TEMAT: Druty, szydełko i inne ( frywolitki, filcowanie, sploty gobelinowe)

Druty, szydełko i inne ( frywolitki, filcowanie, sploty gobelinowe) 24 Mar 2015 22:36 #352285

  • viola
  • viola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1251
  • Otrzymane dziękuję: 1459
Ale śliczne! A te zajączki takie słodziutkie:-)
Za tę wiadomość podziękował(a): Aszka


Zielone okna z estimeble.pl

Druty, szydełko i inne ( frywolitki, filcowanie, sploty gobelinowe) 24 Mar 2015 23:44 #352306

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Pisanki wyszly Ci rewelacyjnie :bravo: też rozpoczęłam przygodę z filcowaniem, ale kulki i jajowate kształty mi nie bardzo wychodzą, wolę dziabanie igiełkami po tkaninie :)

Czy wtajemniczysz nas w haft wstążeczkowy? cuda można nim zrobić :) Tylko jak się zabrać :happy:

Druty, szydełko i inne ( frywolitki, filcowanie, sploty gobelinowe) 25 Mar 2015 08:11 #352333

  • Aszka
  • Aszka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2491
  • Otrzymane dziękuję: 2655
Hiacynta wrote:
Pisanki wyszly Ci rewelacyjnie :bravo: też rozpoczęłam przygodę z filcowaniem, ale kulki i jajowate kształty mi nie bardzo wychodzą, wolę dziabanie igiełkami po tkaninie :)

Czy wtajemniczysz nas w haft wstążeczkowy? cuda można nim zrobić :) Tylko jak się zabrać :happy:

Te pisanki robiłam na jajkach styropianowych. Szybciej i mniej wełny poszło
To moje pierwsze "dziubanki"
Haft wstążeczkowy bardzo mnie zaintrygował.Piękne rzeczy niektórzy robią.Ale...zrobiłam kilka i odrzuciłam bo nie znajduję dla nich zastosowania.
To był pierwszy

003_2015-03-25.jpg


potem takie coś

019.jpg


a to ma zastosowanie

008_2015-03-25.jpg


020.jpg


024.jpg


i teraz jajeczka- połączyłam z filcowaniem

001.jpg


016.jpg


na tym ostatnim dodałam trochę gotowca,

Jak juz się obrobię to dam trochę linków, wzorów z których się uczyłam.Jest tego kopalnia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta

Druty, szydełko i inne ( frywolitki, filcowanie, sploty gobelinowe) 26 Mar 2015 08:37 #352569

  • Aleksandra
  • Aleksandra's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 814
  • Otrzymane dziękuję: 534
Bardzo ciekawy jest haft wstążeczkowy. Hiacynty śliczne :)

Druty, szydełko i inne ( frywolitki, filcowanie, sploty gobelinowe) 28 Mar 2015 17:59 #353249

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Zainspirowałam się ostatnio pokazanym tutaj haftem wstążeczkowym. Obejrzałam w Internecie kilka schematów i przykładowych haftów. Uznałam, że można wypróbować. Ostatnio rzadko już haftuję, bo wzrok słabszy i to mnie zniechęca, uznałam jednak, że pokazany niżej haft może dawać w miarę szybkie efekty i nie wymaga sokolego wzroku.

Przygotowałam sobie kilka składników do pracy - tak to wyglądało na stole w jadalni:

Do haftu wstążeczkowego dokupiłam do posiadanych już kolorów kilka nowych (głównie najwęższych, ok. 5 mm), miałam też lniane białe płótno na podstawę haftowanego obrazka. Przydatna okazała się też puszka z muliną, kordonek, nożyczki, igła cerówka. Na zdjęciu widoczna jest też owalna ramka w kolorze miętowym (którą niedawno przemalowałam), w której później będzie się prezentować haft.


Krótki DIY jak wykonać różyczkę. Najpierw kordonkiem wykonałam pięcioramienną gwiazdkę. Potem od spodu wbiłam (w środek gwiazdki)igłę z nawleczoną wstążeczką i przeciągnęłam na wierzch. Pewna trudność jest przy przeciąganiu igły ze wstążką przez materiał. Z pewnością zależy to od gatunku materiału i tego czy jest bardzo zbity. Może na początek lepsza byłaby kanwa, ale potraktowałam to jako pierwszą wprawkę.


Następnie przewlekłam igłę z wstążeczką nad pierwszym ramieniem gwiazdki i pod kolejnym. Potem naprzemiennie przeprowadza się wstążeczkę, można ją palcami układać, tak by przypominała różę.


Dalszy etap powstawania kwiatka. Początkowo tego nie widać, ale potem powstaje coś co bardzo przypomina różę.


Potem próbowałam jeszcze drobnym przeszyciem wykonać pączek róży, a na górze kompozycji (projekt z głowy, czy raczej marzeń o pięknym ogrodzie) inne kwiaty - może przypominają tak teraz modne dla towarzystwa róż łubiny (kremowy i ciemnoróżowy).


Na kolejnej fotografii widać centralnie większą różyczkę (nieco inny odcień, przypomina mi nieco Abrahama Darby), która powstała na planie większej gwiazdki i z szerszej wstążeczki (10 mm) i niewielki pączek różany wykonany dwoma przeszyciami. Na zdjęciu chciałam też pokazać wykonanie listka (choć nieco niewyraźne): spod różyczki wyprowadziłam wstążeczkę zieloną i obok (pod różyczkę) wbiłam ponownie igłę ze wstążeczką. Pozostawiłam pętelkę (na długość listka i powracając igłą na wierzch haftu mogłam wykonać pętelkę przytrzymującą później listek (po ponownym wbiciu igły i przeprowadzeniu pod spód wstążeczki). Warto dodać, że bardzo przydatne jest kontrolowanie kierunku i układu wstążeczki, w przypadku atłasowych jedna strona jest bardziej lśniąca i można regulować zastosowanie stron wstążki. Czasem trzeba od spodu robótki obracać ją do momentu aż ułoży się na oczekiwaną przez nas stronę.


Potem postanowiłam kompozycję uzupełnić haftując elementy łodyżek i listków łubinom, zdrewniałe łodyżki róż oraz uzupełniłam kompozycję lawendami (proste łodyżki, niby-listki i kilka kropeczek w fiolecie). Tak to wyglądało na tamborku.


Zbliżenie.


Moje założenie, że można uzyskać szybki efekt sprawdziło się - praca zajęła mi ok. 2 godziny. Teraz będę szukać podpowiedzi jak zrobić inne elementy i może jeszcze się pokuszę na kolejne obrazki czy przedmioty zdobione tą techniką.
Aha, widziałam też, że czasem wykonuje się ten haft na półprzezroczystej siateczce (specjalny materiał), której nadmiar się później odcina i takie aplikacje można naszywać także na odzież, czyli niekoniecznie jest to tylko forma dekoracyjna, ale też użytkowa. :)

Druty, szydełko i inne ( frywolitki, filcowanie, sploty gobelinowe) 28 Mar 2015 20:56 #353326

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Zdolniachy jesteście :bravo: Danielo, bardzo dziękuję za przystępne objaśnienie jak zabrać się do tej robótki :kiss3:

Widziałam kiedyś na wystawie sklepu obrus ozdobiony haftem wstążeczkowym, na sweterku różę zrobioną z uciętego kawałka jedwabnej surówki, poza tym można tym haftem dekorować ciuszki księżniczek :happy: Poduszki też tym haftem można ozdabiać, a może nawet roboczy drelich :happy: wtedy nie myliłby się z innymi :happy: :happy:
Ostatnio zmieniany: 28 Mar 2015 20:57 przez Hiacynta.

Druty, szydełko i inne ( frywolitki, filcowanie, sploty gobelinowe) 07 Kwi 2015 18:49 #355900

  • Aszka
  • Aszka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2491
  • Otrzymane dziękuję: 2655
Daniela, wow....wyszło pięknie :ohmy:
Różyczka idealna.Przyznasz,że fajnie się robi i szybciej niż zwykłą nitką. Ten haft jest taki przestrzenny

Druty, szydełko i inne ( frywolitki, filcowanie, sploty gobelinowe) 07 Kwi 2015 18:50 #355901

  • Aszka
  • Aszka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2491
  • Otrzymane dziękuję: 2655
Alina, ja w pewnym momencie odpuściłam bo...nie znalazłam zastosowania. Drelich , powiadasz B)

Druty, szydełko i inne ( frywolitki, filcowanie, sploty gobelinowe) 23 Wrz 2015 20:42 #403765

  • Leszek.G
  • Leszek.G's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1347
  • Otrzymane dziękuję: 709
Jesień przyszła .....
Wieczory coraz dłuższe, w ogródkach coraz mniej prac, przetwory też zrobione, prawie wszystkie :silly:

Potrzebuję wzór na bombkę szydełkową o średnicy min 10 cm, może być składana z dwóch części.
W necie nie mogę znaleźć odpowiednich wzorów :oops:

Druty, szydełko i inne ( frywolitki, filcowanie, sploty gobelinowe) 25 Wrz 2015 20:39 #404201

  • iwi
  • iwi's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 17
  • Otrzymane dziękuję: 13
Piękne prace tu pokazujecie.
Robótki ręczne to jest coś, co lubię. B) Ja szydełkuję, robię na drutach, frywolitkę na czółenkach i ciut koralikuję.
Takie zakładki do książek zrobiłam:

100_7784.jpg


100_7796.jpg


100_7785.jpg


100_7800.jpg


100_7790.jpg


100_7802.jpg


100_7786.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Barbaara

Druty, szydełko i inne ( frywolitki, filcowanie, sploty gobelinowe) 14 Lis 2015 20:57 #413622

  • viola
  • viola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1251
  • Otrzymane dziękuję: 1459
Z resztek włóczki powstała taka osłonka na doniczkę.
DSCF9231.jpg

Druty, szydełko i inne ( frywolitki, filcowanie, sploty gobelinowe) 14 Lis 2015 21:46 #413627

  • Dorota15
  • Dorota15's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2869
  • Otrzymane dziękuję: 2502
Violu ta doniczka jest śliczna :bravo:
Masz może na nią schemat?

Druty, szydełko i inne ( frywolitki, filcowanie, sploty gobelinowe) 15 Lis 2015 23:02 #413870

  • viola
  • viola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1251
  • Otrzymane dziękuję: 1459
Dorotko schematu nie mam gdyż robiłam z głowy ale jeśli chcesz to mogę rozrysować gdyż wzór jest prosty :)

Druty, szydełko i inne ( frywolitki, filcowanie, sploty gobelinowe) 17 Lis 2015 07:32 #414052

  • Dorota15
  • Dorota15's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2869
  • Otrzymane dziękuję: 2502
Bardzo bym prosiła, jeśli to oczywiście nie kłopot :)

Druty, szydełko i inne ( frywolitki, filcowanie, sploty gobelinowe) 20 Lis 2015 10:54 #414470

  • Barbaara
  • Barbaara's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 301
  • Otrzymane dziękuję: 474
iwi wrote:
Piękne prace tu pokazujecie.
Robótki ręczne to jest coś, co lubię. B) Ja szydełkuję, robię na drutach, frywolitkę na czółenkach i ciut koralikuję.
Takie zakładki do książek zrobiłam:

100_7784.jpg
Śliczne zakładki, a szczególnie to "gęsie pióro", może podpowiesz jak je robiłaś.
Pozdrawiam serdecznie - Basia
Za tę wiadomość podziękował(a): iwi

Druty, szydełko i inne ( frywolitki, filcowanie, sploty gobelinowe) 20 Lis 2015 11:10 #414472

  • Barbaara
  • Barbaara's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 301
  • Otrzymane dziękuję: 474
Zainspirowana "Swetrami Doroty" ostatnie chłodne dni wykorzystałam na "sztrykowanie" ;) Sprułam blezer, fajny, ale mało funkcjonalny i zrobiłam sobie nowy. Gdyby nie szwy przy rękawach, byłby całkowicie bezszwowy :) :

IMG_3815.jpg
Pozdrawiam serdecznie - Basia
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz

Druty, szydełko i inne ( frywolitki, filcowanie, sploty gobelinowe) 20 Lis 2015 11:51 #414473

  • iwi
  • iwi's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 17
  • Otrzymane dziękuję: 13
Dziękuję Barbaro.

Piórko robione jest tak, jak listki w koronce irlandzkiej. Tylko rzędów dużo więcej. ;)

Nowy blezer bardzo ładny i wygląda na cieplutki.
Za tę wiadomość podziękował(a): Barbaara

Druty, szydełko i inne ( frywolitki, filcowanie, sploty gobelinowe) 26 Lis 2015 22:45 #415685

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Formowanie i suszenie podkładki pod talerzyk.

serwetka-suszenie.jpg


wzor-serwetki.jpg
Ostatnio zmieniany: 26 Lis 2015 22:57 przez Hiacynta.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: pszczelarz5
Wygenerowano w 0.805 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum