TEMAT: Uprawa kwiatów w hydroponice

Uprawa kwiatów w hydroponice 05 Lis 2017 21:23 #573401

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Jak najbardziej! I życzę powodzenia w uprawie hydro. :)
Dobrego dnia. Pozdrawiam.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hydroponiczka


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa kwiatów w hydroponice 05 Lis 2017 22:14 #573410

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Oj przyda się, bo do każdej rośliny trzeba podejść bardzo indywidualnie :supr:
Za tę wiadomość podziękował(a): Hydroponiczka

Uprawa kwiatów w hydroponice 06 Lis 2017 17:08 #573496

  • Hydroponiczka
  • Hydroponiczka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Ciesz się tym co masz.
  • Posty: 62
  • Otrzymane dziękuję: 102
Cieszę się że rozpoczęła się dyskusja , uprawiających kwiaty w hydro. Z pewnych sugestii może i ja skorzystam .
Michał nie stosowałam nawozu w żelu (kto wie może na wiosnę?) plusem nawozu w granulkach HM10 jest to że stosuje się go raz na kilka miesięcy.Poniżej cytat ze strony sklepu w którym zaopatruje się w akcesoria do hydro:

"Do nawożenia roślin w uprawie hydroponicznej używa się długoterminowej pożywki Lewatit HD50 lub HM10 w postaci stałej, która zaopatruje roślinę w potrzebne jej składniki na okres 4 miesięcy lub specjalnej pożywki płynnej do hydroponiki stosowanej wg wskazań na opakowaniu."

"Instrukcja podawania nawozu stałego
Odpowiednią porcję nawozu wsypujemy na dno doniczki lub granulat i polewamy wodą. Miejsce podania nawozu zależy od tego czy roślinę z wkładem hydroponicznym możemy łatwo wyjąć z doniczki lub donicy. Nawóz podajemy zawsze przed podlaniem rośliny."


Dawkowanie nawozu długoterminowego dla roślino wysokości do 50 cm

Niestety nie wstawiłam zdjęcia z dawkowaniem. jest niewyrażne .Postaram się inaczej to zrobić.
Ostatnio zmieniany: 06 Lis 2017 17:24 przez Hydroponiczka.

Uprawa kwiatów w hydroponice 06 Lis 2017 17:44 #573503

  • Hydroponiczka
  • Hydroponiczka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Ciesz się tym co masz.
  • Posty: 62
  • Otrzymane dziękuję: 102
Obiecane zdjęcia z przenoszenia paprotki z ziemi do hydro

1>wyjmujemy roślinę w uprawie ziemnej z doniczki i moczymy bryłę korzeniową przez okres kilku godzin w letniej wodzie;
2.usuwamy delikatnie ziemię z korzeni pomagając sobie strumieniem letniej wody z prysznica ,Potem pod bieżącą wodą delikatnie plastikowym widelczykiem staram się usunąć resztki ziemi
3.wkładamy oczyszczoną dokładnie bryłę korzeniową do ażurowego wkładu hydroponicznego i zasypujemy granulatem ceramicznym;
4.wkładamy wskaźnik poziomu wody w odpowiedni otwór we wkładzie hydroponicznym
5.wkładamy roślinę we wkładzie do osłonki
Wlewamy wody do poziomu optimum wskaźnika;
Po 2 tygodniach podajemy nawóz do hydroponiki;
przez kilka tygodni po przestawieniu należy zadbać o częste zraszanie rośliny i granulatu.

008.jpg

009-2.jpg

011.jpg


013.jpg


013.jpg


014.jpg


020-2.jpg

026-3.jpg


Paprotka to jedyny kwiat który wymaga cierpliwości.Czasem robiłam to przez cały dzień :( z przerwami na moczenie ,tak mocno były splatane korzenie.
Ostatnio zmieniany: 06 Lis 2017 22:13 przez Michał.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza

Uprawa kwiatów w hydroponice 06 Lis 2017 18:02 #573512

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19241
  • Otrzymane dziękuję: 79459
Cześć Teresko, z przyjemnością przeczytałam Twój nowy wątek.
Co prawda ja raczej odchodzę od roślin "parapetowych" (z różnych powodów życiowo-organizacyjnych), lecz jak widzę ładny storczyk, moje rozumne postanowienia załamują się niejednokrotnie; za "podszeptami" na tym Forum przesadziłam kilka moich, głównie ćmówek, do keramzytu - z różnym skutkiem, ale i z drobnymi sukcesami.
Metoda podoba mi się o tyle, że czasem moje rośliny muszą sobie radzić dość długo same - może to jest dla mnie droga? Oczywiście jeśli chodzi o "domówki", bo w ogrodach tak się nie da :)
Mam od razu takie pytanko: po co umieszczasz - nie tylko Ty - te wskaźniki poziomu wody? Czy to ma jakieś duże znaczenie? Moje ćmówki mają przezroczyste lub półprzezroczyste osłonki i po prostu widzę, jak jest z wodą. A inne wyciągam przed podlaniem z zewnętrznej doniczki - i też widzę.
Co do nawozów... dość dobrze reagują na guano w płynie (moi domownicy mniej dobrze :rotfl1: ).
Ostatnio zmieniany: 06 Lis 2017 18:30 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hydroponiczka

Uprawa kwiatów w hydroponice 06 Lis 2017 18:24 #573517

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Aniu, ten wskaźnik, w przypadku wstawienia ażurowego wkładu do ciasnej, nieprzezroczystej osłonki pokazuje Ci, kiedy wypadałoby uzupełnić wodę, aby roślinka nie padła. I nie musisz wtedy zaglądać do doniczki w której jest umieszczona roślina czy woda jeszcze jest czy też jej już brakuje, bo wskaźnik o wszystkim Ci powie.
Dobrego dnia. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniany: 06 Lis 2017 18:29 przez Forumowa Żabula.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Hydroponiczka

Uprawa kwiatów w hydroponice 06 Lis 2017 20:27 #573543

  • Hydroponiczka
  • Hydroponiczka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Ciesz się tym co masz.
  • Posty: 62
  • Otrzymane dziękuję: 102
Aniu..Kerstin2309 wyprzedziła moją odpowiedź. Dodam tylko że opadnięcie wskaźnika do najniższego poziomu czyli optimum, daje sygnał że należy poczekać jeszcze 2-3 dni i dopiero podlać.Dlaczego? Ano dlatego że w osłonce jest jeszcze woda i nic się roślince nie stanie. Do poziomu maksimum podlewam kiedy wyjeżdżam na urlop ok 2 tygodnie.Nawet jeżeli roślina wypije wodę pozostaje wilgotny keramzyt który pozwoli przetrwać jej jeszcze parę dni.
Przezroczyste osłonki sprawdzają się tylko u storczyków ponieważ korzenie lubią dostęp światła.W uprawie typowo hydroponicznej konieczne są nieprzezroczyste osłonki bo korzenie nie lubią światła i z czasem pojawiają się zielone glony ,dochodzi do gnicia bryły korzeniowej.Kilka lat temu zrobiłam taki eksperyment z fikusem.Dwie ukorzenione szczepki wsadziłam jedną do przezroczystej drugą do ciemnej. Do puki korzenie były schowane w keramzycie było ok.Po paru miesiącach roślina w przezroczystej osłonce zaczęła marnieć :( ,doszło do gnicia korzeni.

Guano też wypróbowałam nie ,szkodzi uprawie w hydro ale ja sama nie zniosłam zapachu :rotfl1:
Ostatnio zmieniany: 06 Lis 2017 22:52 przez Forumowa Żabula.

Uprawa kwiatów w hydroponice 06 Lis 2017 21:25 #573551

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19241
  • Otrzymane dziękuję: 79459
Hydroponiczka wrote:
ale ja sama nie zniosłam zapachu :rotfl1:
No cóż, mnie jest o tyle łatwiej, że z powodu chronicznego zapalenia zatok mam tylko szczątkowo zmysł powonienia - czego w innych okolicznościach serdecznie żałuję ;)
Do keramzytu sadziłam wyłącznie storczyki, jak wyżej napisałam. W tym chyba dwie katleje. Właśnie z powodu wyjazdów - i w sumie życia w dwóch nieco odległych miejscach - zlikwidowałam stopniowo wszelkie rośliny wymagające ustawicznego nadzoru w domu; na ich miejsce nastały hipeastra, mój nałóg nowy - które ożywiam, gdy wiem, że będę raczej w miejskim domu.

Uprawa kwiatów w hydroponice 07 Lis 2017 16:07 #573645

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Oh, to ja swego czasu mając hipeastra (już ich nie mam, wyzbyłam się ich) nie dawałam sobie rady w prowadzeniu ich w hydro. Nie wiem czemu, ale przy nich mi uprawa hydroponiczna nie wychodziła. Ale hoje..... :hearts: Co prawda nie wszystkie są w keramzycie, ale są i sobie - powiem nieskromnie - jakoś radzę. Jak na dwuletnią amatorkę uprawy hydro, to całkiem całkiem mi to wychodzi.
Dobrego dnia. Pozdrawiam.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hydroponiczka

Uprawa kwiatów w hydroponice 07 Lis 2017 16:13 #573646

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Dzięki za odpowiedź o nawozach i za fotorelację przeprowadzenia rośliny do hydroponiki ;)
To bardzo przydatne informacje :idea1:
Za tę wiadomość podziękował(a): Hydroponiczka

Uprawa kwiatów w hydroponice 07 Lis 2017 16:24 #573648

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3556
Krysiu
Przenosiłaś do hydro dorosłe rośliny, czy ukorzenione sadzonki? Mam kilka takich kołków, że chyba muszę je przenieść. Czy dobre jest przenoszenie roślin o tej porze roku, czy lepiej poczekać do wiosny?
Pozdrawiam cieplutko
Hanka

Uprawa kwiatów w hydroponice 07 Lis 2017 16:49 #573650

  • Hydroponiczka
  • Hydroponiczka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Ciesz się tym co masz.
  • Posty: 62
  • Otrzymane dziękuję: 102
Armasza oczywiście że najlepiej swoje ukorzenione sadzonki do hydro wsadzać. Przesadzanie starszych wiąże się z oczyszczaniem korzeni.
Proszę wstaw zdjęcie Kołka???? co to jest? Coś poradzę.
Przesadzałam znajomym starsze rośliny i zawsze się przyjmowały, ale dłużej chorowały
Ostatnio zmieniany: 07 Lis 2017 17:00 przez Hydroponiczka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza

Uprawa kwiatów w hydroponice 07 Lis 2017 17:58 #573658

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Armasza, w moim przypadku przekładałam ukorzenione, jak i stare, ale tak jak pisze Tereska, u starych musiałam je oczyścić z podłoża ziemnego. Długo obserwowałam czy nic złego się nie dzieje, bo to było na początkach mojej przygody z hydroponiką.
Dobrego dnia. Pozdrawiam.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Hydroponiczka

Uprawa kwiatów w hydroponice 07 Lis 2017 18:01 #573660

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3556
Teresko
kołki to takie hoje, co siedzą, żyją (choć udają że nie) i ani drgną :hammer: . Potrafią nie zmienić się ani odrobinę przez rok, czy dwa. Część reaguje na zmianę miejscówki, część na przesadzenie, a część sprawdza ile wytrzyma właściciel :devil1: . Mam kilka takich wredot, np. Sapuroa, która tkwi w postaci 4 listków dwa lata ;).
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Za tę wiadomość podziękował(a): Hydroponiczka

Uprawa kwiatów w hydroponice 08 Lis 2017 16:33 #573792

  • Hydroponiczka
  • Hydroponiczka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Ciesz się tym co masz.
  • Posty: 62
  • Otrzymane dziękuję: 102
005-3.jpg

Aniu właśnie się dowiedziałam że moja hoja campacta przez 3 lata była kołkiem :rotfl1:. Ona chyba sprawdzała moja wytrzymałość bo w pewnym momencie powiedziałam jej na ucho B) że ma jeszcze 2 tygodnie na wypuszczenie listka (wyjeżdżałam własnie na urlop).Posłuchała, po powrocie pojawił się początek listka :dance: .Dzisiaj wygląda tak
Ostatnio zmieniany: 08 Lis 2017 16:54 przez Hydroponiczka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Forumowa Żabula, Armasza, Carmen

Uprawa kwiatów w hydroponice 08 Lis 2017 21:11 #573860

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3556
Bo one w końcu odkrywają, że się nie da dłużej oszukiwać. Przestają się i nas męczyć- i zaczynają normalnie rosnąć. Ale fakt, że chyba przesadzę niektóre. Keramzyt mam, trzeba dokupić wkłady. Tylko muszę jakoś wreszcie złapać oddech w pracy.
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Za tę wiadomość podziękował(a): Hydroponiczka

Uprawa kwiatów w hydroponice 08 Lis 2017 21:50 #573874

  • Mila
  • Mila's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 73
  • Otrzymane dziękuję: 66
Witam się i cieszę, że jest taki temat. Uprawiam w hydro hoję, filodendrona, jukkę, pandany. Mam zamiar na wiosnę przenieść do keramzytu :) inne rośliny, szczególnie różne peperomie, bo jakoś nie mogę im dogodzić z podlewanem. Zasilam zwykłym nawozem Agrecol do roślin zielonych.
Tereska, jakie wkłady stosujesz: przezroczyste czy ciemne? Czy otwory mają tylko w dnie czy także z boków?
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Hydroponiczka, Carmen

Uprawa kwiatów w hydroponice 09 Lis 2017 17:11 #573979

  • Hydroponiczka
  • Hydroponiczka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Ciesz się tym co masz.
  • Posty: 62
  • Otrzymane dziękuję: 102
Mila witaj w gronie zakręconych uprawą roślin w hydroponice :flower1: brawo, brawo za podjęcie takiej decyzji.Jak pisałam wyżej nawozy można stosować zarówno takie jak w ziemi lub hydro. Nie spotkałam się z wkładami przezroczystymi (może miałas na myśli osłonki?).Osłonki tylko ciemne nieprzezroczyste.poniżej zdjęcia wkładów (otwory są wokoło i na dnie) i wskaznika

008-2.jpg

001-2.jpg


006.jpg


004-2.jpg

Wkłady są z brązowego plastiku, wskaźnik też
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.284 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum