TEMAT: Hippeastrum - zwartnica. Część 3.

Hippeastrum - zwartnica. Część 3. 19 Lis 2021 10:51 #782397

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1694
  • Otrzymane dziękuję: 7672
Zaatakował mnie dzisiaj :hammer:

1637315404667.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, CHI, Agus, Zibi77, Carmen, Jaedda, ewakatarzyna, Babcia Ala, Eleni


Zielone okna z estimeble.pl

Hippeastrum - zwartnica. Część 3. 19 Lis 2021 11:12 #782398

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79722
Ja półki z takimi agresorami omijam szerokim łukiem - słaba jestem, a pozostałości po podobnych zakupach w ubiegłych latach tylko zabierają miejsce na parapecie.
Moje doświadczenie jest takie, że jeśli nawet te cebule kwitną w roku zakupu dwoma pędami, potem robią się tyci tyci - i u mnie nie kwitną już nigdy więcej.
Podkreślam "u mnie", bo pewnie bardziej kompetentna opieka może sprawić cuda.

Na razie mam dwa pytania, pierwsze do Eleny: czy przyszło Twoje zamówienie z Holandii? Ta Terra nie daje mi spokoju...

A drugie do wszystkich: czy komuś by się przydała przybyszówka, co się oderwała od Yellow Star? Jest wielkości przeciętnej cebulki tulipana i ma dwa malutkie korzonki.

W domku narzędziowym zostało już tylko kilka doniczek, reszta ewakuowana do ciemnej, chłodnej piwnicy - częściowo z liśćmi. Zaglądam tam i obrywam żółknące.
Na parapetach ciągle kwitnący Apple Blossom, Premiere - jedyny tegoroczny zakup w LG oraz Velvet Nymph - wypuściła blade liście, to co miałam zrobić?



Nimfa jest zwe mną trzeci rok, z tym, że w ostatnim sezonie nie kwitła - jak widać, dobrały się do niej roztocza,
Ostatnio zmieniany: 19 Lis 2021 11:14 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, Agus, Zibi77, Carmen, jagodka27, ewakatarzyna, Eleni

Hippeastrum - zwartnica. Część 3. 19 Lis 2021 13:19 #782410

  • Eleni
  • Eleni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 476
  • Otrzymane dziękuję: 2298
Aniu czekam pewnie w przyszłym tygodniu dojdzie przesyłka jest na razie w sortowni NL :) sama już nie mogę się doczekać

Przybyszówkę też chętnie przygarnę jeśli nie ma chętnych :)

Co do biedronkowych i innych tez omijam na razie tłumacze sobie że jadą do mnie perełki więc chomik na razie zaspokojony :)
pozdrawiam ciepło Elena
Ostatnio zmieniany: 19 Lis 2021 13:21 przez Eleni.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, Agus, Zibi77, jagodka27, ewakatarzyna, Babcia Ala

Hippeastrum - zwartnica. Część 3. 19 Lis 2021 14:19 #782412

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79722
Eleno - po prostu daj znać, dokąd ma przybyszówka polecieć.
Pochodzi od zeszłorocznego holenderskiego nabytku, wyciągnęłam cebulę mateczną z doniczki, bo w jednym miejscu była podejrzanie mokra (ale może to wina przeciekającego dachu w domku narzędziowym). Były trzy takie maluchy przy "matce", ta jedna odpadła.

Oby "perełki" nie okazały się jakimiś tanimi podróbkami - bo przyznam się, że nie zdzierżyłam i zamówiłam Ziemię Tajemnic (jako że moja druga połowa dostała nagrodę JM Rektora :rotfl1: ).
Ostatnio zmieniany: 19 Lis 2021 14:21 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Agus, Zibi77, Carmen, jagodka27, ewakatarzyna, Babcia Ala

Hippeastrum - zwartnica. Część 3. 19 Lis 2021 15:39 #782416

  • Eleni
  • Eleni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 476
  • Otrzymane dziękuję: 2298
Właśnie dostałam info że cebulki będą doręczone w poniedziałek :)

Niby firma ma dobre opinie zobaczymy:) Czy dobrze rozumiem że tez skusiłaś się na Terra Mystica?
W sprawie przybyszówki już piszę pw
pozdrawiam ciepło Elena
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Agus, Zibi77, jagodka27, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnica. Część 3. 19 Lis 2021 15:53 #782417

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79722
Tak, jak pisałam, miałam ją kiedyś, bodajże z Fluwela - ale nawet nie pamiętam, w jakich okolicznościach ją straciłam. Prawdopodobnie po prostu nie odbudowała się dostatecznie.
Cóż, przekonamy się, co to za firma, kupuję co roku tyle cebul (głównie oczywiście ogrodowych), że warto zaryzykować.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Agus, Zibi77, jagodka27, ewakatarzyna, Eleni

Hippeastrum - zwartnica. Część 3. 19 Lis 2021 17:08 #782421

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2438
  • Otrzymane dziękuję: 9223
Aniu bardzo dokładnie obejrzyj tą podejrzanie mokrą, na granicy cebuli i piętki i samą piętkę. Mam nadzieję, że to jak piszesz cieknący domek, a nie coś groźnego. U mnie, jeśli większość doniczek była sucha, a zdarzały się podejrzanie mokre, to okazywało się, że w cebuli żerowały larwy pobzygi albo udnicy, albo jedne i drugie. W takich doniczkach podłoże nigdy nie wysychało. Szukaj małych otworków.
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Agus, Zibi77, jagodka27, ewakatarzyna, Babcia Ala

Hippeastrum - zwartnica. Część 3. 19 Lis 2021 18:01 #782427

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79722
Hm, niczego podobnego nie zauważyłam - a ściągnęłam brązową, wilgotną łuskę. Ale chyba w tych okolicznościach zrobię ponowna lustrację.
W każdym razie cebula jest twarda. Obsypałam ją cynamonem i wsadziłam do suchej ziemi.

Edit: jednak zaniepokoiłaś mnie, Jolu.
Wyciągnęłam cebulę z doniczki. Dokładnie wypłukałam z ziemi, na ile dałam radę usuwając wszystko, co zdawało się martwe. W tym jedną warstwę łuski.
Wygląda tak (przepraszam za dość marną jakość zdjęć, jeszcze nie doszłam do ładu z nowym aparatem w trybie fotografowania w sztucznym świetle).





Jedyne, co mnie niepokoi, to to pęknięcie - jakby cebula chciała się podzielić:



Ewidentnych dziur nie zauważyłam.

Ponownie obsypałam cynamonem i wsadziłam w doniczkę. Pożyjemy, zobaczymy.
Ostatnio zmieniany: 20 Lis 2021 09:43 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agus, Zibi77, Carmen, jagodka27, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala

Hippeastrum - zwartnica. Część 3. 20 Lis 2021 09:13 #782453

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2438
  • Otrzymane dziękuję: 9223
Ja to tradycyjnie zafundowałabym jej gorącą kąpiel, bo to u mnie panaceum na wszystko ;) , ale może już jej wystarczy tych rewolucji. :P Teraz tylko proste ale najtrudniejsze :silly: znaleć najlepszą miejscówkę. :evil:
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, CHI, Agus, Zibi77, jagodka27, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnica. Część 3. 20 Lis 2021 10:15 #782458

  • Agus
  • Agus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 2309
Oglądałam biedronkowe hipcie, ale tym razem były już koszmarnie zgnite, małe cebule w naszej biedrze. Odpuściłam, poczekam na kolejny rzut z losowaniem :P
Za to przy okazji wizyty w LM wybrałam kolejny raz Emmanuelle. Bowiem pierwsza okazała się być Riloną (Rilone też miałam od nich, nawet stały na parapecie obok siebie). Mam nadzieję, ze nie okaże się, ze i trzecia cebulką to Rilona :P

Sweet Nymph zamówiłam w dwóch egzemplarzach, bo cena była podejrzanie niska i uznałam, ze to zawsze trochę większą szansa, ze się trafi. Akurat jak na złość obie są zgodne. Teraz taką ładną ramkę tworzą dla kuchennego parapetu.

IMG_20211120_095558.jpg


Za to zamówiona z LG Velvet nymph ty lko szczypior prezentuje :dry:

IMG_20211120_095907.jpg


A to Rilona i Emmanuelle-Rilona :wink4:

IMG_20211117_165835.jpg


IMG_20211120_095548.jpg


Doublet się otwiera. Ciekawy kształt.

IMG_20211120_095552.jpg


Na NN z netto są już ostatnie kwiaty.

IMG_20211118_143043.jpg


Następne otworzą się Chicco i LA Paz. Najbardziej czekam na Chico, bo będzie bohaterem mojego nagrania :flower2:
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, CHI, Zibi77, Carmen, jagodka27, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala, Eleni

Hippeastrum - zwartnica. Część 3. 20 Lis 2021 13:44 #782483

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1694
  • Otrzymane dziękuję: 7672
Cebulka ta co kupiłam była bardzo duża jak na biedr, kilka korzonków było żywych ładnych a reszta starych odpadła. Piętka zaczęła chyba od tej super ziemi gnić to obczyściłam. Kwiat z czerwonego opakowania i widać po pączku że coś z czerwieni chyba będzie.
Faktycznie inne odmiany kolorystyczne miały dużo mniejsze cebule i mikre pędy a zwłaszcza białe.
Ostatnio zmieniany: 20 Lis 2021 13:45 przez jagodka27.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, CHI, Agus, Zibi77, ewakatarzyna, Babcia Ala, Eleni

Hippeastrum - zwartnica. Część 3. 20 Lis 2021 21:45 #782543

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2438
  • Otrzymane dziękuję: 9223
Agus zdradź tajemnicę, które to źródło sprzedaje w niskich cenach zgodne cebule, bo to brzmi jak bajkowe źródło wody żywej. :woohoo:
Cudnie Ci obrodziło. Gratulacje, zachwyty i podziękowania, że dostarczasz tyle emocji w te ponure dni. :thanks:

Ja dzielnie uniknęłam ataku biedronek, czmychnęłam udając, że ich nie widzę. :) Na razie to mam ataki w domu. Jeszcze sporo do przesadzenia. I zamówiłam w Chinach kolejne żarówki do doświetlania (podrożały 100% :angry: ), znaczy będzie kombinowanie, gdzie upchnąć cebule, stare cebule w nowe miejsca. Ataki obcych zdecydowanie muszę odpierać. :wink4:
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, CHI, Agus, Zibi77, jagodka27, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnica. Część 3. 22 Lis 2021 13:34 #782629

  • Eleni
  • Eleni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 476
  • Otrzymane dziękuję: 2298
Zgodnie z obietnicą wrzucam zdjęcia moich "słoników" z zamówienia łączna waga 3 cebul to prawie 2 kg :eek3:

jestem w szoku od wielkości i stanu cebulek :eek3:

Biedronkowe i inne nieszczęścia chowają się przed tym


IMAG3836.jpg


IMAG3832.jpg


IMAG3828.jpg
pozdrawiam ciepło Elena
Ostatnio zmieniany: 22 Lis 2021 13:37 przez Eleni.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, CHI, Agus, Zibi77, Carmen, jagodka27, ewakatarzyna, Babcia Ala

Hippeastrum - zwartnica. Część 3. 22 Lis 2021 13:44 #782630

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79722
I tak to powinno wyglądać u wszystkich sprzedawców!

Mam nieodparte wrażenie, że jak zamawiamy sami w Niemczech, czy Holandii, dostajemy godny towar za godną cenę. A od pośredników - zmiotki i braki z tamtejszych hurtowni.
Choć jak zawsze, są wyjątki.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, CHI, Agus, Zibi77, Carmen, jagodka27, ewakatarzyna, Babcia Ala, Eleni

Hippeastrum - zwartnica. Część 3. 22 Lis 2021 14:31 #782632

  • Eleni
  • Eleni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 476
  • Otrzymane dziękuję: 2298
Nie wiem jak to wygląda u innych pierwszy raz w życiu coś odważyłam sie zamówić z zagranicy...owszem za te pieniądze w PL kupiłabym więcej cebulek, ale zapewne w dużo gorszym stanie i nie wiem czy zgodnych odmianowo...jednak wolę mniej ale bardziej jakościowych teraz z niecierpliwością będę czekała na kwiaty coś mi podpowiada że nie zawiodę się
pozdrawiam ciepło Elena
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, CHI, Zibi77, Carmen, jagodka27, ewakatarzyna, Babcia Ala

Hippeastrum - zwartnica. Część 3. 28 Lis 2021 09:06 #783327

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79722
Wróciłam do miasta i nareszcie mogę ocenić, co za "kota w worku" kupiłam.
To cebula Terra Mystica.





Powiem, że trafiało mi się kupić większe. Z trzech zamówionych (no bo przecież ni będę płacić za dostarczenie jednej :rotfl1: ) największa jest Barbados. Zawsze ją chciałam i próbowałam - zaliczając kilka razy pudło. Jeśli te dwie okażą się zgodne, to dobrze wydane pieniądze.
Tymczasem lada dzień rozwinie się pąk jedynej kupionej w Polsce - Premiere:



Cebula z LG, ten pęd ogromny, co najmniej 40 cm, drugi już go goni.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, CHI, Carmen, jagodka27, ewakatarzyna, Babcia Ala, Eleni

Hippeastrum - zwartnica. Część 3. 28 Lis 2021 10:21 #783344

  • Eleni
  • Eleni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 476
  • Otrzymane dziękuję: 2298
Aniu tak wyszło że wśród moich zamówionych Terra też była najmniejsza, ale widzę że będzie "dzieciata"
A największa to Doublet i już pokazał się listek u niej :)
Mam jeszcze Magnum to ten taki średniak ale najmniej był "czyszczony"
pozdrawiam ciepło Elena
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, Zibi77, jagodka27, ewakatarzyna, Babcia Ala

Hippeastrum - zwartnica. Część 3. 28 Lis 2021 12:44 #783365

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2438
  • Otrzymane dziękuję: 9223
Fajne zakupy :) Przecieracie, Dziewczyny, szlaki handlowe. :search:

U mnie jeszcze parę dni do rozwinięcia się kwiatu 'Luny'. A tymczasem zakwitło przyniesione z dworu Nerine. Niby nie hippeastrum, ale z rodziny amarylkowatych. A że nie widzę specjalnego wątku dla Nerine, to pozwolę sobie pokazać tutaj. Tym bardziej, że zamierzam zebrać pyłek i spróbować krzyżówki międzygatunkowej z hipkiem.

IMG_20211127_085112.jpg
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Zibi77, jagodka27, ewakatarzyna, Babcia Ala, Eleni


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.477 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum