TEMAT: Adasiowe grządki i rabatki

Adasiowe grządki i rabatki 19 Sie 2014 20:48 #292775

  • Sinthell
  • Sinthell's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Michał
  • Posty: 651
  • Otrzymane dziękuję: 438
O proszę ale się kulinarnie zrobiło...
Roma to jak bedzie jakiś wypad na Jaśkową to też rybki zaserwujesz?...

Aniu - ja sobie gdzieś też zapiszę te wszystkie proporcję może i mnie kiedyś przyjdzoe coś wędzić to rybkę już jak znalazł...
pozdrawiam
Michał
___________________________________________________________________


___________________________________________________________________
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa


Zielone okna z estimeble.pl

Adasiowe grządki i rabatki 19 Sie 2014 20:56 #292779

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
:bye:
Fajna działeczka, zadbane rabatki ;)
Są jeżówki ,które bardzo lubię :hearts:
w tamtym roku udało mi się zrobiś zdjątko fruczaka gołąbeka, w tym roku był przy floksach,ale póki pobiegłam po aparat juz go nie było. :(
Ale to fajny, ładny i szybki owadzik, i fajnie zobaczyć go na żywo ,prawda ??
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Adasiowe grządki i rabatki 20 Sie 2014 18:43 #292949

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Aniu - dziękuję za odwiedziny :)

Postaram się wkrótce zamieścić zdjęcia jeżówki pomarańczowej i różowej, o ile jeszcze będą nadawały się do uwiecznienia.

Jeśli chodzi o fruczaka - jak na złość też nie miałam aparatu pod ręką - pamiętam tylko, że był to to rześki poranek, a ja przecierałam oczy ze zdumienia, bo ten krępy motyl z długą ssawką jak żywo przypominał kolibra, nawet ruch skrzydeł był równie szybki. Towarzyszył mi kilka chwil, podebatował nad wrzosami i odleciał. Ale do dziś pamiętam to spotkanie :)
Tymczasem w tym roku na ogrodzie pojawiają się tylko bielinki; nie ma rusałek, ceików, o paziu nie wspominając ...koperki i pokrzywy nie ruszone, nikt nie uwija się na opadłych śliwkach i jabłkach ...
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anabuko1

Adasiowe grządki i rabatki 20 Sie 2014 23:11 #293059

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2427
Witaj Aniu, zawędrowałem do twojego królestwa i bardzo mi się w nim podoba. Masz tyle fantastycznych okazów i wszystko utrzymanie w takim porządku fiu fiu :whistle:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Adasiowe grządki i rabatki 21 Sie 2014 19:16 #293188

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Kambodza5 - serdecznie dziękuję za wizytę i przesympatyczne słowa :)Ogrodniczką jestem dopiero od 6 lat i zdaję sobie sprawę, że przede mną jeszcze bardzo dużo pracy, ale ... lubię się ciągle uczyć i wiem, że dzięki takim forumowiczom :) i takiemu Forum :) nasz ogródek ma szansę na dalszy rozwój.
A storczyki rosną i mają się dobrze - to bardzo cieszy!
Pozdrawiam "storczykowo" i zapraszam do kolejnych odwiedzin :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Adasiowe grządki i rabatki 22 Sie 2014 00:19 #293311

  • Anowi
  • Anowi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1825
  • Otrzymane dziękuję: 1586
Babcina rabatka świetna :bravo: a te wędzone makrele :woohoo: może lepiej nie pokazuj więcej takich pyszności bo laptopa zjem :)
Pozdrawiam IWONA
Mały ale mój...
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Adasiowe grządki i rabatki 23 Sie 2014 17:20 #293684

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Iwonko - dziękuję za odwiedziny i pochwałę rabatki retro :)
Wszelakie kulinarne ekscesy na działce to domena Adama ... w tajemnicy zdradzę, że jeśli tylko pogoda pozwoli, to w najbliższy weekend do wędzarki powędrują mięsiwa ( szynka, boczek ) i pstrągi, ale to plany tymczasowe. Ja zdecydowanie wolę ciacha i ciasteczka. A jeśli chodzi o "upublicznianie" zdjęć frykasów ... hmm, hmm, zastanówmy się - może następnym razem w miejscu jedzenia pojawi się czarny pasek albo zamglenie jakieś ? :)
Pozdrawiam Cię cieplutko!
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Adasiowe grządki i rabatki 23 Sie 2014 18:25 #293689

  • terlica
  • terlica's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1093
  • Otrzymane dziękuję: 292
Witaj Aniu,
we wstępie wymieniłaś 4 psy jako towarzyszy,na zdjęciu doliczyłam się pięciu. No chyba,że ten stalowy terier przed lustrem stoi ;)
Jak robisz sok z owoców czarnego bzu?
Ja robię soki i nalewki z jego kwiatów.Zimą jak otwieram słoiczek pachnie i smakuje wiosną. Oprócz tego chroni przed przeziębieniem,ale to pewnie wiesz :)
pozdrawiam - Ewa
Pępek świata
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Adasiowe grządki i rabatki 23 Sie 2014 19:36 #293697

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Witaj Ewuniu :)

Z Adamem i ze mną mieszkają 4 psiaki: Dred i Wini( sznaucery miniaturowe pieprz i sól ), Dumka ( sz.m. Czarno-srebrny ) i Agata ( nagi chiński grzywacz ). Na fotografii zbiorowej znalazła się także suczka mojej Mamy – Iga ( shih tzu ) - obie damy mają swoje mieszkanko :)

Jeśli chodzi o sok … przyznaję szczerze, że wszystkie soki robię przy pomocy sokownika/parownika – mieszam wówczas owoce z odpowiednią ilością cukru, a para wodna robi swoje. Gorące soki wlewam do butelek i … bezpiecznie czekam na zimowe dni :) W ten sposób przygotowuję wiśnie, maliny, aronię i porzeczki, no i wspomnianą hyćkę. Smak soku z kwiatów czarnego bzu znam tylko ze sklepiku ze szwedzkiej sieci handlowej ;-) - wspaniały! Ten z owoców ma dla mnie znaczenie przede wszystkim uodparniające i rozgrzewające, i – podobnie jak aroniowy – na „wszelakie przypadłości” przeziębieniowe.
Nalewki robię czasami , głównie z wiśni, aronii i śliwek – na wielkie mrozy jak znalazł i oczywiście … dla zdrowotności.

Pozdrawiam cieplutko :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Adasiowe grządki i rabatki 23 Sie 2014 20:08 #293704

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Uwielbiam ogrody w sierpniu, choć najbardziej we wrześniu. Te sierpniowe, mimo pozornej senności i spokojnego bezruchu, pełne są cichego brzęczenia pszczół i os uwijających się jeszcze na rabatach i dojrzałych owocach, wśród gałązek przemykają ptaki, zwabione aronią, cisem i ostatnimi jabłkami, są też amatorzy chwastowych i kwiatowych nasion, ale nie uświadczysz ich wiosennego gwaru – od czasu do czasu odezwie się ostrzegawczo kos albo sójka, piśnie dzięcioł, nawołują się cichutko sikory … , leniwie snują się nieliczne motyle, w tym roku tylko bielinki. Błoga cisza, ciepło pachnące jabłkami, opadające liście brzozy i czereśni i pierwsze orzechy laskowe, delikatne słońce – w takich warunkach aż chce się grabić, pielić, sadzić, kosić, etc...

A w warzywniku …

Cukinia
IMG_8384.jpg


Pierwszy "marcinek"
IMG_8397.jpg


Podagrycznik w towarzystwie ostropestu
IMG_8398.jpg


Rozsada goździków brodatych już czeka na wrześniowe przeprowadzki
IMG_8403.jpg



Sierpniowe wrzosowisko: jak szalony kwitnie fioletowy, przygotowują się czerwony i biały.



IMG_8495.jpg




Jeszcze zielony sumak ( forma żeńska ), przebarwiająca się nieśmiało aronia, żółte i czerwony pędy dereni pokryte zielonością liści


IMG_8383.jpg



Żurawki porozrzucane w kilku punktach ogrodu czeka wkrótce przeprowadzka na stałe miejsce, mam nadzieję, że się uda :)


IMG_8360.jpg



Tu w sąsiedztwie trawy Imperaty
IMG_8439.jpg



Begonie bulwiaste nawet nieźle sobie radzą z zachodnią ekspozycją, a zważywszy na tygodniowe okresy odwiedzin …. jestem z nich dumna ;-)


IMG_8362.jpg




Pozdrawiam cieplutko,
Adasiowa
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 15 Paź 2015 20:50 przez .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant

Adasiowe grządki i rabatki 23 Sie 2014 20:13 #293708

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
Adasiowa wrote:
Uwielbiam ogrody w sierpniu, choć najbardziej we wrześniu. Te sierpniowe, mimo pozornej senności i spokojnego bezruchu, pełne są cichego brzęczenia pszczół i os uwijających się jeszcze na rabatach i dojrzałych owocach, wśród gałązek przemykają ptaki, zwabione aronią, cisem i ostatnimi jabłkami, są też amatorzy chwastowych i kwiatowych nasion, ale nie uświadczysz ich wiosennego gwaru – od czasu do czasu odezwie się ostrzegawczo kos albo sójka, piśnie dzięcioł, nawołują się cichutko sikory … , leniwie snują się nieliczne motyle, w tym roku tylko bielinki. Błoga cisza, ciepło pachnące jabłkami, opadające liście brzozy i czereśni i pierwsze orzechy laskowe, delikatne słońce – w takich warunkach aż chce się grabić, pielić, sadzić, kosić, etc...

Aniu, pięknie to napisałaś!
Ja co prawda nie mam owoców w ogrodzie, ale również okres sierpnia i września kocham w przyrodzie najbardziej...
Ta dojrzałość, spokój, harmonia, kolory - to wszystko wprawia mnie w doskonały nastrój.
Podziwiam Twoje urzekające zakątki.
Spokojnego wieczoru!
Temat został zablokowany.

Adasiowe grządki i rabatki 24 Sie 2014 10:22 #293810

  • Anowi
  • Anowi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1825
  • Otrzymane dziękuję: 1586
Aniu aż tak to nie(czarny pasek)nie chcę innych pozbawiać smakowitych widoków ale lekkie zamglenie wskazane ;)
Mamy co nieco wspólnego-też mam Adama :) i też znam smak szwedzkiego soku z kwiatów bzu.Jak tam byłam robiłyśmy z kuzynką taki sok do picia na świeżo.Dobreńki,nawet lepszy niż ten z marketu.
Zwierzaki mam 3 ale koty :)
Pozdrawiam IWONA
Mały ale mój...
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Adasiowe grządki i rabatki 24 Sie 2014 10:57 #293825

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Anowi,
jeśli pogoda nadal będzie taka jak dzisiaj ( w Poznaniu chłodno i pochmurno ), to nawet lekkie zamglenie nic nie pomoże, bo ... po prostu nici z wędzenia :( Wczoraj szalałam z przetworami ( 8 słoików ogórków z curry, 10 sałatki z kapusty ), a dzisiaj "dyżur" w piekarniku - zapach szarlotki z sierpniowych jabłek podnosi na duchu :)
Pozdrów swojego Adasia i 3 koty ( moja Mama, oprócz Igusi ma też kotkę Neva Mascaradę - bardzo kochane kocisko!), a Tobie życzę ciepłej i przesympatycznej niedzieli :)

Agnieszko,
przecież to Twój ogród skłania bardziej do jesiennych refleksji - moje ukochane rozchodniki, pastelowe trawy ... wspaniały, sentymentalny, poranny "spacer" - dziękuję :)Pozwolę sobie być stałym gościem w Twoim królestwie.

Dzisiejszy wpis tematycznie nawiąże do ziół i owoców;

Jabłuszka "pożyczone" od sąsiadki, część spadła na nasz teren, więc co się miało zmarnować ...
IMG_8411.jpg


Sierpniowy pejzaż nawłociowo-jabłkowo-cukiniowy. Ususzone ziele "mimozy" działa wspomagająco na kamicę nerkową i stany zapalne dróg moczowych, suszymy część pędu z liśćmi i kwiatostanem.
IMG_8559.jpg


Pierwsze orzechy laskowe - i tak, jak co roku, nie doczekamy poznania smaku własnych orzechów - uprzedzą nas sójki ;-)
IMG_8373.jpg


Aronia już dojrzała! Wiedzą o tym także kosy i zięby, bezczelnie objadają krzewy nawet podczas naszego pobytu na działce. Najwyższa pora na zbiory i ... marsz do kuchni :) Nastał czas dżemów i soków.
CRW_0110.jpg


Pachnąco, ziołowo, aromatycznie, smacznie ... To tegoroczna sadzonka hyzopu ( bodajże słynna "dzięcielina" z "Pana Tadeusza" ), obecnie już jako spora roślinka, zasłoniła tymianek i macierzankę cytrynową.
CRW_0133_2014-08-24.jpg


Maluszki w warzywniku, czyli rozmaryn, majeranek ( po pierwszym zbiorze ) i tymianek; tymianek sypię bez opamiętania do wszelkich dań z warzyw, a potem się dziwię, co tak żywicznie pachnie :) Część tymiankowego ziela suszę na anty-przeziębieniową i anty-kaszlową kurację. Rozmaryn muszę porządnie "ogacić" przed zimą.
CRW_0136_2014-08-24.jpg


Jedno z moich ulubionych ziół: melisa w towarzystwie turków ( aksamitek ) - cenię ją za obfite kwitnienie i panaceum na upały: herbatka z liści melisy i mięty, mocno oziębiona, rewelacyjnie gasi pragnienie podczas upałów; podobno też uspokaja, ale mnie jakoś nie ;-)
CRW_0137_2014-08-24.jpg


Estragon ( smocze ziele ) - uchowała się tylko odmiana rosyjska, bardziej wytrzymała na trudne warunki niż francuska ( która bardziej delikatną jest, ale i o znacznie silniejszym aromacie, zbliżonym do anyżu ).
CRW_0144.jpg


Pozdrawiam serdecznie :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anabuko1, Amarant, Ewogrod

Adasiowe grządki i rabatki 24 Sie 2014 11:32 #293837

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2427
Widzę też będziesz miała sporo pracy z aronią. Z jednego krzaczka zerwałem dwa wiadra 10l, potem 4 godziny obierania. No i godzina na przycięcie krzaczka. Czego się nie robi by ogród był ładniejszy :lol:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Adasiowe grządki i rabatki 24 Sie 2014 12:06 #293860

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
Aroni mam krzaczek,ale owocu nie ma,a kwitła :crazy:
Lubię też takie oryginalne bukieciki,a nawłoć teraz pięknie wygląda :)
dobry pomysł na stworzenie rabaty żurawkowej będą bardziej wyeksponowane,bo zasługują na to bo to piękne roślinki,ja też je bardzo lubię :hearts:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Adasiowe grządki i rabatki 24 Sie 2014 15:20 #293908

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Michał,

ale ja uwielbiam robotę! ( znajomi nazywają mnie pracocholikiem, ale to tylko po części jest prawdą: czasami nie mogę nawet pomyśleć o pracy zawodowej, ale rzucenie się w wir lubianych zajęć .... to kocham :) )
Na ogrodzie rosną 3 potężne krzewy aronii - sądząc po ich bardzo rozgałęzionym wyglądzie dawno nie były cięte ( nie wiem, jak postępował z nimi poprzedni właściciel działki ), owoce rodzą się na końcu długaśnych, wiotkich pędów, a środek krzaka jest pusty. Z każdego krzewu wyrasta sporo starych, grubych pędów.
I tu, mój drogi, spadłeś mi z nieba :)- z tego, co doczytałam w mądrych książkach, odmłodzenie aronii polega na wycięciu najstarszych pędów tuż przy ziemi. o.k. ale co z tymi młodszymi ? W jakiej odległości od ziemi ciachnąć ? No i kiedy przeprowadzić cięcie - domyślam się, że na wiosnę, bo cięcie po zbiorze może spowodować przemarznięcie krzewu ?
Od naszej forumowej Hiacynty mam rewelacyjny przepis na dżem z aronii z pigwowcem - który przytomnie zgromadziłam, ogałacając bezpańskie krzaki.

Co prawda jeszcze zielone, czekają na swój czas w papierowej tytce z jabłkami.
IMG_8587.jpg


Anabuko1 ( pozdrów ode mnie Tatry :) )
Skoro aronia kwitła, a nie ma owoców ... hmmm, jak długo ją masz? Aronia kocha słońce, nawet w półcieniu potrafi odmówić współpracy ...Nawłoć mam na działce od 4 lat, rośnie ciągle w tym samym miejscu, z roku na rok coraz potężniejsza. Do jesiennych bukietów - masz rację - bardzo fajny dodatek.
A za rabatkę żurawkową trzymaj kciuki - u mnie "strach ma wielkie oczy". A najśmieszniejsze jest to, że ja - w odróżnieniu od prawdziwych ogrodników - nie mam pamięci ( nie przywiązuję też szczególnej wagi ) do nazw odmianowych ;-)
Pomimo, że za oknem szaro, słońce nie ma szans na przebicie przez grube warstwy chmur, rzut oka na zaokienną "kolekcję" ziółek kuchennych, takich do podskubywania w ramach obiadowych wariacji. Od razu poprawia nastrój.

Od lewej: szczypiorek, bazylia, mięta, pietruszka i znowu bazylia.
IMG_8589.jpg


A dla poprawy humoru - jeszcze ciepłe, niedzielne wypieki :)

IMG_8592.jpg



IMG_8603.jpg
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, Amarant, Ewogrod

Adasiowe grządki i rabatki 24 Sie 2014 16:06 #293923

  • andrzejek
  • andrzejek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1360
  • Otrzymane dziękuję: 1664
Aniu :bye:
Znajomi mają rację jak wynika z relacji nie lubisz marnować czasu ;) .Aronia naprawdę dorodna .U mnie z 50 m rzędu za dużo nie zbierze ,bo susza dała się we znaki.Owoc najbrzydszy od lat i bardzo suchy ,aż się nie chce go zbierać .Jak widzę szykuje się mała rabata żurawkowa .Dać im dobrej ziemi i będą szalały.Pozdrawiam
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Adasiowe grządki i rabatki 24 Sie 2014 17:14 #293938

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2427
Aniu W zasadzie to było cięcie korekcyjne, wycięcie suchych badyli i "rosochaczy" :lol:
Jak będziesz chciała to mogę się podzielić z tobą żurawką na jesieni, mam jednej zbyt dużo i muszę z nią trochę porządku zrobić :flower:
Ostatnio zmieniany: 24 Sie 2014 17:34 przez Michał.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.521 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum