TEMAT: Jak wybierać aparat fotograficzny?

Jak wybierać aparat? 16 Mar 2012 09:08 #11876

 • Andrzej Max
 • Andrzej Max's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 325
 • Otrzymane dziękuję: 130
Jak wybierać aparat :)

Ten temat napisałem dla osób które chciałyby robić zdjęcia akwarium ale jeszcze nie mają "cyfrówki" albo mają, lecz zamierzają ją zmienić. Oczywiście - większość tych rad ma zastosowanie również dla tych osób które fotografują ogród i wszystko inne. ;)
Jak wybrać aparat by służył długo i dał dobre zdjęcia z akwarium.
Przy wyborze aparatu kieruj się przede wszystkim:
:) Jakością obiektywu - ogniskowa i J A S N O Ś Ć ! Tu wybór jest trudny - obiektyw 3-krotny czy 10-krotny. Łatwiej jest skonstruować dobry 3-4krotny zoom niż 10-krotny. Zatem, jeśli cena jest podobna - znaczy to, że ten 10-krotny Was raczej nie zadowoli. Poza tym - jak często będziecie korzystać z długiego teleobiektywu? Mogę zaręczyć że raptem kilka razy - tym bardziej że jakość tych zdjęć może pozostawiać wiele do życzenia. Jasność - 1:2,8 - gdyby taka wartość była dla całego zakresu obiektywu - byłby to naprawdę dobry nabytek. :D
:) Posiadaną funkcją Manual "M"
:) Możliwością ustawienia długich i krótkich czasów - zwłaszcza długich - czasem potrzeba 30 sekund naświetlania - czas "B" lub "T".
:) Możliwością ustawienia ISO ("czułości filnu") i jego zakresem - im szerszy zakres - tym większe prawdopodobieństwo że przy niższych czułościach będzie mniej "szumów" matrycy. Jednocześnie te właściwości będą tym lepsze, im większa "fizycznie" będzie matryca. Po czym to poznać? - jeżeli macie w ręku 2 aparaty których obiektywy to odpowiedniki 35-105 mm, to aparat w którym na obiektywie będzie napis 17 - 51mm będzie miał większą fizycznie matrycę(DX, APS-C), niż taki gdzie będzie napis 4,7-15,1mm ! I to kilkukrotnie! Jeżeli macie do wyboru matrycę CCD i CMOS - bierzcie CMOS!!!
:) +/- - kompensacji naświetlenia - daje możliwość zmiany automatycznych ustawień by skorygować automat gdy robi za ciemne lub za jasne zdjęcia.
:) Czytelnością wizjera/wyświetlacza - jeśli to nie lustrzanka, to dobrze by miał również wizjer optyczny, choćby do zdjęć "po ciemku", czy do zdjęć akwarium ze statywu - wyłączasz wyświetlacz i możesz cierpliwie czekać na odpowiedni moment by nacisnąć spust. Przy włączonym - może Cię spotkać niespodzianka - samoczynne wyłączenie się aparatu.
:) własny balans bieli - możliwość zaprogramowania własnego ustawienia balansu bieli - czyli oddania kolorów - przydatne w akwarium , bo można go raz zaprogramować tylko dla tego obiektu np. przy oświetleniu tylko "Fluorami" lub HQI. Albo przy morskim akwarium.
:) Przydatny dodatek - "gorąca stopka"- saneczki do mocowania dodatkowej lampy błyskowej lub gniazdo synchronizacji - to już dla bardziej zaawansowanych - można wsunąć dodatkową zewnętrzną lampę błyskową , która umożliwi wykonanie lepszych zdjęć tam gdzie światła brakuje - lampki wbudowane mają bardzo ograniczony zasięg.

Do codziennego użytku (oprócz lustrznek) używam Fuji Fine Pix 4-letniego z 4Mpix matrycą. Dlaczego Fuji? - bo ma możliwość kontrolowania każdej funkcji ręcznie, włącznie z ostrością! Czyli również tryb "M", a dodatkowo "P"; "A"; "S". Oprócz Auto i tych "obrazkowych". Nie muszę dodawać że najlepszą alternatywą jest lustrzanka z matrycą o fizycznym rozmiarze "małego obrazka" czyli 24x36mm i bateria stałoogniskowych obiektywów, ale nie wiem czy takie rozwiązanie jest komuś dostępne finansowo i potrzebne.

Lustrzanka - zasadniczo wskazówki się pokrywają, lecz ponieważ są inne rozwiązania konstrukcyjne , dochodzi parę elementów. Omówię tutaj aparaty segmentu APS-C/DX - jako najczęściej przez amatorów używanego.
1.Wizjer - to z reguły pryzmat pentagonalny , lub takiż układ luster ( w tańszych modelach). Lepszym i droższym rozwiązaniem jest pryzmat - daje lepszy i większy obraz matówki , dzięki czemu np.łatwiej jest ustawić ręcznie ostrość przy makrofotografii. Dla osób z wadą wzroku będzie również ważne by wizjer miał regulację korekcji +/-. Większość modeli to ma ale warto sprawdzić.
2. Mocowanie obiektywu. Jeśli ktoś nie zamierza korzystać z innych obiektywów poza "Kitowym" - to nie ma znaczenia, lecz gdy zamierzamy korzystać ze starej optyki czy pierścieni pośrednich - to sytuacja radykalnie się zmienia.
A) Canon - tutaj ze starej optyki FD/FL skorzystamy tylko za pośrednictwem specjalnego pierścienia z zamontowanym ukladem optycznym - co niestety pogarsza jej jakość i stawia takie zabawy pod znakiem zapytania. Powodem jest zmiana systemu mocowania przy wprowadzaniu serii EOS. Także mocowanie optyki systemu M-42/1 - nie jest wygodne.
B ) Nikon - jest nieco lepiej - ten sam system mocowania od czasów analogowych - pozwala na stosowanie wielu starych obiektywów , choć w najnowszych konstrukcjach - nie wszystkie modele posiadają "śrubokręt" do napędu AF - co może skutkować koniecznością manualnego ustawiania ostrości w obiektywach bez własnego napędu AF.
C) Pentax - stosowany od początku bagnet K - pozwala na zamontowanie każdego obiektywu wyprodukowanego przez tę firmę z bagnetem (wcześniej w latach 60-tych był to gwint M-42/1) , a także tych z gwintem M-42/1 - lecz za pośrednictwem pierścienia redukcyjnego. We wszystkich przypadkach działa "potwierdzenie ostrości" przy ustawianiu manualnym, oraz AF jeśli taki jest obiektyw (poza jednym modelem z lat 80-tych - pierwszego AF wyprodukowanego z Pentax ME-F). Dodatkowo działa samoczynne przymykanie do przysłony roboczej (nawet przy manualnych obiektywach Pentaxa z gwintem!), oraz wyświetlanie i sterowanie wartością przysłony z korpusu - gdy obiektyw posiada styki (seria A i późniejsze).
D) Sony (Konica\Minolta) - w tańszych modelach stosowanie starszej "Minoltowskiej" optyki czy przez adapter M-42 - jest znacznie utrudnione, choć możliwe.

Obiektywy w które wyposażone są aparaty w komplecie tzw."kit" - najtańsze opcje w Canonie, Nikonie i Sony - niestety nie polecam - są kiepskiej jakości np. w Nikonie lepiej trochę dopłacić za model z literkami VR podobnie u pozostałych producentów.
Inaczej jest w Pentax - tutaj nawet najtańszy obiektyw nie ustępuje jakością tym lepszym z C i N. A przymknięty do optymalnej przysłony - co budzi powszechne zdziwienie - dorównuje nawet stałoogniskowym.

3.Matryce
- teraz już we wszystkich lustrzankach obecne są CMOS więc powinny być takie same efekty, coż , kiedy nie są.
Canon - posiada nieco mniejszą matrycę od konkurentów (piszemy o APS-C) - stąd przelicznik stosowany wynosi 1,6 podczas gdy Nikon, Pentax, Sony - mają 1,5. Co to daje praktycznie? Obiektyw 18-55 w canonie ma nieco mniejszy kąt widzenia niż taki sam u konkurencji. Często stosowane obiektywy firm niezależnych (Zeiss, Sigma, Tamron, Tokina...)będą dawały szerszy kąt widzenia konkurencji a węższy Canonowi. Także upakowanie pikseli jakie stosuje Canon w matrycach , powoduje że na wysokich czułościach odrobinę lepiej jest u Pentaxa czy Nikona pod względem jakości obrazu - mniejsze upakowanie na nieco większej matrycy powoduje że Pentax K-r ma szumy sporo niższe, a nawet na dość mocno upakowanej 16,1 Mpix matrycy K-5 niż 18 Mpix w 60D. Stąd wyższe czułości użytkowe w Pentax-ie.

4.Obiektywy - Jasność obiektywu - im jaśniejszy tym lepiej - jaśniejszy obiektyw pozwala na łatwiejsze i precyzyjniejsze ustawienie ostrości, choć bez przesady. Warto czasem sięgnąć do testów by sprawdzić czy przypadkiem nie przepłacimy (a różnice w cenie potrafią wynosić kilka tysięcy złotych!) za niewielką różnicę w jakości.
Poza tym różne konstrukcje mogą się różnie zachowywać zależnie od zastosowanej przysłony.
Taką ciekawostką są 2 obiektywy : Nikkor 1,8/35mm (1,8 - to światło - jasność obiektywu - największy otwór przysłony) i DA SMC Pentax 2,4/35mm - jaśniejszy obiektyw Nikona dobry obraz daje od przysłony 2,8 podczas gdy nieco ciemniejszy Pentax tę samą jakość obrazu da już przy f=2,4. To który jest jaśniejszy? :huh: Użytecznie Pentax, ale można też powiedzieć że Nikkor dając jaśniejszy obraz na matówce pozwala na lepsze obserwowanie obrazu/kadrowanie w trudnych warunkach - i trudno się z tym nie zgodzić. Dodam że obydwa obiektywy są w podobnej cenie ok. 750 zł - zatem stosunkowo niedrogie. W tym formacie matrycy - to obiektywy standardowe.
Na tym może zakończę jeśli coś pominąłem - pytajcie .

Powodzenia 8)
Ostatnio zmieniany: 16 Mar 2012 09:10 przez Andrzej Max.


Odp: Jak wybierać aparat? 19 Mar 2012 22:03 #13632

 • robchem
 • robchem's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 345
 • Otrzymane dziękuję: 400
Co powiesz o aparatach w których montowane są matryce CMOS
Pozdrawiam serdecznie Robert

Odp: Jak wybierać aparat? 20 Mar 2012 21:02 #14048

 • Andrzej Max
 • Andrzej Max's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 325
 • Otrzymane dziękuję: 130
Pisałem już o tym typie matrycy - może dodam tyle że jest to nowsza i lepsza matryca, dająca wyższe czułości a mniej szumiąca od CCD. Porównując dwie - CCD 10Mpix i CMOS 12 Mpix - to mogę powiedzieć że zdjęcie na CCD przy czułości 800 ISO szumi tak jak CMOS przy 6400 albo 12800 ISO. Przy ISO 100 w CCD i 200 w CMOS różnic nie widzę. CMOS jest nieco droższy , ale warto dopłacić nawet w kompakcie.
Reasumując - aparaty z matrycami CMOS będą na pewno miały szerszy zakres użytecznych czułości oraz mniej szumów przy zdjęciach w gorszych warunkach oświetleniowych. Czyli z CMOS obraz będzie gładszy i ostrzejszy niż w CCD.

Odp: Jak wybierać aparat? 20 Mar 2012 21:38 #14087

 • robchem
 • robchem's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 345
 • Otrzymane dziękuję: 400
Pytanie które zadałem zabrzmiało trochę dziwnie, biorąc pod uwagę twoje bardzo ciekawe opisy, o podzespołach aparatu. Miałem napisać co sądzisz o matrycach CMOS w kompaktach. Ja bardzo lubię fotografować, ale nie mam lustrzanki tylko paroletniego Nikona P80. Jestem zadowolony z niego, pamiętam jak go kupowałem, jako jeden z niewielu miał ISO do 6400 no i ogniskowa zaczynała się od 27, i obiektyw z litrkami VR(mam na uwadze kompakty). Piszesz bardzo pozytywnie o PNTAX, u nas mało potularne są teraz.
Pozdrawiam serdecznie Robert

Odp: Jak wybierać aparat? 21 Mar 2012 09:37 #14230

 • Andrzej Max
 • Andrzej Max's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 325
 • Otrzymane dziękuję: 130
Piszesz bardzo pozytywnie o PNTAX, u nas mało potularne są teraz.
Teraz są popularniejsze niż kiedykolwiek, zważywszy to co fabryka Pentaxa wypuszcza od kilku lat - kiedyś świetny profesjonalny K-10, 4-5 lat temu również rewelacyjny K-200 (w klasie entry-lewel z uszczelnieniami i dodatkowym wyświetlaczem jak w semipro), 2 lata temu K-X, K-R, K-5 i profesjonalna średnioformatowa 645D - przysporzyły sporo klientów również w Polsce. A wchodzący w tym miesiącu "kompakt" a może powinienem napisać "bezlusterkowiec" Pentax K-01 - z matrycą wielkości APS-C/DX typu CMOS prosto z K-5 i mocowaniem wymiennych obiektywów typu K - jak w lustrzankach - pewnie tę pozycję jeszcze ugruntuje. Kiedyś - w czasach analogowych - aparatów tej marki używali w Polsce tylko niektórzy zawodowcy, a i to głównie średniego formatu 6x7 i 6x4,5 cm (Pentax67 i Pentax 645). Na świecie był i jest nadal bardzo popularny. Ostatnio rodzina lustrzanek Pentaxa powiększyła się o K-30 (uszczelniony jak zawodowe, z normalnym pryzmatem pentagonalnym i jasnym dużym wizjerem o 100% widoczności pola obrazu) który różni się od zawodowych jedynie brakiem górnego wyświetlacza.

To co piszę o matrycach - dotyczy tak samo lustrzanek jak i kompaktów, z tą różnicą że teraz wszystkie lustrzanki już CMOS posiadają , a kompakty jeszcze nie wszystkie, zwłaszcza wśród tańszych modeli to można zauważyć. Nowsze konstrukcje z wyższej półki takie matryce już raczej posiadają.
Nie ulega wątpliwości że P-80 Nikona należy do dość udanych modeli , ale nie kompaktów , lecz tzw."hybryd" - czyli czegoś pośredniego między kompaktem a lustrzanką. Sądziłem że 4 lata temu to była raczej CCD - i po sprawdzeniu faktycznie (typ-CCD; rozdzielczość-10Mpix; wielkość-1/2,3 cala) - gdyż zakres 100-1600 ISO był normalnym zakresem pracy , a wyższe czułości dopiero po zmniejszeniu rozdzielczości do 3 Mpix co było w tego rodzaju matrycach normą. Obiektyw VR oraz stabilizacja matrycy (choć przy stałym obiektywie lepiej -lecz drożej- było by stabilizację optyki zrobić), na pewno ułatwia robienie zdjęć na przyzwoitym w tej kategorii poziomie. Ogniskowa to 8,4-84,2 mm co jest odpowiednikiem 27-486 mm w małym obrazku.
Hybrydy cieszyły się popularnością ze względu na duże zakresy optycznego zooma (12 do nawet 24 krotności) i nadal są produkowane. W tym segmencie celuje obecnie Fuji - który zrezygnował całkowicie z produkowania lustrzanek (a szkoda) na rzecz skoncentrowania się na kompaktach i hybrydach.
Zaletami hybryd są:
1. duży zakres ogniskowych - nie trzeba zmieniać obiektywów
2. jaśniejsze niż w kompaktach obiektywy
3. nieco lepsza jakość optyki
4. wygląd lustrzanki (?)
5. często montowane saneczki na zewnętrzną lampę błyskową
6. możliwość zastosowania filtrów i nasadek ( w malutkich kompaktach nie zawsze dostępna)
7. Możliwość korzystania z wizjera (łatwiejsze kadrowanie przy ostrym słońcu) i nieco szybsza reakcja na naciśnięcie spustu migawki niż w kompakcie.
Wady :
1. Słabsza jakość optyki (z powodu olbrzymiego zakresu zooma) niż w 3-4x zoomach i optyce wymiennej lustrzanek
2. Niewymienność obiektywów
3. Stosunkowo duże wymiary - niemal jak lustrzanek
4. Zwłoka czasowa w robieniu zdjęcia podobna lub nieco mniejsza jak w kompakcie, ale większa niż lustrzance
5. Nie zawsze umieszczona stopka zewnętrznej lampy błyskowej

Teraz podobne ogniskowe, stabilizację i jakość , można otrzymać również w typowych malutkich kompaktach.
Nawet z matrycą CMOS o takim samym rozmiarze jak w hybrydzie. Cóż, technika idzie do przodu .
Jeśli macie do wyboru dwa aparaty o takich samych matrycach (np. CMOS) i tej samej wielkości fizycznej - raczej wybrałbym ten , który ma mniejszą liczbę pikseli. BO IM WIĘKSZE JEST UPAKOWANIE PIKSELI NA MILIMETRZE MATRYCY, TYM WIĘKSZE BĘDĄ ZNIEKSZTAŁCENIA OBRAZU (SZUMY). A w większości przypadków i tak tej maksymalnej rozdzielczości nie wykorzystacie. Bo jak często robicie powiększenia większe niż 30x40 cm? Zwłaszcza że i tak jakość obiektywu wbudowanego na stałe na to nie pozwala (przy takim formacie obraz często zaczyna się robić nieostry). Dlatego 10 Mpix - to aż nadto dla aparatów z niewymienną optyką!

Słów kilka poświęcę systemom lustrzanek, choć jeśli ktoś nie fotografuje w trudnych warunkach i nie zamierza wykonywać dużych powiększeń - to może sobie poniższy wywód darować.
Mamy 5 systemów (5 marek) amatorskich lustrzanek cyfrowych (choć 4 z nich produkują również zawodowy sprzęt , a są i takie których nie wymieniam). które wymienię w kolejności wielkości matryc, jako czynnika decydującego o jakości obrazu:
NIKON/PENTAX/SONY - matryce DX/APSC o krotności 1,5 (w stosunku do filmu 35mm - czyli 24x36mm) - czyli jest to połowa klatki
Również APSC ale nieco mniejsze - o krotności 1,6 - to Canon
system 4/3 - czyli OLYMPUS.
Tak też sprawy mają się jakościowo - trzy pierwsze mają dziś czyli 2011-2012 najlepsze matryce zarówno w pojemności tonalnej, głębi kolorów, jak i niskich szumach na wysokich użytecznych czułościach . Z czego to wynika? Jak wcześnie pisałem - duże upakowanie pikseli powoduje szereg problemów zatem - łatwiej jest zrobić dobrą matrycę o rozmiarze 23,5x15,6 mm (APSC/DX)o rozdzielczości 16 Mpix niż mniejszą 22,3x14,9 (Canon) o rozdzielczości 18 Mpix.
Stąd takie a nie inne wyniki testów. Mogą one rzutować na wybory fotografujących - bo o ile obiektywy w każdej z marek można znależć podobnej jakości albo stosować optykę producentów niezależnych (Zeiss, Tokina, Sigma, Tamron, Samyang), to matrycę raczej trudno wymienić.
Podkreślam - są to różnice które ujawniają się przy sporych powiększeniach i/lub przy trudniejszych warunkach oświetleniowych, więc nie wszyscy je zauważą. Zainteresowanych szczegółami odsyłam na stronę testową/porównawczą http://www.dxomark.com/index.php/Cameras/Camera-Sensor-Ratings.
Wchodzą już matryce APSC 23,5x15,6mm nowszej generacji (Nikon D3200, SonyA65) - 24Mpix - radzące sobie nie gorzej niż te 16 Mpix, pytanie tylko ile osób będzie chciało z tak wielkiej rozdzielczości korzystać. Trzeba pamiętać że zwiększenie rozdzielczości - to dużo większy plik do obróbki w komputerze , więcej zajętego czasu i pamięci na dysku. A przecież 10 czy 12 Mpix to i tak więcej niż rzeczywiście potrzeba amatorowi a wystarcza wielu zawodowcom...
Ostatnio zmieniany: 11 Sie 2012 17:30 przez Andrzej Max.

Odp: Jak wybierać aparat? 21 Mar 2012 22:45 #14581

 • robchem
 • robchem's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 345
 • Otrzymane dziękuję: 400
Jestem pod wrażeniem. Podziwiam twoje wiadomości z zakresu fotografiki. Ciekawe rzeczy piszesz o upakowaniu pikseli. Podobno matryce CMOS są różnej wielkości Muszę sprawdzić tego nowego Pentaxa o którym piszesz. Często przeglądam aparaty na allegro, jeżeli są jakieś nowości to pojawiają się tam. Jest to niezłe źródło informacji o danych technicznych.
Pozdrawiam serdecznie Robert

Odp: Jak wybierać aparat? 23 Mar 2012 09:06 #15119

 • markussch01
 • markussch01's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 1220
 • Otrzymane dziękuję: 1257
Witam

Mam prosbe-pytanie
Otoz przymierzam(tydzien.dwa) sie do kupna nowego aparatu/stary CASIO EX-Z55
Oczywiscie glownym jego zadaniem ma byc "utrwalanie" roslin w ogrodzie :)
Nie chce obciazac Was praca(isc na latwizne)ponizszymi linkami do stron sklepow ktore sa w Düsseldorfie
Jednak moze ktos rzuci okiem w wolnej chwili i poradzi mi dokonac wyboru w cenie 400-450€


www.mediamarkt.de/mcs/mixedview/Foto-Cam...,48353,286633,1.html
www.saturn.de/mcs/category/Foto-Video,48352,235591.html
www.fotokoch.de/

Moze chociaz uzyskam porade co do mojego laika-wyboru,bylbym wdzieczny

www.saturn.de/mcs/catentry/PowerShot-G12...2,241272,197999.html
www.saturn.de/mcs/catentry/J1-weiss-10-3...2,262055,210035.html

Pozdrawiam Markus

Odp: Jak wybierać aparat? 23 Mar 2012 21:40 #15396

 • Andrzej Max
 • Andrzej Max's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 325
 • Otrzymane dziękuję: 130
robchem wrote:
Ciekawe rzeczy piszesz o upakowaniu pikseli. Podobno matryce CMOS są różnej wielkości
Duże upakowanie pikseli daje dużą rozdzielczość, ale też zwiększa zakłócenia z tego upakowania wynikające.
Allegro bywa dobrym miejscem by sprawdzić dostępność w sieci modeli aparatów, lub ceny - ale nowości czy wiedzy o sprzęcie radzę szukać w pismach fachowych patrzeć na testy itp. Co do nowego Pentaxa K-01 - to już się o nim pisze. Proszę nie mylić z malutkim, z malutką matrycą, posiadającym wymienną optykę Pentax Q z zeszłego roku.

markussch01 - lepiej napisz o jakie aparaty ci chodzi , w tej kategorii cenowej zapewne każdy powinien być zadowalający jak choćby Canon G12. Jeśli zależy ci na marce - możesz go spokojnie wybrać czy odpowiednik Nikona, Pentaxa, Olympusa - to wszak uzupełniające narzędzia zawodowców do dyskretnego fotografowania tam gdzie z lustrzanką nie można się pokazać. Inna sprawa że FUJI, Olympus, Pentax może zaoferować ciekawsze rozwiązanie za te same pieniądze. A to w końcu również stare i znakomite fotograficzne marki. Pamiętaj jedynie - jeśli to możliwe - matryca CMOS, możliwie dużego rozmiaru, najlepiej APSC/DX ; 4/3 ; 2,3". Mniejszych matryc - zwłaszcza z CMOS - nie polecam.
Podaję rozmiary stosowanych w aparatach rozmiarów matryc od najmniejszych po pełny mały obrazek (FF/FX). Rzeczywiste rozmiary mogą się odrobinę różnić zależnie od producenta, np. Canon w lustrzankach APS-C stosuje nieco mniejsze matryce 22,2 x 14,7mm. Stąd przelicznik krotności obiektywów 1,6 podczas gdy u konkurencji (23,4mm x 15,6mm) 1,5 w stosunku do ogniskowych małego obrazka. Natomiast Olympus w lustrzankach stosuje matryce 4/3 i przelicznik ma 2,0.

ROZMIARY MATRYC (w mm):
SYMBOL/--/Przekątna/---/ Wymiary/---/Ogniskowa obiektywu standardowego
1/2.7"/
/6,72/---/5,37x4,04/---/6,7
1/2.5"/
/7,2/---/5,76x4,29/---/7,0
1/1.8"/
/8,93/---/7,18x5,32/---/9,0
1/1.7"/
/9,5/---/7,6x5,7/---/9,5
1/1.6"/
/10,5/---/8,4x6,3/---/10,5
2/3"/
/11,0/---/8,8x6,6/---/11
4/3"/
/21,6/---/17,3 x 13,0/---/25
APS-C/DX/----/28,8/---/16 x 24/---/30-40
Mały Obrazek/-/43,3/---/24 x 36/---/50

Tabelka średnio mi wyszła - tego akurat nie potrafię - ale ważne żeby była czytelna. :jeez:

Jeszcze jedna uwaga dla osób którym zależy na jakości zdjęć a wybierają aparat kompaktowy z obiektywem zamocowanym na stałe.
Wybierając aparat radziłbym zwrócić uwagę na 2 rzeczy:
1. Matrycę - aby była CMOS i możliwie największa (najlepiej APS-C) i jak najwyższej czułości max.
2. Obiektyw - by był jak najjaśnieszy (ostatnio widziałe fajnego Lumixa z obiektywem zoom Leica o jasności f=2-2,8)

Oczywiście największy wpływ na zdjęcia ma czynnik 2 - i wg. niego bym decydował, choć jakość matrycy (zależna również od jej rozmiaru i typu) też ma znaczenie, zwłaszcza w trudniejszych warunkach. Ale lepiej mieć jaśniejszy obiektyw i robić zdjęcia na niższej czułości - bo z właściwości jasnego szkła (np. rozmycie tła) można korzystać również w dobrym świetle.
Ostatnio zmieniany: 11 Sie 2012 16:06 przez Andrzej Max.

Odp: Jak wybierać aparat? 25 Mar 2012 18:39 #15998

 • markussch01
 • markussch01's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 1220
 • Otrzymane dziękuję: 1257
Andrzej,dzieki
Mysle o kompakcie,ostatecznie moze byc hybryda
Piszesz,ze FUJI, Olympus, Pentax może zaoferować ciekawsze rozwiązanie w tej cenie
Jaki aparat polecilbys w tej cenie? jezeli nie naduzywam uprzejmosci


Pozdrawiam Markus

Odp: Jak wybierać aparat? 25 Mar 2012 21:42 #16109

 • Andrzej Max
 • Andrzej Max's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 325
 • Otrzymane dziękuję: 130
Markus,
mam propozycję - weź z każdej wymienionej firmy po aparacie w interesującej cię cenie a nawet po dwa - kompakt i hybrydę - i sprawdź dane techniczne ( jakie matryce, obiektywy itp...) a później wpisz nazwę np.3 najlepszych z nich do wyszukiwarki z dopiskiem test - to będziesz miał porównanie - jak który pracuje i jakie robi zdjęcia - zwłaszcza na wysokich (najwyższych) czułościach. Bo o ile przy ISO 100 różnic może nie być - to różnice przy podniesionej poprzeczce powinny się pojawić. Nie mam pojęcia jakie są ceny w europie ( a cen kompaktów w Polsce też nie znam - to też konkretnie nie doradzę), ale np. sam bym zastanowił się nad olympusem Pen - między innymi ze względu na wymienną optykę. A jeszcze lepiej Pentax K-01 (nowszy, z większą matrycą o świetnych parametrach i z wymienną optyką). No i w obu zapis w formacie RAW.
Ale ty może wolisz np. fuji FinePix F550EXR/F770EXR? Z odpowiednikiem obiektywu 24-320mm... albo lepiej Fujifilm X-S1 z większą matrycą...
Jeszce jedno - jeśli dane aparatów i testy oraz zdjęcia wyjdą podobne - to najlepiej idź do sklepu weź każdy do ręki i weź ten co ci się najbardziej spodoba , najlepiej w ręce leży czy najlepiej ci się będzie obsługiwało. Każdy wybór będzie dobry bo Twój. ;)
Ostatnio zmieniany: 28 Mar 2012 09:26 przez Andrzej Max.

Odp: Jak wybierać aparat? 15 Kwi 2012 19:16 #25561

 • tess
 • tess's Avatar
 • Offline
 • Senior Boarder
 • Posty: 53
 • Otrzymane dziękuję: 9
Andrzej

to ja do Ciebie też po poradę zawitałam...
mam starego wysłużonego fujika,ale chciałabym zmienić na coś lepszego...i mam mętlik.
Fotki głównie wyjazdowe wakacyjne,czasami nocne,makro,oczywiscie coś tam pstrykam w ogrodzie.Robię sporo zdjeć.Zależy mi na ostrych, doświetlonych fotkach,Zastanawiam sie nad dwoma całkowicie różnym aparatami...wiem, kompakt i lustrzanka ale to są dwa aparaty które mnie interesują.

Fuji F 770exr
Cannon 600D..............gdybym kupiła nie zamierzam dokupować innych obiektywów

głupio zabrzmi ale na panoramie i gps w aparacie zależy mi....( to ma tylko fuji)

i co ma wziąść????? :oops: :oops:
Ostatnio zmieniany: 15 Kwi 2012 19:17 przez tess.

Odp: Jak wybierać aparat? 15 Kwi 2012 22:46 #25818

 • Andrzej Max
 • Andrzej Max's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 325
 • Otrzymane dziękuję: 130
Jeśli nie masz zamiaru dokupywać obiektywów - to też jestem za fuji... ;)

Odp: Jak wybierać aparat? 16 Kwi 2012 08:08 #25904

 • tess
 • tess's Avatar
 • Offline
 • Senior Boarder
 • Posty: 53
 • Otrzymane dziękuję: 9
Andrzej

dzięki :) napisz co sądzisz o tym modelu Fuji? Nie znam się na tych wszystkich fotograficznych detalach, troszkę poczytałam i wiem ze ładne zdjęcia można zrobić i zwykłym aparatem - bo wiadomo to człowiek robi zdjęcie nie aparat...ale opinii narazie brak, a jak znalazłam to wymadrzania się że lepsze lustrzanki,ze nikony,ze canonny itp.
Znalazłam w sieci fotki z przedsprzedażowego modelu i nie były jakoś porażające, ale jak doczytałam strasznie powiększone itp. Ja co najwyżej odbitki robię 10x15...nie plakaty.
Canonna ma moja sąsiadka i kitowym obiektywem i jak ją zapytałam jak sobie radzi w złym oświetleniu tylko jęknęła...więc myślę że żałuje zakupu.
Ja potrzebuję takie "cuś" zeby mi sie w kieszeni zmieściło :oops: :oops:nie mam parcia powieszenie sobie lustrzanki na szyi :unsure:
Ostatnio zmieniany: 16 Kwi 2012 08:10 przez tess.

Odp: Jak wybierać aparat? 16 Kwi 2012 10:19 #25952

 • Andrzej Max
 • Andrzej Max's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 325
 • Otrzymane dziękuję: 130
nie mam parcia powieszenie sobie lustrzanki na szyi
No i bardzo dobrze - nie na tym polega przyjemność fotografowania!
Co do samego aparatu - jeśli nie zamierzasz robić odbitek większych niż 13x18cm - to w zupełności wystarczy - optyka na pewno podoła twoim wymaganiom. Osobiście raczej skłaniał bym się do modelu F 660EXR - z 15x zoomem - 4,4 - 66 mm/3,5-5,3 ( a nie 4,6 - 92mm/3,5-5,6 jak w 770. Krótsza ogniskowa częściej się przydaje niż długie tele.Niby nie dużo - raptem ok 5% - ale zawsze ... Zresztą - sama wypróbuj - zrób kilka zdjęć na różnych ogniskowych - takich samych obydwoma w RAW (najkrótsza, najdłuższa, makro, portret) - i daj do zrobienia odbitki możliwie największe jakie w przyszłości mogą ci przyjść do głowy (np. w ramki na ścianę) i oceń który lepiej spełnia twoje oczekiwania. Ważne że obydwa mają RAW-y - co pozwala na obróbkę i wywołanie JPEG-ów naprawdę wysokiej jakości. Nawet niedoświetlony RAW o 1-2 przysłony pozwala na wyciągnięcie z niego więcej, niż prawidłowo naświetlony JPEG. Ja programowo mam włączoną korekcję -2/3EV - czyli niedoświetlam , żeby uniknąć przypadków prześwietlenia - co skorygować jest bardzo trudno! Po prostu wolę użyć niższej czułości i pobawić się później RAW-em , niż wyższej i prześwietlić fotkę. (wyższe czułości "szumią" - kiedyś było to "ziarno" negatywu, a prześwietlenia szumią bardziej i na dodatek dają brzydkie efekty).
Dodam że obydwa modele mają matrycę CMOS 1/2 cala - więc powinny się przyzwoicie zachowywać na wysokich czułościach - chociaż rozdzielczości 16 Mpix z takiego maleństwa to lekka przesada. Fotografującym amatorom 4-6 Mpix najczęściej zupełnie wystarcza. Więcej - zapycha komputer i spowalnia obróbkę. Polecam szczególnie uwadze format zapisu RAW+ (czyli RAW + JPEG) - JPG - ustawić na 6 Mpix. Mamy od razu JPG gotowy do prezentacji czy lekkiej obróbki oraz RAW w pełnej rozdzielczości(tego nie da się zmienić) , który w razie potrzeby da nam duży pełnoformatowy obraz JPG do powiększenia. Radzę też od razu zaopatrzyć się w dodatkowy dysk twardy do archiwizacji zdjęć i archiwizować w formacie RAW. Pamiętajmy że pojedyncza klatka z matrycy 16 Mpix, może zajmować nawet 15-25MB ! :ouch:
Canonna ma moja sąsiadka i kitowym obiektywem i jak ją zapytałam jak sobie radzi w złym oświetleniu tylko jęknęła...
No i się nie dziwię... Wielkie pliki, kiepski obiektyw (najtańszy KIT - słusznie nosi tę nazwę), ciężki nieporęczny dla kobiety aparat, możliwości do pogubienia... Sam się czasem wściekam na moją starszą profesjonalną lustrzankę gdzie sporo przycisków jest na korpusie , gdy sobie niechcący wcisnę guzik RAW - i przełączę niechcący na JPEG... :club2:
A co dopiero...
W FUJIFILM F 770/660 EXR masz też wszystkie te możliwości co nawet profesjonalna lustrzanka, tyle że guzików o wiele mniej. No i waga, gabaryty. Poza tym, do lustrzanki trzeba by co najmniej 2-3 zoomy nosić (każdy kilkakrotnie większy od kompaktu) , żeby mieć ten zakres ogniskowych co te Fuji F. (24-70/70-300/300-500) Już widzę sąsiadkę z... plecakiem... :rotfl1: Sorry, ale chyba ponosi mnie wyobraźnia... :oops:
Ostatnio zmieniany: 16 Kwi 2012 11:24 przez Andrzej Max.

Odp: Jak wybierać aparat? 16 Kwi 2012 11:41 #26071

 • tess
 • tess's Avatar
 • Offline
 • Senior Boarder
 • Posty: 53
 • Otrzymane dziękuję: 9
Andrzej,

bardzo Ci dziękuję za fachowe wyjaśnienia - musiałam sobie podczytać o tych ogniskowych, przesłonach itp....ten model o którym piszesz F660exr był w kregu moich zainteresowań....muszę się raz jeszcze zastanowić...ale napewno następnym aparatrm będzie Fuji.

Co do plików Raw czytałam ,że z tym aparatem dają bardzo kiepski program, a inne programy nie obsługują Raw-ów z Fuji....jako, że się nie znam nie wiem o co chodzi i czy to jest możliwe?
Czy prosto jest się pobawic z tymi plikami???? pytam bo ja jestem nierozwinięta informatycznie :oops: :oops:
Dysk oddzielny posiadam :unsure:

a co do sąsiadki....to ona raczej nabędzie inny aparat...niech tylko zerknie na moje przyszłe cacuszko, małe, poręczne i napewno robiące niegorsze fotki niż canonn....no dobra wredna jestem :lol:
Ostatnio zmieniany: 16 Kwi 2012 11:43 przez tess.

Odp: Jak wybierać aparat? 16 Kwi 2012 13:23 #26175

 • Andrzej Max
 • Andrzej Max's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 325
 • Otrzymane dziękuję: 130
Ludzie często nie doceniają tego co mają "za darmo" czyli w pudełku z aparatem , uznając że darmowe - znaczy złe. I błąd - darmowe na pewno nie jest , a często potrafi zaskoczyć. Zwykle program dodawany do aparatu pomaga ściągnąć zdjęcia i je wstępnie obrobić (dopasować jasność, balans bieli-znaczy kolor) oraz przekonwertować do jpeg-a . A później można się pobawić jeszcze w Finepix. Z reguły to wystarcza, a ci co piszą o kiepskich programach widzą tylko fotoszopa (PS/PSP) i nawet GIMP im nie pasuje (choć zbytnio się nie różni) - zatem tymi opiniami się nie sugeruj, bo to bajki. Co do obsługi RAW-ów przez PS - to nawet do nowych modeli Canona trzeba upgrade dokupić. Fuji jako jedna z pierwszych firm wprowadziła pliki RAW również do kompaktów i od lat posługuje się tym formatem , oraz przez lata w lustrzankach profesjonalnych, których od kilku lat już nie robi , a szkoda.
Ale jak sądzę do wyboru będzie zapewne format uniwersalny RAW oraz format RAW Fuji. RAW jest coraz bardziej powszechny - już nawet PICASA go widzi i obrabia... ;)
Co do zaskakiwania - w kontekście programu z aparatem - kupując Pentaxa też podchodziłem jak do jeża - a okazało się że opanowawszy dołączony program robię w nim ze zdjęciem wszystko to, co przedtem w fotoszopie! Jeśli sięgam po PS czy GIMP - to jedynie w celu uzyskania specjalnych efektów "artystycznych" - znaczy dużo rzadziej niż kiedyś.
Czy prosto? Jak każdy program - trzeba troszkę przysiąść i go opanować. Zasadniczo - większość działa podobnie - różnią się najczęściej wyglądem - na co też można obecnie wpływać. Podstawowe funkcje są te same. (WB- White Balance - Balans Bieli - inaczej kolor; jasność , kontrast, nasycenie - lub ekspozycja, tonacja, saturacja; rotate/shift - obrót/prostowanie itp.)
Ostatnio zmieniany: 16 Kwi 2012 13:24 przez Andrzej Max.

Odp: Jak wybierać aparat? 19 Kwi 2012 12:46 #27533

 • markussch01
 • markussch01's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 1220
 • Otrzymane dziękuję: 1257
Andrzej,dzieki za porady "stanelo" na CANON PowerShot G12
Kupilem dwa tygodnie temu(Saturn)dzisiaj jest tanszy o 20€
Ale dzisiaj moze bym sie nie zdecydowal ;)
Testuje ustawienia,mozliwosc obrobki zdjec jaka daje format RAW jest swietna

Fajna sprawa jest odchylny LCD
np.stojac na balkonie,zdjecia wykonuje z zewnatrz balkonu pod optyczna kontrola
media.use.com/images/s_2/b9a0b2c8ce9ce523a232.jpg

Pozdrawiam Markus

Odp: Jak wybierać aparat? 20 Kwi 2012 13:37 #27876

 • Andrzej Max
 • Andrzej Max's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 325
 • Otrzymane dziękuję: 130
Tak, uchylny wyświetlacz też się czasem przydaje... ;)
Życzę udanych zdjęć!

Wygenerowano w 0.167 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum