TEMAT: Ozdoby Wielkanocne, pisanki - tradycje, różne techniki zdobienia

Pisanki, biżuteria, serwetki, filc.... 09 Mar 2012 00:45 #6017

  • Mirysek
  • Mirysek's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 29
  • Otrzymane dziękuję: 24
Najpierw pokażę Wam moje pisanki wielkanocne - technika decoupage, + podmalowywanie

Skorupki pozostałe po wyklutych strusich jajach można przerobić na doniczki, bombonierki ...



Kogucik na kolejnej pisance jest "płaskorzeźbą"


Haft richelieu na pisance



Pisani zdobione metodą decoupage



Mój twórczy kącik - pomalowane pisanki muszą wyschnąć


Ostatnio zmieniany: 12 Mar 2012 20:44 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Carmen


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Pisanki, biżuteria, serwetki, filc.... 09 Mar 2012 00:52 #6018

  • Kocina
  • Kocina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 643
  • Otrzymane dziękuję: 180
Przepiękne! Jak robi się te ażurowe?
Pozdrawiam ciepło - Ogródek Marty
FO Oaza na Facebook'u

Odp: Pisanki, biżuteria, serwetki, filc.... 09 Mar 2012 00:58 #6019

  • Mirysek
  • Mirysek's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 29
  • Otrzymane dziękuję: 24
Trzeba narysować wzór, delikatnie wyciąć skorupkę frezem, brzegi pogrubić białą konturówką, całość pomalować na biało.
Ostatnio zmieniany: 11 Mar 2012 23:42 przez Mirysek.

Odp: Pisanki, biżuteria, serwetki, filc.... 09 Mar 2012 13:14 #6394

  • Aleksandra
  • Aleksandra's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 814
  • Otrzymane dziękuję: 534
Temat na czasie :) A co to za masa ? gips ? Ciekawa faktura.Wszystkie jajeczka piękne.
A wstążeczkę przeciągasz przez jajko, czy doklejasz ?

Pisanki, biżuteria, serwetki, filc.... 10 Mar 2012 19:13 #7766

  • Mirysek
  • Mirysek's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 29
  • Otrzymane dziękuję: 24
Pisanki wykonywane różnymi technikami:

DSCN5907.jpg


mirysek6.jpg


mirysek8.jpg


mirysek10.jpg


mirysek13.jpg


mirysek14.jpg


mirysek16.jpg


mirysek17.jpg



mirysek18.jpg



Miseczki ze stusiego jaja

mirysek29.jpg

mirysek30.jpg








Kolejne moje prace to biżuteria - szydełkowy naszyjnik, broszka z organzy, komplet z sutaszu,

Ostatnio zmieniany: 21 Lut 2013 10:58 przez Hiacynta. Powód: wstawienie brakujących zdjęć
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta

Pisanki, biżuteria, serwetki, filc.... 10 Mar 2012 21:10 #7907

  • grazynarosa22
  • grazynarosa22's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 270
  • Otrzymane dziękuję: 53
O rajuśku.....ale cuda....przepiękne pisanki,jakie kolorowe....to dopiero ładnie w koszyku będzie....

To jeśli mogę....dołącze swoje....jedno zdj bo nie wiem czy mogę...


DSCF9185.JPG
Pozdrowionka.....Grażyna
Ostatnio zmieniany: 10 Mar 2012 21:11 przez grazynarosa22.
Za tę wiadomość podziękował(a): lucy09

Pisanki, biżuteria, serwetki, filc.... 28 Maj 2012 09:02 #40753

  • darob66
  • darob66's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 755
  • Otrzymane dziękuję: 366
Dopiero dzisiaj mnie tu przywiało i mowę mi odebrało...same cudeńka , :flower1: chylę czoła :thanks:
Za tę wiadomość podziękował(a): Mirysek

Pisanki, biżuteria, serwetki, filc.... 01 Cze 2012 00:26 #42221

  • Mirysek
  • Mirysek's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 29
  • Otrzymane dziękuję: 24
Bardzo dziękuję za miłe słowa :flower1:

To moja filcowa laleczka
mirysek48.jpg


Rękawica z filcu
mirysek47.jpg
Ostatnio zmieniany: 05 Cze 2012 23:41 przez Mirysek.

Pisanki, biżuteria, serwetki, filc.... 11 Lip 2012 23:57 #54095

  • Mirysek
  • Mirysek's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 29
  • Otrzymane dziękuję: 24
Pudełeczko na drobiazgi, technika różnorodnych oklejanek.

mirysek50.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta

Wielkanoc tuż tuż :) 16 Lut 2013 22:52 #124797

  • Malinka
  • Malinka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 115
  • Otrzymane dziękuję: 30
Jakby nie było do Wielkanocy jeszcze jest trochę czasu, ale hmmm może już są jakieś propozycje na dekoracje/ prezenty świąteczne.? :)

Wielkanoc tuż tuż :) 17 Lut 2013 00:10 #124828

  • Ewa58
  • Ewa58's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 846
  • Otrzymane dziękuję: 44
Jajka.
Za tę wiadomość podziękował(a): beatazg

Ozdoby Wielkanocne, pisanki - tradycje, różne techniki zdobienia 01 Mar 2013 01:05 #130204

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14122
  • Otrzymane dziękuję: 10436
Parę ciekawostek o tradycji pisanek

Pierwsze pisanki, jak podaje Gloger w Encyklopedii staropolskiej, powstawały poprzez pisanie gorącym roztopionym woskiem na skorupce przy pomocy ostrego narzędzia – szpil, szydeł, kozików, a następnie zanurzenie jajka w barwniku otrzymanym z wywaru roślinnego, w odwarze z łupin cebuli, z kory dzikiej jabłoni, listków kwiatu malwy, kory olszowej, z robaczków czerwcem zwanych, w szafranie.

W wierzeniach ludowych jajko to symbol pomyślności, zdrowia, płodności, urodzaju, życia. Z kolei w rozmaitych wierzeniach religijnych jajo jest symbolem zmartwychwstania.

Tradycyjne pisanki wykonywano w ciągu całego Wielkiego Tygodnia. Służyły one nie tylko do ozdoby stołu wielkanocnego, lecz rownież jako zwyczajowe podarki. W wielu regionach dziewczęta zrobione przez siebie pisanki wręczały chłopcom jako rewanż za oblewanie ich wodą w czasie śmigusa, co tradycyjnie świadczyło o sympatii. Chłopak mogł się domyślać, jak silnym uczuciem darzy go dziewczyna z liczby otrzymanych od niej ozdobnych pisanek. Obdarowywano też pisankami dzieci przychodzące z życzeniami.

Jajo posiadało też magiczne znaczenie. Powszechny był zwyczaj dodawania jaja wielkanocnego do paszy dla bydła, wynoszenia skorup do ogrodu, aby chronić warzywa przed gąsienicami, na pole, by spowodować bujny wzrost zbóż, wrzucania skorupek na dach, by chronić domostwo przed piorunami.
Znachorki leczyły choroby przelewając nad pacjentem wodę święconą z jednej skorupki jaja do drugiej.

Tradycję malowania jaj w chrześcijaństwie wywodzi się z legendy o świętej Magdalenie, która jako pierwsza ujrzała zmartwychwstałego Chrystusa. Pobiegła wówczas znad pustego grobu do domu a tam zauważyła, że wszystkie jajka w gospodarstwie zabarwiły się na czerwono. Zabrała je ze sobą, by podzielić się nimi z apostołami, jednocześnie oznajmiając im radosną nowinę o tym, że Jezus zmartwychwstał.

Stąd jajka pomalowane na kolor czerwony stały się symbolem zwycięstwa, radości i dobrych wieści. Z kolei wg ludowej tradycji czerwień chroniła przed urokami, złą mocą.
Radość ze zmartwychwstania symbolizują też kolory żółty, różowy i zielony. Zieleń to również symbol rodzącego się życia, nadziei, wiosny. Kolor niebieski symbolizował niebo, powietrze, nadzieję na zdrowie. Brąz to wytrzymałość, siła oraz cierpliwość. Czerń oznaczała nieustającą pamięć, wieczność. Ale czarna kraszanka miała z kolei podobne znaczenie, jak czarna polewka, jeśli była wręczana przez dziewczynę kawalerowi.


Techniki sporządzania pisanek w różnych regionach

Pisanka właściwa sporządzana poprzez pisanie, czyli techniką batikową, tworzona jest poprzez naniesienie na powierzchnię jajka ornamentu z roztopionego wosku, który po zaschnięciu nie przyjmuje barwnika. Zabarwione zostają miejsca, które nie były zawoskowane. Po usunięciu wosku miejsca pod nim zachowują dawny kolor. Czynność tę można powtarzać wielokrotnie, wzbogacając wzór o nowe wzory, każdorazowo zanurzając jajko w różnych kolejnych roztworach farby, zaczynając od najjaśniejszej.

Niekiedy stosowano odwrotną kolejność barwienia, polegającą na wytrawianiu zabarwionych powierzchni stosując sok z kiszonej kapusty albo zalewę po kiszonych ogórkach.

Na Podlasiu tradycyjne pisanki wykonywało się oklejając powierzchnię jajka białym rdzeniem sitowia i kolorową włóczką. Stosowano przy tym ornamenty spiralne łączone falistymi liniami, te oklejanki wyróżniały się wypukłą fakturą.

W Łowickiem tradycyjne zdobienie jaj wielkanocnych polega na naklejeniu na ich zabarwioną powierzchnię tradycyjnych wycinanek łowickich.
Z kolei na południowym Kociewiu od końca XIX w. zaczęto stosować technikę mieszana zdobień na kraszankach. Pewne elementy nanoszono woskiem, a ponieważ taki rysunek był delikatny, mało wyrazisty, rysunki pisane woskiem uwydatniano drapaniem. W taki to sposób powstała metoda mieszana: batikowo-drapana.

Współczesne pisanki tworzy się przy pomocy różnych metod, łącząc tradycyjne ludowe ze zdobieniami reliefowymi, wycinając ażurowe koronki, stosując decoupage, oraz wiele innych technik.

Jeśli ktoś wykonuje pisanki wielkanocne, niech w tym wątku pochwali się swoimi pracami

:)
Ostatnio zmieniany: 05 Mar 2013 13:23 przez Hiacynta.

Ozdoby Wielkanocne, pisanki - tradycje, różne techniki zdobienia 01 Mar 2013 13:50 #130327

  • aga111
  • aga111's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 362
  • Otrzymane dziękuję: 156
To może ja pokażę pisankę , która wprawdzie nie jest wykonana przeze mnie , ale jest w mojej rodzinie już od wielu pokoleń.
Jest drewniana , pomalowana farbką. I choć ma już sporo lat wcale nie widać tego po niej :)


P1010109.JPG


P1010110.JPG


P1010108.JPG
Za tę wiadomość podziękował(a): Grzesik

Ozdoby Wielkanocne, pisanki - tradycje, różne techniki zdobienia 05 Mar 2013 10:35 #131147

  • Mirysek
  • Mirysek's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 29
  • Otrzymane dziękuję: 24
Moja najnowsza kolekcja pisanek wykonanych techniką decoupage, czasem z drobnymi modyfikacjami.

pisanki1_2013-03-05.jpg



Najbardziej lubię na pisankach kogutki, dlatego mam ich najwięcej

pisanki3_2013-03-05.jpg


pisanki4.jpg


pisanki5.jpg


pisanki7.jpg


pisanki8.jpg


pisanki9.jpg


pisanki10.jpg


pisanki11.jpg


pisanki12.jpg


pisanki18.jpg
Ostatnio zmieniany: 05 Mar 2013 10:37 przez Mirysek.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Grzesik, ewa1953, Bozi, Terri

Ozdoby Wielkanocne, pisanki - tradycje, różne techniki zdobienia 05 Mar 2013 10:40 #131149

  • Mirysek
  • Mirysek's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 29
  • Otrzymane dziękuję: 24
A to są koronki utrwalone masą modelarską

pisanki13.jpg


pisanki14.jpg



Pisanka w szydełkowej siatce, też utrwalonej masą do modelowania.
pisanki15.jpg



Motywy kwiatowe na pisankach też wyglądają ciekawie

pisanki-kwiaty_2013-03-06.jpg


pisanki-kwiaty2_2013-03-06.jpg


Pisanki z motylami
decoupage2_2013-03-06.jpg
Ostatnio zmieniany: 06 Mar 2013 12:25 przez Mirysek.
Za tę wiadomość podziękował(a): Grzesik, Amlos, ewa1953, Bozi

Ozdoby Wielkanocne, pisanki - tradycje, różne techniki zdobienia 05 Mar 2013 12:10 #131156

  • ewa1953
  • ewa1953's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 783
  • Otrzymane dziękuję: 497
Nie wiem czy w wlaściwym miejscu ale w tym roku wymyśliłam coś takiego -"wielkanocna ozdóbka" mozna powiesić ,albo /po maleńkiej modyfikacji /postawić/

wielkan004.jpg




wielkan005.jpg


wielkan006.jpg


wielkan007.jpg

Ozdoby Wielkanocne, pisanki - tradycje, różne techniki zdobienia 06 Mar 2013 11:36 #131571

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14122
  • Otrzymane dziękuję: 10436
grazynarosa22 wrote:
O rajuśku.....ale cuda....przepiękne pisanki,jakie kolorowe....to dopiero ładnie w koszyku będzie....

To jeśli mogę....dołącze swoje....jedno zdj bo nie wiem czy mogę...


DSCF9185.JPG
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa1953

Pisanki, biżuteria, serwetki, filc.... 06 Mar 2013 12:30 #131582

  • Mirysek
  • Mirysek's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 29
  • Otrzymane dziękuję: 24
Mój warsztat przed Wielkanocą
warsztat_2013-03-06.jpg


A to efekty pracy

warsztat2.jpg


warsztat3.jpg


warsztat4.jpg


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: pszczelarz5
Wygenerowano w 0.356 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum