TEMAT: Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 18 Lut 2020 19:17 #693842

  • sznurki Ani
  • sznurki Ani's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 896
  • Otrzymane dziękuję: 3997
Wysiewałam 13pelargonie.
Dziś taki widok, aż nie wierzę
1582025302441-732854348-2.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa-s, Łatka, Jaedda, Nimfa, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 19 Lut 2020 17:06 #693968

  • jurek49
  • jurek49's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 487
  • Otrzymane dziękuję: 2231
Pierwsze pelargonie rabatowe ukorzenione w wodzie

20200219_082124.jpg

Natomiast w perlicie ukorzeniam pelargonie rabatowe i bluszczolistne, na parapecie są od 3 lutego.

20200219_082110.jpg


20200219_082058.jpg
Pozdrawiam Jurek
Ostatnio zmieniany: 19 Lut 2020 17:09 przez jurek49. Powód: nazwa ogrodowe - rabatowe
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa-s, Łatka, pszczelarz5, MARRY, Jaedda, Nimfa, ewakatarzyna, renmanka

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 20 Lut 2020 10:59 #694051

  • renmanka
  • renmanka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 734
  • Otrzymane dziękuję: 4687
Pelasie z 10 stycznia. Są w wielodoniczkach, ale listki już się zasłaniają. Co z nimi dalej począć? Czy wysadzić je do większych doniczek, czy raczej rozciąć paletkę na pojedyncze doniczki?
Czym dezynfekujecie zeszłoroczne doniczki? Nie chcę już za wiele dokupować, bo stare się piętrzą...


DSCN3035.jpg
Pozdrawiam Celina
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa-s, jurek49, Nimfa, ewakatarzyna

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 22 Lut 2020 15:31 #694472

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3562
  • Otrzymane dziękuję: 30056
Celinko jak masz doniczki P-9 to możesz już je przesadzić.Ja doniczek nie dezynfekuję,myję je w ciepłej wodzie z płynem do naczyń i dobrze płuczę.Muszę przyznać,że Twoje pelaśki są bardzo ładne.Moje na dzień dzisiejszy tak się prezentują:


20200222_125002.jpg
Maria
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa-s, Łatka, Nimfa, ewakatarzyna, renmanka

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 22 Lut 2020 18:28 #694507

  • renmanka
  • renmanka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 734
  • Otrzymane dziękuję: 4687
Marysiu- Twoje też ładne :flower2: Podrosną raz dwa:)
Doradź mi jeszcze, proszę, bo pierwszy raz mam do czynienia z pelargoniami. Niektóre listki się podwijają do wewnątrz, o czym to może świadczyć? I jeszcze jedno pytanko- kiedy mniej więcej zaczynasz je nawozić? Moje są w podłożu do wysiewu + perlit, na razie podlewałam je samą wodą, ale może już czas je podkarmić? Jeju nie mam pojęcia jak rozpoznać, że czegoś potrzebują :jeez:
Pozdrawiam Celina
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa-s, Łatka, Nimfa, ewakatarzyna

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 22 Lut 2020 19:04 #694519

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3562
  • Otrzymane dziękuję: 30056
Niestety,za wiele nie pomogę,również po raz pierwszy wysiałam pelargonie.Swoje raz w tygodniu podlewam Mag.Siłą do pelargonii / 1/2 zalecanej dawki/.Co do zwijania się listków,może doradzą bardziej doświadczone osoby.Może były przelane?
Maria
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, ewakatarzyna, renmanka

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 23 Lut 2020 15:03 #694717

  • renmanka
  • renmanka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 734
  • Otrzymane dziękuję: 4687
Hm.. przelane to chyba nie, bo ledwo kropię je od góry. Mam je na skośniej półce przy oknie i nie chcę by mi po szybie lało, więc im raczej żałuję wody. Ale jak dotykam palcem to jest ok. Ale słyszałam opinię, że lepiej podlewać je od dołu, z podstawki. Więc od jutra zacznę tak robić, najwyżej znajdę im inną miejscówkę. Póki do dostały 1,5ml roztworu kristalonu, zobaczę czy będzie jakaś zmiana. A jak tylko pojawi się nawóz do pelargonii w B. to kupię.
Pozdrawiam Celina
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 23 Lut 2020 20:53 #694807

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2434
  • Otrzymane dziękuję: 9206
Od jakiegoś czasu podglądałam ten wątek i zachęcona Waszymi sukcesami, nie wytrzymałam... kupiłam nasionka. W mojej mieścince nie było to łatwe. W końcu zdobyłam, prawie spod lady :evil: (raczej z szuflady sprzedawcy, chyba miał odłożone), mix kolorów, całe 10 nasion. :devil1: W opakowaniu faktycznie było 9 sztuk, jedno podczas sadzenia zgubiłam :jeez: , trzeba było mnie widzieć na czworakach szukającą cennego nasionka - no wcięło, nie ma i już. Czyli mam wysiane całe 8 nasion. Jest piąty dzień od wysiewu i... hurrra! sa cztery kiełki na wierzchu.
Nie przypuszczałam, że te wdzięczne rośliny tak łatwo rozmnaża się z nasion. I jaka frajda, co z tego wyrośnie.
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa-s, pszczelarz5, Nimfa, ewakatarzyna, renmanka

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 24 Lut 2020 09:27 #694866

  • renmanka
  • renmanka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 734
  • Otrzymane dziękuję: 4687
Niestety jest coraz gorzej, listki coraz bardziej podkulone :placze: Wyjęłam z podłoża jedną sadzonkę, mokro nie ma, ale wydaje mi się, że korzenie są malutkie, słabe i kruche. Co robić??? podłamałam się, bo takie były śliczne.
Pozdrawiam Celina

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 24 Lut 2020 10:37 #694887

  • ewa-s
  • ewa-s's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 409
  • Otrzymane dziękuję: 1251
Celinko a mogłabyś zrobić zdjęcie jak to wygląda?
Pisałaś,że podlałaś kristalonem,jakim?
Jeśli system korzeniowy jest słaby,to może trzeba dać nawóz z większą ilością fosforu,który wspomaga rozrost korzeni.
A czy parapet na którym stoją roślinki nie jest czasem zimny.
Chłód utrudnia pobieranie fosforu.Warto w takim przypadku,pod paletkę z roślinami podłożyć styropian.
Trudno coś doradzić nie widząc jak pelaśki wyglądają.
Ostatnio zmieniany: 24 Lut 2020 11:09 przez ewa-s.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, ewakatarzyna

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 24 Lut 2020 11:20 #694898

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3084
  • Otrzymane dziękuję: 5969
Celinko, może jesteś przewrażliwiona, moje też się podwijają i do tego mam ziemióry wredne, ale dają radę.

20200224_105353.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa-s, Łatka, ewakatarzyna

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 24 Lut 2020 11:49 #694901

  • ewa-s
  • ewa-s's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 409
  • Otrzymane dziękuję: 1251
Celink najprawdopodobniej jest tak jak pisze Iwonka-Zielonajagoda,trochę za bardzo się nad nimi skupiasz.
Na zdjęciach które wstawiłaś,roślinki wyglądają idealnie.
Pod koniec stycznia przesadziłaś malutkie roślinki do sporo większych doniczek,trzeba dać korzonkom czas na rozrośnięcie.
Teraz nie przesadzaj,aż bryłka korzeniowa cała będzie przerośnięta korzeniami.
Łatwo to sprawdzić zaglądając pod spód doniczki,widać będzie korzonki w otworach odpływowych.
Iwonko pięknie Ci rosną. :bravo:
U mnie na ziemiórki najlepiej działają rosiczki.
Po prostu stawiam koło roślin na parapetach, gdy jakieś się pokażą i są natychmiast wyłapywane.
Ostatnio zmieniany: 24 Lut 2020 12:07 przez ewa-s.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 24 Lut 2020 12:11 #694905

  • renmanka
  • renmanka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 734
  • Otrzymane dziękuję: 4687
Ewuś, no może masz rację, że się na nimi za bardzo trzęsę, to jak z pierwszym dzieckiem :ohmy: Widzę, że u Iwonki też się troszkę zwijają. Tyle, że u mnie to zwijanie nastąpiło tak z dnia na dzień, dlatego się zaniepokoiłam. Kristalonem podlałam czerwonym, z roztworu 10% odlałam 1,5 ml i dałam to do litra wody.
Ale masz rację, że im może być zimno. Wiszą u mnie na oknie, jak na zdjęciu nr 1 i w ostatnim czasie tak zostawały na noc, bo nie mam już miejsca na regale. W nocy nie działają kaloryfery, od szyby idzie też spore zimno. Będą zatem oddelegowane na stół wieczorem, posiedzimy razem przy kolacji :drink1:
Daję jeszcze fotki, bo na tych z przed kilku dni wyglądały lepiej.

DSCN3045.jpg


DSCN3047.jpg


DSCN3048.jpg


DSCN3050.jpg
Pozdrawiam Celina
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa-s, pszczelarz5, Carmen, MARRY, ewakatarzyna

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 24 Lut 2020 13:58 #694921

  • sznurki Ani
  • sznurki Ani's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 896
  • Otrzymane dziękuję: 3997
Fafka ja też postanowiłam w tym roku spróbować z nasion, bo akurat mi się trafiły w obi, a ja się potem okazało u mnie w ogrodniczym 3 rodzaje białe, różowe i miks kolor oczywiście dokupiłam, nasionek w różowej było 13, w białej 14 a w miks 15.
Zaczęły kiełkować po około 4 dniach aż byłam w szoku. Na dzień dzisiejszy czyli ponad tydzień połowa na pewno wykiełkowała. dokupiłam jeszcze jedno miks kolor w sobotę wysiałam i czekam ale nie wiem ile było nasion córa siała, więc nie liczone.
Zawsze obawiam się hodowania pelargonii, że trudne, wymagające, aż się przekonałam jak dostałam w tamtym roku jedna sadzonkę od znajomej. tzn dwie dostałam jedną z korzonkami drugą bez i za radą wadziłam do wody żeby puściła korzenie i to był błąd i się zmarnowała. A z korzonkiem pięknie rośnie i już dwie osobne sadzonki udało mi się uzyskać. Pierwszą przez przypadek odłamałam sobie, wsadziłam od razu obok do doniczki z tym a co już będzie i się udało.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, ewa-s, ewakatarzyna, renmanka

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 24 Lut 2020 14:21 #694928

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3084
  • Otrzymane dziękuję: 5969
Noooo wiesz...Celinko to są pelaśki prima sort :bravo:

Ewa, nigdy drapieżnych roślin nie miałam, może i czas pomyśleć o nich, na razie w użyciu jest wrotycz i żółte lepy.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa-s, ewakatarzyna, renmanka

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 24 Lut 2020 16:06 #694945

  • ewa-s
  • ewa-s's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 409
  • Otrzymane dziękuję: 1251
Celinko pelargonie są bez zarzutu.Nic im nie jest.
Jeśli temperatura nie spada poniżej 15 stopni,nie musisz ich przestawiać,a szczególnie w nocy mogą mieć niższą temperaturę.
Jednak nie powinna spadać poniżej 13*,bo wtedy zahamowany będzie wzrost.
Widać,że temp.masz odpowiednią i dlatego tak ładnie Ci rosną :bravo: Są krępe,mocne,dobrze wybarwione,tzn.że temp.odpowiednia do ilości światła i roślinki się nie wyciągają.

Iwonko jeśli wrotycz i lepy dają radę to nie potrzebujesz owadożerów.
Ja uprawiam rosiczki więc niech pracują a przy okazji się najedzą.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, renmanka

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 25 Lut 2020 10:03 #695068

  • renmanka
  • renmanka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 734
  • Otrzymane dziękuję: 4687
Iwonko, Ewciu :hug:
ale... no znów znalazłam "ale", no więc dziś je podlałam od dołu, tj. woda do kuwety. I niestety moim oczom ukazały się skoczogonki :( Pojedyncze egzemplarze, ale też nie lałam dużo wody, więc pewnie wypłynęły jedynie te zbłąkane. I może to one podgryzają korzonki i wpływają na wygląd niektórych listków. Więc jeśli macie sprawdzone sposoby na skuteczną z nimi walkę to poproszę o wskazówki.
Wolę nie myśleć co te robaczki zrobią z moimi maleńkimi lobeliami :jeez:
Pozdrawiam Celina
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa-s

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 25 Lut 2020 11:14 #695086

  • ewakatarzyna
  • ewakatarzyna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1737
  • Otrzymane dziękuję: 12749
Witaj Celinko,
Znalazłam taki artykuł, może będzie przydatny;

regiodom.pl/portal/ogrod/rosliny/skoczog...zwalczyc-skoczogonki
Pozdrawiam Ewa
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa-s


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.728 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum