TEMAT: Druty, szydełko i inne ( frywolitki, filcowanie, sploty gobelinowe)

Druty, szydełko i inne ( frywolitki, filcowanie, sploty gobelinowe) 20 Lis 2014 21:43 #315031

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Violu to frywolitka czółenkowa, jest jeszcze igłowa i crochet tatting, najprawdopodobniej myślisz o tym ostatnim.

Zasadnicza różnica jest w grubości, frywolitka czółenkowa jest najdelikatniejsza, bo słupki zaciska się bezpośrednio na nitce. W igłowej supła się na specjalnej igle, a dopiero potem ściąga się je na nitkę, słupki są więc trochę luźniejsze. Crochet tatting (cro tat, cro-tatting) to coś pośredniego między szydełkiem a frywolitką, nie ma nawet polskiej nazwy. Na igle robi kilka moich znajomych, nie znam natomiast nikogo robiącego frywolitkę szydełkową, bo tak chyba należałoby to przetłumaczyć.


Vera pisałyśmy w tym samym czasie :P
Szal obłędny :supr3: a frywolitkom też niczego n ie brakuje :bravo: :bravo: :bravo:
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich
Ostatnio zmieniany: 20 Lis 2014 21:47 przez Krzysia.


Zielone okna z estimeble.pl

Druty, szydełko i inne ( frywolitki, filcowanie, sploty gobelinowe) 20 Lis 2014 21:54 #315038

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Vero, poważnie tylko tyle wełny na taki piękny szal poszło :eek3: :eek3: Jak go folcowałas :thanks: Marzę o takim szaliku i czapce, chętnie bym sobie pomajstrowała przy wełnie :lol: :lol:

Druty, szydełko i inne ( frywolitki, filcowanie, sploty gobelinowe) 20 Lis 2014 22:02 #315047

  • viola
  • viola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1251
  • Otrzymane dziękuję: 1459
Krzysiu nie miałam pojęcia że są trzy rodzaje. To dla mnie czarna magia:-)zawsze przeglądałam na internecie i tak myślałam,że może to na łańcuszku. Ło Boziu jeśli to na nitce to tym większy podziw. Trzeba chyba mieć cieniutkie paluszki:-D
A i mamy jeszcze jedną frywolitkową znawczynię:-) Vero piękne!!!

Druty, szydełko i inne ( frywolitki, filcowanie, sploty gobelinowe) 21 Lis 2014 10:59 #315146

  • VERA
  • VERA's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1919
  • Otrzymane dziękuję: 3718
Hiacynta wrote:
Vero, poważnie tylko tyle wełny na taki piękny szal poszło :eek3: :eek3: Jak go folcowałas :thanks: Marzę o takim szaliku i czapce, chętnie bym sobie pomajstrowała przy wełnie :lol: :lol:

Alinko i pozostali użytkownicy tego wątku - serdecznie przepraszam za popełniony błąd odnośnie wagi szalika. Miało być 50 gramów a nie pięć. Pisząc tego posta, paplałam przez telefon :club2: :club2: :club2: o wypiekach świątecznych i podawałam jakiś przepis. Muszę sobie solidnie :hammer: aby nie robić dwóch rzeczy naraz. Już nie te lata i nie ten refleks, jak się okazuje..............
Obszerniej na temat filcowania napiszę przy czasie, łatwo się robi, tylko potrzebne zdrowe, w miarę silne ręce................
Pozdrawiam Vera :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, viola

Druty, szydełko i inne ( frywolitki, filcowanie, sploty gobelinowe) 02 Gru 2014 18:58 #318158

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Moje bombki w nowych, zimowych :rotfl1: sukieneczkach

Bombki2014-1.jpg



Większe, średnica 8 cm

Bombki2014-2.jpg




Mniejsze, średnica 6 cm

Bombki2014-mae.jpg



i na stojaku/wieszaku

Bombki2014due.jpg



Wykonane z Aidy 20 w kolorze śmietany. Najładniejsze są oczywiście frywolitki białe, ale mam bardzo delikatne ręce :evil: i źle znoszą częste mycie zwłaszcza zimą. Przy dzierganiu białych mycie rąk co pół godz. to konieczność, częściej jeśli dotykaliśmy czegokolwiek poza czółenkami.
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich
Za tę wiadomość podziękował(a): viola

Druty, szydełko i inne ( frywolitki, filcowanie, sploty gobelinowe) 02 Gru 2014 19:43 #318165

  • Leszek.G
  • Leszek.G's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1347
  • Otrzymane dziękuję: 709
Krzysiu, podziwiam - umiem szydełkować i próbowałem frywolitki - za żadną anielkę nie dam rady tego się nauczyć. Szacun dla Ciebie :teach:
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia

Druty, szydełko i inne ( frywolitki, filcowanie, sploty gobelinowe) 03 Gru 2014 22:02 #318424

  • Tacca
  • Tacca's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 879
  • Otrzymane dziękuję: 571
Witam wszystkich po długiej przerwie.
Szal filcowany na szyfonie.

20141107_115216_1.jpg



20141107_115110_1.jpg
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 03 Gru 2014 22:04 przez Tacca.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA, Krzysia

Druty, szydełko i inne ( frywolitki, filcowanie, sploty gobelinowe) 03 Gru 2014 23:28 #318444

  • Klio
  • Klio's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 270
  • Otrzymane dziękuję: 262
Krzysiu i ja jestem w gronie zauroczonych frywolitkowymi bombkami. Skąd czerpiesz wzory?
Krystyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia

Druty, szydełko i inne ( frywolitki, filcowanie, sploty gobelinowe) 04 Gru 2014 22:37 #318764

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Tacca przepiękny szal :bravo: :bravo: :bravo: , miałam okazję podotykać podobny, koleżanka weszła w posiadanie, cudo!
Bardzo żałuję, że nie dam rady nosić niczego z wełną na szyi ( skarpety wełniane uwielbiam, spódnice też mogą być) ale swetry to tylko na koszulę z kołnierzykiem i długim rękawem ;) Chciałabym móc takim się okryć :(


Leszku założę się, że dałbyś radę gdybyś tylko naprawdę chciał :teach:
Był taki pan, który świetne wzory opracował, zna go cały frywolitkowy świat, szkoda tylko, że z rodaczkami nie potrafił się dogadać.

Romo te bombki nie moją choinkę będą zdobić ;) ale może w przyszłym roku przygotuję pasujące do nowej koncepcji mojego drzewka.

Klio wzory na bombki i jajka są proste, wystarczy jeden rządek serwetki zaadaptować, fragment większego motywu, są też gotowe koronki w pismach robótkowych, muszę też wspomnieć o inspirowaniu się zdolniejszymi koleżankami :hearts: Bardzo łatwo jest coś dopasować, bo we frywolitce tak naprawdę to tylko kółeczko i łuczek w różnych kombinacjach występuje :rotfl1:
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich

Druty, szydełko i inne ( frywolitki, filcowanie, sploty gobelinowe) 04 Gru 2014 22:48 #318770

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Krzysiu, sprawdź sweterek z baby alpaka :) żadnych niemiłych doznań :)

Mnie z kolei nurtuje, czy do filcowania nadawałaby się psia sierść :) Bo miałabym z czego wyczesywać, a jeszcze pewnie dobrą kawą by mnie poczęstowano :happy4:

Druty, szydełko i inne ( frywolitki, filcowanie, sploty gobelinowe) 01 Sty 2015 14:05 #324229

  • viola
  • viola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1251
  • Otrzymane dziękuję: 1459
Taki moje małe ostatnie robóteczki :)
DSCF6573.jpg


DSCF6577.jpg


DSCF6609.jpg


DSCF6613.jpg

Niestety moje dziewczyny nie poszły w moje ślady i nie mają zamiłowania do robótek ale ku mojej ogromnej radości trafił mi się ostatnio bardzo pojętny uczeń :P nie przepuści żadnemu moteczkowi :) Szkoda tylko że zamiast zwijać,rozwija.Druty również uwielbia.Barry
DSCF6607.jpg


DSCF6608.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA

Druty, szydełko i inne ( frywolitki, filcowanie, sploty gobelinowe) 01 Sty 2015 15:59 #324285

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Cudne rzeczy robisz :bravo: A piesek na pewno przygotowuje materiał do filcowania :) Sporo roboty już zrobił za Ciebie :happy:
Za tę wiadomość podziękował(a): viola

Druty, szydełko i inne ( frywolitki, filcowanie, sploty gobelinowe) 01 Sty 2015 23:08 #324632

  • viola
  • viola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1251
  • Otrzymane dziękuję: 1459
Alinko wlasnie filcowania chcę się nauczyć.bardzo podobają mi się rzeczy zrobione w ten sposob. Duzo czytam na ten temat i oglądam filmiki. Trochę się boję,że mi nie wyjdzie. Do tej pory myślałam,ze filcowanie to zrobienie na drutach z wełny i upranie w wysokiej temperaturze a okazuje się ,że to nie to samo. No i frywolitki:-) ich też chcę się nauczyć

Druty, szydełko i inne ( frywolitki, filcowanie, sploty gobelinowe) 31 Sty 2015 18:38 #335544

  • viola
  • viola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1251
  • Otrzymane dziękuję: 1459
kolejny drobiazg dla malucha

DSCF6666.jpg


DSCF6667.jpg


DSCF6668.jpg


DSCF6671.jpg







obecnie kończę ubranko do chrztu,które wkrótce pokażę.To tak w oczekiwaniu na wiosnę i prace w ogródku ;)
Ostatnio zmieniany: 31 Sty 2015 18:39 przez viola.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA

Druty, szydełko i inne ( frywolitki, filcowanie, sploty gobelinowe) 08 Lut 2015 21:13 #338643

  • viola
  • viola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1251
  • Otrzymane dziękuję: 1459
Ubranko jest bielusieńkie.Wina sprzętu i robienia zdjęć nocą
DSCF6699.jpg


DSCF6704.jpg


DSCF6708.jpg


DSCF6709.jpg


DSCF6714.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA

Druty, szydełko i inne ( frywolitki, filcowanie, sploty gobelinowe) 26 Lut 2015 14:04 #343457

  • broja
  • broja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Ogród od nowa
  • Posty: 1028
  • Otrzymane dziękuję: 980
Śliczne ja w czymś takim byłam chrzczona. Bardzo podobają mi się też jajeczka wielkanocne-cuda...
Pozdrawiam -Edyta

Moja działka oaza spokoju
Za tę wiadomość podziękował(a): viola

Druty, szydełko i inne ( frywolitki, filcowanie, sploty gobelinowe) 17 Mar 2015 23:50 #350107

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Dostałam od koleżanki parę kłębuszków resztek wełny, jeden mnie zainspirował swoją puszystością, to wełenka z czesanego lisa :) zrobiłam ciepłą opaskę na włosy-uszy :) Jest ona bardzo lekka i miła w dotyku :)

opaska-na-wlosy.jpg


Żeby spodobała się małej elegantce, doszyłam filcowany kwiatek w ulubionym kolorze księżniczek :)
Za tę wiadomość podziękował(a): viola

Druty, szydełko i inne ( frywolitki, filcowanie, sploty gobelinowe) 24 Mar 2015 22:25 #352277

  • Aszka
  • Aszka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2491
  • Otrzymane dziękuję: 2655
Nieśmiało pokażę swoje "rękoczyny". Ostatnio zainteresowało mnie filcowanie.Ubiegły rok był pod znakiem szydełka i haftu tasiemkowego a ten ...filcowane.Internet dostarczył mi informacji ale wciąż wiem za mało.Nie poradziłam sobie z filcowaniem na mokro :( ale uparta jestem.
Wyroby które pokazuje Tacca jeszcze bardziej mnie upewniają w próbowaniu.
Zajączki z foremki

040.jpg


Serduszka z foremki

044.jpg



i pisanki

008.jpg


009.jpg


003.jpg


004.jpg


033_2015-03-24.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, viola


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: pszczelarz5
Wygenerowano w 0.790 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum