TEMAT: Uprawa kwiatów w hydroponice

Uprawa kwiatów w hydroponice 04 Lis 2017 18:24 #573118

  • Hydroponiczka
  • Hydroponiczka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Ciesz się tym co masz.
  • Posty: 62
  • Otrzymane dziękuję: 102
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów :hug:
Jestem tu młodziutką forumowiczką choć wiek mój jest bardzo dojrzały :P Przeglądając forum bardziej z ciekawości niż szukając pomocy, zauważyłam wiele ciekawych wątków które zawierają rady odnośnie uprawy kwiatów i nie tylko.
Ponieważ od około 18-20 lat zajmuję się uprawą kwiatów w hydroponice pomyślałam, że zainspiruje Was tą bardzo ciekawa i prostą forma uprawy kwiatów.
Od razu zaznaczę że nie przeczytałam na ten temat żadnej książki, artykułu, ani nie korzystałam z internetu (bo wtedy nie miałam zielonego pojęcia jak się obsługuje komputer i przez wiele lat podchodziłam do niego jak pies do jeża) :rotfl1: . Teraz też nie jestem zbyt mocna (jestem samoukiem, od czasu do czasu ktoś mi coś podpowiedział) Naukę rozpoczęłam na komputerze syna. Kilka razy namieszałam mu tak, że lepiej nie mówić :rotfl1: (kupiłam sobie laptopa) Wszystko w tej uprawie robiłam na podstawie własnej obserwacji a doświadczenie przyszło samo.
Zapytacie skąd ten pomysł na hydroponikę? Ano stąd, że kwiatki które miałam w ziemi albo przelewałam albo zasuszałam :oops: . Pewnego razu, nie pamiętam gdzie (bo pamięć w tym wieku już nie ta :P ) zobaczyłam kwiatek rosnący w białych kamykach i zaczęłam się zastanawiać jak to może być, że kwiatek rośnie bez ziemi a w wodzie. W niedługim czasie odwiedziłam OBI i tam zobaczyłam pierwszy raz zestaw (wkład, wskaźnik i osłonę i keramzyt) do uprawy w hydroponice. Ekspedientka oczywiście nie potrafiła mi nic sensownego powiedzieć jak to się robi. Szybka decyzja, kupuję jeden zestaw i keramzyt. W domu pukają się w głowę :club2:
Dostałam kilka gałązek fikusa i wsadziłam je do wody, niby na kilka dni żeby nie zwiędły i zapomniałam o nich. Zapomniałam o nich :oops: . Po jakimś czasie ok. 2 tygodniach wody w szklance nie było, ale za to gałązki wypuściły piękne korzonki. Postanowiłam go wsadzić do keramzytu i tak oto zaczęła się moja przygoda z hydroponiką. Kilkuletni efekt widać na zdjęciu poniżej

Fikus nie mieścił się już w domu, wylądował na korytarzu

mojekwiatywhydroponice020.jpg



to już drugi fikus dziecko pierwszego


019.jpg



Poniżej pokażę kwiatki które wyhodowałam od malutkich szczepek

IMG_6637.jpg


Paprotka.jpg


016.jpg


Plumeriaigrudniaki005.jpg


Kwitnacaszlumbergera004.jpg


009.jpg


Kwitnacaszlumbergera002.jpg


023.jpg


026.jpg


001.jpg


020.jpg


021.jpg
Ostatnio zmieniany: 04 Lis 2017 23:16 przez Forumowa Żabula.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, zeberka363, Carmen, UllaM


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa kwiatów w hydroponice 04 Lis 2017 18:40 #573129

  • Hydroponiczka
  • Hydroponiczka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Ciesz się tym co masz.
  • Posty: 62
  • Otrzymane dziękuję: 102
druga tura zdjęć
IMG_6722-2.jpg


0012.jpg


005.jpg


015-2.jpg


012-2.jpg


004.jpg


017.jpg


061.jpg


IMG_6690.jpg


IMG_6728-3.jpg


005-2.jpg


026-2.jpg


Ufffff ale sie napracowałam :cool3: .Mam nadzieję ze nie zanudziłam Was.i że nie wstawiłam podwójnych zdjęć.Miłego odlądania
Ostatnio zmieniany: 04 Lis 2017 18:45 przez Hydroponiczka.
Za tę wiadomość podziękował(a): anianiekurzak, Armasza, zeberka363, Carmen

Uprawa kwiatów w hydroponice 04 Lis 2017 19:11 #573142

  • anianiekurzak
  • anianiekurzak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 639
  • Otrzymane dziękuję: 849
Witaj :bye: masz śliczne kwiaty, grudniki też sprawiasz w hydroponice? I fiołki? Zawsze wydawało mi się że nie poradzę sobie z taką uprawą ale może kiedyś spróbuję.... Nie ma problemu ze szkodnikami glebowymi...
Pozdrawiam serdecznie Ania.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hydroponiczka

Uprawa kwiatów w hydroponice 04 Lis 2017 19:11 #573143

  • nati6
  • nati6's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 424
  • Otrzymane dziękuję: 652
Tereso, posiadasz piękne tryskające życiem roślinki,ani jeden listek nie zasuszony :hearts:
gratuluję ciekawego pomysłu ,odwagi :bravo:

dziękuję że zechciałaś z nami podzielić się swoją wiedzą :kiss3:
Fikusy zwłaszcza zimą zawsze łysieją ..a twoje ..burza liści :dazed:
Za tę wiadomość podziękował(a): Hydroponiczka

Uprawa kwiatów w hydroponice 04 Lis 2017 19:35 #573157

  • Carmen
  • Carmen's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1881
  • Otrzymane dziękuję: 3192
Rewelacyjne efekty, najbardziej zdziwiły mnie fiołki i schlumbergery w hydroponice. :hearts:
Zielono pozdrawiam Iwona
Ostatnio zmieniany: 04 Lis 2017 23:10 przez Forumowa Żabula.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hydroponiczka

Uprawa kwiatów w hydroponice 04 Lis 2017 19:41 #573160

  • nerina
  • nerina's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 131
  • Otrzymane dziękuję: 52
A mnie zainteresowała uprawa paproci. Proszę o "instrukcję" jak postępować, po wyjęciu z ziemi i wypłukaniu ,wsadzić do keramzytu? A korzenie chyba zgniją po takiej zmianie ??
Za tę wiadomość podziękował(a): Hydroponiczka

Uprawa kwiatów w hydroponice 04 Lis 2017 21:30 #573196

  • Hydroponiczka
  • Hydroponiczka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Ciesz się tym co masz.
  • Posty: 62
  • Otrzymane dziękuję: 102
Kochani jestem winna przeprosiny.Wszystkie kwiatki poza paprotką (na zdjęciu pod fikusem)i kawą wyhodowałam z z otrzymanych lub po cichutku ustrzykniętych metodą wiadomo jaką :cool3: :P Paprotka jest jedynym kwiatem który wymaga cierpliwości przy oczyszczaniu korzeni.Instrukcje ze zdjęciami podam w najbliższym czasie ,dzisiaj mam mało czasu.
Fiołki ,grudniki .rosną rewelacyjnie w hydro.Z ziemi do hydro najlepiej przenosić młodsze kwiaty,starsze bardziej chorują,
Bardzo dziękuję za miłe przyjęcie.Służę radą,odpowiem na każde pytanie.
Ostatnio zmieniany: 04 Lis 2017 23:18 przez Forumowa Żabula.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, CHI

Uprawa kwiatów w hydroponice 04 Lis 2017 22:02 #573204

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2427
Bardzo fajny wątek. Z chęcią będę podczytywał ;) Co do roslinek to widać, że ta metoda służy im jak najbardziej :lol:
Za tę wiadomość podziękował(a): Hydroponiczka

Uprawa kwiatów w hydroponice 04 Lis 2017 23:24 #573220

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Teresa, bardzo Ci dziękuję za ten wspaniały wątek który jak najbardzie zasługuje na uwagę a w szczególności na jego wypróbowanie. Ja też mam niektóre hoje w uprawie hydroponicznej i muszę przyznać że bardzo sobie chwalę tego typu uprawę. Masz wspaniałe okazy, ale mnie (jak na hojoluba przystało) rzucił się w oczy przecudny okaz hoi compacty. Chyba się wiosną do ciebie uśmiechnę (o ile pozwolisz/zechcesz) o szczepkę tej zacnej hojowej piękności. Jej aromat podczas kwitnienia jest dla mnie cudowny!! :hearts: :hearts:
A roślinki i ich opiekun? O kurcze, i tu nie wiem komu bić większe brawa!! Więc brawa dla wszystkich!! :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo:
Dobrego dnia. Pozdrawiam.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hydroponiczka

Uprawa kwiatów w hydroponice 05 Lis 2017 17:07 #573338

  • Hydroponiczka
  • Hydroponiczka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Ciesz się tym co masz.
  • Posty: 62
  • Otrzymane dziękuję: 102
Kerstin2309, Michał dziękuję za odwiedziny .
Zapewniam że uprawa w hydroponice jest naprawdę bardzo ale to bardzo prosta i łatwa.Na początku trzeba troszkę zainwestować w wkłady od 1.30zł najmniejszy 5/5cm do 29zł 32/19cm i wskaźniki od 4zł do 36zł największy + osłonki koszt w zależności jaką sobie znajdziemy.Ważne aby wkład dotykał ścianek osłonki.Najlepsze są osłonki oryginalne bo są świetnie dopasowane ale drogie.Ja osobiście jadę do OBI gdzie jest spory wybór osłonek. biorę wkład i dopasowuje sobie na miejscu.
Kerstin moja hoja compacta ma ok 15 lat.Dostałam szczepkę z 3 listkami i stała tak 3 albo 4 lata bez żadnego wzrostu .Miałam ją wyrzucić i chyba się przestraszyła bo ruszyła z impetem.Na wiosnę pozwolę Ci się uśmiechnąć.Uwielbiam tą hoję i jej kwiaty ale zapachu niestety nie.

Poniżej podaję link dla niezorientowanych -aby pokazać jak wyglądają potrzebne akcesoria do hydro.




sklep.hydroponika.pl/HYDROPONIKA_akcesor..._do_hydroponiki.html

sklep.hydroponika.pl/HYDROPONIKA_akcesor...ki_poziomu_wody.html
Ostatnio zmieniany: 05 Lis 2017 19:53 przez Forumowa Żabula.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, renaa

Uprawa kwiatów w hydroponice 05 Lis 2017 17:35 #573342

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1646
  • Otrzymane dziękuję: 3541
Teresko
Dzięki ogromne za wątek. Opowiadaj, jak postępujesz z roślinkami w hydro. Efekt widać na zdjęciach, ale jak czarujesz?
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Za tę wiadomość podziękował(a): Hydroponiczka

Uprawa kwiatów w hydroponice 05 Lis 2017 17:42 #573346

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2427
Mnie interesuje nawożenie takich roślin. Jak to wygląda? Czy stosujesz jakieś nawozy rozpuszczalne i wtedy taki dodajesz do wody,
którą potem podlewasz te roślinki. Czy jest to zupełnie inny zestaw czynności jakie trzeba wykonać w takim przypadku :bad-idea:
Bo bardzo łatwo sól może pojawić się na keramzycie :dry:
Za tę wiadomość podziękował(a): Hydroponiczka

Uprawa kwiatów w hydroponice 05 Lis 2017 18:47 #573352

  • renaa
  • renaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 868
  • Otrzymane dziękuję: 2414
Tereso, bardzo się cieszę, że i Ty pokochałaś hydroponikę :) Moje wszystkie storczyki rosną w hydro. Paprocie też ( oprócz największych) Zgadzam się z Tobą - to bardzo wygodny sposób uprawy roślin. I zainspirowałaś mnie to przesadzenia w hydro skrętnika :) Jeśli fiołki dobrze sobie radzą, spróbuję ze skrętnikiem :)
Pozdrawiam,
Renia
Za tę wiadomość podziękował(a): Hydroponiczka

Uprawa kwiatów w hydroponice 05 Lis 2017 18:56 #573356

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Hydroponiczka wrote:
Kerstin2309, Michał dziękuję za odwiedziny .

Kerstin moja hoja compacta ma ok 15 lat.(....) Na wiosnę pozwolę Ci się uśmiechnąć.Uwielbiam tą hoję i jej kwiaty ale zapachu niestety nie.

Śliczne dzięki. :hug:
Dobrego dnia. Pozdrawiam.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hydroponiczka

Uprawa kwiatów w hydroponice 05 Lis 2017 19:26 #573364

  • Hydroponiczka
  • Hydroponiczka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Ciesz się tym co masz.
  • Posty: 62
  • Otrzymane dziękuję: 102
Michał- stosuję naprzemiennie nawóz do hydroponiki HM 10 w granulkach ( jest dosyć drogi) który wsypuje się bezpośrednio do osłonki z wodą (wyjmując wcześniej kwiatek z osłonki lub wsypując na keramzyt i podlewamy) lub nawóz do roślin w ziemi (do kwitnących,zielonych,paproci). Nie zauważyłam wielkiej róznicy miedzy nawozami , więc kiedy brakuje mi kasy :( stosuje wtedy nawozy do kwiatów w ziemi w/g opisu na ulotce . Jeżeli stosuję nawóz do ziemi ,do każdego podlewania to dawka jest o poło mniejsza.
Biały nalot może się pojawić i jest przyczyną prawdopodobnie zbytnio chlorowanej wody. Można go łatwo usunąć zdejmując wierzchnią warstwę keramzytu uzupełniając nowym. (chociaż nie wpływa to negatywnie na roślinę).Parę lat temu zdarzało się to często , teraz naszą wodę z kranu mozna pić więc nalot mi się nie pojawia.Nalot może też być powodem pleśni ,wówczas należy przesadzić roślinę do nowego keramzytu.

renaa :hug: ciesze się podzielasz moją pasję :drink1:

Armasza czasem stoję i gadam do nich :rotfl1:
Ostatnio zmieniany: 05 Lis 2017 19:32 przez Hydroponiczka. Powód: dodanie tekstu
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza

Uprawa kwiatów w hydroponice 05 Lis 2017 19:45 #573371

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2427
Czyli nawozy rozpuszczalne (żel) też mogą być? :dry:
Za tę wiadomość podziękował(a): Hydroponiczka

Uprawa kwiatów w hydroponice 05 Lis 2017 20:05 #573384

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Tak Michał. Jednym z lepszych nawozów w żelu jest Agrecol Żel. Do hydroponiki musi być używany nawóz który jest łatwo rozpuszczalny w wodzie, i czy dany nawóz właśnie taki jest bardzo łatwo to sprawdzić: rozrabiasz nawóz według dawek zalecanych przez producenta, odstawiasz na bok butelkę z wodą z dodanym nawozem na ok. godzinę żeby się ''odstała i ustabilizowała''. Jeśli na dnie butli nie pojawi się osad, to znaczy że ten nawóz można zastosować do roślin uprawianych w hydro. Tak mi kiedyś podpowiedział pewien spec od hydroponiki (szkoda że straciłam z nim kontakt).
Dobrego dnia. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniany: 05 Lis 2017 20:06 przez Forumowa Żabula.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Hydroponiczka, UllaM

Uprawa kwiatów w hydroponice 05 Lis 2017 20:25 #573393

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2427
Krysiu, dziękuję ci za wyjaśnienie. Wiesz wolałem się dopytać zwłaszcza, że mamy teraz taką specjalistkę na forum od hydroponiki.
Na wiosnę przeniosę chyba Fredclarceare do hydroponiki. To straszny żarłok i chlejus :rotfl1: :devil1: Dlatego ta metoda uprawy dla
niego powinna być optymalniejsza :whistle:
Za tę wiadomość podziękował(a): Hydroponiczka


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.364 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum