TEMAT: Kapliczki i krzyże przydrożne

Kapliczki i krzyże przydrożne 29 Lis 2015 15:34 #416082

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15811
  • Otrzymane dziękuję: 12182
Dzięki Merle, z wygięciem szyi ale da się przeczytać :P Może Pola lub inny moderator pomoże i obróci fotki :thanks:

Na próżno liczyłam na datę, nie ma jej, a tabliczka wydaje się z czasów nie tak dawnych.
No to czekamy na obiecany następny raz :)
pozdrawiam - Ania
Za tę wiadomość podziękował(a): Merle


Zielone okna z estimeble.pl

Kapliczki i krzyże przydrożne 30 Lis 2015 19:01 #416356

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Prawdziwy rarytas!
Zapraszam
Mania Zieleni

Kapliczki i krzyże przydrożne 07 Gru 2015 23:08 #417321

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Dzisiaj w biegu sfotografowałam Matkę Boską na dziedzińcu między klasztorem sióstr klarysek a kościołem Piotra i Pawła. Troszkę się tam pośpieszono z okrywaniem zimowym (kawałek włókniny załapał się w kadr), ale zieleń wypieszczona jak mało gdzie - jakieś foty zamieszczę w wątku ogrodów krakowskich niebawem

IMG_6559.jpg
Zapraszam
Mania Zieleni
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, piku, dagmarazap, rozalia

Kapliczki i krzyże przydrożne 08 Gru 2015 09:46 #417346

  • dodad
  • dodad's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa klimatyczna 6a
  • Posty: 4100
  • Otrzymane dziękuję: 2553
W polach nad Gorlicacmi
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam :)
ogrodowo 2016'***
U Doroty 2015'***2014***
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, Amlos, piku, rozalia

Kapliczki i krzyże przydrożne 08 Gru 2015 21:18 #417434

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Miejsce faktycznie magiczne, ale mógłby konserwator zainteresować się i trochę to zabezpieczyć, aż zal. To nie czas to ludzie.
Ostatnio zmieniany: 08 Gru 2015 21:19 przez Emalia112.

Kapliczki i krzyże przydrożne 08 Gru 2015 21:22 #417435

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Niesamowite. Miejsce woła o ratunek, choć faktycznie klimatyczne i w tej formie. Miejmy nadzieję że zostanie uratowane od całkowitej zagłady.
Zapraszam
Mania Zieleni

Kapliczki i krzyże przydrożne 08 Gru 2015 21:29 #417437

  • pszczelarz5
  • pszczelarz5's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 726
  • Otrzymane dziękuję: 1035
Rzeżba Chrystusa frasobliwego w obejściu gospodarskim
DSC_4700.jpg


DSC_4693.jpg

Wtej samej miejscowości w opuszczonym ogrodzie
DSC_4694.jpg

Oraz pilnuje tych rzezb chyba gajowy kub myśliwy
DSC_4695.jpg
Kocha się za nić, nie istnieje żaden powód do miłości
Pszczelastwo i budowle własne na działce
Poz.Krzys
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, Amlos, piku, Emalia112, rozalia

Kapliczki i krzyże przydrożne 08 Gru 2015 21:58 #417443

  • pszczelarz5
  • pszczelarz5's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 726
  • Otrzymane dziękuję: 1035
Często jest mi bardzo smutno jak nie potrafimy dbać o nasze wspólne dziedzictwo Jak możemy oczekiwać żeby inne narody nas szanowały jak my nie potrafimy zadbać i poszanować własnego dżiedżictwa kulturowego ,Poz Krzyś
Kocha się za nić, nie istnieje żaden powód do miłości
Pszczelastwo i budowle własne na działce
Poz.Krzys
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, Emalia112

Kapliczki i krzyże przydrożne 08 Gru 2015 22:20 #417445

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Ja myślę, że w każdym społeczeństwie jakiś procent ludzi działa destruktywnie, , Jadnak powinny być stworzone, takie narzędzia które uniemożliwią dojście im do głosu. Rzadko kto, jeżeli widzi grupę chuliganów jak demolują ławki zadzwoni po policję, przeważnie odwróci się i pójdzie w swoją stronę. Nie ma atmosfery potępienia dla takiego zachowania.Ale wracając do sprawy, ja myślę Poll, ze jak mądry konserwator to zachowa charakter tego miejsca.Tylko, żeby fundusze były.
Za tę wiadomość podziękował(a): pszczelarz5

Kapliczki i krzyże przydrożne 10 Gru 2015 09:28 #417594

  • dagmarazap
  • dagmarazap's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1002
  • Otrzymane dziękuję: 1703
Polu mi też tych pięknych zabytków szkoda,ja też w niedzielę wybralam się w moje rodzinne strony,bo pogoda była przepiekna,pokazywałam juz te figórki i pomnik,lecz jedna kapliczka została odnowiona i to jest piękne.

P1080293.jpg

Hala Malinowa,znajduje się na szlaku czerwonym który prowadzi na samą Babią,a zaczyna się w Jordanowie,natomiast aby zobaczyc kolejne kapliczki,trzeba iśc szlakiem niebieskim,który zaczyna się w Kojszówce,i biegnie do Sidziny.

P1080301.jpg


P1080304.jpg


P1080303.jpg

Idąc dalej niebieskim szlakiem,dochodzimy do domu przy którym stoi odnowiona kapliczka.

P1080313.jpg

W srodku jest anioł i wizerunek Matki Bożej Sidzińskiej,Maryja przytulona do małego Jezuska.
Zchodząc z szlaku,idę około 15m leśna drogą w góre,dochodze do starego domku drewnianego,który w czasie wojny był dwa razy spalony przez Niemców,mieszkała tam panna Kaska,która pomagała partyzantom,polana nazywa sie u Kaski.

P1080319.jpg

Na domku,jest wizerunek Maryji Licheńskiej,węc myślę ze właścicielem domku był ktoś z Poznania,Ja jako dziecko zbierałam jagody obok tego domu,teraz powoli cała polana zarasta lasem.Obok znajduje sie na pniu sciętego drzewa Pan Jezus Frasobliwy.

P1080323.jpg


P1080327.jpg

Obok znajduje sie kolejna kapliczka.

P1080330.jpg


P1080331.jpg

Zdjęcie niewyrażne,widać że odprawiano tam msze,po lewej str,jest wizerunek Matki Bożej Sidzinskiej,na środku obraz Jezusa Miłosiernego.po prawej stronie rózne podziekowania.
Ostatnio zmieniany: 10 Gru 2015 09:41 przez dagmarazap.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, Amlos, piku, Emalia112, rozalia, pszczelarz5

Kapliczki i krzyże przydrożne 10 Gru 2015 16:10 #417619

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
W ramach odstresowania zrobiłam dziś krótki spacer po Łagiewnikach. Na pewno nie uwieczniłam wszystkich w rejonie, ale i tak uzbierał się niezły zbiór kapliczek i figur.
Na początek z ulicy Siostry Faustyny -kapliczka fundowana przez gminę Łagiewniki w 1898r. Przedstawione są postacie podpisane: św. Józef, św. Jan, św. Marya

krakowlagiewniki.jpg



krakowlagiewniki1.jpg


Przy tej samej ulicy bardzo ciekawa kapliczka z 1878r. Nieco odchylona od pionu i miejscami widać ząb czasu.

krakowlagiewniki2.jpg


A to detale z tej kapliczki
Dominuje jako główna postać św. Piotr
krakowlagiewniki3.jpg


Tabliczka fundacyjna
krakowlagiewniki4.jpg


Św. Barbara
krakowlagiewniki5swbarbara.jpg


Matka Boska
krakowlagiewniki6matkaboska.jpg


Ecce Homo
krakowlagiewniki7eccehomo.jpg


Trójca Święta
krakowlagiewniki8trojcasw.jpg


Św. Rozalia (całe szczęście że jest podpisana :) - atrybut to czaszka, a jeszcze strój nawiązuje do pustelniczego życia)
krakowlagiewniki9swrozalia.jpg


I tu nie wiem - Anioł Stróż, Archanioł Rafał?
krakowlagiewniki10.jpg


W bruku ślady pieńków - z drzewami na pewno był dodatkowy klimat

krakowlagiewniki8.jpg


cdn...
Zapraszam
Mania Zieleni
Ostatnio zmieniany: 10 Gru 2015 16:12 przez Zielona Ania.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, piku, akl, dagmarazap, rozalia, pszczelarz5

Kapliczki i krzyże przydrożne 10 Gru 2015 16:29 #417621

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Następne obiekty leżą już na terenach sanktuarium.
Na rozległej łące figura Jezusa Miłosiernego
krakowlagiewniki11.jpg


Prowadzącej do niej ścieżce towarzyszą stacje drogi krzyżowej

krakowlagiewniki12.jpg



Przy kaplicy klasztornej (zespół klasztorny z końca XIXw.) współczesne figury św. Faustyny i Jezusa Miłosiernego

krakowlagiewniki13.jpg


krakowlagiewniki14.jpg


Przed klasztorem św. Józef z dzieciątkiem (jest on patronem kaplicy klasztornej)- ta figura zdaje się albo z końca XIX albo początku XX w.

krakowlagiewniki15.jpg


W ogrodzie klauzurowym figury można oglądać tylko z oddali - nie jest on dostępny do zwiedzania
Wypatrzyłam Michała Archanioła i Matkę Boską, inne były za daleko i schowane za drzewami

krakowlagiewniki16.jpg


krakowlagiewniki17.jpg


W części z otwartym dostępem można obejrzeć grotę maryjną - chyba jedyną która mi się do tej pory estetycznie podobała

krakowlagiewniki18.jpg
Zapraszam
Mania Zieleni
Ostatnio zmieniany: 10 Gru 2015 16:32 przez Zielona Ania.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, piku, dagmarazap, rozalia, pszczelarz5

Kapliczki i krzyże przydrożne 17 Gru 2015 21:09 #418577

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Nie zawsze mam aparat pod ręką, ale dzisiaj akurat miałam, więc zrobiłam ostre zawracanie pod sklepem, ujrzawszy ciekawą kapliczkę. Sfociłam, wróciłam do domu, poszperałam - okazało się że jeszcze w ubiegłym roku kapliczka była w złym stanie, część figur zupełnie zniszczona. Na szczęście w tym roku znalazła się wśród 15. kapliczek przeznaczonych do konserwacji - łącznie z odtworzeniem płaskorzeźb na podstawie archiwalnych fotografii. Choć otoczenie zupełnie nieklimatyczne, bo budynek w tle do pięknych nie należy, kapliczka pięknie odnowiona - bardzo staranna praca.
Kapliczka Matki Boskiej Różańcowej, Kraków ul. Myślenicka/Cechowa, ufundowana przez gminę Kurdwanów w 1876 r.

IMG_6725.jpg


IMG_6733.jpg


Poza patronką kapliczki można zobaczyć płaskorzeźby św. Piotra, św. Józefa, św. Michała

kurdwanow.jpg


A także trzy sceny z Pasji Chrystusa

cats-2.jpg



Opłakany stan dla porównania w linku -zjechać na dół strony, post drugi od dołu www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=699878&page=135
Zapraszam
Mania Zieleni
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, piku, dagmarazap, Lila25, rozalia

Kapliczki i krzyże przydrożne 26 Gru 2015 13:49 #419460

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Wczoraj pokierowałam rodzinnym spacerem tak, żeby zahaczyć o dwie figuralne kapliczki z okolicy.
Przy ul. Żelazowskiego w Krakowie stoi Immaculata, czyli Niepokalana. Wizerunek tego typu ukształtował się w XVII w. i wiąże Maryję z Niewiastą Apokaliptyczną -przez stulecia powielany i w malarstwie i rzeźbie. Charakterystyczne elementy: młody wiek NMP, brak dzieciątka, biała szata, niebieski płaszcz, gwiaździsta korona, figura stoi stojącą na półksiężycu, kula ziemska opleciona wężem.
Na cokole tej konkretnej figury znajduje się napis: 'POD TWOJĄ OBRONĘ UCIEKAMY SIĘ' i data 1891.


IMG_68371.jpg


IMG_6839.jpg


IMG_6837-2.jpg


Druga figura stoi przy skrzyżowaniu ulic Żelazowskiego i Koszutki - bardzo niefortunnie, z jednej strony zasłonięta betonowym słupem, z wiszącymi nad nią wiązkami kabli, a od frontu ze skarpą porośniętą wysokimi zaroślami. Po wielu próbach udało się wykonać kilka zdjęć - postać przedstawioną widuje się chyba rzadko- a przynajmniej ja mam mało doświadczeń - to św. Stanisław Kostka. Pod figurą jest częściowo zatarty podpis - ze zlatynizowaną formą imienia Stanislaus Kostka, na cokole dwa nazwiska i dwie daty - fundacji i renowacji zapewne - DEMBNSKI 1777 R, SLIWINSKI 1921 RP . Święty przedstawiony jest typowo, w stroju jezuity, z Dzieciątkiem Jezus na ręku

IMG_6846.jpg


IMG_6848.jpg


IMG_6849.jpg


IMG_6850.jpg
Załączniki:
Zapraszam
Mania Zieleni
Ostatnio zmieniany: 26 Gru 2015 13:54 przez Zielona Ania.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, dagmarazap, Lila25, rozalia

Kapliczki i krzyże przydrożne 29 Gru 2015 08:57 #419954

  • dagmarazap
  • dagmarazap's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1002
  • Otrzymane dziękuję: 1703
Polusiu,mam wiele zrobionych zdjęć róznych kapliczek,lecz nie nawidzę ślęczec przy komputerze,i grzebać w tysiącu zdjęć :crazy: na dodatek pamięc juz nie ta,i nie pamiętam które były pokazywne.Jednak ja Boże Narodzenie spędzilam też na świeżym powietrzu kapliczki sfociłam,jednak tylko jedną nie pokazywałam na tym forum,więc zrobię powtórkę.
U nas też była piękna i słoneczna pogoda,w Wigilię zrodził mi sie pomył,aby do rodzinnego domu w Juszczynie dotrzeć pieszo szlakiem Policy :whistle: Trochę się martwiłamb bo najstarszy syn pojechał samochodem ze swoim rodzenstwem,ja natomiast z M.pieszo, jednak było warto,satysfakcja ogromna,ok 20 km,pokonaliśmy w 3,5 h. :woohoo:

P1080562.jpg

Miedzy Krowiarkami,a Halą śmietanowa na kamykach ustawiona została Maryja,(w tamtym roku jej nie było)

P1080582.jpg

W paśmie Polic,Skrzydło upamiętniajace katastrofę samolotu z 1969r.

P1080608.jpg


P1080610.jpg


P1080650.jpg

Zaświeciłam znicza,pomodliłam sie za tych których juz znami nie ma.
Ostatnio zmieniany: 29 Gru 2015 09:01 przez dagmarazap.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, Amlos, Lila25, rozalia

Kapliczki i krzyże przydrożne 29 Gru 2015 14:03 #420000

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Kilka obiektów z centrum Krakowa:

Nepomuk z 1745 (data jest w chronostychu, policzyłam i się zgadzało :) ), przy klasztorze oo kapucynów, ul. Loretańska

NepomukKociKapucynwwKrakowie.jpg


Nepomukkapucyni.jpg


nepomukchronostychkapucynikrakow.jpg


Matka Boska Loretańska z tegoż miejsca

MatkaBoskaLoretaskaKociKapucynwwKrakowie.jpg


Św. Jan Kapistran - figura na wysokości piętra na narożu kamienicy pod adresem Wiślna 2 - w tej kamienicy miał przebywać rzeczony święty podczas pobytu w Krakowie

jankapistranwilna2.jpg


Wizerunek Matki Boskiej z kamienicy przy Rynku Głównym, zwanej kamienicą pod obrazem

kamienicapodobrazem.jpg
Zapraszam
Mania Zieleni
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, dagmarazap, rozalia

Kapliczki i krzyże przydrożne 17 Sty 2016 15:34 #426023

  • akl
  • akl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 406
  • Otrzymane dziękuję: 279
Zielona Aniu, świetny ten cykl z miejskimi figurami.
Pollu, dzięki za opis kapliczki Pięknej Pani. Zastanowiły mnie te nietypowe stroje. Teraz już rozumiem.

Bielsko-Biała, w drodze na Kozią Górę. Wewnątrz motto AA.
IMG_1950.jpg
Pozdrawiam serdecznie, Anna
Ostatnio zmieniany: 17 Sty 2016 15:44 przez akl.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, Amlos, dagmarazap, Lila25, rozalia

Kapliczki i krzyże przydrożne 07 Lut 2016 13:07 #432787

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Zrobiłam zdjęcie kapliczki , obok której przechodzę, ale zwykle bez aparatu z zakupami. Wzięłam specjalnie aparat, ale, że ślepam bez okularów coś poprzestawiałam i wyszło jak wyszło. Ale że kapliczka cudna więc wstawiam.

IMG_0019-6.jpg

przy najbliższej okazji zrobię porządne
Ostatnio zmieniany: 07 Lut 2016 13:10 przez Emalia112.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, Amlos, rozalia


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.276 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum