TEMAT: Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne 28 Gru 2020 08:30 #739947

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Ogrzewanie prądem bardzo się opłaca przy założeniu fotowoltaiki ale jest jeden ważny warunek dom musi być bardzo dobrze ocieplony.


newrom
jeśli znajomi mają instalację 12kW z inwerterem 10kW to nie jest to dobre rozwiązanie ponieważ instalacja będzie produkować mniej prądu niż mogłaby.
Jak rozmawiam z osobami które mają założone instalacje gdzie inwerter jest za mały w stosunku do mocy paneli to dziwnym trafem okazuje się że instalacja produkuje tyle prądu jaka moc jest inwertera a inwerter w lato często się grzeje i wyłącza co jakiś czas.
Inwerter też nie może być za duży bo też spada wydajność instalacji.
Nie wierzcie więc firma które mówią aby założyć większy inwerter aby w przyszłości dołożyć kolejne panele i zwiększyć moc.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae


Zielone okna z estimeble.pl

Panele fotowoltaiczne 28 Gru 2020 08:41 #739950

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
O ile wiem to nic mu się nie wyłącza. Paneli dał celowo więcej, bo nie ma uzysku 100% przez panele. Do tego poza letnimi miesiącami produkuje więcej prądu (o ile dobrze pamiętam to zimą nie dobija nawet 6kW). A 10% całorocznej produkcji za choćby i 20% więcej produkcji przez +- 2 miesiące to się średnio opłaca ;-)
Gdyby dał inwerter 12kW musiałby oddawać 30% zamiast 20%. A to oznacza że odbierałby mniej prądu niż gdyby założył 10kW paneli. (Trzeba sprawdzić czy nadal moc liczą wg inwertera, bo inna firma chciała liczyć wg mocy paneli).

Oczywiście masz rację, instalacja nie odda więcej niż inwerter może przetworzyć. Ale czasami warto rozważyć trochę większą moc paneli (bo na tracking to się niewielu zdecyduje...).
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae

Panele fotowoltaiczne 16 Sty 2021 21:26 #743482

  • renmanka
  • renmanka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 731
  • Otrzymane dziękuję: 4674
Może to komuś będzie przydatne na przyszłość.
Mój mąż otrzymał pisemną informację od Taurona, że jeśli będzie montował instalację off gridową, to nie wymaga ona ich zgody. Nawet nie trzeba ich powiadamiać. Jestem zaskoczona, przecież nawet tu na forum pojawiały się głosy, że dostawca energii musi wyrazić zgodę.
Pozdrawiam Celina
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Babcia Ala

Panele fotowoltaiczne 16 Sty 2021 21:43 #743488

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Do 50 kW nie jest potrzebna zgoda zakładu energetycznego.

Do tej mocy nie są wymagane pozwolenia, jakieś specjalne projekty a zakład energetyczny musi taką instalacje przyłączyć, oczywiście pod warunkiem że instalacja spełnia parametry techniczne.

Nie ma specjalnych wymagań przy zakładaniu instalacji, problemy mogą się zacząć jak będziemy chcieli z niej korzystać ;)

Niewiele osób a nawet firm montujących instalacje wie że od września 2020 dla instalacji powyżej 6,5 kW wymagana jest opinia straży pożarnej. Kolejny papierek który kosztuje a można mieć bez niego problemy.


Samochód też możemy zmontować sami ale niekoniecznie nam go zarejestrują i pozwolą jeździć po drogach.
Ostatnio zmieniany: 16 Sty 2021 22:10 przez brodus.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Babcia Ala

Panele fotowoltaiczne 30 Sty 2021 20:19 #745796

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Zdecydowaliśmy się na fotowoltaikę bo teraz chyba najlepsze rozwiązanie. Oczywiście z naszej perspektywy. Inflacja szaleje a ceny szybują (prądu także) w górę coraz szybciej. Pieniądz traci a ta inwestycja wydaje się mieć jak na razie najlepszą na rynku stopę zwrotu. Zresztą z informacji planują uwolnienie cen prądu więc decyzja zapadła, że nie ma na co czekać
Zakładamy klasyczną instalację z podłączeniem do sieci (Off grid jest na razie poza naszym zasięgiem). Będzie montowana na stelażu na ziemi. Panele 5,1 kWh z falownikiem 6 kWh. To powinno być dla nas na styk. Ewentualnie w perspektywie dołożymy panele stąd większy falownik.
Poczytaliśmy, popytaliśmy i wybraliśmy najbardziej niezawodny na rynku falownik. Nie chcemy przewymiarowanej instalacji, na początku zobaczymy jak to wszystko hula a najwyżej się dopłaci. Nadmierne zapasy niewykorzystanego prądu, odprowadzone do sieci, po roku niestety przepadają więc lepiej dopłacić.
Co do dopłat to aktualnie na pewno można liczyć na ulgę podatkową 17%. Co do programu "mój prąd" nie ruszyła jeszcze trzecia edycja (ma ruszyć w połowie roku), ale nie wiadomo jakie będą dopłaty. Dotychczasowego 5 tyś. może już nie być.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 30 Sty 2021 20:20 przez Mamma.
Za tę wiadomość podziękował(a): izy10, Marlenka, renmanka, Babcia Ala

Panele fotowoltaiczne 23 Lut 2021 10:06 #749777

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3448
  • Otrzymane dziękuję: 7359
Ja natomiast jestem pewien, że w ciągu kilku najbliższych lat fotowoltaika zostanie mocno "uregulowana". Tak samo jak zostali wydymani Ci, którzy zmienili ogrzewanie co. węglowe na kotły olejowe, tak i "prosumenci" dostaną po kieszeni. Już dzisiaj są wrzodem na d*pie naszej energetyki bo przez nich w niektórych miejscowościach napięcia w gniazdach są dużo wyższe niż 230V.
Za tę wiadomość podziękował(a): brodus

Panele fotowoltaiczne 23 Lut 2021 12:04 #749793

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
KaLo nie mogę się z tobą zgodzić.

Nie da się uderzyć wybiórczo w prosumentów.

Rzeczywiście osoby które założyły kotły olejowe dostały po tyłku ponieważ miały mieć olej opałowy na preferencyjnej akcyzie a zostało to zmienione i są traktowani tak samo jak każdy użytkownik oleju napędowego. W dużej mierze jesteśmy sobie sami winni ponieważ firmy zaczęły kombinować i sprzedawać olej do ogrzewania jako olej napędowy i nie zmieniło tego specjalne barwieni i kary finansowe za jeżdżenie na oleju opałowym. Państwo się wkurzyło i poszło na łatwiznę likwidując ulgi dla oleju opałowego.

W przypadku energii elektrycznej oczywiście też można uderzyć w konsumenta opłatami (akcyza, różne przesyły itp) ale to dotknie wszystkich użytkowników energii elektrycznej bez względu czy ma się instalacje czy nie. Jak na razie osoby produkujące prąd na swoje potrzeby mają dużo korzyści.
Nawet opłata mocowa która weszła od stycznia 2021 jest tak skonstruowana że premiuje instalacje fotowoltaiczne. Opłata mocowa jest bowiem naliczana za energie elektryczną zużywaną z sieci w godzinach 6-22 a w tych godzinach instalacja produkuje nam prąd ;-)

A jeśli chodzi o napięcie w gniazdkach to winna jest tu raczej przestarzała infrastruktura. Od lipca pracuję w tej branży więc mogę być nieobiektywny ;-) ale wiele razy widziałem rachunki za prąd gdzie moc przyłącza wynosi 10 kW a zużycie roczne 30-40 kW. A jak chce się założyć instalacje to zakład energetyczny musi zmodernizować część linii oraz transformatory bo wszystko jest ledwo ciepłe.
Ostatnio zmieniany: 23 Lut 2021 12:09 przez brodus.

Panele fotowoltaiczne 01 Mar 2021 12:34 #750673

  • malogr
  • malogr's Avatar
Ja się za bardzo nie znam na tych wszystkich wyliczeniach i cyferkach, wiem tylko, że dopóki nie spadł śnieg i nie zasypał paneli było ok, jak przyszły te duże opady śniegu mąż po 3 razy dziennie odśnieżał te panele. O tyle dobrze, że mamy je na ziemi sąsiad ma na dachu i nie ma możliwości odśnieżyć.

Panele fotowoltaiczne 01 Mar 2021 13:21 #750682

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
W zimę panele tak mało produkują prądu że właściwie to nie opłaca się ich odśnieżać. Szkoda ryzykować poślizgnięcia i spadnięcia z dachu.

Panele fotowoltaiczne 01 Mar 2021 17:29 #750701

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3448
  • Otrzymane dziękuję: 7359
brodus wrote:
KaLo nie mogę się z tobą zgodzić.

Nie da się uderzyć wybiórczo w prosumentów.
A jeśli chodzi o napięcie w gniazdkach to winna jest tu raczej przestarzała infrastruktura. Od lipca pracuję w tej branży więc mogę być nieobiektywny ;-) ale wiele razy widziałem rachunki za prąd gdzie moc przyłącza wynosi 10 kW a zużycie roczne 30-40 kW. A jak chce się założyć instalacje to zakład energetyczny musi zmodernizować część linii oraz transformatory bo wszystko jest ledwo ciepłe.

Nie da się uderzyć wybiórczo? Chcesz się założyć? ;) .

Fakt, infrastruktura jest przestarzała, obliczona dla warunków sprzed ery fotowoltaiki i trzeba ją przebudować. Kto za to zapłaci? My wszyscy ale w świat pójdzie komunikat, że to przez prosumentów. Trzeba wymyślić wroga, który skonsoliduje elektorat przed wyborami.

Brodus nie musisz się ze mną zgadzać, tak jak nikt nie musi czytać tych kilku linkowanych postów i też nie musi się zgadzać z ich treścią ale każdy myślący poważnie o wyłożeniu grubej kasy albo nie daj boże zaciągniecie kredytu na tą imprezę , niech je przeczyta 2 albo i 3 razy.

www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=19258974#19258974

Panele fotowoltaiczne 01 Mar 2021 19:11 #750714

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4648
  • Otrzymane dziękuję: 16921
Sprowokowałeś Janusz mojego M do pomiaru i faktycznie w gniazdku przekracza 239v.

Panele fotowoltaiczne 01 Mar 2021 19:38 #750718

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3448
  • Otrzymane dziękuję: 7359
O tej porze to nie wynik pracy fotowoltaiki tylko zmniejszonego poboru prądu, w dzień pewnie jest niżej. Dyskusja dotyczy opłacalności takiej inwestycji a w niektórych przypadkach może to być przysłowiowa motorówka na pustyni.

Panele fotowoltaiczne 01 Mar 2021 20:49 #750733

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Skoro fotowoltaika się nie opłaci i są tylko problemy techniczne to czemu te instalacje pracują od wielu lat w Niemczech i tam wszystko działa?

Skoro zwiększone napięcie w gniazdku o tej porze nie jest winą instalacji fotowoltaicznej to może tak samo jest w lecie ;-)

O ile można mieć zastrzeżenia czasem do przekazu czysto reklamowego to nie ma jak podważyć matematyki. Skoro na fakturze jest że instalacja wyprodukowała tyle energii, tyle zużyliśmy a tyle energetyka zapisała nam w magazynie do wykorzystania później to tego nie da się zaczarować.
Wiele osób przed założeniem instalacji najpierw obserwuje jak działa u znajomych i dopiero jak widzą korzyści to zakładają u siebie. Nikt nie zakłada instalacji bo tak chcą firmy.

Większym problemem są niestety licznik obecnie liczące zużycie prądu u nas w domu. Był robione badania że nowoczesne liczniki potrafiły zawyżyć zużycie prądu nawet o 600%. Dlatego czasami spotykam się z sytuacją że rodzina cały czas ogranicza zużycie energii elektrycznej a na fakturze tego nie widać.
Ostatnio zmieniany: 01 Mar 2021 21:09 przez brodus.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

Panele fotowoltaiczne 01 Mar 2021 22:29 #750755

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3448
  • Otrzymane dziękuję: 7359
brodus wrote:
Skoro fotowoltaika się nie opłaci i są tylko problemy techniczne to czemu te instalacje pracują od wielu lat w Niemczech i tam wszystko działa?
Bo w Niemczech wszystko działa i się opłaca a u nas bywa z tym różnie. Nie napisałem, że fotowoltaika się nie opłaca tylko:
Dyskusja dotyczy opłacalności takiej inwestycji a w niektórych przypadkach może to być przysłowiowa motorówka na pustyni.
a opłacalność jest pojęciem szerszym czyli można zarobić, wyjść na swoje lub stracić. Widać nie czytałeś podlinkowanego tekstu, bo gdybyś czytał to byś wiedział, że taka inwestycja nie zawsze jest opłacalna. Krótki cytat :
Nie bardzo się na tym da zarobić, albo chociaż zaoszczędzić. Oszczędzają tylko Ci co są pierwsi w tym systemie.
To w sumie jak piramida finansowa. Nazwijmy to piramida energetyczna.
Pierwsi oszczędzają, a może i zyskują. Bo są dotacje, sprzedaż energii, możliwość odkupienia za 6 miesięcy i wykorzystania do ogrzewania domu. To faktycznie działa, ale tylko dopóki równolegle działa system zdolny przyjmować i oddawać energię.
Kolejni jednak nie będą już oszczędzać, bo ludzi w systemie będzie za dużo, i system nie będzie przyjmował całości energii. Ludzie będą więc posiadaczami źródeł energii z których nie mogą magazynować energii bo sieć jej nie przyjmuje.
W zimie nie będą więc mogli jej odzyskać, i będą musieli kupować prąd do ogrzewania domu. A będą musieli, skoro nie instalują już pieców na węgiel czy nawet na gaz.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala, brodus

Panele fotowoltaiczne 01 Mar 2021 23:36 #750762

  • vimen
  • vimen's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 472
  • Otrzymane dziękuję: 417
Ja laikiem jestem, ale tak sobie podczytuje od jakiegos czasu. Nie był tu poruszany jeszcze jeden problem - Paweł może wiesz coś na ten temat. Otóż czytałam, ze latem przy duzej produkcji prądu i dużej ilości paneli w okolicy, instalacje nie wytrzymują i nie są w stanie przesłać i przyjąć takiej ilości prądu, co skutkuje wyłączeniem się systemu i przerwami w produkcji.

pozdrawiam Katarzyna
Za tę wiadomość podziękował(a): brodus

Panele fotowoltaiczne 01 Mar 2021 23:51 #750764

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Nie czytałem bo część wypowiedzi nie opiera się na faktach naukowych. Można je porównać do opnij krążących o szczepionkach, 5G czy kosmitach albo wywodów na temat doświetlania roślin w innym wątku na tym forum ;)

Ja osobiście jestem przekonany do tej technologii a za ok. 3-4 lata mam nadzieję pokazać zdjęcie instalacji na moim nowym domu.


"Pierwsi oszczędzają, a może i zyskują. Bo są dotacje, sprzedaż energii, możliwość odkupienia za 6 miesięcy i wykorzystania do ogrzewania domu."
-nawiązując choćby do tego fragmentu cytatu

1) Jak sieć energetyczna ma rozpoznać że ktoś założył instalację wcześniej od sąsiada?
2) Już parę lat temu osoby zakładały instalacje bez dotacji i im się opłacało a na chwilę obecną niby są obiecane pieniądze na dotacje ale nie wiadomo kiedy i czy ruszy kolejny program "Mój Prąd" a ludzie po przeprowadzeniu oceny biznesowej i tak zakładają nowe instalacje

Dla przykładu: instalacja 10 kW skierowana centralnie na południe powinna w ciągu roku wyprodukować około 10000 kWh energii elektrycznej jeśli pomnożymy to przez koszt 1 kWh (0,7-0,8 zł) to wychodzi że powinniśmy zaoszczędzić około 7-8 tys. zł na rok. Oczywiście jest to uproszczone myślenie bo jak odliczymy 20% za przechowanie przez zakład energetyczny nadwyżki to korzyść będzie niższa albo trzeba zapłacić za większą moc instalacji żeby to zrekompensować.

I teraz instalacja 10kW która na blasze trapezowej kosztuje brutto około 40 tys. to zwróci się bez żadnej dotacji po około 5 latach. Dla większych instalacji dotacja 5000zł jest znikomą korzyścią natomiast przy małych instalacjach kosztujących 13-15 tys. ma znaczenie bo dzięki niej takie instalacje zwrócą się nie po 10 latach a po około 6 latach.

3) nie można odsprzedać nadwyżki wyprodukowanej energii, jeśli ją nie wykorzystamy w ciągu następnych 12 miesięcy to oddajemy ją za darmo zakładowi energetycznemu, dlatego zawsze warto się zastanowić jakiej mocy tak naprawdę potrzebujemy bo za duża instalacja dłużej będzie się zwracać a korzyść odniesie firma montująca bo więcej na nas zarobi ;)

4) w zimę nie odkupujemy energii tylko wykorzystujemy nadwyżkę wyprodukowaną przez nasza instalację od wiosny do jesieni minus 20% za przechowanie na fakturach zakład energetyczny zapisuje ją jako energia w magazynie.

Za kilkanaście lat może będą już opłacalne magazyny energii, technologia cały czas idzie mocno do przodu. Na chwilę obecną niestety ekonomicznie magazyny nie są opłacalne. Za drogie w stosunku do pojemności oraz żywotności.

Jak widać po moim za długim wywodzie tylko w tym jednym zacytowanym zdaniu jest sporo nieścisłości B)

Panele fotowoltaiczne 01 Mar 2021 23:58 #750765

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3448
  • Otrzymane dziękuję: 7359
Kasiu od tego zaczyna się dyskusja o opłacalności fotowoltaiki w podanym przeze mnie 7 postów wyżej linku. Jeżeli zostanie przekroczone napięcie 253 V to inwertery się wyłączają i nie ma sprzedaży energii bo sieć jej nie przyjmuje, właściciel nie ma co z tym nadmiarem zrobić bo nie ma odpowiednio pojemnych akumulatorów aby mógł to wszystko zmagazynować i wysłać w nocy kiedy jest dołek a w zimie nie ma z czego odebrać bo w lecie nie naprodukował i płaci ogromne rachunki za prąd do ogrzewania bo na dodatek zlikwidował piec na gaz lub inne paliwo. Zanim ktokolwiek pomyśli o PV to niech najpierw dobrze się rozejrzy po dachach wokół czy nie będzie ostatni w tej piramidzie. I jeszcze raz zachęcam do poczytania na Elektroda.pl tego co jest w podanym linku.
Jeszcze jeden cytat tej z dyskusji:
Ostatecznie wejdą jakieś podatki od energii. Obecny brak podatku od źródeł OZE jest tylko chwilowy.
Magazyny energii też wejdą, ale będą ogromnie drogie. I tak samo wejdą podatki od nich.
Ostatecznie każdy będzie tylko dopłacał do tego interesu. Co najwyżej spadnie emisja CO2.

Niektórzy twierdzą, że ten boom na fotowoltaikę wynika z konieczności wyprzedaży starszych technologii i będzie to trwało do czasu aż zainwestowane fundusze się zwrócą z odpowiednim procentem a wtedy za kilka lat może wejdzie na rynek nowsza i bardziej wydajna technologia.
Ostatnio zmieniany: 02 Mar 2021 00:07 przez KaLo.

Panele fotowoltaiczne 02 Mar 2021 00:05 #750766

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Vimen

Niestety jeśli sieć będzie przestarzała to rzeczywiście może nastąpić problem z "wtłoczeniem nadwyżki do sieci energetycznej".
Podobnie dzieje się w drugą stronę, przy zbyt dużym poborze tradycyjnego prądu z zakładu energetycznego sieć pada bo nie daje radę przesłać takiej ilości do odbiorcy jak jest potrzebna i może to się nasilać bo coraz więcej osób będzie korzystać np: z klimatyzacji w upalne lata.

Obecnie więcej problemu powodują źle dobrane moce falowników. Często firmy montują za małe falowniki do mocy instalacji wiąże się to oczywiście z ceną falownika (mniejszy kosztuje mniej) przez co falownik w lato się przegrzewa i wyłącza w celu schłodzenia.

Na świecie jest coraz większa tendencja aby wyprodukowaną energię wykorzystywać na miejscu. Żeby jak najmniej tracić jej na przesyłach.
Ostatnio zmieniany: 02 Mar 2021 00:08 przez brodus.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.271 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum