racot , Kopaszewo , Jerka .

Attachment DSC00633-kopia.jpg not found



DSC00704.jpg


DSC00705.jpg


DSC00657.jpg
Pozdrawiam olusia
ogródek babci Oli
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, Amlos, piku, Semper, dagmarazap, beatazg

Kapliczki i krzyże przydrożne 18 Sty 2015 21:34 #330526

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Żywy krzyż unikat- super to wygląda.

Wspomnę jeszcze, że ten wątek tak działa, że gdzie nie jadę rozglądam się za kapliczkami, a jak nie da się zatrzymać do zdjęcia, to wzdycham zza kierownicy - o, ta by się spodobała... Jednak najlepiej się foci podczas pieszych wędrówek.
Zapraszam
Mania Zieleni

Kapliczki i krzyże przydrożne 18 Sty 2015 21:53 #330541

  • akl
  • akl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 406
  • Otrzymane dziękuję: 279
Pollu i Aniu, chyba nigdy nie widziałam kapliczki z Marią Magdaleną. A jeśli nawet, to jej nie zapamiętałam.
Pozdrawiam serdecznie, Anna

Kapliczki i krzyże przydrożne 20 Sty 2015 13:59 #331158

  • dagmarazap
  • dagmarazap's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1002
  • Otrzymane dziękuję: 1703
Polu,serdecznie zapraszam w moje okolice,miałaś by co fotografować,wiele jest u mnie jeszcze kapliczek nie sfotografowanych,bo nie ma jak samochodem się zatrzymać zawsze miałam sentyment do kapliczek,dawno temu przeczytałam książkę,nie pamiętam tytułu,jak zmarł pewien człowiek który nie chodził do kościoła,a na dodatek był pijakiem i umarł.Jego żona myślała że jego dusza poszła do piekła.Nie wiem jak to nazwać ale w Polsce są takie osoby,które mają wizję,gdzie dana dusza się znajduje po śmierci,niebo,czyściec,piekło.I okazało się że dusza jego znajduje się w czyśću,bo zona nawet nie wiedziała,że przez całe swoje życie dbał o pewna kapliczkę w swojej miejscowości z wizerunkiem Maryji.Wiem że wiele kapliczek jest zapomnianych,przez ludzi.
Ale unas ludzie dbają o kapliczki,w maju przy niektórych odmawiana jest litania i śpiewane są majówki,w większości przez osoby starsze.Oto kolejne z Zawoi.

DSC02071.jpg


DSC02081.jpg


DSC02084.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, piku

Kapliczki i krzyże przydrożne 20 Sty 2015 21:40 #331452

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Ja na razie spotkałam się tylko raz z pytaniem po co robię zdjęcia kapliczki - był to właściciel działki, zaniepokojony zainteresowaniem obcej osoby (głównie obawiał się, że ktoś zarządzi jakąś daleko ingerującą w patynę wieków konserwację -rzeźba jest barokowa dobrej jakości). Po wyjaśnieniach i zapoznaniu (ja miejscowa jednak i okazało się że Pan kojarzy rodzinę) pogawędziliśmy o historii okolic.
Zapraszam
Mania Zieleni
Za tę wiadomość podziękował(a): dagmarazap

Kapliczki i krzyże przydrożne 20 Sty 2015 23:14 #331518

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Bardzo możliwy Nepomuk. Wygląda staro, ale nie ośmieliłabym się oceniać. Z Twoich okolic?
Zapraszam
Mania Zieleni

Kapliczki i krzyże przydrożne 21 Sty 2015 09:13 #331603

  • dagmarazap
  • dagmarazap's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1002
  • Otrzymane dziękuję: 1703
Może zauważyliście,że niekrtóre kapliczki,z mojej okolicy robione są po ciemku,są nawet słabej jakości dlatego że wolę aby gdzie mnie ludzie znają,nie widziano że robię zdjęcia,pomyśleli by że mam :crazy: Zawsze chodze pieszo w jedną strone mam nawet5 km,niestety,jest kilka ładnych kapliczek wystawionych w ogrodach,gdzie trudno zrobić zdjęcie bo nie śmię wejśc na posesję,jak jest ogród ogrodzony.Jeżeli,jestem w okolicy,to niektórzy wychodzą z domu,ale ja robie zdjecia i odjeżdzam,nieraz jestem z mezem,on jest zawodowym kierowcą jezdzi autobusem,zna każdy zakątek w powiecie Suskim.Wponiedziałek,odwiedziłam,Pustelnię słynnego Księdza Natanka w Grzechyni,zrobiłam kilka zdjęć,weszłam nawet do ogrodu,lecz wyszła Pani która się pustelnią opiekuje zabroniła fotografować.Była miła,objaśniła mi że każdego 13 miesiąca,w godzinach nocnych wychodzą pielgrzymi,modląc się przy tajemnicach częsci Rózańca Sw.które są rozproszone po Grzechyni.Obok,pustelni jest znak św krzysztofa,gdzie polną droga,można przejechać do Zawoi Przysłop,mijajac piekne figury.

DSC02119.jpg


DSC02117.jpg


DSC02123.jpg


DSC02124.jpg

Te zdjęcia są już ze środka Pustelni.

DSC02125.jpg


DSC02126.jpg


DSC02127.jpg


DSC02128.jpg


DSC02131.jpg

Tu już Pani zabroniła fotografować.

DSC02132.jpg


DSC02133.jpg

Ta kapliczka znajduje sie już na posesji,Zawoi Przysłop została wystawiona niedawno 2004 lub 2oo8 jak dobrze pamiętam,w środku znajduje sie duży krzyż z ukrzyżowanym jezusem.

DSC02134.jpg


DSC02136.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, piku, chester633

Kapliczki i krzyże przydrożne 21 Sty 2015 23:10 #331927

  • akl
  • akl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 406
  • Otrzymane dziękuję: 279
Dużo ciekawych kapliczek, ale te w pniach super. Zwłaszcza ta z tabliczką miejscowości.

No i anioł przy podjeździe :wink2:
Pozdrawiam serdecznie, Anna
Za tę wiadomość podziękował(a): dagmarazap

Kapliczki i krzyże przydrożne 21 Sty 2015 23:13 #331928

  • Kondzio
  • Kondzio's Avatar
Bardzo mi się podobają kapliczki:) Zazdroszczę wiedzy na ich temat :thanks:

Kapliczki i krzyże przydrożne 22 Sty 2015 08:16 #331992

  • dagmarazap
  • dagmarazap's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1002
  • Otrzymane dziękuję: 1703
Teraz kolejne kapliczki z okolicy prowadzącego niebieskiego szlaku z Makowa Podhalańskiego przez Grzechynie,Mioduszyne do Suchej Beskidzkiej,droga bardzo wąska a na odcinku z różnicowane kapliczki w większości z obrazem cudownej Matki Bożej Makowskiej opiekunki rodzin,obraz koronowany był w 1979r przez Papieza Jana Pawła drugiego, w czasie pierwszej pielgrzymki do Polski.

DSC02087.jpg


DSC02092.jpg

Obok,znajduje się krzyż misyjny 1926 roku,odnowiony 2010 roku.

DSC02091.jpg


DSC02095.jpg


DSC02099.jpg


DSC02101.jpg


DSC02102.jpg


DSC02105.jpg
Ostatnio zmieniany: 22 Sty 2015 08:17 przez dagmarazap.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, Amlos, piku

Kapliczki i krzyże przydrożne 22 Sty 2015 19:34 #332241

  • akl
  • akl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 406
  • Otrzymane dziękuję: 279
dagmarazap,kapliczki kapliczkami, ależ Ty musisz przemierzać masą kilometrów, żeby ich tyle pokazać.
Poll, masz rację, to taka najprawdziwsza historia ludzi, miejsca, przeżyć. Czasem ociera się o tę wielką, o których piszą podręczniki, ale jeśli nie, jest wielkim znakiem swoich czasów.
Pozdrawiam serdecznie, Anna
Za tę wiadomość podziękował(a): dagmarazap

Kapliczki i krzyże przydrożne 23 Sty 2015 15:58 #332540

  • dagmarazap
  • dagmarazap's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1002
  • Otrzymane dziękuję: 1703
Akl ja lubię chodzić,latem mam mniej czasu zimą mam luz,dzisiaj razem z M.odwiedziłam Halę Jałowcową 1111n.p.m.bo po ostatnim spotkaniu,jeszcze ciepłej łani która wilki zagryzły,mój piesek nawet miał stracha i sierść mu się jeżyła a co dopiero ja,sama już nie chodzę :teach:
Polu ja też już pisałam na tym forum,że lubię te zwykłe kapliczki zawieszone na drzewach,w szczególności oddalone od zabudowań w górach jest ich bardzo dużo w szczególności na szlakach.Pokazywałam już tą figurkę na Jałowcu i krzyż,przy którym co roku odprawiana jest msza na pamiątkę wizyty Prymasa Wyszyńskiego w 1960 r.
DSC02239.jpg


DSC02243.jpg

A to jest piękna kapliczka,gdzie jeszcze nigdy nie widziałam aby znajdowało się miejsce na wodę świeconą.

DSC02138.jpg


DSC02140.jpg


DSC02141.jpg

Dokładnej daty powstania tej kapliczki nikt nie może określić, lecz przypuszcza się, została wybudowana w XVIII wieku, jest więc jedną z najstarszych kapliczek w tym regionie. Kapliczka zbudowana jest z kamienia, otynkowana i pokryta dachówką. Na szczycie kapliczki znajduje się kamienna wieżyczka z metalowym krzyżem, w którym umieszczona jest figurka Chrystusa Frasobliwego. W szczycie także znajduje się figura Matki Bożej. Po prawej stronie umieszczony jest kociołek na wodę święconą, nad którym widnieje płaskorzeźba Anioła Stróża, niegdyś zamurowana. Wewnątrz umieszczony jest obraz Matki Bożej Królowej Anielskiej. Pod obrazem stoją dwie figury Jezusa upadającego pod krzyżem. Rok powstania jednej to 1828. Na wewnętrznych ścianach kapliczki namalowane są cztery freski przedstawiające Antoniego, Michała Archanioła, oraz Piotra i Pawła. Na kamiennej posadzce ustawione są dawne, zdobione lichtarze. Przed 50 laty kapliczkę nawiedził bp Karol Wojtyła.
Oraz druga kapliczka z Targoszowa.

DSC02144.jpg
Ostatnio zmieniany: 23 Sty 2015 16:00 przez dagmarazap.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, Amlos, piku


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.311 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum