TEMAT: Pamelkowe zamyślenia z widokiem :)

Odp: Pamelkowe zamyślenia z widokiem :) 15 Mar 2012 22:50 #11767

  • lubelski
  • lubelski's Avatar
..bagażnik sporawy jest..więc pewnie się zmieści... :bye:
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Pamelkowe zamyślenia z widokiem :) 16 Mar 2012 11:32 #11969

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Kasiu sorry za pomyłkę, to jest Tiny Curls, ale one są bardzo podobne ;) Oczary faktycznie czarują o tej porze roku.
Tadziu zagladaj wiesz dokad i w wirtualu i w rzeczywistości ;)
Aguś no niestety u mnie podobnie, cześć ciemierników przemrożona. Za to mam już wiosenny nabytek, który rozwija kwiaty w donicy :)
Robi się cieplej, zaraz rabaty zrobią się kolorowe, przynajmniej od krokusów ....
A widzisz Andrzeju :silly: czytałam wpisy, że zdjęcia są kradzione.
Niestey, tych które mam na Tiny już nie podpiszę /nie znam narzędzia, które by to umożliwiało/, trudno.
Kolejne jednak będą sygnowane.
Aguś czytałam, bardzo jasno u Ciebie bez świerków musi być ...
Gieniu bardziej jeszcze od Jalubi wybarwiona jest Dezember Gold, polecam oba :)
Gosiu niech będzie w końcu "to lepsze", niech przestanie wiać nareszcie :hammer:
Dzielić się będę, a jakże :silly:
Madziu koperkowa to forumowy podarunek, tym bardziej jestem szczęśliwa, że przezimowała :woohoo:
Alinko, miło, ze do mnie zajrzałaś ;) To prawda, przydomowa działka bezpieczniejsza .... pozornie. W ubiegłym roku mojej koleżance wykopali w nocy wszystkie wkopane w dzień iglaki :hammer: u mnie zaś , ja wkopuję, a moja psina potafi wykopać :club2: No nie mam już siły do tego psa, a ziemia rozmarza .....
Marta chętna na canny jesteś :woohoo: dobre, dobre .... uważaj, bo przywiozę skrzynkę karp :ouch:
Wkopiesz, a co tam na zimę zostawisz, ale przez sezon będą kwitły B)
Andrzeju sugerujesz, żeby już teraz ... no nie trzeba poczekać, aż liście będą, bo opiszą w wątku niepolecani .... :silly: :silly: :silly:
Swoją drogą takie karpy, jak dostałam w tym roku z alledrogo to ja na kompost wyrzucam :evil:

Jako, że mamy początek sezonu, a nie każdemu chce się zaglądać Wiemygdzie ;) przypomnę po krótce co tam w moim ogródku będziemy mogli oglądać w sezonie B)
Ogródek podzielony jest nieco na odrębne cześć tematyczne, które w miarę rozwoju będą się oczywiście zmianiały. Wszystko wymaga jednak czasu, bo jak na patelni komponować rabaty z roślin, które lubią miejsca cieniste i półcieniste :whistle:
Dzisiaj dwie cześci.
Rabata przed domem, częściowo cienista, pochylona, jako że usytuowana na skarpie. Tu mogę sama kopać i przesadzać, bo jest to ziemia nawieziona /nie margiel/. Oczywiście przy glębszych dołkach potrzebuję łomu :silly:
Tu zgromadziłam cienioluby - hostki, brunery i żurawki, dwa rh, azalka, uzupełnione iglaczkami, klonem Shirasay i Beni Maiko.















Rabatka bylinowa, nazwana przez mnie północną. Choć z cieniem nie ma nic wspólnego ;) Tu królują oczywiści canny, kilka liliowców, irysów, lilie, kilka dalii /choć od tego roku będzie ich znacznie więcej :silly: /.
Tu także mają swoje stanowiska miłorząb Californian Sunset, buk Tricolor, paoulownia i tulipanowiec Aureomarginatum.











Ostatnio zmieniany: 16 Mar 2012 11:38 przez pamelka.
Temat został zablokowany.

Odp: Pamelkowe zamyślenia z widokiem :) 16 Mar 2012 11:51 #11976

  • FRAGOLA
  • FRAGOLA's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 256
  • Otrzymane dziękuję: 39
Spóżniłam się na otwearcie ogrodu z widokiem :jeez:
Cieszę się że założyłaś wątek...nawet dwa :)
Temat został zablokowany.

Odp: Pamelkowe zamyślenia z widokiem :) 16 Mar 2012 18:20 #12071

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Jak się tak zastanawiam, co mi się najbardziej u Ciebie podoba, to ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi ;)

Po ostatnich zdjęciach na pierwsze miejsce wysuwa się podziw, jak wiele gatunków roślin udało Ci się zgromadzić przez te 2 lata :thanks: . Samych róż prawie sto, kolczatek nie zliczę, bo tu ciemna jestem jak tabaka w rogu, a w dodatku jeszcze gatunki rzadkie, mało spotykane :bravo: :bravo: . Jolu, szacun :thanks:

A czy mogłabym w ramach przypomnienia prosić o fotki rabaty wzniesionej? :P
Temat został zablokowany.

Odp: Pamelkowe zamyślenia z widokiem :) 16 Mar 2012 18:26 #12078

  • darob66
  • darob66's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 755
  • Otrzymane dziękuję: 366
Jolu i ja nareszcie przybyłam z wizytą i z całą odpowiedzialnością napiszę ,że Twój ogród to mini arboretum już jest :thanks:
Temat został zablokowany.

Odp: Pamelkowe zamyślenia z widokiem :) 16 Mar 2012 19:42 #12152

  • mirdem
  • mirdem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2652
  • Otrzymane dziękuję: 2335
A ten berberys na pierwszej fotce śliczny ................ cos tak czuję , że zakupię jakies berberysy w tym roku .............. z racji braku miejsca bedą to miniaturki i kulki zielone też są w planach zakupowych :woohoo:
Pozdrawiam.....wiosennie przez cały rok ... Mirka :P :P

Kolorowy galimatias Mirki

Kramik -wymienię , sprzedam ( głównie ogrodowe)2015
Temat został zablokowany.

Odp: Pamelkowe zamyślenia z widokiem :) 16 Mar 2012 20:51 #12204

  • Tacca
  • Tacca's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 879
  • Otrzymane dziękuję: 571
Jolu pięknie i kolorowo u Ciebie , oczar i żylistek szczególnie przypadł mi do gustu.
Temat został zablokowany.

Odp: Pamelkowe zamyślenia z widokiem :) 16 Mar 2012 21:05 #12216

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Graziu zapraszam zatem do obu wątków :hug:
Marta miało byś o bylinówce, którą dzisiaj skrzętnie uprzątałam, z bylinówki pomalutku robi się różano-bylinowa :silly: Żurawki nie najlepiej wyglądają po zimie, mam nadzieję, że w innych/cienistych/ miejscach będzie lepiej.
Jednak dopiero jutro wybieram się tam porządkować :whistle:
Za to cebule pchaja się ze wszech stron, wzruszyłam im ziemię, niech pięknościom będzie łatwiej. Zauważyłam, że i lilie niektóre są już prawie nad ziemią.
Znaczy ziemia rozmarza, choć tylko do głębokości może 7 cm :whistle: /kopanie także się zdarzyło/.
Marzenko, a za cóz takie miłe słowa :oops: dziękuję :kiss3: i zapraszam oczywiście.
Mireczko kulki zielone :woohoo: tylko jakie kiedy taki wybór :whistle: barberys faktyczne niezwykle elektryzujący ma kolorek Orange Rocket
Danusiu zapraszam zatem jeśli się podoba ;)

To jeszcze na dobrą nockę rabatka wzniesiona. Usypana częściowo z podłoża wymienionego pod warzywnik i canny, każdorazowo wzbogacana o ziemię.

Początki nie były łatwe :whistle: kształt sie nie podobał, więc się niepostrzeżenie wyciągnęła do przodu .... i miejsca na kulki przybyło :woohoo:
Ups .... :oops:




Potem nieco zarosła i było już nieco inaczej ;) Pomiędzy kamieniami roślinki skalne poutykałam, jako, że miejsce na planowanym skalniaku zajęły różyczki, trochę ziemię trzeba było zmienić :jeez:







a jeszcze później cudowne rozmnozenia miejsca na kulki :silly:






Dobranoc :bye:

Temat został zablokowany.

Odp: Pamelkowe zamyślenia z widokiem :) 16 Mar 2012 21:25 #12230

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Joluś, dziękuję za wspaniały spacer po Twoim pięknym ogrodzie :kiss3:
W końcu go trochę poznałam, bo na forum Samawieszktórym jakoś nie miałam okazji :(
Po raz wtóry zachwyciła mnie Twoja paulownia i po raz pierwszy kanny - śliczna kolekcja :bravo:
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.

Odp: Pamelkowe zamyślenia z widokiem :) 16 Mar 2012 21:43 #12249

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
No, że też mnie tu jeszcze dziś przyniosło :hammer:
No przecież spać nie będę mogła po tych widokach :ouch:

Jolu, dzięki, Ty moja kopalnio inspiracji :kiss3:

Mnie małe kopanko jutro czeka, bo kupiłam lilie już z kiełkami, mam nadzieję, że u mnie więcej niż 7cm rozmarzło...
Temat został zablokowany.

Odp: Pamelkowe zamyślenia z widokiem :) 16 Mar 2012 23:07 #12342

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2681
Jola, zdjęcie tych kostrzew i kulek w takim półcieniu mistrzostwo świata! Takie piękno samej zieloności...
Wracamy pamięcią do czasów sprzed murku i prezentujemy przestrzenie? :)
Wiesz, mam wrażenie, że murek bardzo "przydał się" tej wzniesionej rabacie, bo ona teraz nie jest taką samotną wyspą, tylko tak się razem z murkiem fajnie komponuje...
Z cannami proszę nawet nie żartować! ;) Only Stutgart, bo on się z kolei z hostkami komponuje ;)
Temat został zablokowany.

Odp: Pamelkowe zamyślenia z widokiem :) 17 Mar 2012 08:38 #12395

  • lubelski
  • lubelski's Avatar
artam wrote:
Z cannami proszę nawet nie żartować! ;) Only Stutgart, bo on się z kolei z hostkami komponuje ;)
..kto nie jedzie ..to nie ma :coffe: ..taki duuuży ogród i tylko jedna canna..Marta..nie wstyd Ci
Temat został zablokowany.

Odp: Pamelkowe zamyślenia z widokiem :) 17 Mar 2012 08:55 #12403

  • e-genia
  • e-genia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4032
  • Otrzymane dziękuję: 3524
Jolu wpisałam sobie obie sosny na listę .
Pamiętasz gdzie je kupowałaś ?
Temat został zablokowany.

Odp: Pamelkowe zamyślenia z widokiem :) 17 Mar 2012 09:03 #12406

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Daluś niezmiernie mi miło, ze znalazłaś chwilkę, aby do mnie zajrzeć :kiss3:
Bardzo dziękuję za miłe słowa :thanks: jak widzisz ogródek młodziutki, więc na czarowne zakątki trzeba jeszcze długo .... poczekać ..... o ile oczywiście uda mi się je stworzyć :oops:
Bardzo się cieszę, że spodobały się canny, to były pierwsze kwiaty, które chciałam mieć w ogrodzie, takie dostojne i cudne :)
Marta zaglądaj, zaglądaj ;) przy budowaniu ogrodu wszelkie inspiracjes ą bezcenne, nie wiem tylko, czy mój ogródek ..... :oops: ale zapraszam.
Lilie już uziemiasz? Moje jeszcze nie dotarły z Lilipolu, a wśród tych w ziemi zauważyłam poruszenie :garden:
Marta zastanawiam się kiedy przyjdzie pora na murek :whistle: chyba na finał :whistle: bo za nim królestwo kulek :woohoo: trzeba budować napięcie i oczekiwanie :evil:
Only Stuttgart ??? a Pretoria i Durban? nie podobają się ??? No cóż przeżyjemy :lol:
Słusznie Andrzeju :bravo: tym bardziej, że przy takim zaopatrzeniu co roku mogą być nowe :silly:
Gieniu chyba obie w Daglezji, tak więc, jak będziesz się wybierała na Lubelszczyznę szkółka będzie za Rykami po lewej ;)


A oto i rabatka bylinowa na zachodniej skarpie.
Bardzo lubię kolorowe rabaty, wtedy widać, jak ogród się zmienia, żyje nieustannie rozkwitając.
Tak więc miłośników 'monokolorystyki' proszę o rozwagę :P zapięcie, pasów, zaczynamy prezentację najbardziej kolorowej w ogrodzie rabaty :silly:
Nawieziona częściowo, więc również praca tu jest samą przyjemnością :silly: jednak z ziemią nawieziono wiele perzu i to już jest mniej przyjemne :jeez: podobnie zachodnie wiatry nasiewają tutaj wszelkie dobra z okolicznych pól i to jest .... już :club2:
Jeszcze jedno, pędraki :hammer:

Takie były jej początki, OMG że tak kiedyś było :blink: :oops: :oops:




Potem rozpoczęłam nasadzenia wczesne kwiaty cebulowe, trochę skalniakowych piękności, lilie, jeżówki, rudbekie, anemony, trytomy.
Po pierwszej zimie wypadły piękne, purpurowe lobelie, które dostałam od Janusza :( wielka szkoda, bo doskonale komponowały się z jeżówkami :blink:
Ponadto miejsce znalazło tu kilka liliowców, których użyczyła mi Marta :kiss: Jest też budleja /niestety wymieniona, ciekawe, jak po obecnej zimie???/ tawuła japońska, na skraju przy schodnkach guzikowiec, dwie kalikarpy i tamaryszek.

Jest to zatem bardzo kolorowa i zmienna w roku rabata, na której zawsze dzieje się coś interesującego.
Co zaś istotne wiele nasadzeń cebulowych to wspólne dzieło z moimi dziewczynkami, co mnie niezmiernie cieszy i za każdym razem podkreślam ich wkład w budowaanie ogrodu :woohoo:










Sezonowo na szczycie wysiewałam dziwaczki, które były naturalną przeszkodą dla moich psów i odbierały im chotę skakania po rabacie


W ubiegłym roku doszła częściowa obwódka z żurawek, a jesienią część roślin pożegnała to miejsce, bo wprowadziło się kilkanaście różyczek :woohoo:








Dzisiejsza tytułowa rabata już prawie uprzątnięta po zimie, zatem żegnam się z Wami do wieczorka, pędzę do prac bo pogoda wielce sprzyjająca - NARESZCIE :garden:
Ostatnio zmieniany: 17 Mar 2012 09:10 przez pamelka.
Temat został zablokowany.

Odp: Pamelkowe zamyślenia z widokiem :) 17 Mar 2012 09:31 #12417

  • tadzik59
  • tadzik59's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 87
  • Otrzymane dziękuję: 31
Spojrzałem na zdjęcia wspomnieniowe ..... hm.....ogród sąsiada czy pomyłka :woohoo: :woohoo:
Twój ogród może inpirować . Może nie cały , przypatruję się rabacie wzniesionej. Nie chcę takiego ,,typowego'' skalniaka. Oczywiście pomysł musi się zmniejszyć do moich warunków, drzewek owocowych nie dadzą mi wyciąć :ohmy:
Dzięki za zaproszenie. :bye:
Pozdrówka . Tadek
Temat został zablokowany.

Odp: Pamelkowe zamyślenia z widokiem :) 17 Mar 2012 09:32 #12418

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
No muszę uziemić te lilie, bo nie zauważyłam w sklepie, że już wypuszczają pędy :hammer:
A tu się doczytałam u Rozanki, że orientalne i O.T. muszą mieć kwaśno, a ja nie mam kwaśnego torfu :( , nie wspomnę o tym, że rabata nie przygotowana (czytaj: trawsko nie usunięte :evil: ).

Nie wiem, jak ja to dziś ogarnę, jeszcze mam imprezę po południu :blink:

Jolu, Ty i Twój ogród zawsze będziecie dla mnie inspiracją, przede wszystkim w kontekście, jak wiele można zrobić w krótkim czasie :bravo: :bravo: .
Bo ja ciągle jestem na etapie "kiedy u mnie będzie tak gęsto, dużo i ładnie?"

Miłej pracy :bye:
Temat został zablokowany.

Odp: Pamelkowe zamyślenia z widokiem :) 17 Mar 2012 09:55 #12429

  • Adasko
  • Adasko's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 105
  • Otrzymane dziękuję: 32
Oj Jolu masz trochę tego sprzątania ;) Ale przynajmniej jest ono duuuużo przyjemniejsze niż sprzątanie w domu :lol: Ciepło, ptaki śpiewają i do tego palce ubrudzone w ziemi... hmmm :ouch:
I have studied your dossier and I know your tricks. Do not be so foolish to think you know mine.
Temat został zablokowany.

Odp: Pamelkowe zamyślenia z widokiem :) 17 Mar 2012 10:38 #12445

  • AGNESS
  • AGNESS's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2186
  • Otrzymane dziękuję: 431
Joluś Twój ogród powstaje w tempie błyskawicznym.....to aż nie do uwierzenia, ze jeszcze tak niedawno było praktycznie pusto....szczerze podziwiam Cię za świetne pomysły i nieprawdopodobne tempo ich realizacji.....jest pięknie....a z dnia na dzień robi się jeszcze piękniej :kiss3:
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.370 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum