TEMAT: Adasiowe grządki i rabatki

Adasiowe grządki i rabatki 24 Sie 2014 19:09 #293984

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Andrzejku, dziękuję bardzo za wizytę i żurawkowe doradztwo - każde pomocne słowo jest baaardzo mile widziane :)
Z naszą aronią też różnie bywa - wszystko zależy od ilości słonecznych dni w roku i opadów. Czasami rzeczywiście owoce są jakby zasuszone, czasem jest ich mniej, ale za to są duże ( jak w tym roku ), albo odwrotnie - mnóstwo malutkich. Tak czy inaczej tegoroczny zbiór zaplanowałam na przełom sierpnia/września, powinnam poczekać do pierwszych przymrozków, ale ptaki nie dają nam wyboru ...
O Twoim ogrodzie napiszę w Twoim wątku :)

Michał - odpowiedź na PW :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Adasiowe grządki i rabatki 24 Sie 2014 19:27 #293995

  • Sinthell
  • Sinthell's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Michał
  • Posty: 651
  • Otrzymane dziękuję: 438
No proszę ależ tu nowości aronia jabłuszka i inne smakołyki o słodkościach nie wspominając już mi ślinka na klawiaturkę leci :)
pozdrawiam...
Michał
___________________________________________________________________


___________________________________________________________________
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Adasiowe grządki i rabatki 24 Sie 2014 19:43 #293998

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Sinthell , bo ja i kulinarna kobitka jestem :)Jeśli tylko będziesz miał okazję być lub przejeżdżać przez Poznań, to ja serdecznie zapraszam - kawa i ciacho są zawsze :) a i kieliszeczek domowej naleweczki się znajdzie ...
Pozdrawiam cieplutko ( noc zapowiada się raczej chłodna, 8 stopni ?! )
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Adasiowe grządki i rabatki 26 Sie 2014 19:53 #294556

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Nic tak nie poprawia humoru, jak nowe nabytki roślinne. Marylin Monroe mawiała, że "pieniądze szczęścia nie dają", jednak natychmiast dodawała "ale dopiero zakupy" :) Coś w tym jest. Ponieważ dzisiejsza aura mocno dała się we znaki psychice ( to chyba już TO przesilenie jesienne ), czego efektem była chandra ( zupełnie bez powodu ), niechęć do robienia czegokolwiek, nawet nie pomogła czekolada, mój najlepszy sprzymierzeniec w walce z szarymi dniami, więc zaraz po powrocie z pracy pojechaliśmy do centrum ogrodniczego w wiadomym celu ... Ale o tym jutro :)
W każdym razie nastrój momentalnie uległ poprawie. Ciekawe, na jak długo ;-)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Adasiowe grządki i rabatki 27 Sie 2014 07:55 #294669

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
Aniu ,jakaś głodna się zrobiłam po tych odwiedzinach u Ciebie ,zwłaszcza ,że jestem z kawką .
A ja łasuch jestem .Dziś na poprawienie swojego humoru wybieram się do szkółki .Na samą myśl to już mi lepiej :happy3: .Ciekawa jestem co Ty sobie kupisz :bad-idea:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Adasiowe grządki i rabatki 27 Sie 2014 17:57 #294764

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Ups, Ewuniu ... obawiam się, że wystawiłam Twój apetyt na zbyt dużą próbę ... mam na myśli apetyt "roślinny", bo jeśli chodzi o ten kulinarny, to możemy sobie podać ręce :) Też jestem słodki "pamper", właśnie przede mną 0,5 kg krówek, łypię na nie łakomym okiem ;-) Co prawda w planach po pracy miałam pieczenie skubańca, ale stwierdziłam brak kakao, więc ... na pociechę mam cukierki.

Zakupy w centrum faktycznie uratowały mnie przed spuszczonym na kwintę nosem; najprawdopodobniej Cię rozczaruję ilością i jakością przytaszczonych do domu roślinek, jednak kiedy pomyślę, że sezon nasadzeń dopiero się zaczyna ... :) No, w każdym razie zapoczątkowałam gromadzenie funduszy.

Ponieważ uwielbiamy porzeczki w każdej postaci, a mnie w końcu oświeciło w kwestii przycinania i pielęgnacji tych krzewów, więc niezmiernie się ucieszyłam, kiedy w ofercie centrum zobaczyłam nową dla nas porzeczkę białą ( czerwone i czarne już mam ), której smak znałam z bardzo odległego dzieciństwa. "Biała wersalska" dołączyła do rodziny.

Nie omieszkałam także zerknąć na pigwowca - od paru lat pozbawiam doszczętnie ze spadów owocowych niczyje, zaniedbane krzewinki, a teraz będę miała własną odmianę "Cido" - bo ona także powędrowała do koszyczka. O ile, rzecz jasna, oba krzaczki się przyjmą :)


IMG_8616.jpg



O zakupie 80 l wora ziemi nie będę wspominać.
Na marginesie dodam tylko, że teoretycznie pojechałam po kwiat do mieszkania, a ponieważ zwariowałam na punkcie storczyków, do kolekcji dołączyła Flora :)


IMG_8618.jpg



IMG_8621.jpg


Stoi sobie teraz na parapecie okiennym pomiędzy różowym Wackiem a białym Jaśkiem i dochodzi do siebie po trudach podróży i zmianie "klimatu".

Ewuś, pamiętaj, ja Ci nie odpuszczę relacji z Twojej wyprawy do szkółki :)
Pozdrawiam cieplutko i bardzo słodko!
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant

Adasiowe grządki i rabatki 27 Sie 2014 19:06 #294782

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Aniu wybrałaś bardzo oryginalnego storczyka. TO trzeba Ci przyznać. Mi także bardzo się on podoba. Dosłownie na jego widok szczęka mi opadła
i nie mogę jej teraz znaleźć :lol:

Aniu mam nadzieję że zobaczymy się w przyszłym roku na Gardeni ;)
Ostatnio zmieniany: 27 Sie 2014 19:08 przez Michał.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Adasiowe grządki i rabatki 27 Sie 2014 19:22 #294791

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
No nie ... Michał ... TAKA opinia od TAKIEGO fachowca ... fruwam pod sufitem :)))Dziękuję! Żeby tylko łagodnie się zaaklimatyzowała ....
Na Gardenię chodzimy, a jakże. Będzie mi bardzo miło, jeśli spotkanie dojdzie do skutku :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Adasiowe grządki i rabatki 31 Sie 2014 15:16 #295912

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Wczorajsza pogoda, wbrew telewizyjnym zapowiedziom, sprawiła miłą niespodziankę i wreszcie można było rzucić się w wir prac ogrodowych. Plan robót był ściśle wytyczony, materiały zgromadzone, narzędzia przygotowane, a my – zaopatrzeni w staromodne jajka na twardo i równie staroświecki placek skubaniec – zwarci i gotowi :)
I – jak to w życiu najczęściej bywa – realizacja pomysłów udała się połowicznie, ale tylko i wyłącznie ze względu na kondycję tzw. ogrodników, czyli nas. Okazało się, że przekopanie kawałka bardzo ugorowatego tzw. trawnika, naniesienie własnoręcznie wyhodowanego kompostu ( piękne, dorodne dżdżowniczki ) z kompostownika i gotowej ziemi ogrodniczej, wymieszanie obu warstw i wyrównanie zajęło nam więcej czasu, niż zaplanowaliśmy.


IMG_8624.jpg



IMG_8640.jpg


Mimo wszystko czuliśmy się wspaniale, ciepły, delikatny deszczyk zmył trudy pracy z naszych twarzy i rąk i można było kontynuować „harówkę”. Po wykopaniu kilku dołków w świeżo urządzonej rabatce i wymoszczeniu ich dodatkową warstewką kompostu, przyszła pora na podział żurawek, - właśnie one miały być bohaterami sobotniej „batalii „. Jak już wcześniej wspominałam, u nas żurawki rosły sobie mniej lub bardziej beztrosko m.in. wśród wrzosów, traw ozdobnych i stopniowo karłowaciały. Nie pamiętam nazw odmianowych. W każdym razie niemal każda nowa sadzonka znalazła swoje miejsce, a całość rabatki wysypaliśmy drobną korą. Na razie wygląda bardzo niepozornie, ale mam nadzieję, że w przyszłości żurawki rozrosną się, a całość zyska na atrakcyjności, ale … znając siebie ;-)


IMG_8641.jpg



IMG_8642.jpg



IMG_8644.jpg



Żurawkom będą towarzyszyły starsze już krzaczki:
berberys
IMG_8634.jpg


mahonia
IMG_8630.jpg


irga
IMG_8635.jpg




Wkrótce do nowej żurawkowej rodzinki dołączy kilka kolejnych ( muszę uzupełnić nadwątlone siły ) i – jeśli starczy miejsca – ozdobne, srebrne trawy ( oczywiście, nazwy nie pamiętam ).

„Przy sobocie po robocie” mogliśmy z czystym sumieniem nasycić oczy sierpniowymi pastelami przebarwiających się powoli roślinek – musi nam starczyć na cały nadchodzący tydzień.
Zapraszam na kolejny spacer :)


IMG_8625.jpg



IMG_8639.jpg



IMG_8679.jpg



IMG_8667.jpg



IMG_8688.jpg



IMG_8703.jpg



IMG_8700.jpg



IMG_8663.jpg
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 31 Sie 2014 15:27 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant, Ewogrod

Adasiowe grządki i rabatki 31 Sie 2014 15:46 #295916

  • viola
  • viola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1251
  • Otrzymane dziękuję: 1459
Aniu czy to pnącze na zdjęciu przed wrzosami to winobluszcz?
Temat został zablokowany.

Adasiowe grządki i rabatki 31 Sie 2014 17:55 #295960

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Violu :)
Tak sądzę, że to winobluszcz, ponieważ nie zasadziłam go tam - ale! ponieważ nasz bezpośredni sąsiad ma ogrodzenie obrośnięte tym pnączem, a i ptaków łasych na owocki jest sporo, więc myślę sobie, że sprawcą pojawienia się u nas winobluszczu jest ptasi włóczęga :) Zresztą małych siewek jest więcej, niemal wszystkie rosną w tym samym miejscu. Bardzo się cieszę na tego przypadkowego gościa ze względu na przepiękne jesienne kolory.

Jeszcze przy okazji parę ujęć z soboty.


IMG_8637.jpg



IMG_8652.jpg



IMG_8660.jpg



IMG_8694.jpg



IMG_8707.jpg



I moje wymarzone borówki amerykańskie, które razem z pigwowcem okazałym i białą porzeczką czekają na następny weekend - to już za 5 dni !!!

Darrow

IMG_8760_2014-08-31.jpg


Chandler

IMG_8761_2014-08-31.jpg
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, Amarant

Adasiowe grządki i rabatki 31 Sie 2014 19:11 #295999

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Widzę ładną rabatkę z żurawkami utworzyłaś ;) Najbardziej jednak wychwalam ostróżkę uwielbiam tę roślinkę. Zawsze kwitnie bardzo obficie no i te kłosy-półmetrowe, robiące wrażenie :lol:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Adasiowe grządki i rabatki 31 Sie 2014 19:16 #296002

  • Aga1973
  • Aga1973's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie mów nigdy.. :)
  • Posty: 326
  • Otrzymane dziękuję: 144
Oj, jeszcze u Ciebie wesoło i kolorowo, gdyby nie wrzosy to bym nie powiedziała, że wielkimi krokami zbliża się jesień :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Adasiowe grządki i rabatki 31 Sie 2014 20:08 #296028

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Michał, dziękuję za słowa pocieszenia :), ale żurawkowa rabatka to na razie połacie kory upstrzone 8 lub 9 sadzoneczkami, a że większość ma liście w kolorze zlewającym się z kora, więc .. widok ogólny jest mało zadowalający. Dlatego kiedyś stwierdziłam, że najlepsze ( w mojej sytuacji ) są odmiany o zielonych liściach. Całą nadzieja w tym, że sadzonki rozrosną się i będą bardziej widoczne. Ale jestem optymistką :)
Ostróżki to moja babcina miłość nr 1 :) - dłuuugo nie chciały się u mnie zadomowić, ale 3 wory z ziemią i 3 obornika poradziły sobie i zdziałały cuda. Roślinka ze zdjęcia kwitnie drugi raz w tym sezonie; poprzednie pędy po przekwitnięciu ucięłam, były faktycznie dorodne i mocne.
Podobnie rzecz się ma z floksem - ten na zdjęciu zakwitł ponownie.


IMG_8626.jpg


Aguniu, bardzo dziękuję za wizytę i przesympatyczne słowa. Sierpień i wrzesień to dla mnie najpiękniejsze miesiące pod względem kolorów, a jesień dopiero się zaczyna ( podobno zaczyna się mimozami, ale moje nawłocie powoli przekwitają )
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Adasiowe grządki i rabatki 31 Sie 2014 20:13 #296032

  • terlica
  • terlica's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1093
  • Otrzymane dziękuję: 292
Pierwsza żurawka,na drugim zdjęciu to jest ,zdaje się, Hercules. To tak na moje nie-żurawkowe oko. Jeśli zależałoby Ci na nazwach ...
pozdrawiam - Ewa
Pępek świata
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Adasiowe grządki i rabatki 31 Sie 2014 20:26 #296040

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Terlica,
oczywista oczywistość, że byłoby fajnie znać odmiany, które w pocie czoła ciachało się saperką i wysadzało :) więc śmiało typuj - będę bardzo wdzięczna : )
Jeszcze 4 lata temu orientowałam się jakimś szóstym zmysłem, co kupowałam, ale teraz .... Nie wstawiłam zdjęć wszystkich sadzonek, ale obiecuję, że podczas kolejnej wizyty na ogródku porobimy dokładne zbliżenia.
Pozdrawiam serdecznie.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Adasiowe grządki i rabatki 31 Sie 2014 20:35 #296046

  • Aga1973
  • Aga1973's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie mów nigdy.. :)
  • Posty: 326
  • Otrzymane dziękuję: 144
Aniu będę z miłą chęcią do Ciebie zaglądać :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Adasiowe grządki i rabatki 01 Wrz 2014 18:30 #296300

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Agusiu,
cała przyjemność po mojej stronie; będzie mi bardzo miło gościć Cię ponownie :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.777 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum