TEMAT: Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 13 Gru 2018 08:16 #632907

  • Jadwiga
  • Jadwiga's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 122
  • Otrzymane dziękuję: 228
Dzięki Ewa za info odnośnie pelargonii,te w piwnicy poprzycinałam,ale je wyrzuciłam :oops: .Myślałam,że się nie ukorzenią.Natomiast na parapetach stoją nie przyciete-te poprzycinam i zabiore się za ukorzenianie.Pozdrawiam


Zielone okna z estimeble.pl

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 13 Gru 2018 20:06 #632999

  • Jadwiga
  • Jadwiga's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 122
  • Otrzymane dziękuję: 228
Ja chciałam zapytać o ukorzenianie pelargonii,czy trzymać je w wodzie,czy dać do np.perlitu.

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 13 Gru 2018 20:10 #633000

  • Carmen
  • Carmen's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1883
  • Otrzymane dziękuję: 3199
Jadwigo, możesz wykorzystać wszystkie sposoby tzn. włożyć do wody (pamiętaj, aby w wodzie nie było liści, bo one w pierwszej kolejności zagniwają), ukorzeniać w perlicie oraz w ziemi, wcześniej zanurzając w ukorzeniaczu :flower2:
Zielono pozdrawiam Iwona
Za tę wiadomość podziękował(a): Jadwiga

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 14 Gru 2018 18:17 #633078

  • ewa-s
  • ewa-s's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 409
  • Otrzymane dziękuję: 1251
Aniu,nie wiem czy dobrze zrozumiałam,chcesz włożyć do tej donicy w której rośnie cytryna?
Czy ustawić po prostu tam odrębne doniczki z sadzonkami?
Ten drugi sposób na pewno lepszy,a bezpośrednio ukorzeniać w doniczce z cytryną wg.mnie ryzyko.
Chociaż pelargonia ukorzeni się wszędzie,gdzie ją wetkniemy,ale trzeba pamiętać,że to nie jest najlepszy moment na jej ukorzenianie i mogą być jakieś straty.
Przede wszystkim temp.jest bardzo ważna ok.20-25 stopni podłoża/mnie ukorzeniały się też w niższej/,jeśli zimny parapet,dobrze byłoby dać pod doniczkę kawałek styropianu.
Szczepki trzeba ciąć b.ostrym nożem lub sekatorem,żeby nie zgnieść końcówek,bo wtedy najpewniej się nie ukorzenią.
Szczepka powinna mieć 2,a najlepiej 3 oczka.
Ja ukorzeniam od razu w podłożu bez ukorzeniacza,ale jeśli masz,to go użyj,wspomoże ukorzenianie.
Niektórzy nakładają kapturki z folii,ale trzeba wietrzyć lub zrobić w niej dziurki.
Jeśli masz chłodno to myślę,że folia by się sprawdziła,miałyby sadzonki taką min szklarenkę.

A teraz zdjęcia moich,te są w domowym ciepełku,mają wschodnio-południową wystawę w drzwiach tarasowych bez grzejnika,temp,20-25*C




tu sadzonkowane miesiąc temu



Chłodny ganek,nie przycinane



Przycięte 2 tygodnie temu,już wypuszczają nowe pędy,mimo chłodu
Rose Of Bulgarien



Madame Salleron




Te w ciemnej piwnicy w ogóle nie podlewane,też wypuszczają bladziutkie gałązki
wyjęte z doniczek lekko podsuszone i ułożone w lekko wilgotnym torfie



Ta po prostu przycięta i wstawiona w doniczce w której rosła



Jadwigo z mojego doświadczenia w wodzie lepiej się ukorzeniają szczepki w okresie wiosennym i letnim,o tej porze roku część się nie chce ukorzenić.
Jeśli już w wodzie,to nie trzeba zbyt głęboko zanurzać szczepek.
Ostatnio zmieniany: 14 Gru 2018 18:22 przez ewa-s.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jadwiga, Marzenka, Armasza, Łatka, jurek49, Carmen

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 14 Gru 2018 20:07 #633092

  • Jadwiga
  • Jadwiga's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 122
  • Otrzymane dziękuję: 228
To posadzę je w perlicie.Tak ogólnie to pięknie Twoje wyglądajã. Moje są słabsze.Niech pięknie u Ciebie rosną,to sobie coś zakupię na wiosnę. :)
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa-s

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 15 Gru 2018 11:13 #633180

  • ewa-s
  • ewa-s's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 409
  • Otrzymane dziękuję: 1251
Jadwigo z sadzonkami nie będzie problemu,podzielę się tym co będę miała :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Jadwiga

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 15 Gru 2018 14:42 #633194

  • Jadwiga
  • Jadwiga's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 122
  • Otrzymane dziękuję: 228
Ja i tak czekam na nie,kilka mam od Ciebie-trochę dawne czasy :bye: .Trzymasz jeszcze koleusy?
Ostatnio zmieniany: 15 Gru 2018 14:44 przez Jadwiga.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa-s

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 16 Gru 2018 18:15 #633311

  • ewa-s
  • ewa-s's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 409
  • Otrzymane dziękuję: 1251
Jadwigo napisałam pw.bo nie wiem czy dobrze kojarzę po imieniu.
Mam koleusy,trochę inne odmiany niż wtedy,aktualnie 5 różnych :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Jadwiga

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 16 Gru 2018 19:20 #633315

  • Jadwiga
  • Jadwiga's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 122
  • Otrzymane dziękuję: 228
To ja oczywiście jestem baaaardzo chętna. :bravo:
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa-s

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 27 Gru 2018 14:27 #634042

  • Bala
  • Bala's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 244
  • Otrzymane dziękuję: 1194
Ja sieję pelargonie od dwóch lat. Sporo nasion sam pozyskuję. To wysiane przed świętami. Sporo już skiełkowało. Z nasion pelargonie są najpiękniejsze. :)

IMG_0003.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Jadwiga, ewa-s, Armasza, Carmen

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 27 Gru 2018 15:07 #634045

  • Carmen
  • Carmen's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1883
  • Otrzymane dziękuję: 3199
Witku, a to mnie zaciekawiłeś, możesz nam przybliżyć sianie pelasiek :flower2:
Zielono pozdrawiam Iwona

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 27 Gru 2018 17:55 #634071

  • Bala
  • Bala's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 244
  • Otrzymane dziękuję: 1194
Właściwie to nie mam żadnych nowin. Mogę potwierdzić tylko pozytywną opinię, że pelargonie z nasion mają dużo większą ilość kwiatów i pięknie rosną. Wadą jest sześciomiesięczny okres oczekiwania na kwiaty. Siałem pelargonie w poprzednich dwóch latach w połowie stycznia i pomimo lekkiego "wyciągania" się do słońca nie było żadnych problemów. Kwiaty jednak pokazywały się dopiero w połowie czerwca. Teraz potrafię trochę doświetlić rośliny dlatego namoczyłem nasiona w połowie grudnia. Z doświadczenia mogę dodać, że większość nasion nie chce skiełkować na "waciku" mimo długiego czasu. Wyraźnie widać nabrzmiały kiełek ale nic się nie będzie działo. Włożenie nasion do ziemi powoduje gwałtowny rozwój. Ja po namaczaniu nasion ok 2 dni dokonuję delikatnej skaryfikacji(dot. to nasion które sam zbieram), która polega u mnie na "turlaniu" dłonią nasion na bardzo drobnym papierze ściernym (gramatura 1000 -2000). Osłabiam w ten sposób grubą łupinę nasiona. Kanę to obrabiam na szlifierce garażowej :woohoo: . Pelargonia podobnie jak pomidor wręcz "wymaga" pikowania.Robię to jednokrotnie. To chyba wszystko. Potem jak posadzę do skrzynek to inna bajka a należy ona do mojej żony.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jadwiga, ewa-s, Łatka, Carmen, Jaedda

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 27 Gru 2018 18:48 #634076

  • Jadwiga
  • Jadwiga's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 122
  • Otrzymane dziękuję: 228
Ja porobiłam troszkę szczepek w perlicie.Korci mnie wysiew pelargonia z nasion.Przejdę się chyba do ogrodniczego na zakupy. ;)
Ostatnio zmieniany: 27 Gru 2018 19:08 przez Jadwiga.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa-s, Carmen

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 29 Gru 2018 20:06 #634319

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9655
1546113535838-1820861355.jpg

Moje tegoroczne z Fuksjany.
Siostra kupiła nasionka pelargonii czerwonych i łososiowych - dostałam połowę to 1 stycznia wysieję :dance:
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa-s, Armasza, Carmen, Bala

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 12 Sty 2019 15:29 #636386

  • Bala
  • Bala's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 244
  • Otrzymane dziękuję: 1194
Pelasie siane w grudniu popikowałem i sporo tego. Mam ok 80 szt. Niektóre kiełkowały prawie miesiąc. Dzisiaj zlikwidowałem kiełkownicę i dwa maluchy jeszcze znalazłem ledwo wystające z ziemi. Też je "piknąłem".
Tak wyglądają dzisiaj. Druga para liści wychodzi. Są "krępe" bo były doświetlane ale dzisiaj poszły na parapet ustępując miejsca papryczkom.


pelasie-12-1-19.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Alina-277, Marzenka, Bożka, ewa-s, Łatka, CHI, bietkae, Jaedda

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 22 Sty 2019 23:33 #638129

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9655
Wzeszły pelargonie siane 20 stycznia. ..
Za tę wiadomość podziękował(a): Bala

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 23 Sty 2019 08:49 #638138

  • Bożka
  • Bożka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1374
  • Otrzymane dziękuję: 1121
Krótko o moich pelaśkach. Postanowiłam i ja przechować swoje doniczki z pelargoniami. Trzymałam je w mieszkaniu na parapecie. I dzisiaj towarzystwo wygląda tak.

20190123_083640.jpg

20190123_083731.jpg

20190123_083831_HDR.jpg


Niektóre z nich to sadzonki robione jeszcze we wrześniu, niektóre wyschły całkowicie ale mam nadzieję że coś z nich wyrośnie. Postanowiłam kilka pozostawić tak jak są (może tylko wymienię ziemię albo dam większą doniczkę). Ale chciałabym z kilku zrobić sadzonki. Tylko nie bardzo wiem czy wsadzać do wody czy od razu do ziemi ????
Za tę wiadomość podziękował(a): Jadwiga, Marzenka, Ika2008, Łatka

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 23 Sty 2019 09:07 #638143

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9655
Bożko ja wolę ukorzeniać w jałowym torfie. Taką sadzoneczkę wsadzam do kubeczka plastikowego, spryskuję i nakładam woreczek. Jeśli kubeczki stoją na ciepłym parapecie, to ukorzenianie przebiega szybciej. Bardzo ładnie Ci się przechowały.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bożka, Łatka, bietkae


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.841 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum