TEMAT: Kapliczki i krzyże przydrożne

Kapliczki i krzyże przydrożne 04 Lis 2013 10:55 #202292

  • akl
  • akl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 406
  • Otrzymane dziękuję: 279
Wieki temu mój starszy brat dostał ksiażkę o krzyżach i kapliczkach przydrożnych. Zdjecia były czarno-białe, fatalnej jakości, a ja śięczałam nad nią godzinami i szukałam, tych, które może widziałam w czasie podróży z rodzicami. Dopiero po latach ją przeczytałami i trochę mnie zawiodła, bo myślałam, że wyłoni się z niej precyzyjny obraz różnic stylistycznych i terytorialnych. Nie wyłonił się. Może nie są one wcale wyraźne. Choć kiedy przeprowadziłam się w Beskidy, zdziwiły mnie stosunkowo obszerne, zamykane kapliczki przy głównych drogach, taki małe kościółki, których nie znałam dotąd. A Orszulka na wątku z cmenrtarzami pokazała krzyże i kapliczki prawosławne z szarfami wotywnymi.

Wiem, że są odrębne strony z kapliczkami. Bardzo profesjonalne. Ta niech będzie dla wszystkich, którzy chcą pokazać, co znależli na swojej drodze. A czemu na forum ogrodniczym ? Bo zazwyczaj okolice tych obiektów są zdobione roślinami, często wyodrębnione z krajobrazu drzewami, mimo iż nie zawsze ododzone.

Proszę, umieszczajcie tu zdjęcia kapliczek i krzyży przydrożnych (lub innych podobnych obiektów). Chciałabym tylko, aby zawsze umieszczać w miarę dokładną lokalizację. A jeśli to możliwe, jakieś bliższe informacje. Może coś z jego historii (datę, jeśli jest podana), może coś z opowieści miejcowej, wyznanie. Jeśli się da, oczywiście.
Pozdrawiam serdecznie, Anna
Ostatnio zmieniany: 04 Lis 2013 10:56 przez akl.
Za tę wiadomość podziękował(a): robchem, Amlos, piku, barashka, dagmarazap


Zielone okna z estimeble.pl

Kapliczki i krzyże przydrożne 04 Lis 2013 20:05 #202371

  • barashka
  • barashka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1075
  • Otrzymane dziękuję: 1675
Świetny pomysł z tym tematem ! A może ktoś ma kapliczkę u siebie w ogrodzie ? Chętnie podpatrzymy, jak wtopiła się w Wasz ogród, z przyjemnością poznamy nieznanych twórców tego rzemiosła itp. Póki co, idę na pierwszy rzut, kapliczki jeszcze nie mam w ogrodzie, ale wszystko jest na dobrej, mam nadzieję, drodze. W necie znalazłam pana Jacka i jego kapliczki :

http://www.jj-art.pl/serwis/chrystus-frasobliwy
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, Irysek Robert

Kapliczki i krzyże przydrożne 04 Lis 2013 21:56 #202420

  • Irysek Robert
  • Irysek Robert's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1369
  • Otrzymane dziękuję: 4203
Swoją Grotę dla Matki Boskiej wykonałem już kilkanaście lat temu a jej genezę opisałem w książce "Ogród Leśniczówki Jaźwin - Prawdziwa Historia"

ogrd.jpg


grota.png


grota1.jpg


grota2.jpg
Ostatnio zmieniany: 04 Lis 2013 22:03 przez Irysek Robert.
Za tę wiadomość podziękował(a): robchem, Gosia, piku, barashka, zosiac, dorotawawa

Kapliczki i krzyże przydrożne 04 Lis 2013 22:31 #202429

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15842
  • Otrzymane dziękuję: 12233
Na szczycie Pilsko w Beskidzie Żywieckim :


l146.jpg
Pozdrawiam - Ania
Za tę wiadomość podziękował(a): robchem, piku, Irysek Robert, barashka

Kapliczki i krzyże przydrożne 05 Lis 2013 07:21 #202450

  • akl
  • akl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 406
  • Otrzymane dziękuję: 279
Poll, piekne, zwłaszcza ta pod Jawornicą. I zdjecia świetnie obrobione.
Amlos, jak dawno nie byłam na Pilsku. Zupełnie nie przypominam sobie dwóch krzyży.
Robert, jak zobaczyłam tę sztuczną górkę, to struchlałam, ale ostateczny efekt w roślinach niezły, zwłaszcza latem z funkiami, które łamią symetrię, za którą nie przepadam.

Wiecie, że ja, choć lubię kapliczki, rzadko je fotografowałam.
Z dziwniejszych pamiętam taką zrobiona z postawionej pionowo obudowy lampy ulicznej. To było w Miedzybrodziu, na stoku Hrobaczej, ale jeszcze między zabudowaniami.
I przypomniało mi się, jak w swojej książce prof.W.Zin pisał z przekąsem o "Matkach Boskich gablotnych". A dla mnie one wszystkie są znakami czasu i ludzi.
Pozdrawiam serdecznie, Anna
Ostatnio zmieniany: 09 Lis 2013 10:36 przez akl.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, piku, Irysek Robert

Kapliczki i krzyże przydrożne 05 Lis 2013 10:17 #202482

  • barashka
  • barashka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1075
  • Otrzymane dziękuję: 1675
Tak jest ze wszystkim, jednemu się to podoba, innemu niekoniecznie ... Dla mnie bardzo ważne jest ręczne wykonanie, nie jakaś masówka. I czasami na naszej drodze pojawiają się takie perełki, niejednokrotnie z zębem upływającego czasu ... Na mojej ulicy jest kilka kapliczek, czy pięknych ? Niekoniecznie ... Jedna stała tak w łąkach przy ulicy dopóty ktoś nie wykupił działki i nie postawił domu. Kapliczki nie ruszył, ale budując ogrodzenie sprytnie ją "wyciął" z ogrodowej przestrzeni, wchłaniając słup energetyczny, ale kapliczki nie ... Pokażę Wam też pewien post na blogu, mnie wzruszył na maksa, popatrzcie, tak dla kontrastu :

http://niebieskachata.blogspot.com/2012/08/maryjka-tysiaca-kawakow.html
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Ruda2011, piku, Irysek Robert

Kapliczki i krzyże przydrożne 05 Lis 2013 10:40 #202487

  • Irysek Robert
  • Irysek Robert's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1369
  • Otrzymane dziękuję: 4203
Po pięciu latach...

Pict0741_2013-11-05.jpg


07740028_2013-11-05.JPG


Obecnie...

IMG_1128.JPG


P1110062_2013-11-05.JPG


Strumyk po przebudowie...

P1110078_2013-11-05.JPG
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, robchem, piku, barashka, zosiac

Kapliczki i krzyże przydrożne 05 Lis 2013 18:15 #202548

  • dodad
  • dodad's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa klimatyczna 6a
  • Posty: 4100
  • Otrzymane dziękuję: 2555
Nie pamietam dokładnie gdzie sa robione te zdjęcia. To z licznych wędrówek po moich okolicach.
Chyba Owczary




Okolice Radocyny



Tych nie jestem w stanie umiejscowić






A to juz kapliczka w Gorlicach



W tym miejscu zostala zapalona pierwsza uliczna lampa naftowa.
Rzeźba Chrystusa Frasobliwego zostala wykonana w 1593r., w tej chwili orginał znajduje sie w Muzeum Regionalnym w Gorlicach.
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam :)
ogrodowo 2016'***
U Doroty 2015'***2014***
Za tę wiadomość podziękował(a): robchem, piku, barashka, akl

Kapliczki i krzyże przydrożne 05 Lis 2013 18:20 #202550

  • Orszulkaa
  • Orszulkaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3063
  • Otrzymane dziękuję: 3455
Ależ pięknie wygląda ta ze szronem w zimie!

Zmieszczę te z watku o cmentarzach, które zaispirowały Anię do utworzenia tego wątku o krzyżach i kapliczkach przydrożnych.
Zgodnie z tradycją prawosławną na krzyżach ludzie zawieszają białe fartuszki, kawałki płótna, ręczniki czy wstążki.
Cel tego jest wotywny. Można takie spotkać na naszym Podlasiu.
Dziś raczej są to wstążki i do rzadkości należy już przywiązany kawałek białego płótna z haftami (jest to symbol płótna, jakim Matka Boża okryła ukrzyżowanego Chrystusa) lub wzorzystymi ludowymi ręcznikami.
Ale na głębokiej wsi białoruskiej można dalej spotkać pięknie haftowane płótna na krzyżach.
Krzyż przydrożny w Kudriczach na Białorusi


Tu krzyż z płótnami w Moholu na rozstaju dróg


A tu już bardziej "nowoczesny" krzyż ze wstążkami, ale są też haftowane płótna
Ostatnio zmieniany: 05 Lis 2013 18:21 przez Orszulkaa.
Za tę wiadomość podziękował(a): robchem, piku, barashka

Kapliczki i krzyże przydrożne 05 Lis 2013 22:43 #202630

  • robchem
  • robchem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 345
  • Otrzymane dziękuję: 406
Robercie Matka Boska w twoim ogrodzie, pięknie się komponuje z roślinnością i spadającą wodą
Dobre piętnaście lat temu objechałem i przespacerowałem moją okolicę i fotografowałem krzyże, ale niestety moim starym aparatem nie cyfrówką, będę musiał jeszcze raz to zrobić. A jest u mnie kilka ciekawych krzyży.
Pozdrawiam serdecznie Robert

Kapliczki i krzyże przydrożne 06 Lis 2013 11:07 #202691

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5026
Fotografuję kapliczki często, ale zwykle przejazdem i w biegu, często nie znam historii i nie pamiętam lokalizcji ale postaram się odnależć te zdjęcia.
Tymczasem takie leśne do których mam wielki sentyment :)

Pierwsza znajdująca się największym rezerwacie przyrody w województwie śląskim - Łężczok który w 1922 roku został wpisany do rejestru pomników przyrody. A w styczniu 1957 r. stał się oficjalnie rezerwatem przyrody. Obecnie wchodzi w skład utworzonego w 1993r Parku Krajobrazowego "Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich". Jest to największy, pod względem powierzchni, park krajobrazowy w Polsce.



W skład tegoż Parku Krajobrazowego wchodzi również park wokół pocysterskiego zespołu klasztorno-pałacowego w Rudach , gdzie znajduje się kolejna kapliczka

pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Ostatnio zmieniany: 06 Lis 2013 11:09 przez piku.
Za tę wiadomość podziękował(a): robchem, barashka

Kapliczki i krzyże przydrożne 06 Lis 2013 11:40 #202696

  • Grzesik
  • Grzesik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 668
  • Otrzymane dziękuję: 563
Kiedyś byłem u Marcina (Mutari) i zrobiliśmy sobie małą wycieczką nad Bug, przy leśnej drodze na rozstajach stał taki krzyż. (Okolice Międzyrzeca podlaskiego)





Za tę wiadomość podziękował(a): robchem, dala, piku, barashka

Kapliczki i krzyże przydrożne 06 Lis 2013 12:09 #202703

  • barashka
  • barashka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1075
  • Otrzymane dziękuję: 1675
Kapliczka w formie bożonarodzeniowej szopki, nie pamiętam gdzie to jest ... Niemniej bardzo ciekawa forma ekspresji.


IMG_8458.jpg



Już wiem, szopka pochodzi z Jamnej koło Rożnowa :)
Ostatnio zmieniany: 09 Lis 2013 13:31 przez barashka.
Za tę wiadomość podziękował(a): dodad, robchem, piku

Kapliczki i krzyże przydrożne 06 Lis 2013 16:21 #202740

  • akl
  • akl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 406
  • Otrzymane dziękuję: 279
Tam jest jakaś droga, przy której przechodzą ludzie, żeby ta szopka była dla nich, czy to było w polu ?
Pozdrawiam serdecznie, Anna
Ostatnio zmieniany: 11 Lis 2013 20:28 przez akl.

Kapliczki i krzyże przydrożne 07 Lis 2013 08:45 #202844

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5026
Jeszcze jedna kapliczka nadrzewna, tym razem z podkarpackich lasów :)

pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Ostatnio zmieniany: 07 Lis 2013 08:45 przez piku.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, robchem, Ruda2011, barashka

Kapliczki i krzyże przydrożne 07 Lis 2013 10:24 #202875

  • akl
  • akl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 406
  • Otrzymane dziękuję: 279
Poll, cóż. W pruskich (na terenie Prus) gnojowniki czasem były na środku podjazdu miedzy ustawionymi w czworobok zabudowaniami gospodarczymi. Jeśli potem przeniesiono je za obory, to taki efekt. Ciekawy.

piku, niezłe. Zwłaszcza ta patyczkowa. I pomyśleć, że ja do Rud wpadam tylko do opactwa, a tu sie trzeba rozgladać.

barashka, anioł jak u Hasiora.
Pozdrawiam serdecznie, Anna
Ostatnio zmieniany: 07 Lis 2013 10:26 przez akl.
Za tę wiadomość podziękował(a): barashka

Kapliczki i krzyże przydrożne 08 Lis 2013 10:01 #203032

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5026
To ja tym razem zaprezentuję kilka przydrożnych. Fotografowane podczas podkarpackich wycieczek, często z okna samochodu więc lokalizacja niestety nieznana :oops:











pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Za tę wiadomość podziękował(a): robchem, barashka

Kapliczki i krzyże przydrożne 09 Lis 2013 10:22 #203222

  • akl
  • akl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 406
  • Otrzymane dziękuję: 279
Poll, Twoją II kapliczkę z postu #202598 (ze wsi Hanna, przechylona) znalazłam (jeszcze prostą) w książce prof.Zina. :dance:
Jak czytamłam opis kapliczki z Bystrzycy, przypomniała mi się opowieść Profesora o krzyżu z jego okolic, który stał przed laty, zbutwiał, ale miejsce pamiętano jako to po krzyżu. W latach już niemal teraźniejszych postawił tam krzyż dziękczynny miejscowy stolarz. Kiedy później w jego miejscu kopano fundamenty pod ogrodzenie, znaleziono 2 szkielety. Nikt już nie wiedział o nich nic. Nawet legenda nie przetrwała, tylko tradycja krzyża w tym miejscu.

Grzesik, próbowałam odczytać napis na krzyżu z zarośli. Nie udało mi się.

piku, czekamy.
dodad, lubię metalowe krzyże:
P1010180_2013-11-09.JPG


P7300641.JPG

Oba z Sologne we Francji
Załączniki:
Pozdrawiam serdecznie, Anna
Ostatnio zmieniany: 12 Lis 2013 09:57 przez akl.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, robchem, piku, barashka


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.394 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum