TEMAT: Mój ogród (a właściwie jego ledwie zaczęte plany)

Mój ogród (a właściwie jego ledwie zaczęte plany) 19 Lut 2014 18:12 #226056

  • shalan
  • shalan's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 8
  • Otrzymane dziękuję: 2
Witam :)

Planuję założyć ogród (w stylu japońskim, jak już wspomniałem w temacie z przywitaniem), jednak mam problem z wyborem miejsca.

Poniżej zamieszczę kilka zdjęć (na niektórych wymiary) oraz moje marzenia, do których będę starał się dążyć. Proszę o ocenę, czy w moim wypadku jest możliwość owy cel zrealizować :)

W tym miejscu:


byłyby (oczywiście według mnie) bardzo dobre warunki dla mchów, świerki i tuje otaczają go od strony wschodniej. Nie widać tego na zdjęciu, ale w rogu praktycznie w ogóle nie ma trawy, rośnie głównie mech.


Kolejnym miejscem na jakąś ciekawszą aranżację jest to:


Płot rozciąga się na szerokości 9m.


Myślałem też o czymś, co doskonale połączyłoby się z sosnami w tym miejscu:


jednak to zeszłoby na dalszy plan, kiedy już nabiorę wprawy.


Mam jeszcze jeden pomysł, żeby stworzyć ogród na "szczerym polu", za grządkami (ledwo widać na poprzednim zdjęciu), gdzie nic nie będzie wystawione na bezpośredni widok i będę mógł eksperymentować :)


Wiem, że moje plany mogą wydawać się trochę odległe, jednak metodą małych kroczków można wiele osiągnąć :)

Proszę o ocenę, czy niektóre z tych pomysłów nie będą walką z wiatrakami :)
Jeśli możecie, to proszę o parę pozycji szybko rosnących drzew (lub drzewopodobnych krzewów), które nadawałyby się do ogródka japońskiego, w miarę łatwo dostępnych i niezbyt trudnych w utrzymaniu :)

W najbliższym czasie postaram się wrzucić jakiś prosty projekt.

Pozdrawiam!



@edit:
Bardzo podoba mi się taki motyw:


:)
Ostatnio zmieniany: 19 Lut 2014 18:44 przez shalan.


Zielone okna z estimeble.pl

Mój ogród (a właściwie jego ledwie zaczęte plany) 19 Lut 2014 19:24 #226099

  • futrzasta
  • futrzasta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1752
  • Otrzymane dziękuję: 603
Cześć Arek!
Motyw zaiste ciekawy! Chociaż nie znam się absolutnie na ogrodach japońskich to jednak bardzo lubię je oglądać. Tak więc możesz być pewien że będę tu zaglądać i kibicować w tworzeniu czegoś z niczego ;)
Zakątek z sosnami i ławką jest fantastyczny... nie tylko pod ogród japoński ;)

ps. świetna mina w awatarze :drink1:

edit:
dam Ci namiar na Danielę - ona ma fantastyczny japoński ;)
Ostatnio zmieniany: 19 Lut 2014 19:45 przez futrzasta.

Mój ogród (a właściwie jego ledwie zaczęte plany) 19 Lut 2014 19:38 #226111

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
Witaj, malowana twarz bezbłędna :bravo: ,co do twoich planów ,na forum chyba nie ma za wiele ogrodów japońskich :bad-idea: za to jest wiele innych również pięknych zakątków w ogrodach naszych Forumowiczów.

Mój ogród (a właściwie jego ledwie zaczęte plany) 19 Lut 2014 19:58 #226131

  • shalan
  • shalan's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 8
  • Otrzymane dziękuję: 2
Dzięki wszystkim za miłe słowa :)

Na razie zamierzam sobie wszystko zaprojektować, a potem powoooli brać się do roboty. Czasu mam dużo, chęci też na razie są. Gorzej z funduszami, ale wszystko po kolei :)

Mój ogród (a właściwie jego ledwie zaczęte plany) 20 Lut 2014 15:48 #226448

  • shalan
  • shalan's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 8
  • Otrzymane dziękuję: 2
Zaplanowałem sobie 2 możliwe aranżacje tego, co sobie wymarzyłem (klik), jednak bardzo drastycznie upraszczając.

Plan 1.

Plan 2.

Sam uważam, że projekt drugi będzie wyglądał dużo ładniej, jednak proszę o szczere opinie :D
Projekty są prowizoryczne i z pewnością ulegną modyfikacji, jeśli nie teraz, to podczas prac :)

Mój ogród (a właściwie jego ledwie zaczęte plany) 20 Lut 2014 19:10 #226536

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1226
Witaj.
Masz ambitne plany ale od razu mam pewną uwagę do ścieżki w wodzie. Na zdjęciu, które pokazałeś nie widać jak zasilane jest w wodę to oczko a na pewno nie jest tak płytkie na całej powierzchni. Przy tak płytkiej wodzie bardzo szybko pojawiają się kłopoty z jej zakwitem, odparowaniem i zanieczyszczeniem np. przez opadające liście i kwiaty z drzew. Jeśli planujesz taką wodę musisz pamiętać o zbiorniku wyrównawczym do utrzymania stałego poziomu wody i o dobrym systemie filtrowania wody. Poczytaj też jak się tworzy płytkie strefy przy oczkach wodnych. Może musiałbyś np. posadzić gdzieś z boku rośliny strefy płytkiej wody do jej oczyszczania. Wiem, że nie bardzo one pasują do ogrodu japońskiego ale niestety, utrzymanie czystej wody w płytkim zbiorniku jest bardzo trudne.
Mam nadzieję, że cię nie zniechęciłem i życzę abyś miał jak najwięcej zapału do tworzenia swojej pasji :)
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Za tę wiadomość podziękował(a): shalan

Mój ogród (a właściwie jego ledwie zaczęte plany) 20 Lut 2014 22:33 #226689

  • shalan
  • shalan's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 8
  • Otrzymane dziękuję: 2
Dziękuję za dobrą radę :)

Mój ogród (a właściwie jego ledwie zaczęte plany) 21 Lut 2014 01:02 #226744

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
1 plan wydaje mi się zbyt natłoczony różnościami, ogrody japońskie są jednak bardzo oszczędne, więcej żwirku z falami, niż nasadzeń :)
W drugim planie przeszkadza mi trochę symetria :)

Mój ogród (a właściwie jego ledwie zaczęte plany) 21 Lut 2014 02:05 #226747

  • Roma
  • Roma's Avatar
Arku-byłeś we wątku Ogródki skalne i japońskie.
Owocnej lektury życzę.

Mój ogród (a właściwie jego ledwie zaczęte plany) 21 Lut 2014 13:52 #226889

  • shalan
  • shalan's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 8
  • Otrzymane dziękuję: 2
Kolejny raz dziękuję za rady :)

Plany, które zamieściłem wcale nie muszą być ściśle związane z ogródkiem japońskim, miejsca mam wiele, więc mogę zawsze skorzystać z kilku pomysłów.
Co do wody, to nie wiem, czy nie zastąpiłbym jej piaskiem/żwirkiem, też ładnie mogłoby wyglądać :)

Mój ogród (a właściwie jego ledwie zaczęte plany) 21 Lut 2014 16:21 #226940

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Myślę, że na początek tak byłoby lepiej, najpierw ocean żwirkowy z paroma wyspami zieleni i kamienie, do tego jakaś woda w kamiennej misie lub małe ciurkadełko ;) Potem systematycznie powiększałbyś obszar dodając kolejne elementy. Łatwiej byłoby utrzymać ład i polować na ciekawe rośliny :)
Za tę wiadomość podziękował(a): shalan

Mój ogród (a właściwie jego ledwie zaczęte plany) 21 Lut 2014 17:07 #226952

  • hanya
  • hanya's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3913
  • Otrzymane dziękuję: 3479
Witaj Shalan, dobrze zaczynać od planów. Jeżeli to możliwe, pomyśl teraz o drzewach, które dadzą Ci cień i wspaniały klimat w ogrodzie. A to niestety wymaga czasu. Ogród japoński, to też półcienie. Dereń pagodowy jest taki piękny; może za wcześnie o tym mówić, ale zastanów się. :bye: :bye:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do Ogrodu wśród starych sosen

Hanka
Za tę wiadomość podziękował(a): shalan


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.235 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum