TEMAT: Ogród pod słonecznikiem

Ogród pod słonecznikiem 15 Kwi 2013 12:42 #145802

  • Bożka
  • Bożka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1374
  • Otrzymane dziękuję: 1121
Kochana, te jesienne malinki sa naprawdę super. Naraziemam kilka krzaczków mam nadzieję ze się rozrosną. Mam w planie wydzielic miejsce dla malinek tak na zmianę te wcześniejsze i tejesienne. Cały rok będę miała co pojadać. Ale za to wycinam jezyne - zostawiam tylko jeden krzaczek i wystrczy. :woohoo:


Zielone okna z estimeble.pl

Ogród pod słonecznikiem 15 Kwi 2013 21:23 #146005

  • Martina
  • Martina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 416
  • Otrzymane dziękuję: 85
Zdjęcia wiosenne super. Czy pokażesz wiosenny sad? :)
Pozdrawiam Marta.


siedlisko

Ogród pod słonecznikiem 17 Kwi 2013 11:21 #146486

  • Martina
  • Martina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 416
  • Otrzymane dziękuję: 85
Anetko masz jeszcze śnieg. :eek3: U mnie już po nim ani śladu. Ładnie po zimie wyglądają róże. U mnie też dobrze przezimowały. :)
Pozdrawiam Marta.


siedlisko

Ogród pod słonecznikiem 17 Kwi 2013 14:22 #146555

  • Bożka
  • Bożka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1374
  • Otrzymane dziękuję: 1121
Kochana nie mam zielonego pojęcia co to za jeżyna :( odziziczyłam ją po poprzednich właścicielach ROD. I jak narazie same z nią kłopoty a to przemarznie, a to zgnije część owoców. Dlatego postanowiłam wycinać sykcesywnie krzaczki i zamieniać na maliny - z nich będzie prawdopodobnie większy pożytek. Tych jeżynek mam tylko 4 czy też 5 sztuk.

Ogród pod słonecznikiem 17 Kwi 2013 19:19 #146587

  • futrzasta
  • futrzasta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1752
  • Otrzymane dziękuję: 603
O rany!! Ależ Ty masz tych wysiewów! Co tam rośnie? Widziałam bazylię, pory, oczywiście pomidory a po za tym?

Ten oset występuje dziko czy to jakaś odmiana? Wydaje mi się podobny do tego, który sam się wysiewa u mnie. To, że dorasta do 2m to by się nawet zgadzało...

Ogród pod słonecznikiem 17 Kwi 2013 22:42 #146706

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Z nazwą oset kaukaski się nie spotkałam, ale jedna z działkowiczek co roku wysiewa wielkie osty, które faktycznie są bardzo okazałe. Mówiła, że to jakieś górskie (może z Kaukazu faktycznie). Sieje je tam, gdzie nie chce żeby jej ktoś wtargnął na działkę, są dość kujące. :supr3:
Jeśli będę miała możliwość to w tym sezonie może uda mi się zrobić zdjęcie. Co do ich wartości dekoracyjnej - to już kwestia gustu.
Ostatnio zmieniany: 17 Kwi 2013 22:42 przez Daniela.

Ogród pod słonecznikiem 18 Kwi 2013 00:11 #146748

  • futrzasta
  • futrzasta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1752
  • Otrzymane dziękuję: 603
chyba gdzieś mam zdjęcie mojego egzemplarza. Poszukam. Co roku zostawiam jednego góra dwa osty dla ptaków i owadów.

Ogród pod słonecznikiem 18 Kwi 2013 02:02 #146759

  • Poll
  • Poll's Avatar
Anetko, choć Twój ogród dopiero powstaje, pozwoliłam sobie zamieścić go na naszym oazowym profilu na Facebook'u:. Życzę wielu miłych gości i miłego dnia. :flower1:

00000000000_2013-04-18.jpg
Ostatnio zmieniany: 18 Kwi 2013 02:02 przez Poll.

Ogród pod słonecznikiem 18 Kwi 2013 18:53 #146900

  • aneta72
  • aneta72's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 451
  • Otrzymane dziękuję: 111
Witam.
Bardzo mi miło, nie sądziłam że zasługuję na takie wyróżnienie :) Jestem mile zaskoczona :)
Bożka - Jeśli chcesz to bardzo chętnie się zamienię, napiszę dziś do Ciebie PW.
Jeżeli chodzi o jeżynę to zależy mi nie tylko na dorodnych owocach, ale również na okazałych liściach - zbieram je jako roślinę leczniczą (bardzo cenna na osteoporozę, choroby stawów - zioło wspomagające gojenie tkanek).
Posiadam w swoim ogrodzie tylko jedną jeżynę, i jest to jeżyna leśna :(. Posadziłam ją tylko dlatego aby zbierać jej liście. Przydała by mi się taka swojska, ogrodowa :P

futrzasta Witaj! Co posadziłam jako sadzonki? Już wam mówię!:)
- Pomidorki
- Selery
- Pory
- Paprykę
- Kapustę czerwoną / białą
- Bazylię
Oraz trochę różnych kwiatków i ziół :whistle:

Daniela - Hej! Jak już pisałam jestem pasjonatom kwiatów i ziół. Lubię obserwować rośliny dziko rosnące, szukam je później w książkach, internecie i encyklopadiach. Interesuje mnie ich zastosowanie w lecznictwie. Może dla niektórych pod tym względem jestem lekko "zakręcona" :silly: . Musisz się przyzwyczaić że u mnie zobaczysz jakieś "nietypowe" roślinki. Wracając do ostów - osobiście bardzo mi się podobają, okazała roślina, ma bardzo ładną barwę liści. Na pewno wyróżnia się wśród innych roślin. Oczywiście musiałam je już zasiać w swoim ogrodzie :whistle:
Pozdrawiam!
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll

Ogród pod słonecznikiem 18 Kwi 2013 19:23 #146909

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Aneto,
mnie trudno "zdziwić", spokojnie. :) Mnie też interesują takie czasem niepozorne rośliny, trochę pierwotne i nie tak pospolite w ogrodach. Tyle tylko, że nie na wszystko mam miejsce, bo apetyt jeszcze na nowe rośliny/odmiany jest. To nie przeszkadza je poznawać. Te osty mojej sąsiadki są wielkie, proponowała mi sadzonki czy nasiona, ale nie miałam miejsca by je wkomponować. U niej na suchym dość terenie wyglądają nieco jak na pustyni, przejść obojętnie obok trudno. ;)

Ogród pod słonecznikiem 20 Kwi 2013 19:51 #147537

  • Roma
  • Roma's Avatar
Bardzo pomysłowy witraż :bravo: Jak Ci się to żabie stadko rozrośnie to dopiero będzie widok :happy:

Ogród pod słonecznikiem 22 Kwi 2013 18:15 #148272

  • futrzasta
  • futrzasta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1752
  • Otrzymane dziękuję: 603
Ładna Azalia... Miałam kupic jakąś budleję ale jakoś nic z tego nie wychodzi... Podobnie zresztą jest z pnączami, zawsze odkładam na następny rok... Ponoć są piękne i przyciągają mnóstwo motyli, czyli są w sam raz dla mnie ;)
Młoda ogrodniczka Ci rośnie. Mój syn to na razie bardziej broi niż pomaga ale widać też zainteresowanie tematem - ostatnio pomagał mi sadzić bratki ;)

Ogród pod słonecznikiem 22 Kwi 2013 18:30 #148274

  • Kasia1972
  • Kasia1972's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 824
  • Otrzymane dziękuję: 79
Fajne rośliny. Szczególnie ta budleja mi się podoba - miałam kiedyś białą White Profusion, ale mi przemarzła... A tyle motyli na niej siedziało, że szok. Budleja to naprawdę motyli krzew.

Ogród pod słonecznikiem 22 Kwi 2013 18:33 #148275

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Aneta, a ja do Ciebie jako znachorki ;) Czytałam, chyba u Margolki, że liście jeżyny parzysz jak herbatę. Czy możesz jakieś szczegóły podać? Czy zwyczajnie suszysz, czy kisisz kilka dni w wilgotnej ściereczce przed suszeniem? I na co dokładnie ta herbata?
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]

Ogród pod słonecznikiem 23 Kwi 2013 12:31 #148502

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
ojojoj jakie żabiska,,,nie lubie żabć :dry:
rododendron bardzo ładny,lilie też i malwy ,,,, ja je bardzo lubię :P

Ogród pod słonecznikiem 23 Kwi 2013 17:44 #148544

  • Martina
  • Martina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 416
  • Otrzymane dziękuję: 85
Właśnie dzisiaj posadziłam dwie budleje: Royal Red i Flower Power tricolor.Wybrałam miejsce osłonięte od wiatru, bo podobno jest bardzo wrażliwa na mróz. Ciekawi mnie co z nich będzie za rok? :think:
Pozdrawiam Marta.


siedlisko
Ostatnio zmieniany: 23 Kwi 2013 17:45 przez Martina.

Ogród pod słonecznikiem 26 Kwi 2013 18:39 #149566

  • aneta72
  • aneta72's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 451
  • Otrzymane dziękuję: 111
Witam.
W pierwszej kolejności muszę napisać że nie jestem jakąś profesionalną zielarką.
Rośliny dziko rosnące są moją inspiracją do poznawania ich wartości leczniczych. Znajomym podpowiadam, pożyczam książki i encyklopedie. Bo wiem że zwykłe doradzanie to tak trochę jak wróżby "coś tam wiem, ale nie do końca".
Wiedza na temat liści jeżyny została zaciągnięta z Encyklopedii Medycyny Naturalnej - polecam, jest tam wiedza którą nie łatwo spotkać w innych książkach zielarskich, internecie. Jeżynę sama stosowałam, mogę podpowiedzieć, że można ją znaleźć świeżą nawet w okresie zimowym, pod warstwom śniegu w lesie.



"Zioła na każdą chorobę - ziołolecznictwo - osteoporoza" (dział)
Jeżyna Fałdowana (Rubus Plicatus) - Przetwory z liści lub owoców jeżyny działają wzmacniająco, przeciw zapalnie i regenerująco, poprawiają przemianę materii i przyspieszają odradzanie się tkanek oraz zrastanie kości, także w przypadku silnego zrzeszotowienia. Zalecane są też w osteoporozie której towarzyszą inne choroby układu kostnego lub skóry, takie jak: reumatyzm, guzy, cysty, zmiany nowotworowe. Liście można przyjmować w formie naparu, pijąc tak jak herbatę 2-3 razy dziennie, np. z dodatkiem soku z malin. Działanie lecznicze ma też codzienne spożywanie łyżki sproszkowanych lub rozdrobnionych w moździerzu liści.
Francuzi piją ją na co dzień jako zwykłą herbatę. Sama stosowałam i jest bardzo dobra smakowo. Polecam!
Ostatnio zmieniany: 26 Kwi 2013 18:40 przez aneta72.
Za tę wiadomość podziękował(a): Margolka

Ogród pod słonecznikiem 26 Kwi 2013 18:55 #149568

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Bardzo dziękuję za info :kiss3: Mam jeżynę ogrodową i jakieś ogromne ilości dzikich, niechcianych :mad2: . Czy wszystkie się nadają? Mam nogę w gipsie, a moja mama miała oseoporozę więc jestem żywo zainteresowana :woohoo: Dodam, że dzisiaj właśnie zjadłam placuszki z porzyw :woohoo:
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.340 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum